Ameliyatsız karın germe; karın bölgesindeki derinin cerrahi bir müdahale uygulanmadan sıkılaştırılması ve toparlanması işlemidir. Cerrahi prosedürden kaçınan, uzun iyileşme sürecini tercih etmeyen, kesi ve yara izinden rahatsız olan fakat bel ve karın bölgesinde sıkılaşma talep eden bireylere uygulanmaktadır.

Karın germe ameliyatı; doğum sonrasında oluşan fazla deri, kasların ve derinin deforme olması, karnın alt bölgesinde fazla deri bulunması durumlarında yapılan liposuction işlemini de içeren bir yöntemdir. Genellikle doğumdan sonra tercih edilen bu işleme alternatif olarak ameliyatsız uygulamalar sunulmuştur. Bu işlemlerde kesi minimal seviyede tutulur ya da ameliyatsız uygulama yapılır. Ameliyatsız karın germe uygulamaları, karın derisinin sıkılaştırılması adına yapılan işlemler olarak da nitelendirilebilir.

Ameliyatsız Karın Germe Nedir?

Genel bir tanım olarak ameliyatsız karın germe; kilo verme çalışmaları ve diyet uygulamalarından sonuç alınamadığı durumlarda cerrahi işlem tercih etmeyen bireylere uygulanan tedavi teknikleridir. Kişinin acı hissi yaşamadan maksimum sonuçlara ulaşmasını sağlar. 

Karın bölgesindeki fazlalıklardan ya da derinin sarkmasından rahatsız olan bireyler için pek çok yöntem bulunmaktadır. Karın bölgesinin düz bir görünüm kazanması için yapılan bireysel uygulamalar vücudun diğer bölgelerindeki gibi etkiye sahip olmayabilir. 

Son yıllarda medikal estetik uygulamalarının gelişmesi ile herhangi bir kesi izi oluşmadan karın bölgesinin sıkı bir görünüme kavuşması mümkündür. Bu uygulamalar genelde hafif ve orta seviyedeki fazlalıklarda etkili olmaktadır.

İlgili olarak “Saten Vücut Germe” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Sarkık göbek neden olur?

Göbek bölgesinde düzensiz beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam düzeni gibi sebeplere bağlı olarak karın bölgesinde aşırı yağlanmalar olmaktadır. Aşırı yağlanmalar ise karın kaslarını zayıflatıp gevşetmektedir. Karın kaslarının gevşemesi ve kilo alımına bağlı olarak da göbek sarkmaları gözlenmektedir.

Göbek sarkmaları kişiden kişiye farklılık gösterir, kimi kişilerde yağlanma tamam ön bölgede olmaktadır, bu alt göbek sarkmasına sebep olur. Kimi kişilerde yağlanma ise belin yan bölgelerine dağılmakta ve daha farklı bir sarkıklık oluşabilmektedir.

Sarkık göbekler için ameliyatsız teknikler oldukça etkili çözümler sunsa da aşırı sarkık görünümler için kesin çözüm karın germe ameliyatlarıdır.

Kimler Ameliyatsız Karın Germe Yaptırabilir?

Ameliyatsız karın germe uygulamaları için uygun olup olmadığınız hekim tarafından yapılan muayene ile belirlenmektedir. Karın bölgesindeki bulunan yağ düzeyi işlem öncesinde belirlenir. Uzman hekim yaptığı incelemeler doğrultusunda sizin için en uygun yöntemi belirler. Sağlığınız açısından bir sağlık kurumundaki hekime başvurmanız önemlidir.

Genellikle kadınların karın bölgesindeki yağ oranı daha çok sorun olmaktadır. Buna neden olan hamilelik sürecidir. Hamilelik döneminde karnın büyümesi, doğumdan sonra küçülmesi nedeniyle pek çok çatlak ve deride sarkmalar meydana gelmektedir. Genetik olarak fit bir yapıya sahip olsanız bile sarkmalar meydana gelebilir. Bu işlem ile karın bölgesinin sıkı ve düz bir görünüme kavuşması mümkündür. (Ayrıca ilgili olarak “Annelik Estetiği (Mommy Makeover) Nedir?” yazımıza da göz atabilirsiniz.)

Ameliyatsız karın germe birçok farklı tekniği kapsar, bununla beraber genel olarak şu durumlarda sıklıkla tercih edilir:

 • Hamilelik sonrası görülen hafif sarkmalar
 • Yağlanmanın orta düzeyde olduğu durumlarda
 • Bel bölgesinin yanlarına da uygulanabilir
 • Erkekler için de uygun tekniklerdir

 

Karın Bölgesindeki Yağlardan Nasıl Kurtulurum?

 

Ameliyatsız Karın Germe Uygulamaları Nelerdir?

Uygulama teknikleri olarak bir çok ameliyatsız karın germe operasyonu bulunmaktadır. Her yöntem farklı prosedür kullanılarak uygulanır. Uygulanan işlemlerde temel amaç; cerrahi prosedür kullanmadan karın bölgesinde değişiklik yapılmasıdır. 

Karın bölgesindeki derinin gerginlik kazanması için yüksek teknolojiye sahip uygulamalar tercih edilir. Uygulamalar arasında en çok tercih edilen lazer liposuction işlemidir. Bu işlem ile yağ hücrelerinin küçültülerek yok edilmesi sağlanır. Bunun yanında radyofrekans ve ultrason teknolojisi ile uygulama yapan işlemler bulunur. 

Uygulamalardaki temel hedef cildin sıkılaştırılması ve kolajen üretiminin uyarılmasının sağlanmasıdır. Dünya genelinde sıklıkla tercih edilen ameliyatsız karın germe işlemleri kişiye zaman kazandırır ve vücudunun dilediği şekle ulaşmasına yardımcı olur. Fakat karın germe ameliyatı kadar çarpıcı etkilere sahip değildir. 

Karın germe işlemini tercih ettikten sonra alanında uzman bir plastik cerraha muayene olmanız önemlidir. Tercih ettiğiniz işlemde beklentinizi makul seviyede tutmanız önemlidir. Ameliyatla elde edilen sonuçla kadar etkili olmasa da kişiye gözle görünür bir sıkılık kazandırmaktadır.

Ameliyatsız Karın Germe Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Cerrahi bir prosedür içermeden yapılan ameliyatsız karın germe işlemlerinde en çok tercih edilen ve uygulanan yöntemler şu şekildedir:

 • Lazer Liposuction
 • Radyofrekans Yöntemi ile Karın Germe
 • Ultrason Yöntemi ile Karın Germe

Cildin sıkılık kazanması ve fazla yağların alınması için pek çok yöntem uygulanmaktadır. Bazı durumlarda etkili sonuçlara ulaşabilmek için yöntemler kombine olarak uygulanabilir. Bu uygulamalar; kıyafet tercihinizi genişler ve estetik açıdan hoş görünmenizi sağlar.

 Örneğin; fazla kilo verdiyseniz, karın deriniz gevşek bir yapıya sahip olabilir, toparlanması gerekebilir. Bölgesel olarak kiloya sahipseniz hem karın germe hem de yağ alma işlemini içeren yöntemler uygulanabilir. Bazı yöntemlerde yağ dokusuna herhangi bir işlem yapılmadan germe tedavisi uygulanır.

Lazer Liposuction

Yağ alma ve karın germe yöntemlerinden biri olan lazer liposuction uygulaması, işlem yapılan bölgenin hatlarının belirgin hale gelmesini ve ince bir forma kavuşmasını sağlar. 1 seans yapılan tedavide bile karın bölgesinin şekillenmesini, pürüzsüz ve düz bir görünüşe ulaşmasını sağlar. 

Uzun süre etkili olan yağ alma uygulamalarından biridir. Liposuction ilk olarak ABD’de medikal estetik cerrahi işlemlerinden biri olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu işlem karın germeye kıyasla yalnızca yağ alma yapar. Yenilikçi bir yöntem olan lazer liposuction ise klasik işleme göre daha az invazivdir. 

Karın ve bel bölgesindeki yağ dokusunu yok etmek için özel bir lazer probu kullanılarak işlem yapılır. Lazer liposuction tedavisi lokal ya da genel anestezi kullanılarak yapılabilir. Bu tedavi ile hem yağ hücreleri parçalanır hem de karın dokusu sıkılaştırılır. 

Ameliyatla yapılan karın germe işlemine yöre iyileşme daha hızlı gerçekleşir ve cerrahi riskleri oldukça azdır. Bu uygulama ile ilgili göz önünde bulundurulması gereken nokta karın germe işleminin belirli bir düzeyde kalacağıdır. Alt karın bölgesinde var olan sarkmaların düz bir görünüme kavuşması mümkün değildir.

 

Ameliyatsız Karın Germe İşlemleri Nelerdir?

 

Radyofrekans Yöntemi ile Karın Germe

Radyofrekans yöntemi ile gerçekleştirilen cilt sıkılaştırma işleminde enerji uygulanarak kolajen ve elastin üretimi tetiklenir. LED ve lazer uygulamalarında kullanılan cilt sıkılaştırma işlemleri ile aynı amacı hedefler. Ameliyatsız gerçekleşen uygulamalardan biridir. Medikal estetik uygulamaları arasında son yıllarda sıklıkla tercih edilen popüler bir yöntem olmuştur. 

Radyofrekans (RF) enerjisi ile en üst katmana zarar vermeden dermis katmanına işlem yapılır. Cildin sıkılaşmasını sağlayan, RF enerjisi kullanan tüm cihazlar aynı şekilde işlem yapmasa da aynı amaç için uygulanır. Bu enerji ile cilt yapısında sıkılaşma, sıkı ve genç görünen cilt elde edilir. Bu enerji gevşek deriye gerginlik kazandırmasının yanında elastin ve kolajen üretimini artırmayı sağlar.

Ultrason Yöntemi ile Karın Germe

Ultrason uygulamasında kullanılan enerji, cildin olduğundan daha sıkı bir görünüme kavuşmasını sağlar ve kolajen üretimi için dokularda uyarıcı görevi görür. Bunun için kontrollü bir şekilde odaklanmış enerji belirlenen yerlere ve derinliklere uygulanır.

Ses dalgaları ile cilde işlem yapan uygulamalar Fokuslu Ultrason ya da HiFu ile gerçekleştirilir. El tipi olarak bilinen bu cihazlar uzun yıllardır ultrasın teknolojisinde kullanılmaktadır. Ultrason enerjisi ile yapılan cilt sıkılaştırma işlemi oldukça güvenilir bir uygulamadır.

Karın bölgesinde cildi sıkılaştırıcı etki gösteren Fokuslu Ultrason ya da HiFu yöntemi, uzun süre boyun ve yüz bölgesindeki yaşlılık etkilerini gidermek için kullanılmıştı. Bu bölgede oldukça etkili olması ile zamanla karın bölgesinde de kullanımına başlanmıştır.

Ameliyatsız Karın Germe Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyatsız karın germe yöntemleri uygulanmadan önce bireysel açıdan dikkat etmeniz gereken bir husus ya da hazırlık süreci bulunmaz. İşlemden beklediğiniz sonuçlara ulaşabilmek için dikkat etmeniz gereken tedavinin sağlık kuruluşlarındaki hekimler tarafından gerçekleştirilmesidir. 

Hekim tarafından yapılan detaylı muayene ile karın bölgenize en uygun teknik belirlenir. Bu süreç içerisinde hekime sağlık geçmişiniz ve alerjik reaksiyon gösterdiğiniz durumları bildirmeniz önemlidir. Uygulama süreci rahat ve konforlu bir şekilde tamamlanır.

Uygulanan yöntemlerin her birinde işlem sonrasındaki iyileşme süreci hızlıdır. Kısa sürede sosyal yaşama dönmeyi amaçlayan güvenilir uygulamalardır. İyileşme süreci hızla tamamlanır. Karın bölgesi kısa süre içerisinde sıkı ve düz bir görünüme kavuşur. 

Riskleri ve yan etkileri var mı?

Yapılan ameliyatsız karın germe uygulamalarında herhangi bir yan etkiye rastlanmamıştır. Oldukça güvenilir ve sağlıklı prosedürlerdir. Cerrahi operasyonu tercih etmeyen fakat karın bölgesindeki görüntüden şikayetçi olan bireyler için oldukça sağlıklı ve güvenilir uygulamalardır. Lokal anestezi altında yapılan işlemlerde hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissi yaşamaz.

Ameliyatsız Karın Germe Yöntemlerinin Avantajları Nelerdir?

Karın germe işleminde kullanılan ameliyatsız tekniklerin başta cerrahi prosedür içermemesi ile birlikte birçok avantajı sayılabilecektir. Genel olarak ameliyattan korkan ve zayıflamak isteyen kişiler için son derece kritik öneme sahip bu tekniklerle karın germenin avantajları arasında şunlar da sayılabilecektir:

 • Yağ dokusunun oranı azalır.
 • Herhangi bir cerrahi prosedür içermez.
 • Ciltte sıkılaşma sağlanır.
 • Komplikasyon riski oldukça düşüktür.
 • Seans süreleri kısadır. Kişinin sosyal yaşamında kesintiye neden olmaz.
 • Uzun iyileşme süreci içermez.
 • Muayene koşullarında uygulanabilen işlemlerdir.
 • Anestezi uygulanmadan yapılacağı gibi lokal anestezi altında gerçekleşebilir.

Ayrıca genelde birçok karın germe ameliyatı sonrası yapılan işlemin büyüklüğüne göre belirli dikiş izleri kalmaktadır. Ameliyatsız tekniklerle yapılan karın germe işlemleri sonrası vücutta hiçbir dikiş oluşmaz. Uygulamalarda lazer, radyo frekans gibi teknolojiler kullanılır.

Ameliyatsız Karın Germe Fiyatları 

Öncelikle uzman doktorunuz ile ön görüşme sürecinize göre belirlenecek ameliyatsız karın germe işleminin uygulaması, tamamen kullanılacak metoda göre farklılaşmaktadır. Her teknik için farklı fiyat seçeneklerine sahip olan bu teknikler hastanın kişisel durumuna göre analiz yapıldıktan sonra kararlaştırılabilmektedir.

Ameliyatsız karın germe işleminin seans süreleri kişiden kişiye farklılık göstereceğinden tedavinin fiyatları da uygulamanın planlanışına göre belirlenebilmektedir. Uzman doktorunuz karın bölgenizdeki sarkmaların durumunu analiz ettikten sonra sizi ilgili uygulamalar ve sonuçları hakkında detaylıca bilgilendirecektir.