Botoks Nedir? Nasıl Yapılır? - HospitalTürk

Botoks Nedir? Nasıl Yapılır?

Botoks Clostridium Botulinum bakterileri tarafından laboratuvarda üretilen saflaştırılmış bir ekzotoksindir. Bu protein aşırı aktif kasları geçici olarak gevşeten ve yüzdeki ince çizgileri düzelten bir nörotoksindir. Estetik sektöründe botoks uygulamalarıyla sıklıkla karşılaşmak mümkün olmaktadır.

İşe yarar çözümler ortaya koyan botoks tedavisi, cildinizin yüzeyinin altındaki belirli kaslara az miktarda Botoks enjekte edilmesini içerir. Botulinum toksini, kasların kasılmasına ve gevşemesine neden olan sinir uyarılarını bloke etmektedir. Bu da estetik anlamında pozitif bir etkinin karşımıza çıkmasını mümkün kılmaktadır.

Botoks Nedir?

Yüzdeki kırışıklıkların giderilmesinde ve aşırı terleme gibi sorunların tedavi edilmesinde kullanılan eksotoksin uygulamasına botoks denir. Botoks esasında Clostridium Botulinum adı verilen bir bakteriden elde edilmektedir. Bu uygulama sadece estetik uygulamalarda değil daha pek çok farklı tıp alanında kullanılmaktadır. Botoks sayesinde pratik bir şekilde yüzdeki çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesi mümkündür.

Estetik anlamda uygulaması özel enjeksiyonlar yardımıyla yapılmaktadır. Botoks enjeksiyonları çok ince bir iğne ile yapıldığı için işlem sırasında veya sonrasında herhangi bir rahatsızlık hissetmeyebilirsiniz. Botoks’un etkileri, tedavi edilen bölgeye bağlı olarak altı ay veya daha uzun sürebilir. Bu durum son zaman zamanlarda bu tarz uygulamalara olan talebin de artış göstermesini mümkün kılıyor.

Botoks, Clostridiumbotulinum bakterisi tarafından üretilen saflaştırılmış bir proteindir. Botoks uygulaması, kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltmak için yapılan kozmetik bir işlemdir. Botulinum toksini, kasları gevşeten, cildinizin görünümünü iyileştiren bir tedavidir. Dolayısıyla bu tarz uygulamalarla son zamanlarda sıklıkla karşılaşmak mümkün olmaktadır.

Botoks Hangi Durumlarda Yapılır?

Botoks, aşırı terleme, kas spazmları ve migren baş ağrıları gibi çeşitli durumları tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca aşırı tükürük salgısının tedavisinde de tercih edilmektedir. Elbette ki Botoks’un başka kullanımları da vardır. Genellikle göz kapağı ameliyatı ve burun ameliyatı ya da liposuction gibi kozmetik işlemlerden önce bu işlem uygulanır.

Botoks uygulaması, kaş çatma çizgileri, kaz ayakları ve alın kırışıklıklarının tedavisinde kullanılır. Aşırı terlemeyi tedavi etmek için de kullanılabilir. Günümüz koşullarında botoks temelde iki farklı alanda kullanılmaktadır. Bu alanları;

 • Kozmetik
 • Tıp alanı

Olarak sınıflanmak mümkün olmaktadır. Tıbbi anlamda geniş bir alanda uygulanan botoks başarılı sonuçlar ortaya koyma kabiliyetine sahip bir uygulamadır. Bu özelliğinden kaynaklı olarak pek çok farklı tıbbi uygulamada botokstan yararlanılmaktadır. İşte tıp alanında botoksun kullanıldığı durumlar;

 • Migren
 • Yüz felci
 • Şaşılık tedavisi
 • Yüz spazmları
 • Aşırı terleme
 • Çene kasılmaları
 • Boynun yan durması

Görüldüğü üzere tıp alanında botokstan geniş kapsamlı bir şekilde yararlanılmaktadır. Bu durum kozmetik sektörü açısından da geçerliliğini korumaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında kozmetik sektöründe aşağıda sıraladığımız durumlarda botoks uygulaması tercih edilmektedir;

 • Kaşlar arasındaki çizgilerin giderilmesi
 • Yüz bölgesindeki kırışıklıkların giderilmesi
 • Alın ve göz etrafındaki çizgilerin giderilmesi
 • Yüzdeki yaşlı ve kızgın bir görünümün ortadan kaldırılması
 • Kaz ayakları ve kaşlar arasındaki çatık çizgilerin giderilmesi

Botoks temel olarak yüz şekillendirme ve kırışıkların giderilmesi noktasında üst düzeyde çözümler ortaya koyabilen bir uygulamadır. Estetik uygulamaların ameliyatsız olarak yapılmasını mümkün kılan bu uygulama; hasta konforu açısından da üst düzeyde bir etkiye sahiptir.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Botoks uygulaması, orta ve şiddetli alın çizgileri, kaz ayakları ve kaş arası çatık çizgilerinin görünümünü iyileştirmek için Botulinum toksin tip A kullanılmasıdır. Botoks uygulaması koltuk altlarındaki aşırı terlemeyi tedavi etmek için de kullanıldığı biliniyor.

Botoks; enjeksiyon işlemiyle uygulanmaktadır. Bu işlem sırasında hata herhangi bir ağrı hissetmez. Çok ince bir uca sahip olan iğne yardımıyla kırışıklık sorunun bulunduğu bölgeye botoks uygulaması yapılır. İşlem sırasında çok hafif bir yanma hissi ya da acıma hissinin duyulması olağandır.

Botoks tedavisi genellikle güvenlidir! Ancak baş ağrısı, kas zayıflığı veya yorgunluk gibi bazı yan etkilere neden olabilir. En sık görülen yan etki enjeksiyon bölgesinde şişliktir. Ek olarak, hastalar Botoks enjeksiyonlarını aldıktan sonra göz kapaklarında geçici olarak sarkma yaşayabilirler.

Botoks, günümüzde mevcut olan birçok enjekte edilebilir kırışıklık tedavisinden biridir ve her birinin kendi yararları ve sakıncaları vardır. Hangi tür kırışıklık tedavisinin sizin için en iyi sonucu vereceğini öğrenmek için mutlaka alanında uzman olan bir ekipten hizmet alıyor olmanız gerekmektedir.

Botoks, daha genç ve zinde görünmenize yardımcı olabilecek popüler bir tedavidir. Aslında, migren baş ağrılarını ve aşırı terlemeyi tedavi etmek için bile kullanılmıştır. Botoks, bakteriler tarafından üretilen botulinum toksin tip A olarak da bilinmektedir.

Botoks genellikle yüz kaslarına enjekte edilir. Ancak vücudunuzun diğer bölgelerini tedavi etmek için de kullanılabilir. Örneğin, kaşlarınızın arasında veya ağzınızın kenarlarında kırışıklıklar varsa, bunlar Botox enjeksiyonları ile tedavi edilebilir.

Yağ Enjeksiyonu

Botoks Öncesi Yapılacaklar Nelerdir?

Botoks öncesinde alanında uzman olan bir ekip tarafında konsültasyon yaptığınızdan emin olmalısınız. Bu, cildinizin doğru bir değerlendirmesini almanın en iyi yoludur ve istediğiniz sonuçları elde etmek için ne kadar botoks gerektiğini belirlemenize yardımcı olur. Ayrıca bu aşamada sonuçların ne kadar süreceği ve hangi yan etkileri beklemeniz gerektiği hakkında sorular sorabilirsiniz.

Herhangi bir ilaç veya takviye alıyorsanız, randevunuzdan en az iki hafta önce bunları kullanmaktan kaçınmalısınız. Buna reçeteli ilaçlar, reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler, bitkisel takviyeler ve hatta ekstra su alımı dahildir. Dozları gerektiği gibi ayarlayabilmesi için herhangi bir ilacı durdurmadan önce doktorunuza danışmanız en iyisidir.

Botoks uygulamasını yaptırmadan önce tercih ettiğiniz kliniğin bu uygulama konusunda deneyimleri olup olmadığını sormanız önerilmektedir. Klinik ortamı temiz ve bakımlı görünüyor mu? Bulması kolay mı? Sırada bekleyen başka hastalar var mı? Bütün bunlar, buranın tedavi yaptırmak için iyi bir yer olup olmadığını ölçmenize yardımcı olacaktır.

Botokstan önce en iyi tavsiye proaktif olmak ve önceden plan yapmaktır. Botoks onlarca yıldır kullanılmaktadır. Bu uygulama dünya genelindeki en popüler kozmetik uygulamalar arasında yer almaktadır. Ancak risksiz değildir, bu nedenle yan etkileri en aza indirmek ve sonuçları en üst düzeye çıkarmak için neler yapabileceğinizi bilmek önemlidir.

Botoks randevunuzdan önceki gece yeterince uyumanız, uygulama sırasında daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Gerekirse işlemden sonra sizi eve bırakabilecek birini yanınızda getirin. Ya da geceyi yakın bir otelde geçirmek için ayarlamalar yapabilirsiniz. Böylece işlemden sonra eve giderken herhangi bir araba kullanmak zorunda kalmazsınız.

Randevunuzdan iki hafta önce aspirin veya diğer kan sulandırıcıları almamalısınız. Çünkü bunlar botulinum toksini tip A ile kombine edildiğinde enjeksiyon bölgelerindeki morlukları artırabilir. Enjeksiyon yapılacak bölgelerde artrit veya tendinit varsa, bu ilaçlar gününde ilaç alınabilir. Böyle durumlarda mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Botoks Sonrası Yapılacaklar Nelerdir?

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre botoks uygulamasından sonraki 2 hafta içinde bu uygulamanın sonuçlarını görmeyi bekleyebilirsiniz. Sonuçlar en çok ilk haftada fark edilir, ancak birkaç ay boyunca sürekli iyileşme görmelisiniz. Bu aşamada herkesin aynı sonuçlara sahip olmayacağını belirtmek önemlidir.

Tedavinizden önce veya sonra yüzünüze herhangi bir ürün sürmemelisiniz. Cildinizi nemlendirmek istiyorsanız, yüzünüzde herhangi bir ürün kullanmadan önce tedavinizden sonra en az 24 saat beklemelisiniz. Bir de tedaviden sonraki 24 saat boyunca terlemekten veya ıslanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü bu, alın kaslarınızın Botoks enjeksiyonu nedeniyle hala zayıfken yerlerinin dışına çıkmasına neden olabilir.

Tedaviden sonra da en az 24 saat egzersiz yapmaktan kaçınmanız önerilmektedir. Çünkü egzersiz, enjeksiyon bölgelerinde morarma veya şişmeye neden olabilir. Bu da takip ziyaretleri sırasında botoksun doktorunuz tarafından tam olarak nereye uygulandığını görmeyi zorlaştırabilir. Ayrıca bu tür uygulamalardan sonra tedavi edilen bölgeleri ovalamamalı veya masaj yapmamalısınız.

Botoks Ne Kadar Süre Dayanır?

Botoks genellikle 3 ila 4 ay arasında bir kullanım özelliğine sahiptir. Ancak bu, yüz kaslarınızı ne sıklıkla hareket ettirdiğinize ve cildinize nereye enjekte edildiğine bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Örneğin, kaşlarınızın üzerinde kaş çatma çizgileriniz varsa ve gün içinde çok fazla kaş çatıyorsanız; bu çizgilerin kaybolması, bu kasları her gün çok fazla hareket ettirmediğinizden daha uzun sürer. Bundan dolayıdır ki botoks uygulamasının ne kadar süre dayanacağı konusu kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Kimlere Botoks Yapılır?

Botoks, kırışıklıklar için popüler bir tedavi yöntem olmakla birlikte herkes için ideal değildir. Botoks yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Ancak bu sayede bu tarz uygulamalardan istediğiniz performansı elde etmeniz de mümkün olacaktır.

Botoks, kırışıklıkların oluştuğu bölgeyi çevreleyen kaslara küçük miktarlarda botulinum toksini enjekte etmeyi içeren kozmetik bir işlemdir. Toksin bu kasları felç ederek kırışıklıkların azalmasına veya yok olmasına destek olur. Botoks, ameliyatsız ve bıçak altına yatmadan yaşlanma sürecini yavaşlatmak isteyen kişiler için ideal bir tedavi yöntemidir.

Son zamanlarda ortaya çıkan verilere göre, botoks en sık yüzlerinde kırışıklıklar ve diğer yaşlanma belirtilerini fark etmeye başlayan 30 ila 50 yaş arasındaki kişiler tarafından kullanılıyor. Ayrıca kronik migren baş ağrıları veya aşırı terlemesi olan kişilere de yardımcı olabilir. Bu tedavi, kaş çatma çizgilerini azaltmada o kadar etkili oldu ki, birçok ünlü de bu tekniği tercih etmektedir.

Botoks tüm cilt tiplerinde kullanılabilir. Ancak daha koyu ten rengine sahip olanlar daha yüksek dozda ürün gerektirebilir. Lazer tedavileri veya kimyasal peeling gibi diğer kozmetik uygulamalara daha önce tepki vermiş kişilerde de kullanılabilir.

Botoks Kimlere Yapılmaz?

Özellimle hamileyseniz veya emziriyorsanız botoks uygulaması önerilmez. Çünkü bu uygulamanın içeriği kan anne sütü aracılığıyla bebeğinize geçebilir. Şayet kan sulandırıcı ilaçlar alıyorsanız, bu tedaviyi almadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. Çünkü botoks enjeksiyonundan sonra kanamayı daha da kötüleştirebilir. Kas hastalığı bulunanlar için de bu uygulama önerilmemektedir.

Lazer tedavisi veya kimyasal peeling gibi başka herhangi bir kozmetik uygulamalara karşı alerjik bir reaksiyon geçirdiyseniz, bu maddelere karşı zaten duyarlı olduğunuz için botoks yaptırmamalısınız. Yine belirli nörolojik rahatsızlıklarınız varsa botoks enjeksiyonları almamalısınız. Sizin için güvenli olup olmadığından emin değilseniz, tedaviye başlamadan önce doktorunuza danışmanız her zaman önerilmektedir.

Botoks Yaptırırken Dikkat Edilecekler Nelerdir

Botoks, yaşlanma belirtileriyle savaşmak için kullanılan popüler bir tedavidir. Botox, 20 yıldan uzun süredir enjekte edilebilir bir ilaç olan botulinum toksini olarak da bilinir. Genellikle kas spazmlarını tedavi etmek için kullanılır. Ancak yüzdeki kırışıklıkları ve kırışıklıkları düzeltmek için de kullanılabilir.

Botoks alın, kaş arası ve göz çevresindeki kırışıklıkları gidermeye yardımcı olabilecek kozmetik bir işlemdir. Bütün bu bilgiler ışığında botoks yaptıracaksanız mutlaka bu tür uygulamayı yaptıracağınız klinik ortamının donanım yapısına dikkat etmelisiniz. Yine bu uygulamayı hayata geçirecek olan ekibin alanında uzman ve deneyimli olmasına da dikkat etmek durumundasınız.

Randevu

Bizi arayarak veya aşağıdaki formu doldurarak randevu talebinde bulunabilirsiniz.