Ameliyatsız göz kapağı estetiği; yüz bölgesinde yaşlanmaya bağlı olarak görülen göz kapaklarındaki sarkıkların tedavisinde kullanılan etkili bir çözüm yöntemidir. Zamanla oluşan kırışıklıklar, çizgiler ve sarkmalarda ameliyatsız tedavi uygulamaları oldukça etkili olmaktadır. Gözlerde hafif ve orta düzeyde oluşan sarkma probleminde ameliyatsız göz kapağı estetiği uygulanmaktadır. 

Sarkmaya bağlı oluşan fazla deri, herhangi bir kesi açılmadan ve iz bırakmadan giderilir. İşlem genellikle 45 yaşın altındaki bireylere önerilir. Hasta 45 yaşının üstünde ve ileri düzeyde sarkıklar varsa cerrahi yöntemler ile tedavi uygulanmaktadır. Tedavi Plexr isimli cihazla uygulandığı için bu isimle de anılmaktadır.

Plexr; en üst cilt tabakası olan epidermise plasma enerjisi uygulayarak buharlaşmayı sağlar. Cilt bu enerjiye tepki olarak gerilir ve kasılır. Epidermis katmanının buharlaştırılması ile alt tabaka (dermis) kasılarak fazla deriyi herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan uzaklaştırır. Bu işlem göz altı estetiğinde ve üst göz kapağında güvenle uygulanır.

Plazma tedavisi hakkında daha detaylı bilgi alabileceğiniz “J-Plazma Nedir, Nasıl Yapılır?” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği (Plexr) Nedir?

Plexr ya da ameliyatsız göz kapağı estetiği; göz kapağında oluşan deformasyonun cerrahi müdahale olmadan Plexr isimli medikal cihaz yardımıyla giderilmesi işlemidir. Göz kapağı bölgesinde meydana gelen deformasyonlar 30’lu yaşlardan sonra oluşmaya başlar. Alt ve üst göz kapağında deformasyona bağlı oluşan deri fazlalığında, hasarlı ciltte ve ince çizgilerde Plexr uygulaması sıklıkla tercih edilir. Tüm cilt tipleri için uygun bir yöntem olması ve iyileşme sürecinin hızlı gerçekleşmesi ile güvenilir bir uygulamadır.

Yaş ilerlemesine bağlı olarak ciltte oluşan elastikiyet kaybı zamanla göz kapaklarının katlanmasına yol açar. Botoks işlemi bu görünümün azaltılması için uygun bir işlem olsa da yeterli değildir. Katlanma düzeyi orta ya da ileri seviyedeyse plazma enerjisi ile çalışan Plexr tedavisi önerilmektedir. Enerji bazlı yapılan bu işlemde cilt üzerine noktasal işlem yapılarak etki etmesi sağlanır.

Ameliyatsız göz kapağı estetiğinden sonra derinin gerginleşmesi, sıkılaşması meydana gelir. Cilde verilen ısı kolajen üretimini uyarır ve yeniden yapılandırma sürecini başlatır. Bu işlem için bir sağlık kuruluşuna başvurarak muayene olunmalıdır. Hekim tarafından işlemin uygulanabilirliği belirlenir. Hastaya uygun yöntem belirlenerek göz kapağındaki sorunların giderilmesi sağlanır.

Ek olarak “Cilt Gençleştirme Yöntemleri Nelerdir?” ve “H-100 Gençlik Aşısı” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız göz kapağı estetiği plasma enerjisi kullanılarak göz kapaklarındaki fazlalık deride küçülme ve çekilme sürecini sağlamaktadır. Cilt yenilenmesi ve doku onarımını hedefleyen bu güncel teknik oldukça etkili sonuçlar vermektedir.

İşlem belirli aşamaları içermektedir ve şu şekilde uygulanır:

 • Plexr cihazında bulunan iğne ile plazma enerjisi cilde uygulanır.
 • Cihaz temasa gerek kalmadan cilde yaklaştırılır. Bölgede bulunan gaz halindeki azot ve su buharının plasma enerjisine dönüşmesi sağlanır.
 • Ciltte oluşan fazlalık ya da lezyon yapılan işlem ile buharlaştırılarak sorunlu bölgedeki dokuları uzaklaştırır.
 • Fazla derinin ciltten uzaklaştırılması ile deride bulunan hücreler iyileşme sürecini başlatır. 
 • İyileşen deride sarkıklıklar ve kırışıklıklar ortadan kaldırılır. 
 • Yüksek düzeyde ses dalgasının cilde uygulandığı HIFU ya da altın iğne gibi işlemler de etkili yöntemlerdir.

Ayrıca ilgili olarak “Fokus Ultrason (HIFU) Yüz Germe” ve “Altın İğne Tedavisi Nedir?” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

İşlem ne kadar sürer?

Sağlık kuruluşunda hekim tarafından Plexr cihazı ile uygulanan ameliyatsız göz kapağı estetiği ortalama 10-15 dakika süren bir işlemdir. Steril ortamda yapılan işlem için genelde tek seans yeterli olmaktadır. Hastaya işlemden 30 dakika önce lokal anestezi ya da anestezi kremi uygulanır. Sonrasında işlem yapılır. 

Bunun dışında ameliyat ile uygulanan göz kapağı estetiği uygulaması ise çok daha uzun süreler alabilmektedir. Üstelik genel anestezi altında gerçekleştirilen bu işlem sonrası birkaç günlük istirahat gerekli olabilir. Ameliyatsız göz kapağı uygulamasında ise işlem sonrası günlük rutininize anında dönebilmektesiniz.

Uygulama ne kadar kalıcı?

Göz kapaklarında oluşan düşme, sarkıklık ve katlanma gibi şikayetlerde tercih edilen ameliyatsız göz kapağı tedavisinin kalıcılık süresi 2-5 yıl arasıdır. Hastada yoğun bir sarkma problemi varsa ilk seanstan bir ay sonra tedavi tekrar uygulanabilir. Yaşlanmaya bağlı olarak zaman göz kapaklarında yeniden sarkma ve katlanmalar oluşabilir. Bu doğal bir sürece bağlıdır. Uzun süre kalıcı etki göstermesi işlemin sıklıkla tercih edilmesinin bir nedenidir.

 

Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği Fiyatları

 

Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği Kimlere Uygulanır?

Plasma enerjisi ile yapılan ameliyatsız göz kapağı estetiği cildinde fazlalık görülen herkese uygulanabilen bir işlemdir. Hastanın cilt dokusu ince olması durumunda daha etkili sonuçlara ulaşılır. Etkinliğin artması ile cilt kalınlığı ters orantılıdır. Deri kalınlaştıkça işlem daha az etki gösterebilir. Yalnızca plasma enerjisi kullanılan Plexr cihazı ile uygulanan bu ameliyatsız göz kapağı estetiği işlemi cerrahi işlem öncesi alternatif bir seçenek olarak da değerlendirilebilir. Bu konuda uzman doktorunuz sizi uygulamanın sonuçları ve etkisi hakkında detaylıca bilgilendirecektir.

Ameliyatsız göz kapağı estetiği ayrıca birçok diğer estetik uygulamalarla entegre uygulanabilmektedir. Örneğin ip askı uygulamaları (Fransız askısı ve Örümcek ağı estetiği) veya yüz dolgusu gibi uygulamalarla yapılabilmektedir.

Ek olarak “Örümcek Ağı Estetiği ve Fransız Askısı Farkı Nedir?” ve “Ameliyatsız Yüz Germe” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Kaç yaşındaki kişiler yaptırabilir?

Ameliyatsız göz kapağı estetiği için genellikle bir yaş sınırı bulunmasa da tercih edilme aralığı 40-60 yaşlarıdır. Hekimler tarafından 45 yaş işlemin belirlenmesi bakımından önemli bir zamandır. Sarkma ya da kapakta katlanma problemi ileri düzeydeyse ve hasta 45 yaşından büyükse cerrahi yöntemler tercih edilebilir. 

45 yaş altında olan problemin hafif ve orta düzeyde görüldüğü hastalarda ameliyatsız olarak göz kapağı estetiği uygulanabilir. Tedavinin uygulanabilirliğini belirleyen hekim muayenesidir. Yapılan ön muayeneye bağlı olarak plasma enerjisi ile göz kapağı estetiği uygulanabilir. Hastanın durumu buna uygun değilse lazerle ya da cerrahi müdahale ile işlem yapılır.

Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiğinde İz Kalır mı?

Plexr ile uygulanan yöntemde işlemden sonra göz çevresinde ve göz kapaklarında herhangi bir kesi ve dikiş işlemi olmadığından kalıcı iz oluşmaz. Cerrahi prosedürlerde kesi açıldığı için ciltte hafif iz kalabilir. Fakat ameliyatsız uygulanan bu yöntemde herhangi bir iz oluşumu söz konusu değildir. Alanında en başarılı işlemler arasında yer alır. Uygulamadan sonraki birkaç gün cilt üzerinde hafif düzeyde kızarıklıklar meydana gelebilir fakat bu durum 1-2 gün içinde geçecektir.

Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği Sonrası Süreç Nasıldır, Neler Yapılmalı?

Göz kapağına yapılan ameliyatsız uygulama sonrasında belirli eylemleri yapmaktan kaçınmanız gerekebilir. Ayrıca doktorunuzun da önerdiği ilaç, krem gibi tavsiyelerine dikkat ederseniz olası komplikasyon oluşumuna önlem almış olursunuz. 

Tedavi sonrasında şunlara dikkat edilmesi sağlıklı olacaktır:

 • İşlem yapılan bölgede 3-4 gün süresince kabuklanma ve ödem oluşumu gözlemlenir. Buz uygulaması şişlikler için önlem olarak tercih edilebilir. Gözlerin kapatılmasını ya da pansuman yapılmasını gerektiren bir durum değildir. 
 • Kabuklar yaklaşık 7-10 gün içinde dökülür ve ciltte yenilenme başlar.
 • İyileşme sürecinde açık havaya çıkmadan önce mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır. Güneş gözlüğü kullanılması önemlidir. 
 • Hekim tarafından önerilen kremler, hekimin belirlediği şekilde aksatmadan kullanılmalıdır. 
 • Yüz bölgesi uygulamadan 1 gün sonra yıkanmalıdır. Bu süreden sonra sık yıkanması tavsiye edilir.
 • İşlemden sonra geçici lekeler ve kızarıklıklar oluşabilir, acı hissi yaşanabilir. Bu nadir gerçekleşen bir durumdur. Gerekli tedaviler sürece dahil edilerek olumsuz etkiler giderilir.

 

Göz Kapağı Düşüklüğü Kesin Çözüm Nedir?

 

Plexr ile yapılan göz kapağı estetiği uygun durumlarda kalıcı ve etkili bir yöntemdir. Kalıcılık süresinin uzun olması nedeni ile tercih edilen bir işlemdir. İşlemin etkisinin azalması durumunda tedavi tekrarlanarak etki süresi uzatılabilir. Kalıcılık süresi yaşlanmaya bağlı olarak da gelişen kişiye özel bir süreçtir. İşlemin etkisinin 6 ay-3 yıl içinde azalması durumunda ameliyatsız Plexr göz kapağı estetiği tekrar uygulanabilir.

İyileşme süreci nasıldır?

Göz kapaklarına yapılan ameliyatsız estetik müdahale maksimum 1 hafta içerisinde etkisini göstermektedir. Hızlı bir iyileşme süreci içerir. Bu sürecin sağlıkla ve kısa sürede tamamlanabilmesi için hekimin tavsiyelerine uyulması önem arz eder. Plexr işleminin göz kapağında oluşturduğu mikro noktalarda kabuklanmalar oluşur. Dökülme ve iyileşme süreci bir hafta içinde tamamlanır. Cilt daha canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği Fiyatları

Göz kapağı estetiği işlemleri için doktorunuz ile ön bir görüşme yapmalısınız. Bu süreçte göz kapaklarınızda düşüklük ve sarkmalara dair analiz ve değerlendirmeler yapılır ve bu teşhislere göre seans ve fiyat belirlenmektedir. Göz kapaklarınızdaki sarkmalar belirli durumlarda ameliyatsız Plexr ve plazma uygulaması ile 1 veya 2 seansta tedavi edilebilmektedir. Ancak bazı durumlarda cerrahi müdahale gerektiren işlemler gerekli olabilecektir.