Alexandrite lazer epilasyon, tüyleri kalıcı olarak azaltmak veya tüyleri tamamen ortadan kaldırmak hedefli kullanılan bir lazer epilasyon yöntemidir. Bu yöntemde, bir alexandrite lazer cihazı isimli medikal bir cihazdan yararlanılarak tüylerin büyüme hücreleri hedef alınır ve lazer ışığının bu hücreleri tahrip etmesi ile etkili sonuç elde edilmeye çalışılır.

Lazer epilasyon uygulamalarında Diode lazer, Nd: Yag lazer gibi birçok farklı tipte uygulama yöntemleri bulunur her lazer epilasyonun farklı avantajları ve dezavantajları olabilmektedir. Alexandrite lazer (kısaca Alex lazer epilasyon) cihazı da diğer epilasyon cihazlarından uygulanan lazer dalga boyu ve hızı gibi özellikleriyle ayrışmaktadır.

Süreç olarak cilt altında melanin adı verilen cilt pigmentine uygulanan lazer ışığının emilmesi sonucu kıl köklerinde geçici bir tahrip oluşması sağlanır ve bu bilinçli hasar sonucu kıl kökleri ve büyüme hücreleri güçsüzleştirilmiş olur. Daha sonrasında kıl kökleri yok edildiğinden uygulanan bölgede pürüzsüz bir görünüm sağlanır.

Ayrıca yazımıza başlamadan önce lazer epilasyon uygulamalarına dair detaylı bilgi almak için “Lazer Epilasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Alexandrite Lazer Epilasyon Nedir, Ne İşe Yarar?

Alexandrite lazer cihazı ile gerçekleştirilen ve alex epilasyon kısaltmasıyla da bilinen alexandrite lazer epilasyon 755 nm’lik dalga boyunda lazer dalgaları ile kıl köklerine işlem yaparak kökten dökülmesini sağlar. Bu teknikle yapılan epilasyon işleminde diğer bazı lazer epilasyon yöntemlerinden daha hızlı atış gerçekleştirilmekte ve etkili sonuç alınmaktadır.

Alex epilasyon 755 nm’lik dalga boyundaki hızlı atış performansı sayesinde bacak ve sırt gibi bölgelerde en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Alexandrite lazer epilasyon sonrasında tüylerin büyüme hücrelerini hedef alarak tüy köklerini tahrip etmektedir, bu işlem sayesinde tüylerin büyümesi büyük ölçüde azaltılmaktadır.

Her epilasyon uygulaması düzenli aralıklarla uygulanması halinde etkili ve verimli sonuç sağladığı gibi alex epilasyon cihazı da en etkili performansı düzenli seanslarla sağlar ve kıl köklerinin uzaması yavaşlar.

Alexandrite Lazer Epilasyon Tekniğinin Diğer Epilasyon Yöntemlerinden Farkı ve Avantajları Neler?

Alex lazer epilasyon cihazı ile uygulanan lazer epilasyonlarının diğer epilasyon tekniklerinden birçok farklı özellikleri ve avantajları bulunmaktadır. Genelde her lazer epilasyon uygulaması prosedür açısından aynı işlemleri içerse de uygulanan medikal cihazların teknik özellikleri ve performansları kimisini avantajlı konuma getirebilecektir.

Alexandrite lazer epilasyonun diğer epilasyon yöntemlerine kıyasla bazı farkları ve avantajlı yönleri arasında şunlar sayılabilir:

 • 755 nm dalga boyunda lazer atışı: Alexandrite lazer epilasyon, özel bir dalga boyunu kullanmaktadır, dalga boyu 755 nm’dir. Diğer lazer epilasyon yöntemleri ise daha farklı dalga boylarında lazer prosedürü gerçekleştirmektedir Örneğin, diode lazer 810 nm dalga boyunu kullanırken, Nd:YAG lazer 1064 nm dalga boyunu kullanır. Her bir lazer tipinin farklı etkileri olduğundan kullanıldıkları alanlar farklı farklı olabilmektedir.
 • Hızlı atış süresi ve etkin sonuç performansı: Alex lazer epilasyon, kısa atış süreleri ve ulaştığı işlem noktasının büyüklüğü sayesinde diğer bazı lazer epilasyon yöntemlerine kıyasla daha hızlı ve etkili sonuç vermektedir. Hız ve etkinliği açısından yüksek performansı sayesinde bacak ve sırt gibi büyük alanlarda sıklıkla tercih edilir.
 • Farklı cilt tipi ve tüylere hassasiyeti: Yüksek atış hızı ve etkili performansa sahip Alex lazer epilasyon genelde koyu tüylerde etkin sonuç verse de derece hassasiyeti sayesinde açık tüyler ve her cilt tipinde etkili performans sağlayabilmektedir.
 • Minimal derecede yan etki ve zararlar: Alexandrite lazer epilasyonun yan etkileri genellikle hafif ve geçici etkiye sahiptir. Hassas ayarlanabilir özelliği sayesinde Alex lazer cihazları minimal derecede yan etki ve riskler içerir, bu açıdan diğer epilasyon tekniklerinden daha üstün performans sağlar.

Her bir epilasyon yönteminin avantajları ve dezavantajları bulunabilir. Alex lazer epilasyon, etkinlik, hız uygulanışı açısından pratik olması gibi özellikleriyle popüler seçenekler arasındadır, ancak kişinin cilt tipine ve özel ihtiyaçlarına göre en uygun yöntemin belirlenmesi için uzmana danışmak daha sağlıklı sonuçları doğuracaktır.

Alexandrite Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Ön değerlendirmede cilt ve tüy rengi, sağlık durumu epilasyona yönelik kritik öneme sahip bir rahatsızlık gibi durumların değerlendirildiği Alex lazer epilasyonda sonraki süreçte uygun koşullar ve planlamalar sağlanmaktadır.

Ön değerlendirme ve epilasyon sürecinin planlanması sonrası aşamaları şunlar takip eder:

 • Epilasyon günü öncesi bölgenin tıraşlanması ve kılların kısaltılması istenir veya uygulanır
 • Yüze yakın bölgede işlem uygulanacaksa lazer koruyucu gözlük gibi önlemler sağlanır
 • Epilasyon öncesi veya cihaz yardımıyla acı hissedilmemesi için sürekli soğutma sağlanır
 • Alexandrite lazer cihazının uygulanacağı bölgeye koruyucu olarak jel sürülmektedir
 • Jel sürülen bölgede lazer kıl köklerine uygulanarak o pigmentin yakılması işlemi gerçekleştirilir

Alex lazer epilasyon işlemi ilgili tüm bölgeye uygulandıktan sonra uzman size sonrasında olası komplikasyonlar ve bakım süreci için ne tür önlemler almanız gerektiği konusunda gerekli bilgilendirmeleri sağlayacaktır.

 

Lazer Epilasyon Teknikleri Neler?

 

Alex Lazer Epilasyon Kesin Çözüm mü, Kalıcı Etki Sağlar mı?

Alexandrite lazer epilasyonun kesin sonuçlarını ve kalıcılığını etkileyen faktörler arasında, işlem yapılan alanın genişliği, kılların renk pigmenti veya cilt durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Genellikle birkaç seans sonrası etkin başarı sağlayan Alex lazer epilasyon, aşama aşama kıl köklerine nüfuz ederek güçsüzleştirir ve büyüme oranını azaltır zamanla kalıcı şekilde kılların uzamasını ve büyümesini ciddi oranda sonlandırır. Ancak uygulama sonrası her zaman kılların tekrardan uzama durumu olabilmektedir.

Alex lazer cihazı ile uygulanan epilasyon veya diğer lazer epilasyon uygulamaları kıllardan kalıcı ve kesin kurtulmayı garanti etmemektedir, ancak kılların en etkin şekilde alınma işlemi lazer epilasyon teknikleridir. Uygulama sonrası etkiler kişilerin yaş ve hormonal durumu gibi faktörlere bağlı farklı süreçlerde etkili olabilmektedir.

Alexandrite Lazer Epilasyon Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Alexandrite lazer epilasyon öncesi dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. İşte Alexandrite epilasyon öncesi dikkat etmeniz gereken bazı hususlar:

 • Alexandrite lazer epilasyon işleminden 4 ila 5 hafta öncesi bronzlaşma epilasyonun sağlığını olumsuz etkileyebilir
 • Epilasyondan 1 ay veya 1 buçuk aylık süre öncesinde kıllar cımbız gibi uygulamalarla alınmamalıdır
 • Alex lazer epilasyon öncesi işlem uygulanacak bölge kökten olmayacak şekilde kıllar kısaltılmalıdır, tıraşlanmalıdır
 • Uygulama yapılmadan önce cilt bakım ürünleri veya kozmetik ürünler ilgili bölgeye uygulanmamalıdır
 • Düzenli kullandığınız ilaçlar varsa epilasyon öncesi uzmanı bilgilendirmeniz kritik öneme sahip olabilir

Alex Lazer Epilasyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Her epilasyon uygulamasında olduğu gibi Alexandrite lazer cihazı ile uygulanan Alex lazer epilasyon işlemi sonrasında da belirli hususlara dikkat edilmesi gerekli olabilecektir. Epilasyon sonrası giyilen kıyafet, sıcak su ile temas, fiziksel aktiviteler bazı komplikasyonlara sebep olabilecektir, bu sebeple uygulama sonrası şu durumlara dikkat edilmesi sağlıklı sonuçlar için önemlidir:

 • Epilasyon uygulanan bölgenin aşırı şekilde güneş ışığına maruz kalmaması için gerekli koruma önlemleri alınması
 • İşlemden sonra epilasyon uygulanan bölgeye tuzlu su veya sıcak su ile temas edilmesi tahrişe sebep olabilir
 • Uygulamadan hemen sonra cildi sert şekilde keselemek gibi fiziksel temas uygulamalarından kaçınılmalıdır
 • Dar ve cilde temas eden kıyafetler yerine geniş ve ferah kıyafetler tercih edilmesi sağlıklı olacaktır
 • Aşırı terlemelere ve ciltte sürtünme gibi eylemlere sebep olabilecek fiziksel aktivitelerden kaçınmalısınız
 • Alkol içerikli ve doktor onayı almadığınız kimyasal içerikli ilaçlar veya peeling uygulamaların yapmamalısınız

Sık Sorulan Sorular

Alexandrite lazer epilasyon sonrası kıllar ne zaman dökülür?

Alexandrite lazer epilasyon sonrasında kılların dökülme süreci kişiden kişiye farklılık gösterebilecektir. Genelde epilasyon tedavi sonrası kılların dökülme süreci 1 ila 3 hafta arasında gerçekleşir. Ancak her epilasyon seansı sonrası kıllar aşama aşama dökülür, düzenli seans uygulamaları ile kıl kökleri daha da zayıflar.

Alex lazer epilasyon kaç seansta biter?

Alexandrite lazer epilasyonun tamamlanması için genellikle belirli sayıda düzenli aralıklarla yapılan seans uygulamaları gerekmektedir. Kaç seansın gerektiği kişinin kıl tipi, cilt rengi, işlem yapılan alanın büyüklüğü ve kişinin beklentilerine göre değişebilecektir.  Genel olarak, Alex lazer epilasyonda 6 ila 8 seans uygun bir işlem süresidir. İlk seanslardan sonra kılların seyrelmesi ve büyüme hızının azalması sağlanmaktadır.

Alex lazer cihazı ile epilasyon acıtır mı?

Alexandrite lazer epilasyon işlemi sırasında, lazer ışığı cilt altındaki kıl köklerini hedef alır ve ısı enerjisiyle tahrip eder. Bu, bazı kişilerde hafif bir yanma, batma veya uyuşukluk hissi yaratabilir. Bununla birlikte, modern lazer cihazları genellikle soğutma mekanizmaları kullanır ve cildi korumak için cilt yüzeyini soğuturlar, bu da acıyı minimize etmekte ve acı hisettirmemektedir.

Alexandrite lazer epilasyonun zararları ve yan etkileri neler?

En yaygın bacak ve sırt gibi bölgelerde kullanılan Alex lazer epilasyon işleminin bilinen bir zararlı etkisi bulunmamaktadır, ancak diğer lazer epilasyon tekniklerinde olası yan etkiler Alexandrite lazer için de sayılabilecektir. Bu olası zararlar ve yan etkiler şunlardır:

 • Geçici süresi ciltte tahriş oluşması ve kaşındırması
 • Ciltte geçici olarak açık veya koyu lekeler oluşması
 • Cihazın hatalı kullanımı sonrası ciltte yanıklar oluşabilmesi
 • Hijyenik özenin gösterilmemesi sonucu enfeksiyonlar
 • Ciltte geçici süreli kabuklanma, kuruluk ve soyulmalar olması

Epilasyon öncesi jilet şart mı?

Alexandrite lazer epilasyon veya herhangi bir epilasyon uygulaması öncesi uzayan kıllar jiletle kısaltılmadığı ve tıraşlanmadığı durumlarda lazer ışığı uygulanma sürecinde cilt hasarları ve komplikasyonlar gelişebilecektir. Yani bu sebeple her lazer epilasyon seansı öncesi işlem uygulanacak bölge jiletle tıraşlanmalıdır.

Hangi lazer epilasyon tekniği daha az acıtır?

Diyot lazer, Nd: Yag lazer, Alexandrite lazer veya buz lazer gibi birçok farklı cihazlarla uygulanan farklı epilasyon teknikleri arasında acı vermesi açısından ayrım yapılması zordur. Çünkü günümüzdeki tüm lazer epilasyon cihazları uygulanma esnasında soğutma işlemi uygular veya dışardan soğutma destekli şekilde epilasyon süreci yürütülmektedir.

Alex lazer epilasyon hangi bölgelere uygulanmaz?

Genelde en sık bacak bölgesinde tercih edilen Alexandrite lazer epilasyon tekniği göz çevresi, genital bölge, yanık, gözenekli veya hassas cilt özelliğine sahip bölgelerde uygulanmamaktadır. Ayrıca hamilelik, adet dönemi gibi hormonal durumların olduğu süreçlerde veya açık renkli tüylerin olduğu bölgelerde de Alex lazer uygulaması tercih edilmemektedir.

Alexandrite lazer epilasyon fiyatları, seans ücretleri ne kadar?

Genellikle düzenli seanslarla yapılması halinde etkili sonuç veren Alexandrite lazer epilasyon uygulaması fiyatlarının ve seans sürelerinin planlanması için ön değerlendirme yapılmaktadır. Daha sonrasında epilasyon işlemi için fiyat belirlenebilecektir.