BBL ameliyatı bir kalça büyütme işlemidir. Uygulanan tedavi genel anestezi altında gerçekleşmekte, poponun hacimli ve dik bir görüntü kazanması sağlanmaktadır. Bu işlem genellikle kadın bireyler tarafından tercih edilmektedir. Son zamanlarda erkeklere de uygulanmaktadır.

Uygulanan işlemde fazla yağ dokusu bulunan lokal bölgelerden liposuction işlemi ile yağ alınmakta, alınan yağlar popoya enjekte edilerek şekillendirilmektedir. İşlem sonucunda yağ alınan bölge yeni bir form kazanmakta, kalça sıkı bir yapı ile hacim kazanmaktadır.

Düz kalçaya sahip olan bireylerde, yaşlanmanın etkisi ile sarkma meydana gelmekte ve vücut hatları estetik açıdan kişiyi mutlu etmemektedir. Uygulanan estetik operasyon ile kalçaların hoş bir biçim kazanmasını sağlanmaktadır.

Bu yazımızda kalça büyütme işlemi ile ilgili şu sorulara yanıt bulabilirsiniz:

 • Güzel popo nasıl tanımlanmaktadır?
 • BBL ameliyatı nedir?
 • Ameliyat kimlere uygulanır?
 • Ameliyatın teknikleri nelerdir?
 • Genel anestezi mi lokal anestezi mi uygulanır?
 • Hangi estetik işlemlerle beraber yapılabilir?
 • Popoya silikon /kalçaya silikon hangisi daha etkili bir işlemdir?
 • Operasyon nasıl yapılır?
 • İşlemin faydaları nelerdir?
 • Oluşabilecek riskler ve komplikasyonlar nelerdir?

Güzel Popo Nasıl Tanımlanır?

Kadın bedeninin estetik açıdan güzel olarak nitelendirilmesi bakımından temel unsur popodur. Bu bakımdan son yıllarda popo estetiği işlemleri artmaktadır. 

Poponun dolgun olması gluteus maksimus isimli kasın yapısına bağlıdır. Bu kasın üzerinde yer alan yağ depoları poponun dolgun görünmesini sağlamaktadır. Bel ve popo arasındaki kısmın yuvarlak olması, belden popoya geçişte genişliğin artması güzel poponun tanımıdır.

Popoda selülit olmaması, belde gamze yer alması, belden popoya geçiş kısmında üçgen görüntü oluşması güzel popoyu tanımlayan unsurlardır. Poponun yuvarlak ve çıkık olması Brezilya Poposu özelliğidir.

Brezilya Popo Ameliyatı (BBL) Nedir?

BBL ameliyatı, poponun hacim kazanması için yapılan bir estetik prosedürdür. Bu yöntemin sonucunda popo sıkılaşmakta ve belirgin hale gelmektedir. Doğal bir görünüm elde edilen bu işlem kalçaları belirgin olmayan, bel ve basen arası hatları düz olan, kalça dokusu gevşek olan kişilere uygulanmaktadır.

Popo estetiği ameliyatından vücut bir bütün olarak ele alınmaktadır. Kalça estetiği için değerlendirme yapılırken tüm vücut göz önünde tutulmaktadır. Vücudun bütünsel olarak ele alınması ile estetik açıdan hoş bir görünüm elde edilmektedir. 

Prosedürün amacı poponun olduğundan daha hacimli, kalkık ve yuvarlak bir form kazanmasıdır. İşlem sonucunda popo pürüzsüz ve sıkı bir görünüm kazanmaktadır.

Popo Estetiği Teknikleri Nelerdir?

Popo estetiği operasyonlarında iki farklı teknik uygulanmaktadır. Bunlardan ilki; BBL ameliyatı ile yağ transferi yapılmasıdır. Vücudun belli bölgelerinden alınan yağın popoya uygulanması işlemidir.

Diğer teknik ise silikon kalça protezi ameliyatı ile popoya protez yerleştirilmesi işlemidir. Bu teknik, genellikle bölgesel olarak enjekte edilebilecek yağ dokusuna sahip olmayan kişilere uygulanmaktadır. İşlem sonucunda silikon popo daha dik ve sıkı bir görüntü oluşturmaktadır.

Popo Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Popo estetiği yöntemlerinden biri olan BBL ameliyatı genellikle kadınlar tarafından tercih edilse de erkeklere de uygulanmaktadır. 

 • Poposu hacimsiz olan
 • Dolgun ve dik kalçalara sahip olmak isteyen
 • Hızlı kilo alıp vermeden ötürü kalçasında sarkma olan
 • Poposunda çukur görünümü olan
 • Kalıtsal olarak poposu sarkık olan
 • Selüliti bulunan
 • Kalp damar rahatsızlığı bulunmayan
 • Sigara ve alkol tüketmeyen
 • 18 yaşını doldurmuş tüm bireylere uygulanmaktadır.

BBL Ameliyatı Hangi Ameliyat ile Birlikte Uygulanabilir?

Popo estetiği liposuction tedavisi ile birlikte uygulanması sağlığınız açısından iyi bir tercihtir. Poponun dikleştirilerek büyümesi sağlanırken, karın bölgesi sıkı ve atletik bir görünüm kazanmaktadır.

Popo estetiği yapılırken sıklıkla tercih edilen işlemlerden biri de karın germe prosedürüdür. Bu iki işlemin birlikte yapılmasının amacı karın bölgesindeki sarkıklıkların alınarak sıkılaşması ve kalçanın belirgin hale getirilmesidir. Tedavi sonucunda kum saati görüntüsü oluşması sağlanmaktadır.

Kadın vücudunun estetik açıdan hoş olarak nitelendirilebilmesi, meme ve kalçanın uyumuna bağlıdır. BBL ameliyatı ile birlikte memeye protez uygulanmaktadır. Sağlık bakımından engeli olmayan bireylerde bu iki prosedür uygulanabilir.

Silikon Kalça Protezi Ameliyatı Nedir?

Silikon kalça protezi sıklıkla poponun büyümesi için tercih edilmektedir. Silikon implantlar kalçanın büyümesi haricinde dikleştirilmesi için de uygulanmaktadır. Memeye uygulanan silikonların yapısından farklıdır. 

Kalça protezinde kullanılan silikonların akışkanlık düzeyi düşüktür. Kişinin vücudu bütünsel olarak ele alınmakta ve ona göre işlem yapılmaktadır. Dikleştirme işlemi kişinin estetik açıdan hoş bir görüntü elde etmesini sağlayan ve özgüven yükselten bir uygulamadır.

Silikon Popo Nasıl Uygulanır?

Tedavi genel anestezi altında uygulanmaktadır. Yaklaşık olarak 3 saat süren bu işlemde kuyruk sokumun iki tarafında açılan kesiler ile kas içindeki bölgede açıklıklar oluşturulur. Açılan bu ceplere silikon protezler yerleştirilmektedir.

Hasta yaklaşık olarak 24 saat sonra yürüyebilir, 1 hafta sonrasında ise gündelik hayatına devam edebilmektedir. Rahatlıkla oturabilmesi de yaklaşık olarak 7-10 gün sürmektedir.

Popoya Silikon / Kalçaya Silikon Hangisi Daha Etkilidir?

Popo estetiği için sıklıkla tercih edilen iki işlem bulunmaktadır. Bunlardan ilki; kalçaya yağ enjekte edilerek dikleşme ve hacim kazandırılması, ikincisi ise; silikon kalça protezi ameliyatı ile kalçanın büyütülmesidir. Yağ enjeksiyonu işlemi Brezilya poposu olarak adlandırılmaktadır.

İşlem sonucunda etkinin maksimum düzeyde olabilmesi için tercih edilen işlem kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Popoya enjekte edilebilmesi için vücutta yeterli yağ dokusu varsa BBL ameliyatı tercih edilmektedir. Yağın alındığı bölgeler; karın, iç bacak, kalça ve sırttır. Vaser liposuction işlemi ile alınan yağ popoya uygulanmaktadır.

Yağ enjeksiyonu silikon protez işlemine oranla daha çok tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise kalçada istenilen görünümün daha kolay elde edilmesi ve kalıcılık oranının daha yüksek olmasıdır. Modern teknoloji ile yapılan bu işlem enjekte edilen yağın erimesini engellemektedir.

BBL Estetiği Nasıl Yapılır?

BBL estetiği popoyu dikleştirmek ve hacim kazandırmak amacı ile yapılan bir operasyondur. Liposuction ile vücudun diğer bölgelerinden alınan yağın popoya enjekte edilmesi prosedürüdür.

Kalça büyütme ameliyatı şu şekilde uygulanmaktadır:

 • Öncelikli olarak doktor muayenesi doğrultusunda ameliyata uygunluk ve mevcut yağ dokusu belirlenmektedir
 • Popoya enjekte edilecek bölge ve bölgenin yağ oranı tespit edilir.
 • Uygulanan yağ transferi işlemi için genel anestezi uygulanır.
 • Yağ miktarının yoğun olduğu bölgeye liposuction uygulaması yapılır.
 • Enjekte edilen yağın popoyu şekillendirmesi sağlanmaktadır.
 • İşlemde yağ alınan bölgenin estetik bir görünüm kazanması sağlanır.
 • İşlem sonucunda vücut hatlarının estetik bir görünüm elde edilmesi sağlanmaktadır.

Brazilian Butt Lift (BBL) Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Uygulanan işlemin süresi kişiden kişiye değişmektedir. Ameliyatta alınan yağ oranı, ek olarak yapılacak işlemler ameliyatın süresinde değişiklik oluşturmaktadır. Ameliyatta yağ alınan bölge de ameliyatın süresini etkilemektedir.

Yağ karın, sırt ya da bel bölgesinden alınacaksa işlem süresi 3-4 saat, iç bacak ya da kollardan alınacaksa yaklaşık olarak 6-7 saat sürebilmektedir.

Genel anestezi altında uygulanan bu prosedürün cerrahi bir işlem olmasından dolayı hasta ameliyattan sonra hastanede 1-2 gün kalabilir.

BBL Ameliyatı Yaptıranlar Kaç Gün İçinde İyileşir?

Ameliyattan sonraki ilk 6 haftada korse kullanımı gerekebilmektedir. Bu süreçte popoya baskı oluşturacak hareketten ve oturmaktan kaçınılmalıdır. Uyurken ilk iki hafta yüz üstü uyumak sağlığınız açısından iyi bir tercih olacaktır. Yağın enjekte edildiği bölgelerde kalıcılık elde edilmesi için dikkatli olunmalıdır. Ameliyattan sonraki 3-4 hafta içerisinde tam olarak iyileşme görülmektedir.

BBL Ameliyatı (Kalça Büyütme) Öncesi

BBL estetiği yaptırmadan önce; sürecin nasıl işlediği, uygulama teknikleri, işlemin faydaları ve zararları, BBL ameliyatı sonrası karşılaşabileceğiniz durumlar ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmanız önemlidir. Alanında uzman plastik cerrah ile yapacağınız görüşme doğrultusunda aklınıza takılan konuları danışabilirsiniz.

Popo estetiği yaptırmaya karar vermişseniz işlemden önce dikkat etmeniz gereken şeyler şunlardır:

 • Sigara kullanıyorsanız ameliyattan önceki 24 saat içmeyiniz. Bu işlemin sağlıklı gerçekleşebilmesi için önemlidir.
 • İşlemden önceki 1 hafta alkol tüketmemeniz önemlidir.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanımını işlemden önce bırakmanız daha iyi olacaktır.
 • Kronik hastalıklarınız, alerjik reaksiyonlar ve sağlık geçmişinizi muhakkak doktorunuz ile paylaşın.
 • Ameliyattan önce kafein içeren içecekler yerine bitki çayları tüketmeniz iyi bir tercih olacaktır.
 • İşlem genel anestezi atında uygulanacaktır. Anestezi durumunda hastanın oksijen kontrolü tırnaklardan yapılmaktadır. Bu sebeple ameliyattan önce ojelerinizi çıkartmalısınız.

BBL Ameliyatı Sonrası

Kalça büyütme ameliyatı sonrasında hızla iyileşebilmeniz için dikkat etmeniz gereken durumlar bulunmaktadır. İşlem sonrasında doktorun sizin için reçete ettiği ilaç ve kremler kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Bu iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

 • BBL ameliyatı sonrası hasta 1 gün hastanede gözlem altında tutulmaktadır.
 • Hastanın işlemden sonraki ilk üç gün yatarak dinlenmesi önemlidir.
 • İlk 3 günden sonra dikişlere zarar vermeden banyo yapılabilir.
 • Ameliyat sonrasında işlem bölgesinde; şişlik, kızarıklık ya da nadiren morluklar oluşabilir.
 • Operasyon sonrasında doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca korse kullanınız.
 • Cerrahi bir işlem olmasından dolayı birkaç gün ağrı sızı oluşması normal bir durumdur.
 • Ameliyat sonrasında istirahat etmeli, popoyu zorlayacak hareketlerden ve egzersizlerden kaçınmalısınız.
 • Operasyon sonrasındaki ilk 15 gün popoya baskı oluşturacak şekilde yatmamanız sağlığınız açısından iyi olacaktır.
 • Bol su tüketmelisiniz.

BBL Estetik Ameliyatı Faydaları Nelerdir?

BBL ameliyatı ile estetik açıdan hoş popoya ve çekici bir görünüme sahip olabilirsiniz. Kalça büyütme estetiğinin pek çok faydası bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

 • Bedenininiz alt kısmının kıvrımlarını belirgin hale getirir
 • Vücut hatlarınızı, konturlarınızı biçimlendirir.
 • Kıyafet tercihinizi artırır.
 • Kıyafetlerinizin vücudunuzu çekici göstermesini sağlar.
 • Düz kalçaya sahip bireyler işlem sonrasında hoş bir görüntüye ulaşır.
 • Vücudunuzun tüm bölgelerinde dengeli ve orantılı bir görüntü oluşturur.
 • Daha sıkı bir kalçaya sahip olmanızı sağlar.
 • Liposuction ile yağ alınan bölgenin formunu şekillendirir.
 • Özgüven kazanmanızı psikolojik bakımdan iyi hissetmenizi sağlar.
 • Yaş ilerledikçe ortaya çıkan sarkma görüntüsünü ortadan kaldırır.
 • Enfeksiyon riski düşük bir cerrahi işlemdir.

Ameliyatın Riskleri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Çeşitli sebeplerle oluşan düz, sarkık ve yapı olarak gevşek kalçalar için BBL ameliyatı uygulanmaktadır. Bu operasyon pek çok fayda sağlasa da riskleri ve komplikasyonları bulunmaktadır. Her cerrahi işlemde görülebilecek risklerin meydana gelmemesi için işlem plastik cerrah ve estetik doktor tarafından uygulanmalıdır. Bu ameliyatın riskleri şu şekildedir:

 • İşlem yapılan bölgede enfeksiyon
 • Yağın kalçaya dağıtılmaması durumunda cilt altında topaklanmanın meydana gelmesi
 • Enjeksiyonun derine yapılması durumunda cilt kaybı oluşması
 • Ciğerlerde ve kalpte yağ embolisi (yağ damlacıkları) görülmesi
 • İşlemden sonra enjekte edilen yağların erimesi
 • Ödem oluşması

BBL ameliyatı yaptıranlar en net sonuçları yaklaşık 6 ay sonrasında gözlemlemektedir. Kalça tam olarak şekillenir ve estetik bir görünüm kazanır. Uygulanan işlemin alanında uzman bir cerrah tarafından yapılması durumunda oluşabilecek riskler en aza inmekte ve kalıcılık süresi artmaktadır.

Tedavi Fiyatları

BBL ameliyatı tedavi fiyatlarının belirlenebilmesi için, doktorunuz ile ön görüşme sırasında estetik amaçlı tetkikler ve incelemeler yapılmaktadır. Daha sonrasında vücut formunuza uygun prosedür belirlenerek gerekli ölçümler yapılacaktır.

Operasyonunuz olası birtakım riskleri ve komplikasyonları içeriyorsa doktorunuz sizi bu konuda detaylıca bilgilendirecektir. Daha sonrasında isteğiniz doğrultusunda tercihi size bırakacaktır.

Tüm bu süreç kişisel durumunuza göre tespit edildikten sonra BBL ameliyatı uygulaması için fiyat belirlenebilecektir. Tedaviniz için Hospitaltürk hastanemize başvurarak 7/24 online danışman servisimiz ve uzman doktorlarımızdan destek alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

BBL ameliyatı ne demek?

Brezilya popo ameliyatı olarak adlandırılan BBL prosedürünün amacı; kalçanın dik, yuvarlak ve hacimli görünmesinin sağlanmasıdır. Bunun için vücudun bacak, göbek ve sırt gibi bölgelerinden alınan yağ popoya enjekte edilerek şekillenmesi sağlanmaktadır.

BBL ne kadar kalıcı?

Kalçaya enjekte edilecek yağ oranının işlem yapılacak kişide yeterli olması durumunda BBL ameliyatının planı yapılmaktadır. Alınan yağ dokusu kalçada kalıcı bir etki göstermektedir. Popoya enjekte edilen yapın en fazla %40’ı erimektedir. İşlemin etkileri en net 6 ay sonrasında gözlemlenmektedir.

BBL ameliyatı tehlikeli mi?

BBL ameliyatı diğer estetik operasyonlara göre en az tehlikeli işlemdir. Ameliyatın olası riskleri ve komplikasyonları işlem yapılan bölgede kızarıklık oluşmasıdır. Bu bakımından sağlıklı ve güvenilir bir işlemdir.

BBL ameliyatı kaç saat sürer?

Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. BBL ameliyatı yaklaşık olarak 2-3 saat sürmektedir. Prosedür gereğince fazla yağ dokusu bulunan bölgeden yağ alınır. Alınan yağ popoya enjekte edilerek poponun şekillendirilmesi sağlanmaktadır.

Düz kalça neden olur?

Kalçanın derisi ve yağ dokusu yerçekiminin etkisi ile sarkmakta bu da kalçanın düz görünmesine neden olmaktadır. Düzenli olarak egzersiz yapılmaması, hızlı kilo alıp verme kalça konturlarının bozulması ile sonuçlanmakta, kalçanın düze ya da sarkık görünmesine neden olmaktadır.

BBL Kaç Seans?

Uygulanacak olan tedavi hastanın beklentisi ve cilt yapısına göre değişiklik göstermektedir. BBL ameliyatının kaç seans uygulanacağı doktorun muayenesine göre değişmektedir. Ortalama olarak 3-4 seans uygulanmaktadır. Seansların uygulanma periyodu ise ayda bir defadır.

BBL lazer etkili mi?

BBL lazer tedavisi geniş spektrumlu ışık olarak adlandırılmaktadır. Bu uygulama güneş lekelerini gidermekte, cildi sıkılaştırmakta ve yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmaktadır. Ciltte herhangi bir yan etkiye ve komplikasyona neden olmadan gözle görünür ölçüde gençleşme sağlamaktadır.

BBL ne zaman etkisini gösterir?

İşlemin etkisini ameliyattan sonraki 1 ila 3 gün arasında gözlemleyebilirsiniz. Uygulama yapılan bölgede oluşabilecek kızarıklıklar kişiyi rahatsız edecek ölçüde değildir. İşlem sonrası oluşabilecek bu durum normaldir. Güneş ve doğum lekesi gibi durumlarda uygulanan işlemin etkisi yaklaşık 2 hasta sonra görülmektedir.

BBL sonrası nelere dikkat edilmeli?

BBL ameliyatında uygulanan enjeksiyonun baskı görmemesi gerekmektedir. Bu sebeple ameliyat sonrası en az 2 hafta yüz üstü uyunması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında kullanılan popo yastığı bacakların altına yerleştirilmeli, popo dışarıda kalmalıdır.

BBL yastığı ne kadar kullanılır?

BBL ameliyatı cerrahi bir prosedürdür. Poponun oturma bölgesine sarkma oluşmaması için enjeksiyon yapılmamaktadır. Enjeksiyon, arka ve yan bölgelere yapılmaktadır. Bu bakımdan BBL yastığı 2-3 ay kadar kullanılmalı, popoya baskı oluşması engellenmelidir.