Burun Estetiği - Rinoplasti | HospitalTürk

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun estetiği, burnun hem kemik hem de kıkırdak bölümleri ile yüzün diğer estetik birimleri arasındaki uygun oranları yeniden oluşturmak üzere yapılan bir ameliyattır. Her yüzde burun, görünümü etkiler, tüm yüzün dengesi ve uyumu için çok önemlidir.

Burun estetiği ameliyatında mükemmel ve doğal bir görünüm için  yüz, alın, gözler, ağız ve çeneden oluşan düzlemlerin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi esastır. Ayrıca, hastanın cinsiyeti ve kimliği de yeni burun profili tasarlanırken dikkate alınan önemli faktörlerdendir.

Burun Estetiği Neden Yapılmalıdır

Yüzün dengesini en çok belirleyen unsur şüphesiz burundur. Herkesin burun estetiği ameliyatını yaptırma sebebi farklıdır ve kesinlikle çok özeldir .

Ancak  tüm hastalar, ortak olarak 2 nedenden dolayı bu ameliyatı düşünmektedirler.

 • Burunlarının ya boyut olarak orantısız olması, ya da şeklinin doğuştan veya bir yaralanması nedeniyle  yüzüne tam olarak uyum sağlayamamasıdır.
 • İkinci neden ise burun estetiği ameliyatının basit olmasıdır. Ameliyatın bir saat sürmesi, hastanede bir gece kalınmasından dolayı burun estetiği sıklıkla tercih edilen estetik operasyonlar arasındadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır

Yıllar içinde  hastaların ihtiyaçlarına bağlı olarak birçok burun estetiği ameliyat tekniği geliştirilmiştir. Her prosedürün artıları ve eksileri vardır. Bazı durumlarda  sonucu optimize etmek içi tüm tekniklerin bir karışımını da uygulanmaktadır.
Cerrahi burun ameliyatı,  kapalı ve  açık burun ameliyatı (rinoplasti) olarak iki farklı şekilde yapılmaktadır.

Kapalı Rinoplasti

Kapalı  rinoplasti burun içinden yani  burun deliklerinden  girilerek yapılmaktadır. Tüm kesiler burun deliklerinin içinden yapıldığı için görünür bir iz bırakmaz.

Öte yandan, uygulamada zor bir tekniktir. Dolayısıyla ameliyatın başarısını, doğrudan cerrahın deneyimi belirlemektedir. Bu yöntemle hem  uç hem  de burun piramidinin tüm kusurları düzeltilebilir.

Açık Rinoplasti

Açık rinoplasti, adından da anlaşılacağı gibi, genellikle burun piramidinin tabanına küçük bir dış kesik uygulanır. Cerrah, nazal septumu ve olası çarpıklıklarını doğrudan görebildiği için, ciddi antitelerde bile daha geniş bir düzeltici müdahale yapabilmekedir.

Bu teknikle büyük kusurları, ciddi asimetrileri, sapmaları düzeltmek ve pratikte tüm burun piramidini az ya da çok isteğe göre yeniden şekillendirmek mümkündür.

Dışarıdan yapılan küçük kesikler sizi korkutmasın. Deneyimli bir cerrah ile gerçekleştirilen burun esteğinde, iyileşme tamamlandıktan sonra küçük yara izi neredeyse görünmez olmaktadır.

Her iki teknik, nazal bölgeye özgü diğer tekniklerle aynı anda yapılabilir .

Rinoplasti ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Sadece burun ucunda küçük düzeltmeler gerektiren vakaların çok küçük bir kısmı lokal-bölgesel anestezi altında yapılmaktadır.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır

Burnun şekli, yüzün genel hatlarıyla ve kişiyi psikolojik olarak bunaltacak kadar uyuşmuyorsa, rinoplasti kesinlikle sorunun çözümüne somut olarak yardımcı olabilir.

Yıllar geçtikçe burun daha uzun görünür ve rinoplasti tüm yüzün görüntüsünün gençleşmesine yardımcı olur. Bu nedenler ileri yaşlarda burun estetiği bir ihtiyaç olabilir.

Burun estetiği (Rinoplasti) genel olarak aşağıdaki koşullara uyan:

 • Herhangi bir estetik kusurun olan
 • Ameliyat öncesi yapılan tetkiklerde herhangi bir sağlık sorunu olmayan
 • Reşit olan
 • Psikolojik açıdan yeterli olgunluğa sahip kişilere yapılmaktadır.

Ameliyat Öncesi Doktor Randevusu

Ameliyat olmak için en önemli an cerrahla yapılan görüşmedir. Müdahale, dolayısıyla anestezi tipi, kullanılan teknik ve elde edilebilecek iyileştirmeler hakkında net ve ayrıntılı bilgi almanız önemlidir. İlk muayenede burnun yapısal ve fonksiyonel özellikleri değerlendirilerek teknik ve olası sonuç planlanmaktadır. 

Size düzeltilmesi gereken kusurlarınızı göstermek ve mümkünse sonucun bilgisayar simülasyonunu gerçekleştirmek için çeşitli fotoğraflarınız çekilecektir. Ameliyatı planlamak için ekg, kan testleri ve maksillofasiyal BT gibi rutin testler reçete edilecektir. İlaçlara veya yardımcı maddelere karşı alerjik durumunuz değerlendirilecektir.

Ameliyat Öncesi Yapılması Gerekenler

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, ameliyattan bir hafta önce kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, bırakmalısınız. Anestezi alacağınız için en az 8 saat önce yeme içmeyi kesmelisiniz. Ameliyat günü rahat kıyafetler giyin, takı takmayın ve makyaj yapmayın.

Ameliyat Sonrası Yapılması Gerekenler

Ameliyattan sonra genel prosedür olarak 1 gece hastanede kalırsınız. İlk birkaç gün yarı oturur pozisyonda dinlenmeniz ve bol sıvı almanız gerekecektir. Bandaj çıkarıldıktan sonra, optimum hijyen sağlamak için periyodik olarak fizyolojik bir solüsyon uygulamanızı öneriyoruz. 

Ameliyat sonrası dönem genellikle ağrılı değildir ancak ilk birkaç gün burun tıkanıklığı nedeniyle rahatsızlık hissedebilirsiniz.

İlk iki gün göz çevresinde şişlik ve morluk görülebilmektedir. Birkaç gün dinlenmenizi öneriyoruz. Burun estetiği sonrası sosyal hayatınıza dönebilirsiniz.  Ancak burnunuza darbe almaktan, özellikle yorucu aktivitelerden, sauna ve hamamdan uzak durun. Ayrıca güneşe maruz kalmayın.

Rinoplastinin riskleri nelerdir?

Tüm ameliyatların ortak noktası kanama, hematom oluşumu ve enfeksiyon gibi bazı olası komplikasyonlardır. Diğer riskler bunun yerine belirli müdahalenin doğasıyla bağlantılıdır. Rinoplasti için göz önünde bulundurulması gereken genel ve spesifik riskler şunlardır:

 • Enfeksiyon
 • Hematom
 • Aşırı kanama
 • İlaçlara veya anesteziye karşı alerjik reaksiyonlar
 • Yetersiz sikatrizasyon
 • Koku alma fonksiyonunun değişmesi
 • Kalıcı şişlik
 • Profilde düzensizlik veya asimetri
 • Tatmin edici olmayan sonuç

Burun Estetiği ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Burun estetiği zor bir ameliyat mı?

Kesinlikle basit bir işlem değildir. Diğer tüm plastik cerrahilerde olduğu gibi, cerrah seçimi ve operasyonun gerçekleştirileceği kliniğin seçimi esastır.  Her zaman olası riskleri de göz önünde bulundurarak,  tüm gerekli belgelere sahip bir klinik veya hastanede, plastik cerrahi alanında uzman bir doktora başvurmalısınız.

Burun estetiğinde yaş sınırı var mıdır?

Evet, doğal olarak insan gelişiminin dayattığı sınırlar vardır. Travma veya ciddi genetik anomaliler gibi acil durumlar dışında ergenlik dönemi tamamlanmadan burun estetiği kesinlikle yapılmamalıdır.

Ameliyattan sonra ne kadar ağrı olur?

İyi geçen bir burun ameliyatında, burun kemiğinde cerrahi kırıklar olsa bile, operasyon başlı başına ağrılı değildir. Cerrahın hassas dokunuşları, dokuların minimum travması, kontrolsüz kanamanın olmaması ve geleneksel tamponlar yerine silikon levhaların kullanılması burun ameliyatlarında ağrılı durumu ortadan kaldırmakta rol oynamaktadır.

Ameliyattan sonra ne kadar şişlik olur?

Ameliyattan iki hafta sonra, ameliyat sonrası şişlik, çoğu hastada yaklaşık %70 oranında gitmiş olacaktır.  Kalan şişlik sonraki aylarda yavaş yavaş inecektir. Ameliyattan sonraki bir yıl içinde tamamen düzelecektir.  Ancak bu durum elbette kişiden kişiye önemli ölçüde değişiklik göstermektedir.

Ameliyattan sonra ne zaman işe dönebilirim?

Morarma ve şişliği en aza indirmek ve hızlı iyileşmeyi desteklemek için burun estetiği ameliyatı sonrası her zaman en az bir hafta dinlenmeniz önerilmektedir. İkinci hafta işe dönebilirsiniz. Ancak ağır, ciddi fiziksel efor gerektiren işlerde veya özellikle tozlu ortamlarda çalışıyorsanız, 3 hafta kadar izin almanız uygun olacaktır.

Ameliyattan sonra ne zaman spor yapabilirim?

4-5 gün sonra yavaş yavaş uzun yürüyüşler yapmaya başlayabilirsiniz.  Üçüncü haftadan itibaren yüzme, jimnastik veya koşu gibi daha uzun süreli aktivitelere devam edilebilirsiniz.

Ameliyat sonrası dönemin ilk çeyreğinden son çeyreğine kadar artan basınca neden olan aktivitelerden (örn. ağırlık kaldırma veya baş üstü egzersizler) kaçınmak önemlidir.

Fiziksel temas riski olan sporları yapanlar için özel bir uyarı geçerlidir: Ameliyat edilen burnun ancak 2 ay sonra eski sağlamlığına kavuşacağını hatırlatmak isteriz.

Randevu

Bizi arayarak veya aşağıdaki formu doldurarak randevu talebinde bulunabilirsiniz.