Vücuda bakıldığında en çok dikkat çeken organlardan biri gözlerdir. Estetik açıdan hoş görünen gözler kişinin estetik olarak hoş bir görünüme kavuştururken sosyal ortamda öne çıkmasını ve dikkat çekmesini sağlar. Badem göz şekli kadınlar arasında en estetik göz yapısı olarak bilinen göz şeklidir. Badem göz estetiği (ameliyatı) yalnızca kadınlara değil erkeklere de uygulanabilen bir yöntemdir.

Uygulanan estetik operasyon ile kişinin daha sağlıklı, genç ve çekici görünmesini sağlar. Bu ameliyat tıp terminolojisinde kantoplasti olarak adlandırılmaktadır. Gözlerinin görünüşünden memnun olmayan, göz çevresinde cilt kırışıklıkları ya da sarkma bulunan ve aynı zamanda düşük göz kapağına sahip kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir estetik işlemdir.

Kantoplasti ameliyatı plastik cerrahlar tarafından uygulanmaktadır. Bu işleme başvuran bireylerin sağlık kuruluşlarına başvurmaları, plastik ve estetik cerrahi hekimlerine muayene olmaları gerekmektedir. 

Badem Göz Nedir?

En popüler göz şekli olan badem göz kozmetik anlamda da en ideal göz formu olarak bilinmektedir. Gözün dış kenarları iç kenarlarına nazaran daha yukarıdadır. Bu yapı badem şekline benzediği için “badem göz” ya da “çekik göz” olarak adlandırılmaktadır.

Gözün dış kenarları iç kenarlarına göre daha yukarıda olması çekik bir görüntü oluşturmaktadır. Gözleri daha dikkat çekici, belirgin ve anlamlı görünmesini sağlar. Çekik göz yapısı kişinin yüzünün genç ve sağlıklı olarak algılanmasını sağlamaktadır. “Bella eyes” ya da “fox eyes” olarak Hollywood’da popüler olmuştur.

Badem Göz Estetiği (Ameliyatı) Nedir?

Kadın erkek fark etmeksizin tüm yaş grupları tarafından tercih edilen badem göz estetiği ile hedeflenenler şu şekildedir:

 • Göz çevresindeki kırışıklıklar ve kapak düşüklüklerini ortadan kaldırarak yaşlılık belirtilerini yok etmek
 • Genç ve sağlıklı yüz formuna sahip olmak
 • Anlamlı bakışlara, dikkat çekici gözlere sahip olmak
 • Çekici bir yüz elde etmek
 • Göz çevresinde doğal ve canlı bir görünüm elde etmek

Yüze uygulanacak bazı estetik operasyonlar ile birlikte uygulanabilen bir operasyondur. İşlem kısaca; göz çevresindeki bağların gerilmesi ve kısaltılması işlemdir. Kesilen bağlar ve gerilen derinin miktarı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Cerrahi prosedür içeren bu işlem ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere iki farklı şekilde uygulanmaktadır.

Ameliyatlı ya da ameliyatsız olarak iki farklı şekilde yapılan bu yöntemde hangisinin uygulanacağı doktor-hasta görüşmesi doğrultusunda belirlenmektedir. Başarılı sonuçlar elde edilen badem göz estetiği uzun süre kullanım ömrüne sahiptir.

Badem Göz Estetiği (Ameliyatı) Kimlere Uygulanır?

Genellikle masa başı çalışan ya da bilgisayar başında çok vakit geçiren ya da gözlük kullanan bireylerin göz kapaklarında kalıcı olarak değişiklikler meydana gelmektedir. Göz çevresinde oluşan bu deformenin düzeltilmesi, kişinin kendisini estetik açıdan beğenmesini sağlarken psikolojik olarak da iyi hissetmesine neden olabilir. Bu ameliyat şu kişiler tarafından tercih edilebilir:

 • Yorgun bakışlardan kurtularak genç bir görünüm elde etmek isteyenler
 • Küçük göz yapısına sahip olanlar
 • Göz çevresini ve göz kapağının formunu beğenmeyenler
 • İki göz arasında asimetri olan bireyler
 • Dikkat çekici ve sağlıklı bakışlara sahip olmak isteyenler
 • Çekik göz formuna sahip olmak isteyenler
 • Yaşlanmaya bağlı olarak gözde sarkma olan kişiler
 • Göz kapaklarında sorun olanlar
 • Düşük göz kapağına sahip olanlar
 • Göz çevresinde kırışıklık bulunanlar

Badem Göz Estetiği Nasıl Yapılır?

Badem göz estetiği ameliyatı doktor-hasta görüşmesi doğrultusunda yapılan muayene sonucuna göre karar verilmektedir. Genel ya da lokal anestezi altında uygulanan bu işlem için anestezi türüne göre hasta aç veya tok olarak ameliyata alınmaktadır. Lokal anestezide önem arz etmeyen bu durum genel anestezi için önemlidir, hasta aç olarak ameliyata alınmaktadır.

 • Hasta ameliyat öncesinde doktora sağlık geçmişi ve düzenli kullandığı ilaçlarla ilgili bilgi vermelidir.
 • Uygulanan cerrahi prosedür kısa sürede tamamlanmaktadır
 • Operasyonda öncelikle gözün dış kısmına bir kesi atılmaktadır.
 • Özel bir cerrahi ip ile kesi atılan dış kenar yukarı doğru çekilir.
 • Dış kenar kemik zarına sabitlendikten sonra estetik dikiş atılarak kesi kapatılır.
 • İşlemden sonra hasta gözetim altında tutulmadan taburcu edilmektedir. Birkaç gün içerisinde hasta günlük yaşamına devam edebilir.

Badem göz estetiği hızlı bir iyileşme sürecine sahiptir. Kendiliğinden eriyen dikişler haricinde kullanılan dikişlerin işlemden sonraki bir hafta içerisinde alınmalıdır. Plastik hekim tarafından belirlenen kontrol muayenesinde dikişler alınır. 

Herhangi bir kesi izi kalmamaktadır. İşlem yapılan bölge iyileşene kadar kimyasal maddeler kullanılmamalı, makyaj yapılırken dikkat edilmelidir. Bu sürekçe morluk ya da ağrı gibi komplikasyonların oluşmaması için doktorun önerilerine uyulmalıdır.

Badem Göz Estetiği (Ameliyatı) Etkisi Kalıcı mıdır?

Badem Göz Estetiği Öncesi ve Sonrası 

Badem göz estetiği olmaya karar veren birey için en önemli husus hastane ve hekim seçimidir. İşlemin sağlıklı bir şekilde uygulanabilmesi için sağlık kuruluşlarının tercih edilmesi ve alanında uzman hekime muayene olunması önemlidir. Estetiğin uygulanma gerekçesi fark etmeksizin doktor tarafından yüz hatları incelenerek bir plan yapılmaktadır.

 • Ameliyatın yapılacağı gün hastaneye gelirken makyaj yapılmamalı ve yüze kimyasal madde uygulanmamalıdır.
 • Ameliyat öncesinde kan sulandırıcı ilaç kullanımına ara vermelisiniz.
 • İyileşme sürecinin hızla tamamlanması için işlem öncesinde alkol ve sigara tüketimine ara vermelisiniz.
 • Operasyonda genellikle kendiliğinden eriyen dikişler kullanılmaktadır. Alınması gereken dikiş kullanımında ise yaklaşık 5-7 gün içinde doktor tarafından dikişler alınır.
 • Ameliyatta kullanılacak dikiş operasyonu gerçekleştiren plastik cerrah tarafından belirlenmektedir.
 • İşlem sonrasında karşılaşılabilecek şikayetler kızarıklık, ödem az da olsa ağrıdır. Bu komplikasyonlar kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.
 • Ameliyattan sonra ortalama 10 gün içerisinde iyileşme süreci tamamlanmaktadır. Bu süreçte hastaların sırt üstü uyuması önerilmektedir. Çift yastık kullanımı yüzün konforu bakımından tavsiye edilmektedir.
 • Ameliyat dikişlerinin iyileşme süreci tamamlanana kadar bölge kimyasal maddeden uzak tutulmalıdır.
 • Uygulanan operasyonun iyileşme süreci kısadır. Günlük hayata 2. günden itibaren dönülebilir. Bu süreçte istirahat etmek önemlidir.
 • Ameliyattan sonraki süreçte enfeksiyon riskine karşı deniz, havuz, sauna ve hamam gibi yerlerden bir süre uzak durulmalıdır. 

Badem Göz Estetiği Ameliyatı Kalıcı mı?

Geçici bir ameliyat olmayan badem göz estetiğinde uzun yıllar hastanın çekik gözlere sahip olması amaçlanmaktadır. Yaşlılık döneminde vücudun hacim kaybetmesine bağlı olarak dokular elastik formunu kaybeder ve yerçekimine maruz kalırlar. Bu da zamanla göz çevresinde sarkmaların oluşmasına neden olmakta, kırışıklıklar meydana gelmektedir. Badem göz estetiği birçok ameliyatla uygulanabilir. Göz kapağı estetiği ile birlikte uygulanması daha kalıcı bir operasyon olmasını sağlayabilir.

Badem Göz Ameliyatı Tehlikeli mi?

Birçok estetik cerrahi işlemine göre daha kolay bir şekilde uygulanan badem göz ameliyatında oluşabilecek riskler işlem öncesinde ve sonrasında minimum düzeyde tutulmaktadır. Öncesinde yapılan tetkiklerden biri de göz ve göz çevresindeki kusurların detaylı bir biçimde incelenmesidir. Kusur varsa öncelikli olarak tedavi edilmelidir.

Sık Sorulan Sorular

Badem göz ameliyatı zor mu?

Cerrahi bir prosedür olan badem göz ameliyatı lokal anestezi altında uygulanmaktadır. İşlem yapılacak olan bölge öncelikli olarak temizlenerek uyuşturulmaktadır. Bu sayede hasta işlem sırasında herhangi bir sızı hissetmez. Lokal anestezi hiçbir şekilde hastanın acı hissetmemesini sağlar.

Badem göz ne kadar sürer?

Estetik bir operasyon olan bu işlem 30-60 dakika arasında sürmektedir. Ameliyat sonrasında hastanın gözetim altında tutulmasını gerektiren bir durum yoktur. Hasta taburcu edilir.

Badem göz ameliyatında iz kalır mı?

Uygulanan estetik operasyonda kendiliğinden kaybolan dikişler kullanılmaktadır. Bunlar zamanla eridiği için dikiş alınmaz. İz kalma olasılığı ise herhangi bir şekilde yoktur. Bu durum doktorun tecrübesine ve profesyonelliğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Badem göz estetiği acıtır mı?

Lokal ya da genel anestezi altında uygulanan bu operasyonda hastanın net bir şekilde acı hissetmeyeceğini söyleyebiliriz. İşlem yapılacak bölge uyuşturulduğu için sızı ya da acı hissi oluşmamaktadır.

Badem göz gözü küçültür mü?

Badem göz estetiği gözlerin küçülmesine neden olmamaktadır. Bu estetik ile gözlerin daha çekik bir form kazanması sağlanmaktadır.

Badem göz kaç günde iyileşir?

İşlem sonrasında ödem, şişlik ya da kızarıklık gibi çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Az da olsa ağrı şikâyeti rastlanabilen bir durumdur. İyileşme süresi kişiden kişiye değişiklik gösterse de yaklaşık 10 gün içinde tamamlanmaktadır.

Badem göz güzel mi?

Badem ya da çekik göz kadınlar tarafından en çok beğenilen ve çekici olduğu iddia edilen göz çeşididir. En çok ilgi duyulan badem göz çarpıcı ve derin bakmam olarak nitelendirilen bir formdur. Yüzde tam olarak bütünsel bir ifade oluşmasında etkili olmaktadır.

Badem göz ameliyatı kaç yaşında yapılır?

30 yaş ve üstü kişiler tarafından tercih edilen bu ameliyat 18 yaşından büyüklere uygulanmaktadır. 30 yaş üstü bireyler tarafından sıklıkla tercih edilme nedeni ise göz kapağı düşmesi ya da kırışıklık oluşumunun bu yaşlarda başlamasıdır. Gözün dışına açılan kesi ile dış köşe kemik zarına sabitlenmektedir.

Badem göz şekli nasıl olur?

Kadınlar tarafından en güzel olarak nitelendirilen ve popüler olan göz formu badem ya da çekik göz olarak nitelendirilmektedir. Badem gözler daha iri ve büyük bir yapıdadır. Gözün dış kenarı yukarı doğru çekilerek bireyin genç, sağlıklı ve alımlı bakışlara sahip olması sağlanır.