Ameliyatsız yüz germe uygulamaları; yaşlılık etkilerini ortadan kaldırarak genç ve sıkı bir görünüm elde etmek isteyen fakat cerrahi operasyon tercih etmeyen bireylere uygulanan tedavilerdir. Farklı lazer uygulamaları, dolgu işlemleri vitamin ve Mezolifting uygulamaları ile cildi gençleştirir, pürüzsüzleştirir ve elastikiyet kazanmasını sağlar.

Yaşlanmaya ve pek çok çevresel faktöre bağlı olarak oluşan cilt problemlerinde cerrahi işlemler ön planda olsa da bu işlemlerin yerine geçebilecek prosedürler uygulanmaktadır. Medikal estetik uygulamalarında cerrahi müdahale gerektirmeyen uygulamalar daha sık tercih edilmektedir.

Ameliyatsız yüz germe işlemlerinde uygulanan farklı metotlar ile yaşlanma etkileri giderilmektedir. Lazer yöntemleri ile derin kırışıklıklar yok edilirken, yüzün hacim kazanmasını sağlayan hyalüronik asit içerikli dolgu tedavisi uygulanmaktadır. Yüz germe işlemlerinde pek çok farklı yöntem uygulanmakta, cerrahi yöntemlere göre sıklıkla tercih edilmektedir.

Ameliyatsız Yüz Germe Nedir?

Ameliyatsız yüz germe işlemleri cerrahi müdahale gerektirmeden farklı yöntemler ile cildin sıkılaşmasını ve gerginlik kazanmasını sağlayan uygulamalardır. Çeşitli yöntemlerle uygulanan işlemlerin başarı ile sonuçlanması, popülerliğini ve tercih edilme düzeyini artırmaktadır. Uygulanacak olan hekim tarafından hasta muayenesi sonrasında belirlenmektedir.

Yaş ilerledikçe ciltte oluşan sarkmalar ve kırışıklıklar bireyin psikolojisinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Cildinin daha iyi bir görünüme sahip olmasını isteyen bireyler için ameliyatsız yüz germe yöntemleri sıklıkla tercih edilmektedir. Medikal estetik uygulamalarında kırışıklık karşıtı işlemler en yaygın kullanılan yaşlanma karşıtı (anti-aging) işlemlerdir.

Cildin kolajen üretimini artıran uygulamalar ile kırışıklıklar ve çizgiler giderilmektedir. Aynı zamanda cildin pürüzsüz ve sıkı bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Cilt tipleri, yaş ve kırışıklık düzeyine bağlı olarak her kişiye özel tedavi programı hazırlanır. Yapılan işlemden maksimum verim alabilmek için işlemden önce hasta detaylı olarak muayene edilir.

Ameliyatsız Yüz Germe İşleminde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Ameliyatsız yüz germe işlemlerinde pek çok farklı yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntem kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Yüz germe işlemi için sıklıkla kullanılan yöntemler aşağıda detaylı olarak verilmiştir.

Dolgu Uygulamaları

Ameliyatsız yüz germe işleminde kullanılan dolgu enjeksiyonları; cildin kaybettiği hacmin geri kazandırılması, yorgun ve yaşlı görünmesine yol açan gölgeli bir görüntü oluşturan çöküklerin giderilmesi ve dudakların dolgunluk kazanması için sıklıkla kullanılır. Dolgu işlemlerinde genellikle kullanılan madde hyalüronik asittir. Bu maddenin pek çok kullanım alanı vardır. Bunlar;

Hyalüronik asit bu gibi uygulamalarda en etkili medikal dolgu malzemelerinden biridir. Dolgu işleminin yüzün üst bölgesine uygulanması durumunda ciltte sıkılaşma etkisi yaratır ve cildi toparlar. Dolgu enjeksiyonları tek başına uygulanabildiği gibi botoks ile de kombine edilebilir. Vücutta aktif olarak bulunan ve doğal bir madde olan hyalüronik asidin kalıcılık süresi 6 ay-2 yıl arasında kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Yüz Mezoterapisi

Temel tanım olarak yüz mezoterapisi; yaşlanma etkilerinin göründüğü bölgelere ince uçlu iğne enjeksiyonları ile mineral, vitamin ve amino-asitlerden oluşan içeriğin uygulanmasıdır. Bu yaşlılık karşıtı işlemde cildin temel yapı taşı olan maddelerin uygulanması ile yüzde şu etkiler oluşur:

 • Cildin sıkılaşmasını sağlayan kolajen ve elastin üretimini aktifleştirir 
 • Kan dolaşımını artırır (Ayrıca mikrodermabrazyon ve PRP aşısı da etkilidir.)
 • Ciltteki ton farklılıklarını gidererek düzenler
 • Yüzün canlı ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar.
 • Cildin direncini artırarak parlaklık kazandırır.
 • Elastikiyet kaybını giderir (İlgili olarak “H-100 Gençlik Aşısı” yazımızı da inceleyebilirsiniz.)
 • Göz altındaki morlukları ve pigmentasyon lekelerini gideren etkili bir uygulamadır.

Ayrıca mezoterapi uygulaması cilt altındaki hücrelere canlılık kazandırıcı etkisi sebebiyle yüzün yanı sıra saç gibi bölgelere de uygulanır. Saç dökülmelerinde ve cilt sağlığında da etkili sonuçlar vermektedir. Ayrıca daha detaylı bilgi için “Saç Mezoterapisi” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Ameliyatsız Yüz Germe Fiyatları?

Ultherapy

Cilde ultrason teknolojisi uygulayarak ses dalgası verilmesi sürecini içeren Ultherapy tedavisi cildin üst tabakasını etkilemeden taşıyıcı katman olarak adlandırılan astar tabakasına uygulanır. Ses dalgasının cilde verdiği enerji ile alt tabakada hasar oluşturarak cildin yenilenmesini ve yeniden yapılanmasını sağlar.

Cildin hasarı yenilemesi sürecinde ciltte toparlanma ve sıkılaşma meydana gelir. Tek seans uygulanması yeterli olan uygulamada cilt genç bir cilt gibi hareket eder. Hastanın ileri yaşlarda olması, tek seansta beklenen sonuç elde edilmemesi durumunda 5-6 aylık süre içerisinde ek seans uygulaması yapılabilir.

Ses dalgaları ile uygulanan “Fokus Ultrason (HIFU) Yüz Germe” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Thermage

Thermage uygulaması; yaşlanma karşıtı yöntemlerden biri olarak cilde radyo frekans dalgalarının verilmesi işlemidir. Medikal estetik uygulamaları içerisinde son yıllarda oldukça popüler olmuştur. Cilde uygulanan radyo frekans dalgaları; derinin alt tabakalarında bulunan ve bağ dokunun oluşmasını sağlayan elastin ve kolajene etki ederek sıkılaşmasını sağlar.

Tek seans yapılan bu uygulama ile ciltteki sıkılık ve yenilik etkisi birkaç yıl kalıcı etki gösterir. İşlem sonrasında ilk etkiler bir hafta içerisinde gözlemlense de asıl etki yaklaşık 1 ay sonrasında belli olur. Tedaviden sonra istirahat süreci içermediği için konforlu ve sağlıklı bir yöntemdir. 

Ayrıca bir diğer radyo frekans uygulaması olan “Altın İğne Tedavisi” yazımıza da göz atabilirsiniz.

EmFace Yöntemi

EmFace tedavisi; cildin sıkılaşması ve yüz kaslarının güçlenmesi için uygulanan oldukça etkili bir teknolojidir. Bu teknolojinin farklı olması ve bu alanda en iyi olmasının nedeni yüzdeki kasları etkisi altına alarak yüz yapısını güçlendirmesidir. Yapılan klinik çalışmalar doğrultusunda;

 • Kas dokusuna etki ederek cildin tamamında sıkılaşma etkisi oluşturur.
 • Alın bölgesindeki kasların sıkılaşmasını sağlayarak kırışıklık görünümünü azaltır.
 • Yaşlanma etkilerini ve yorgun görüntüyü ortadan kaldırarak cildin genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.
 • Yanaklarda, çene hattında ve kaş bölgesinde lifting etkisi oluşturur. Bu bölgelerdeki kaslarda sıkılaşma sağlar.
 • Kaşların aşağıya doğru sarkmasını gidererek bu hattı yukarı kaldırır.
 • Kas yoğunluğunu artırmasının yanında kolajen ve elastin üretimini artırır. 

Alın bölgesine ve yüzün orta kısmına aplikatörlerin yerleştirilir. Radyo frekans enerjisi verilerek cildin alt katmanları ısıtılır, elektromanyetik stimülasyon (HIFES) ile de kaslar etki altına alınır. Böylelikle kas kütlesinde sıkılaşma elde edilir. 

Tedavi planlamasına göre haftada bir uygulanan bu prosedürde işlem süresi 20 dakikadır. 4 seans uygulanır. Yapılan son seansı takip eden 3 ay içerisinde üretimi artış gösteren elastin ve kolajen ile kişi genç ve sıkı bir yüze kavuşur.

Sofwave Uygulaması

Sofwave teknolojisi ile yapılan uygulama; cildin sıkılaşması, çizgilerin ve kırışıklıkların hafifletilmesi için yapılan yenilikçi bir tedavi yöntemidir. FDA tarafından onaylı olan bu yöntem; kaş hatlarının kaldırılması, çene bölgesinin yeniden form kazanması ve boyun bölgesini sıkılaşması için son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir. Bu yöntem şu şekilde uygulanır;

 • Cildin orta katmanına uygulanan termal enerji 1,5 mm derinlikteki dokuyu yaklaşık 60-70 ̊derece ısıya ulaştırır. 
 • Cilt yüksek ısının etkisi ile yeniden yapılanma ve yenilenme sürecini başlatır.
 • Tek bir seans süren işlem 30-45 dakika içerisinde tamamlanır.
 • Oldukça konforlu olan bu işlem sahip olduğu Sofcool özelliği ile kişiyi aktif sosyal ve iş yaşamından uzaklaştırmadığı için sıklıkla tercih edilir. Uygulamadan sonra hemen iyileşme süreci gerçekleşmektedir.
 • Tedavinin etkileri 12 hafta sonrasında gözlemlenir. Çizgi ve kırışıklıklar hafifler, çene ve boyun hattında sıkılaşma oluşur. 

Scarlet X Fraksiyonel Radyofrekans

Scarlet X tedavisi; cildin sıkılaşması için radyo frekans dalgalarının kullanılmasıdır. Cildin üst tabakasını etkilemeden alt tabakalara verilen enerji ile cerrahi işleme gerek duyulmadan derinin elastikiyeti artırır. Bu uygulamayı diğer teknolojilerden farklılaştıran en önemli unsur cilt altına iletilen radyo frekans enerjisi için altın mikro iğnelerin kullanılmasıdır. Scarlet X işlemi şu şekilde cilde uygulanır;

 • İşlem yapılacak bölgeye tedaviden önce lokal anestezi etkili krem uygulanır.
 • Derinin 3.5 mm altına 25 adet mikro iğne yerleştirilir. 
 • Ortalama 40-60 dakika süren bu tedavide eğneler aracılığı ile verilen ısı enerjisinin kolajen liflerini uyarması sağlanır. Kolajen üretimini tetikleyerek cildin kendisini yenilemesi için yapılanma süreci başlar.
 • Mikro kanalların ciltte açılması ile yapılan bu işlem sonrasında cilde; vitaminler, antioksidanlar ve somon DNA ekstresi topikal olarak uygulanır. Bu işlem ile etkili maddelerin cildin derin katmanlarına nüfuz etmesi sağlanır.
 • Kişinin cilt yapısı ve yaşı gibi faktörlere bağlı olarak 3-4 seansın 1 ay aralıklarla uygulanması tavsiye edilmektedir. 

Scarlet X uygulaması; yara izlerinin belirginliğinin hafifletilmesi, gözeneklerin azalması, çizgilerin giderilmesi ve cilt sıkılaştırması gibi etkileriyle pek çok sorunun çözülmesini sağlar. Bu belirtiler ilk seanstan itibaren net bir şekilde gözlemlenmektedir.

İple Ameliyatsız Yüz Germe(İp Askısı)

Ameliyatsız yüz germe işlemlerinde uygulanan ip askısı tekniği yüze çok ince uçlu iğneler ile yerleştirilmesi işlemidir. Cerrahi müdahalelerde kullanılan polydioxanone (PDO) olarak adlandırılan ipe benzer özellikler gösteren iplikler ile işlem yapılır. İşlemin temel amacı sarkan yüz derisinin yukarı doğru çekilmesi ile toparlanmasıdır. Bu iple yapılan yüz germe işlemi “Facelift” ameliyatının alternatif yöntemi değildir.

Kullanılan ip özel bir dermal maddedir. İçeriğinde bulunan polilaktik asit zamanla cilt içinde erir ve kaybolur. İğne vasıtası ile sarkma ve kırışıklık görülen bölgelerde cilt altına yerleştirilir. Medikal estetik işlemlerinde Ultra V-lift ya da Silhouette isimleri ile de bilinir. İpin üzerinde cildin kolay bir şekilde yukarı çekilebilmesi için konik çıkıntılar ya da küçük kancalar bulunur. 

Yüzünde cilt sarkması fazla olan kişilerde etkili bir uygulama değildir. Fakat cerrahi işlemi tercih etmeyen bireyler için iyi bir seçenektir. 50 yaşın altında olan, cildinde ileri düzeyde sarkma olmayan kişilerde etkili sonuçlar elde edilir. İşlemden önce lokal anestezi uygulanmaktadır. Uygulama bittikten sonra kişi sosyal yaşamına devam edebilir. Uygulama şu şekilde etki gösterir:

 • Meme, kol, bacak içi ve boyun bölgesindeki sarkmaları toparlayıcı etki gösterir.
 • Kalçaların yukarı kaldırılmasını sağlar.
 • Kullanılan iplikler cilt dokusu ile uyumlu olduğu için herhangi bir alerjik reaksiyona yol açmaz.
 • İşlem yapılan bölgede; kolajen üretimini uyarır, cildin kendini yeniden yapılandırmasını sağlar ve kan dolaşımını mikro düzeyde artırır.
 • İpliklerin zaman içerisinde eriyerek kaybolması ile ip çevresinde oluşan dokuyu sıkılaştırır ve sarkıkları giderir. 
 • En net etkisi 1-2 ay içerisinde bağ dokunun yeniden oluşup güçlenmesi ile gözlemlenmektedir.

Ayrıca uygulanış açısından benzer prosedürleri içeren “Örümcek Ağı Estetiği” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İple Ameliyatsız Yüz Germe(İp Askısı)

Ameliyatsız Yüz Germe Ne Kadar Kalıcı?

Birçok ayrı teknik uygulanarak veya bunların birbiriyle beraber kullanımı ile yapılabilen ameliyatsız yüz germe işlemlerinin kalıcılığı da uygulanan tekniğe göre değişiklik gösterebilecektir. Örneğin dolgu enjeksiyonları kullanılarak gerçekleştirilen yüz germe uygulamalarında kalıcılığı geçici dolgunun süresi belirleyecektir, yani 8-9 ay kadar kalıcı etkilere sahiptir.

Lazer, radyo frekans veya diğer cilt için uygulanan işlemler ise aynı şekilde 12 aya kadar etkili olabilecektir. İp askısı gibi ameliyatsız yüz germe uygulamalarında da 12-15 aylık kalıcı etkiler gözlenebilecektir.

Yüz germe uygulamaları kaç seans yapılır?

Ameliyatsız tekniklerle yapılan yüz germe işlemlerinde seans süreleri uygulamanın yöntemi, hastanın cilt yapısı ve kırışıklıkların yoğunluğu ve kişisel beklentiler gibi faktörlere bağlı olarak belirlenmektedir. Genelde tüm ameliyatsız yüz germe teknikleri rutin olarak uygulanabilen prosedürleri içerdiğinden yılda 2 ya da 3 kez yapılmasında dinamik etkisini koruyacaktır.

Kaç yaşındaki kişiler yaptırmalı?

Ameliyatsız tekniklerle yüz germe işlemlerini cildinde sarkmalar görülen kişiler veya genç 18-35 yaşları aralığındaki kişiler tercih edebilir. Yüz germe işlemleri sadece gerginlik sağlama amaçlı değil cilt yapısında da iyi sonuçlar veren uygulamalardır.

Kalıcı yüz germe var mı?

Dolgu, lazer, radyo frekans veya ip askısı gibi ameliyatsız gerçekleştirilen ve yüzde gerginlik canlılık sağlayan işlemler geçici sonuçlar verir. Ancak yüzde kalıcı gerginlik sağlamak istiyorsanız cerrahi süreçleri içeren yüz estetiği ameliyatlarını tercih edebilirsiniz. Ameliyat ile yüzde deri fazlalıklarının alınması, liposuction gibi birçok işlem beraber kullanılarak en etkin sonuç elde edilebilmektedir.

Ameliyatsız Yüz Germe Uygulamalarının Faydaları Nelerdir? 

Ameliyatsız yüz germe uygulamaları; yaşlılık etkilerini gidererek genç bir görünüme kavuşmak isteyen fakat cerrahi prosedürlerden çekinen kişiler için en iyi tercihtir. Cerrahi işlemlerin risk taşıması, kişinin doğal görünümünü kaybetmek istememesi, iyileşme ve tedavi süreci içermesi nedeniyle sosyal yaşamından kopmak istemeyen bireyler tarafından sıklıkla tercih edilir. Bu uygulamaların faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İşlemden sonra ciltte şişlik ya da morluk gibi komplikasyonlar meydana gelmez. İşlemler genellikle acısız ve ağrısızdır. Bu etkiler minimum seviyede yaşanır.
 • Lokal anestezi ile yapılan yüz germe işlemleri cerrahi operasyonlara göre çok az risk taşır.
 • Herhangi bir iyileşme ya da istirahat süreci içermez.
 • Sosyal ve iş yaşamında zaman sınırı yaşayan bireyler için konforlu ve hızlı uygulamalardır. Kişi tedaviden sonra yaşamına devam edebilir.
 • Etkisi kısa sürede gözlemlenebilir ve cilt üzerinde herhangi bir iz oluşmaz.
 • Beklenen ve hedeflenen sonuca ulaşılmaması durumunda revize edilebilir ya da işlem geri alınabilir.
 • İşlemden sonra makyaj sınırlaması bulunmaz. Rahatlıkla kullanılabilir.
 • Cildin gerilmesini ve sıkılaşmasını sağlar.
 • Bağ dokunun güçlenmesi, hyalüronik asit üretiminin uyarılması, cilt yaşlanmasının engellenmesi ve kolajen üretimini aktif hale getirmesi gibi etkileri bulunur.
 • Çene, gıdı, yanak ve boyun bölgelerinde kaybolan elastikiyetin geri kazanılması sağlanır.

Kimlere yaptırabilir, uygun aday kimlerdir?

Ameliyatsız yüz germe uygulamaları yaşı 30-65 aralığında olan, cerrahi işlemi tercih etmeyen, cildinde elastikiyet kaybı yaşayan kişiler için oldukça etkili yöntemlerdir. Bu teknikler dolgu enjeksiyon ya da botoks işlemine göre daha uzun süre etki gösterir.

Tedaviyi tercih eden bireylerin cildinde sarkmanın çok ileri düzeyde olmaması önemlidir. Cildi aşırı sarkık olan ya da derin çizgiler olan bireyler için tavsiye edilmemektedir. Bu bakımdan kişi yaşlılık sürecinde ileri seviyede olmamalıdır. Bu bireylerde yaşlılık etkileri oturduğu için yüz germe ameliyatı önerilir.

Ameliyatsız yüz estetiği işlemleri genel olarak şu durumlarda etkin sonuç verir:

 • Sarkık yüzlerde gerginlik
 • Yoğun kırışıklıkları giderme
 • Yüz hatlarında kontür etkisi
 • Gözlerde badem göz etkisi
 • Kaşların daha karakteristik olması

Ameliyatsız Yüz Germe Tedavi Fiyatları

Birçok estetik tekniği içeren ameliyatsız yüz germe uygulamalarının fiyatları tamamen uygulanacak teknik ve seans süresine göre belirlenmektedir. Doktorunuz ile ön görüşme sürecinizde kişisel cilt analiziniz ve isteğiniz doğrultusunda estetik işleme dair değerlendirmeler yapılır. Bu süreçte doktorunuz sizi işlemin uygulanışı olası sonuçları hakkında detaylıca bilgilendirecektir.

Tercih edeceğiniz ameliyatsız yüz germe uygulamasının fiyatları lazer tekniği, radyo frekans ya da dolgu uygulamalarından hangisini içeriyorsa ona göre değişkenlik gösterir. Ayrıca işlemler beklentilerinize göre birbiriyle entegre şekilde de uygulanabilecektir. Bu sebeple ilgili uygulama için kesin bilgileri doktorunuzla ön görüşme sürecinde öğrenebilirsiniz.