Blefaroplasti göz kapaklarının estetik veya herhangi bir işlevsel bozukluğu durumlarında uygulanan bir göz kapağı ameliyatı tekniğidir. Göz kapağı ameliyatları genellikle üst veya alt göz kapaklarında oluşan sarkmalar, düşmeler ve torbalanmalar gibi sorunları içermektedir. Blefaroplasti ise göz kapaklarındaki sarkan deri fazlalıklarının cerrahi hassasiyetle alınması ve yağ dokusunun azaltılması ile estetik görünümün sağlanması uygulamaları ile yapılmaktadır.

Plastik cerrahi alanına giren blefaroplastinin göz kapaklarında yapılan müdahaleye göre farklı tekniklerle entegre edilmesine göre ayrı ayrı türleri bulunur. Ayrıca blefaroplasti uygulaması dışında göz estetiğinde kantoplasti, badem göz (çekik göz estetiği), göz tümörü (kisti) cerrahisi gibi gibi uygulamalar da mevcuttur.

Göz kapağı ameliyatı ile aynı anlamda kullanılabilen blefaroplasti tıbbi literatürde göz kapağı estetiğinde uygulanan tekniğin adıdır. Yani göz kapağına yönelik uygulanan operasyonların tamamı blefaroplasti uygulaması değildir. Örneğin göz kapaklarına yönelik uygulanan timür (kist) alınması cerrahisi bir estetik uygulama olarak blefaroplastinin tekniğini içermemektedir.

Blefaroplasti Nedir?

Bir göz kapağı estetiği (ameliyatı) metodu olan blefaroplasti, uzman cerrah tarafından kişinin gözlerindeki estetik ihtiyacı değerlendirilerek uygun şekilde göz kapaklarına cerrahi müdahalenin yapılması işlemidir. Gözlerde belirli faktörlere bağlı olarak ağırlaşma ve yorgun görünüm, gözaltlarında torbalanma, üst göz kapaklarının düşmesi veya şişmesi gibi tüm sorunlar blefaroplasti tekniğine özgü ameliyat ile tedavi edilebilmektedir.

Blefaroplasti uygulaması genelde estetik amaçlı uygulanan bir ameliyat olsa da gözde görmeye engel olan işlevsel bozukların tedavisi için da yararlanılan bir yöntemdir. Göz kapaklarında görmeye engel teşkil eden estetik durumlarda hem görmede işlevsel bozukluğa sebep olan durumun düzeltilmesi hem de gözde daha genç ve canlı bir görünüm kazandırmak amaçlı farklı teknikler entegre edilebilir.

Uzman doktor ile ön görüşme sürecinizde kişisel göz değerlendirmeniz yapılması sürecinde ayrıca cerrahi müdahale gerektirmeyen durumlarda doktorunuz size ameliyatsız göz estetiği uygulamalarını değerlendirmenizi de önerebilir. Örneğin gözaltlarındaki torbalar ve morluklarından kurtulmak gibi bir beklentiniz varsa doktorunuz duruma göre size lazer veya ışık dolgusu gibi tedavileri değerlendirmenizi önerebilir. (İlgili olarak “Gözaltı Işık Dolgusu” ve “Gözaltı Lazer Tedavisi“)

Blefaroplasti Ameliyatı Türleri Nelerdir?

Plastik cerrahi uygulaması olan blefaroplasti ameliyatı alt veya üst göz kapağa uygulanması ya da tekniğin uygulandığı prosedüre göre farklı türde isimlendirilebilmektedir. Üç farklı türde uygulanabilen blefaroplasti ameliyatı üst göz kapakları, alt göz kapakları veya alt göz kapaklarında uygulanan yöntemin kapakların içinden girilerek gerçekleştirilmesi (transkonjunktival) prosedürlerini içermektedir.

Göz kapağı ameliyatlarında veya diğer adıyla göz kapağı estetiğinde uygulanan tek yöntem blefaroplasti değildir. Örneğin yaygın durumlardan biri olan üst göz kapağı düşüklüğü gibi durumlarda blefaroplastiden daha farklı teknikleri içeren kantoplasti uygulaması tercih edilebilmektedir.

Blefaroplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapaklarındaki sorunlara göre farklı cerrahi uygulama içeren blefaroplasti ameliyatı genelde alt ve üst göz kapağında aynı prosedürleri uygulasa da kesi ve dikiş işlemlerinin farklı konumdan yapılması gibi süreçlerde farklılaşmaktadır.

Üst Göz Kapağı Blefaroplastisi

Genelde üst göz kapağının sarkması, görüşü kısıtlaması, gözlerde yorgun bir görünüme sebep olması gibi sebeplerle uygulanan işlemlerdir. Üst göz kapaklarına uygulanan bu blefaroplasti uygulaması sarkan deri, fazla yağ ve kas dokusunun çıkarılması ve uygun şekilde şekillendirilmesi sürecini içermektedir.

Göz kapaklarını üst bölgesindeki sarmalar giderildikten sonra bakışlardaki yorgun ve uykulu görünüm yerini genç ve canlı bir bakışa bırakmaktadır. Ayrıca üst göz kapaklarındaki yağlanmaya ve deri dokusunun fazlalığına bağlı sorunlar göz kaslarını da yorduğundan ameliyat sonrası kişiler gözlerinde daha dinamik bir bakış sağlayabilmektedir.

 

Üst Göz Kapağı Şişmesi

 

Alt Göz Kapağı Blefaroplastisi

Gözaltında torbalanma, sarkıklık, şişkinlik ve görüşü kısıtlayıcı alt göz kapaklarının yoğun yapıda olması gibi durumlarda alt göz kapaklarındaki deri ve yağ dokusunun çıkarılması işlemleri ile blefaroplasti uygulanır. Alt göz kapağı blefaroplasti ameliyatında kesiler kirpik hattı boyunca yapılarak minimal düzeyde yara izi sağlanır.

Alt göze uygulanan ameliyat sonrası gözaltındaki torbalar, şişkinlik ve ağırlaşmış ve yorgun bakışlar yerini daha genç, dinamik ve ten ile uyumlu gözaltlarına bırakacaktır.

Transkonjunktival Blefaroplasti

Alt göz kapağı için uygulanan transkonjunktival blefaroplasti ameliyatı alt göz kapaklarının iç dokusundan yağ fazlalıklarının alınması ile gözaltında canlılık sağlanmasına yönelik bir işlemdir. Bu işlemin avantajı kesi işlemlerinin dış bölgeden uygulanmayıp tüm sürecin göz kapağının iç dokusundan sağlanmasıdır.

Transkonjunktival göz kapağı ameliyatı genelde yağ dokusunun fazlalığına bağlı olarak gözaltında sorunlar görülen kişilerde tercih edilmektedir. Cilt dokusunun fazlalığı durumunda diğer tekniklerle entegre edilebilir.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?

Genel olarak lokal anestezi ve tercihe göre genel anestezi altında uygulanan blefaroplasti ameliyatı yaklaşık 1 saat sürmektedir. Ancak iki göz kapağı veya tek göz kapağında işlem uygulanmasına göre bu süre kısalıp uzayabilmektedir. Ayrıca ameliyatı uygulayan plastik cerrahın operasyondaki kişisel tecrübesi de operasyonun süresini etkileyebilir.

Blefaroplasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Alt ya da üst kapağı blefaroplasti ameliyatı sonrası bazı hususlara dikkat edilmesi iyileşme sürecinde oldukça kritik öneme sahip olabilmektedir. Bu açıdan doktorunuzun önerilerine dikkat etmek ve ameliyat sonrası ilk haftalarda istirahatinizi aksatmamaya özen göstermelisiniz. Bununla birlikte ameliyat sonrası dikkat etmeniz gereken hususlar arasında şunlar sayılabilir:

  • Yara bakımı, dikişlerin açılması gibi belirlenen sürelere dikkat etmelisiniz
  • Ameliyat sonrası göz kapaklarınızın ilk günlerde su ile temas etmemesi önemlidir
  • Güneşe uzun süre maruz kalmamak güneş gözlüğü ve şapkası gibi koruyu önlemlerin alınması
  • İlk 2 hafta göz kapaklarına kaşımak gibi fiziksel temas uygulanmaması gereklidir
  • Doktorunuzun önerdiği ilaç ve merhemlerin düzenli uygulanması

Bu sayılan maddeler tıbbi öneri niteliğinde değildir, uzman doktorunuzun önerileri doğrultusunda uygulamalar ve koruyucu önlemler alınması en sağlıklısıdır. Ayrıca göz kapaklarınızda uzun süreli ağrı veren batma hissi, iltihap akması gibi herhangi bir enfeksiyon belirtileri gözlemlediyseniz anında doktorunuza danışmayı aksatmayın!

Ameliyat Acılı mı, Ağrı Yapar mı?

Göz kapakları hassas bir cilt yapısına sahip olduğundan ilk hafta hafif şişlikler ve dikiş izlerinin olduğu bölgede küçük kızarıklıklar ve ağrılar meydana gelebilecektir. 2. hafta genelde ameliyata bağlı şişlikler, yaralar ve ağrılar geçecektir.

Blefaroplasti Sonrası İz Kalır mı?

Uygulanan blefaroplasti ameliyatı sonrasında izler genellikle minimal çaplı kesi ile sağlandığından çok belli olmamakta ve iyileşme süreci hızlı olmaktadır. Ayrıca operasyon alt ya da üst göz kapaklarına uygulanışı açısından veya transkonjunktival yöntem uygulanmasına göre de farklılaşacaktır. Genelde transkonjunktival blefaroplasti ameliyatında operasyon kapakların içinden sağlandığından kesi ve dikiş izi olmamaktadır, ancak alt ve üst göz kapaklarına dışarıdan kesi uygulanması ve yağ dokusu alınması süreçlerini içeren işlemlerde küçük izler oluşmaktadır.

Blefaroplasti ameliyatı sonrasında izler genellikle ilk aylarda belirgin olabilir, ancak bu küçük yaralar zamanla solgunlaşır ve iyileşir. Operasyon sonrası iyileşme sürecinde kişilerin doktor önerileri, yara bakımı, dikişlerin düzenli takibi ve önerilen ilaç ve merhemlerin uygulanması  gibi hususlara dikkat etmesi ve gerekli bakımları sağlaması gibi faktörler de oldukça etkili olmaktadır.

Bununla birlikte ameliyat süreci sonrası göz kapaklarında iyileşme aşamaları farklı sürelerde olabilecektir.

Üst göz kapağı iyileşme süreci ne kadar sürer?

Blefaroplasti ameliyatının üst göz kapağına uygulanması sırasında kesiler genellikle göz kapağının doğal yapıdaki kıvrımlarına yerleştirilmesi tercih edilmektedir. Bu şekilde uygulanması dikiş izlerinin daha az fark edilir hale gelmesidir. Uygulanan bu metot sayesinde üst göz kapaklarındaki dikiş izleri ilk 1 ay içerisinde hafif kırmızımsı renkte belli olurken 2. ve 3. aylarda solgunlaşıp göz kapağı kıvrımlarının arasında doğal cilt rengi halini alır.

Alt göz kapağı iyileşme süreci ne kadar sürer?

Üst kapağında uygulanan ameliyattan farklı olarak alt göz kapaklarında yapılan blefaroplasti ameliyatlarında kesi işlemleri ya kirpik hattının alt bölgesine ya da alt göz kapağının içinden girilerek yapılır. Bu sebeple alt göz kapağı ameliyatlarında genellikle dikiş izleri çok belli olmamaktadır ve oluşan küçük yaralar 2 aylık süreçte solgunlaşıp doğal cilt görünümü halini alacaktır.

Blefaroplasti Fiyatları (Ücretleri) Ne Kadar?

Göz kapaklarına uygulanan blefaroplasti ameliyatı fiyatlarının belirlenebilmesi için, uzman cerrahınız ile ön görüşme sürecinde kişisel beklentilerinize göre genel bir değerlendirme yapılmaktadır. Daha sonrasında beklentilerinize uygun süreç planlanmaktadır, operasyonunuzun risk ve komplikasyonları hakkında cerrahınız sizi detaylıca bilgilendirecektir.

Tüm bu süreç kişisel beklentinize göre değerlendirildikten sonra blefaroplasti ameliyatı için gerekli fiyat belirlenebilecektir. Tedaviniz için Hospitaltürk hastanemize başvurarak 7/24 online danışman servisimiz ve uzman doktorlarımızdan destek alabilirsiniz.