Mide Botoksu

Mide Botoksu

Mide botoksu, "Clostridium Botulinum" bakterisinden elde edilen proteinin, endoskopik olarak uygulamasının yapıldığı Cerrahi olmayan bir yöntemdir.Mide botoksu, uygulanan hastalara uzun bir süre tokluk hissi sağlayabilen bir obezite yöntemidir. Mide kaslarının kasılması azaltılarak gıdaların daha uzun bir süre midede kalması ve bu sayede tokluk hissi sağlanmaktadır.

Mide Botoksu Nasıl Uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde, Sedasyon anestezi yönetimi kullanılarak endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır. Gastroskopi uygulaması sırasında mide yapısında engelleyici bir durum görülmediği takdirde (ülser,yara,v.b.) mide kaslarının belirli yerlerine botoks maddesi enjekte edilir. İşlem 15-30 dk arasında sürmektedir. Hasta aynı gün sosyal yaşantısına devam edebilir. Botoks işleminin etki süresi ortalama 4-6 ay arsında değişmektedir. Hasta işlemden sonra bu süreyi değerlendirmelidir.

Mide botoksu işlemi ne kadar süre, hastanede yatmak gerekli midir?

Mide botoksu bir ameliyat değildir. Tamamen endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir işlemdir. Kesi yoktur. İşlem ortalama 15-20 dakika sürer. Hastalar, işlem esnasında anestezi hekimi eşliğinde uyutulur. Hastanede yatmak gerekli değildir. İşlem sonrası genellikle 1-2 saatlik müşahede yeterlidir.

Mide Botoksu Kimlere Uygulanır?

Vücut kitle endeksi 40’ın altında olan, kilosundan şikayetçi olan ve kilo vermekte zorlanan tüm bireylere uygulanabilir. Midesinde yara ve benzeri hastalıkları olanlar için öncelikle gerekli tedavilerin tamamlanması gerekir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir. Botoks işleminin etki süresi ortalama 4-6 ay arsında değişmektedir. Bu süre zarfında hastanın 2-20 kilo vermesi beklenir. Hasta işlemden sonra bu süreyi iyi değerlendirmelidir. Uzman bir diyetisyen eşliğinde belirlenen beslenme programı ile çok daha iyi sonuçlar elde edilir.