Çarpık bacak ameliyatı hoş bacaklara sahip olmak isteyen bireyler tarafından sıklıkla tercih edilen bir operasyondur. İki bacak birleştirilerek yan yana getirildiğinde topuklardan itibaren oluşan aralıklı, çarpık ve bozuk görüntü çarpık bacak olarak adlandırılmaktadır. Kısaca iki bacak arasında bir orantının olmaması çarpık bacaktır.

Çarpık Bacak Ameliyatı (Estetiği) Nedir?

Bir kemik problemi olarak bilinen çarpık bacak toplumda birçok kişide görülmektedir. Bacakların alt kısmında diz kapağından sonra topuklar birleştirildiğinde oluşan X ya da O şeklindeki görüntü çarpık bacak problemidir.

Kişinin sosyal yaşantısını doğrudan etkileyen bu problem kıyafet seçimini etkilemesine ve özgüven probleminin oluşmasına yol açmaktadır. Vücutlarını estetik açıdan beğenmeyen bireyler, bacakları açıkta bırakan kıyafetleri tercih etmekten kaçınmaktadır. Günümüzde modern tıp uygulamaları ile çarpık bacak görüntüsü tedavi edilerek kişinin sütun gibi bacaklara sahip olması mümkündür.

Bacaklar Neden Çarpık Olur?

İnsan vücudunun anatomik yapısı kas ve yağ dokusundan meydana gelen bir bütündür. Bu bütünsel yapı içerisinde yağ ve kas dokusunun dengeli bir şekilde dağılmaması, çocukluk döneminde yapılan yanlış hareketler, kemiğe bağlı yapısal bozukluklar ve hareket problemleri gibi çeşitli nedenlerle çarpık bacak sorunu meydana gelebilir.

Bacaklarda oluşan eğrilikler genellikle kemik yapısındaki bozukluğa bağlıdır. Bu sebeple bacakta oluşan eğrilikleri düzeltmek zordur. Kemik yapısındaki bozukluğa ek olarak genetik olarak bacak yapısının bireye aktarılması ya da vücutta D vitaminin yetersiz seviyede olması gibi sebeplerle gelişen bir durumdur. 

Çarpık bacak iki farklı şekilde görülmektedir. Aşağıda verilen iki tipte de teşhis için grafiler ve tetkikler ile kemik yapısı detaylı şekilde incelenmektedir. Bunlar şu şekildedir:

  • O bacak: Genu varum olarak adlandırılan parantez bacak sendromudur. Topluklardan itibaren bacak birleştirildiğinde parantez şeklinde bir görüntü oluşmaktadır.
  • X bacak: Genu valgum olarak isimlendirilir. Bacaklar birleştirildiğinde diz altındaki kısım dışarı doğru açılmaktadır.

Çarpık Bacak Estetiği Nedir?

Herhangi bir hastalık ya da sağlık probleminden meydana gelmeyen, doğuştan şekil bozukluğuna sahip bacakların tedavisi için uygulanan işlem çarpık bacak estetiği olarak adlandırılmaktadır. Bacaklardaki görüntü bozukluğu herhangi bir sağlık probleminden dolayı meydana gelmişse ortopedik tedavi yöntemleri ile işlem yapılabilir.

Bacakların düzeltilmesinde kullanılan bir estetik yöntem olarak çarpık bacak tedavisi birçok farklı şekillerde uygulanmaktadır. Uygulanma biçimi kişinin bacak yapısına göre değişiklik göstermektedir. Kişinin yapısına göre yağ, protez ya da dolgu enjeksiyonu ile bacakların şekillendirilmesi sağlanır.

Çarpık Bacaklar Kalıcı Olarak Tedavi Edilebilir mi?

Çarpık Bacak Teşhisi Nasıl Konur?

İlk teşhis, çocuğunu gözleyen anne babaların doktora tedavi için başvurması ile konulmaktadır. Çocukların görsel olarak takip edilmesi ise erkenden tedavi mümkün olsa da diğer yetişkin bireyler de doktor tedavisinden yararlanabilir. 

Doktor tarafından çarpık bacak teşhisinin konulabilmesi için hastanın sağlık geçmişi değerlendirilerek detaylı bilgi elde edilir. Bacakların şeklindeki bozukluğa neden olabilecek yürüme bozuklukları, sağlık problemleri ya da genetik yatkınlık olup olmadığı araştırılır.

Doktor tarafından hastaya kas iskelet muayenesi yapılarak;

  • Duruş bozukluğu
  • Yürüme şekli ve yürüme bozukluğu
  • Bacakların birbiri le eşit olup olmadığı
  • Bacak kaslarının yeterli gelişme düzeyine sahip olup olmadığı belirlenmektedir.

Hekim tarafından yapılan diğer incelemeler ise şunlardır:

  • Vücuttaki kalsiyum oranı
  • D Vitamini’nin yeterlilik düzeyi
  • MR
  • Ortoröntgenogram yani bacak filmi

Hastaya uygulanan tüm bu tetkikler doğrultusunda uygulanacak olan estetik yöntemleri doktor tarafından detaylı olarak bilgilendirilir.

Çarpık Bacak Estetiğinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Çarpık bacağın tedavi edilmesi için 3 estetik yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemler şu şekildedir:

1 – Yağ Enjeksiyonu

Uygulanan yağ enjeksiyonu yönteminde ince bacak yapısına sahip hastanın kendi yağ dokusu kullanılmaktadır. Alınan yağlar çeşitli işlemlerden geçirilerek bacakta orantısız görünüme sebep olan bölgelere enjekte edilmektedir. Böylelikle bacakların orantılı, hacimli ve estetik bir görüntü oluşturması sağlanır. Bacağın estetik görünmesini sağlayarak zayıf görüntü ortadan kaldırılır. Genel anestezi altında yapılan bu işlemde kemiklere herhangi bir müdahalede bulunulmamaktadır.

2 – Dolgu Enjeksiyonu

Hastanın vücudundaki yağ miktarı enjeksiyon yapılması için yeterli değilse farklı dolgu maddeleri kullanılmaktadır. Bacağa yapılan bu dolgu ile estetik açıdan hoş bir görünüş elde edilebilir. Uygulanan dolgu maddeleri kalıcı değildir. Belli aralıklarla tekrar edilmesi gerekmektedir. Dolgu maddelerinin ortalama ömrü 5 yıldır. 

3 – Silikon Tedavisi

Bacak estetiğinde kullanılan silikon protezler göğüs için kullanılan silikonlar ile aynı maddeden üretilmektedir. Aralarındaki fark ise bacak silikonlarının bacağa uygun bir forma sahip olmasıdır. Kullanılan silikonlar iki çeşittir. Bunlar: yassı ve süz silikon, anatomik silikon.

Yassı ve düz bir forma sahip olan silikonlar genellikle kadın hastalara uygulanmaktadır. Bu silikonlar boyu ve genişliği ile kadın estetiği için uygundur. Anatomik silikonlar ise kaslı ve erkeksi bir bacak görüntüsü oluşturmak amacıyla erkek hastaların tedavisinde tercih edilmektedir. 

Genellikle lokal anestezi uygulansa da genel anestezi ile de işlem yapılır. Silikon tedavisi kalıcı bir yöntemdir. Uygulanan tedavide kesi açılan bölgelere sonradan estetik dikiş atıldığı için dikkat çekici bir iz oluşturmamaktadır.

Çarpık Bacak Estetiğinde En İyi Yöntem Hangisidir?

Her hastanın problemi, doku yapısı ve beklentileri birbirinden farklıdır. Bu sebeple uygulanan yöntem kişinin ihtiyacına en uygun müdahale şeklidir. Uzman hekimin hastayı muayenesi ve tetkikleri doğrultusunda yöntem belirlenmektedir. Bazı hastalarda tek dolgu yöntemi yeterli olabilirken bazılarında kombine tedavi ile iki dolgu yöntemi birlikte uygulanabilir.

Çarpık Bacak Ameliyatı Sonrası

Hastaya lokal anestezi uygulanarak ameliyat yapılmaktadır. Bu sebeple işlemden sonra hasta genellikle taburcu edilmektedir. Yağ enjeksiyonu yönteminde hastaya liposuction uygulandığı için 1 gece hastanede gözetim altında tutulması gerekebilir.

Açılan kesiler küçük boyutlarda olduğu için dikişlerin enfeksiyon kapması ya da kanama oluşması gibi durumlar görülmez. Müdahaleden sonra hastanın iyileşme sürecinin hızlanması için korse kullanması gerekebilir. Yağ enjeksiyonu yapılan hastaya da varis çorabı kullanması tavsiye edilmektedir. Hasta ortalama 2-3 hafta içerisinde gündelik yaşamına rahatlıkla devam edebilir.

Sık Sorulan Sorular

Çarpık bacak ameliyatı nasıl olur?

Yağ enjeksiyonu, dolgu enjeksiyonu ya da silikon protez ile çarpık bacak ameliyatı uygulanmaktadır. Kişiden alınan yağ hücrelerinin işlemden geçirilmesi ile bacakta hacim olarak eksik bölgelere dolgu yapılmaktadır. Orantısız görünüm ortadan kaldırılarak bacağın düzgün ve doğru bir şekil kazanması sağlanır.

Çarpık bacak ameliyatla düzelir mi?

Bacaklardaki çarpık görüntü ameliyatla ortadan kaldırılabilen bir durum değildir. Bu sebeple uygulanan estetik müdahaleler yalnızca estetik açıdan olumsuz görüntünün giderilmesi için uygulanmaktadır. Kemikler üzerinde oluşan çarpıklık için muhakkak cerrahi tedavi gereklidir.

Çarpık bacak ameliyatı zor mu?

Genel anestezi altında uygulanan çarpık bacak ameliyatı zor bir operasyon değildir. İşlem sonrasında hastanın birkaç gün hastanede gözlem altında tutulması gerekebilir. Cerrahi işlemler bakımından başarı oranı oldukça yüksek bir orana sahiptir.

Çarpık bacak ameliyatı kaç saat sürer?

Genel ya da lokal anestezi altında uygulanan çarpık bacak estetiği ortalama 1-2 saat arasında süren bir operasyondur.

Çarpık bacak ameliyatsız düzelir mi?

Ameliyatsız çarpık bacak görüntüsünün düzeltilmesi mümkün değildir. Bu görüntünün düzeltilmesi için kemiklere ortopedi ameliyatları ile müdahale edilebilirken yağ ya da dolgu enjeksiyonları ile estetik açıdan oluşan kötü görüntü gizlenebilir. Kemik için yapılan müdahaleler uzun tedavi süresi gerektirmektedir.