HospitalTürk | Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun Tasarımı

Burun estetik ameliyatlarında yüze uygun burun tasarımı önemlidir. Örneğin yuvarlak yüz hatlarına sahip bir kişiye keskin hatlı bir burun tasarımı uygun gelmeyebilir. Dolayısıyla tek bir ideal burun modelinden ziyade kişinin yüzüne uygun olan burun modelinin hedeflenmesi uygundur.

Ameliyat öncesi değerlendirme

Hasta beklentileri, burundaki mevcut şekil bozukluğu (ve varsa fonksiyon bozukluğu), fizik muayene bulguları ve gereğinde çekilen görüntüleme yöntemleri ışığında bir tasarım oluşturulur.

Ameliyat açık mı yoksa kapalı mı olmalı?

Rinoplasti açık ve kapalı olmak üzere başlıca iki teknikle yapılmaktadır. Açık ameliyatta ek olarak burun kanatları arasındaki kolumella denilen bölüme dışardan kesi uygulanmaktadır. Bu kesinin dikişleri genellikle ameliyattan 7 gün sonra alınmaktadır ve iyileşme süreci sonrasında çok belirgin bir iz bırakmadan iyileşebilmektedir. Burun kanatları, burun kemik-kıkırdağı (septum) ve burun sırtında ağır problemi olan hastalara yönelik açık tekniği seçmek daha doğru olabilmektedir. Kapalı teknikte burun ucuna dışardan kesi yapılmadığı için kolumellada yara izi problemleri daha az görülmektedir. Açık tekniğe göre daha hafif derecede deformiteli hastalar için kapalı tekniğin seçimi daha uygun olabilmektedir. Ancak bu vakaların açık teknik ile düzeltilmesi de mümkündür. Ameliyat tekniği seçiminde hasta beklentileri ve hastanın burnundaki deformitenin şiddeti beraber değerlendirilmelidir.

Rinoplastide genel olarak ne işlemler uygulanmaktadır?

1- Cilt Kesileri:

Kapalı teknikte burun içinden yapılan kesi burun sırtına ulaşım amaçlanırken, açık teknikte burun delikleri arasındaki kolumella ismi verilen sütun şeklindeki yapıya uygulanan kesi ile burun sırtına ulaşım amaçlanmaktadır.

2- Burun sırtındaki flebin kaldırılması:

Kemik ve kıkırdak ana yapı üstünde bulunan dokular bu ana yapıdan kaldırılır.

3- Burun sırtındaki yüksek kemerin alınması:

Burun sırtındaki kemer bazen kıkırdak, bazen kemik yapıda olmakla beraber bazen heriki yapının birlikte görüldüğü yüksek kemer yapısı da olabilmektedir. Hastanın burun yapısına uygun bir şekilde yüksek kemer yeterli miktarda alınır.

4- Nazal çatının kapatılması:

Burun sırtındaki yüksek kemer alındıktan sonra oluşan açık çatıyı kapatmak için gerekli ise burun yan duvarlarında ve burun kökü bölgesinde guj, mikrotestere ve piezo aleti yardımıyla burun yan duvarları birbirine yaklaştırılmak üzere kontrollü bir şekilde serbestleştirilir.

5- Burun orta çatısının yeniden oluşturulması:

Burun solunumun korunması ve kıkırdak orta 1/3 burun çatısının sağlamlığı ve düzgünlüğü için burun orta çatısı çeşitli kıkırdak greftler ile tekrar oluşturulur.

6- Burun ucu estetiği:

Burun alt 1/3 çatısını oluşturan alar kıkırdaklar burun kanatlarının görünümü üzerinde önemli etkiye sahiptirler. Alar kıkırdakların yükseklik ve aşağı-yukarı dönüş pozisyonlarının ayarlanması, burun ucunun belirginliği, bu aşamada ayarlanır. Burun ucu desteği ayarlanır.

7- Kapama öncesi son kontroller + Kesi hatlarının dikilmesi + Burun içine tampon konulması + Burun sırtının atellenmesi:

Bu aşama ameliyatının son aşamalarıdır. Günümüzde burun içine konulan tamponlar genellikle elastik yapıda olup içlerinde nefes almaya yardımcı hava boruları buludurmaktadırlar

Ameliyat Sonrası Bakım Nasıl Yapılmalı?

Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde baş gövdeden hafifçe yukarıda ve sırtüstü pozisyonda yatılması ödem gerilemesi ve burnun korunması amaçlı önemlidir. İlk bir-iki gün çok hafif derecede bazen damlama tarzında burundan kan gelebilir. Kanama sürekli oluyorsa veya daha uzun süredir devam ediyorsa hekiminize muayene olmanız önemlidir. Burunda kabuklanmayı önlemek ameliyat sonrasında da burnunuzdan nefes alabilmenizi sağlayan burun tamponların hava açıklığının devamı için aralıklı tuzlu su ile burun yıkaması yapılması uygundur. Ameliyat sonrası ilk birkaç gün şişlik ve morluk oluşumunu minimuma indirmek için aralıklı soğuk uygulama yapılması önerilir. Yeterli ve düzenli yapılan soğuk uygulamalar sonrasında genellikle 48 saatten sonra şişlik ve morluklar gerileme sürecine girecektir. Ameliyat sonrasında düzenlenen tedavinin düzenli kullanılması önem arz etmektedir. Ameliyat açık teknik ile yapıldıysa burun ucundaki dikişler genellikle ameliyattan 7 gün sonra alınmaktadır. Burun sırtına konulan atel genellikle ameliyattan 1 hafta sonra alınmaktadır. Burun içine konulan delikli tamponlar hasta durumuna bağlı olarak 1 ile 7 gün arasında alınmaktadır. Ameliyat sonrasında yüz bölgesini güneşten korumak için özellikle yaz ve bahar aylarında şapka kullanılması önerilir. Gözlük ve güneş gözlüğü burna bası yapabileceğinden gözlük kullanımının erken dönemde ertelenmesi önerilir. Ameliyattan 3 hafta sonra herhangi bir yakınma olmama durumunda denize girilebilir ancak güneş koruyucular ile burun cildinin korunması önemlidir. Ameliyat sonrasında en az 4 hafta ağır egzersiz yapmaktan kaçınılmalıdır.

Bilgi Talep Formu
Lütfen aşağıdaki formu doldurun
size hemen geri döneceğiz.

Randevu

Bizi arayarak veya aşağıdaki formu doldurarak randevu talebinde bulunabilirsiniz.