Vücudumuzda en geniş alana sahip ve önemli organlarımızdan biri cildimizdir. Cilt gözenekleri ve cildimize yapmamız gereken bakım, vermemiz gereken değeri bilmek için önemli olan onu tanımaktır. Sağlıklı bir cilde kavuşmak ve gereken ilgili gösterebilmenin ön koşulu tanımak olarak nitelendirilir.

Cilt yapısı pek çok katmandan meydana gelmektedir. Katmanları tanıyarak cildi kontrol altına alabilir, çeşitli içerikler ve proteinden oluşan katmanları çözümleyebilir ve dinamik bir şekilde çalışan bu organın işleyişini çözebiliriz.

Cilt Sağlığı Nedir?

Her kişinin cildinin yapısına göre ulaşması istenen ideal yapı cilt sağlığı olarak tanımlanabilir. Bu tanımın pek çok yöntemi ve farklı tanımlanma şekilleri bulunur. Tek bir cilt sağlığı tanımının yapılması mümkün değildir. Her cildin yapısı kendine haz özellikler göstermektedir.

Her bireyin cildi farklı faktörler ile şekillenerek kendine has bir karakter oluşturmaktadır. Böyle bir öznelliğe sahip olunduğu bilinse de tüm ten tiplerinde ortak uygulanabilecek bazı rutinler ve bakımlar bulunmaktadır. Kişinin cilt tipi belirlendikten ve gerekli tanımlamalar yapıldıktan sonra doğru temizlik uygulamaları ve uygun bakım teknikleri bu rutini oluşturmaktadır.

Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Cilt sağlığını etkileyen çeşitli faktörlerin doğru şekilde uygulanması ve yaşam kalitesinin yükselmesini sağlayan rutinlerin hayata dahil edilmesi gereklidir. Canlı, genç ve dinamik bir cilde sahi olmak herkesin arzusudur. 

Estetik açıdan hoş, bakımlı ve güzel bir cilde sahip olmak kişinin kendisine gösterdiği özenin ve değerin bir yansımasıdır. Cildin bakımlı olması öncelikle kişinin kendini iyi hissetmesini ve özgüven kazanmasını sağlar. Çevresine de iyi bir enerji yaymasına ve olumlu bir izlenim bırakmasına yardımcı olur.

Bir kişinin sağlıklı bir görüntüye sahip olması, cildin dinamik görünmesi kişinin yaşamıyla ilgili bize bazı fikirler verir. Kıyafetlerimiz gibi cildimiz de vücudumuzun giysisidir ve bu giysi içsel ve dışsal pek çok faktörden etkilenmektedir. 

Cilt sağlığı için önemli faktörler

Cilt sağlığı için önemli olan içsel faktörler; uyku, yemek ve içmek gibi etkenlerdir. Dışsal faktörler ise; cildimize uyguladığımız bakım ve temizlik rutinleri, yaşadığımız çevre, soluduğumuz havanın kalitesi gibi unsurlardır.  

Cilt gün içerisine pek çok olumsuz etkene maruz kalabilir, cildin sağlığında bozulmalar görülebilir, deformasyon oluşabilir. Cildin maruz kaldığı olumsuz etkenleri tespit ederek önlem almak ve cilde gereken bakımı uygulamak gerekmektedir. Bunun için önemli olan kişinin cildini iyi tanıması, yaşamda değişen durumlara cildin tepkisi göz önünde bulundurması, olası bir hasara sebep olan içsel ve dışsal faktörleri tespit etmesi gereklidir.

 

Cilt Gözeneklerini Sıkılaştırmak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

 

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Cilt bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus düzenli bir rutinde uygulanmasıdır. Bu rutin içerisinde;

 • Cildin yapısını tanımak, ihtiyaç duyduğu bakımın belirlenmesi ile doğru şekilde ve doğru sırayla uygulanması önemlidir.
 • Kullanılan cilt bakım ürünlerinin kaliteli olması ve içeriğindeki etken maddeler detaylı olarak araştırılmalıdır. Cilt bakımının maksimum etki göstermesi için önemli bir rol oynar.
 • Cilt tipine ve yapısına uygun ürünler tercih edilmelidir. Örneğin yağlı cilt tipine sahip bir bireyin kullandığı ürünler ile kuru cilt yapısına sahip bir bireyin kullandığı ürünler aynı olmamalıdır.
 • Cilt bakımının evde uygulanması durumunda tercih edilen ürünler özenle seçilirken dışarda uygulanması durumunda işlem için tercih edilen sağlık kurumu iyi araştırılmalı, alanında uzman olan hekimler tarafından uygulanmalıdır.

Cilt Bakımının Önemi Nedir?

Cildin sağlıklı ve dinamik görünmesi için uygulanan rutinler cilt bakımı olarak tanımlanabilir. Bunu yanında ciltteki deformasyonu ve sorunlu alanları tedavi etmek için uygulanan işlemleri de ifade etmektedir. Cildin onarılması ve iyileştirilmesi için uygulanan yöntemler, cildin sağlığının bozulmasına yol açan etkilerin direkt olarak ortadan kaldırılmasını sağlar. Günlük bakım uygulamalarının bir rutin haline gelmesi, cildin hızlı bir şekilde onarılmasını ve kısa sürede gözlemlenebilir bir etki oluşturmasına yardımcı olur.

Cilt Sorunları Nelerdir?

Cilt sorunları; cildin sağlığını kaybetmesine sebep olan pek çok etkene bağlı olarak oluşmaktadır. Bu etkenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Yaşam tarzı
 • Cildin maruz kaldığı hava, bulunulan ortam
 • Beslenme alışkanlıkları
 • Kadınların kullandığı kozmetik ve kimyasal içerikli ürünler
 • Uyku alışkanlıkları, uyku süresi gibi etkenlere bağlı olarak olumsuz etkenlere maruz kalan cilt zamanla sağlığını ve canlılığını kaybetmekte ve cilt sorunlarının oluşmasına yol açmaktadır.

Canlılığını ve sağlığını kaybeden cilt kişinin olduğundan yaşlı ve yorgun görünmesine neden olmaktadır. Cildin böyle görünmesine neden olan sorunlar ise:

 • Cilt kuruluğu
 • Gözeneklerde biriken kirlerin zamanla siyah nokta oluşmasına yol açması
 • Cildin elastikiyetini kaybetmesi
 • Sivilce ve akne oluşması
 • Cildin aşırı yağlanması gibi sıklıkla karşılaşılan problemlerdir. Bu tip cilt sorunlarının tedavi edilmesi ve sağlıklı bir yapıya kavuşulması için düzenli olarak yapılması gereken bazı yöntemler bulunmaktadır.

Öncelikli olarak yapılması gereken cildin günlük olarak kir, yağ ve ölü hücrelerden arındırılmasıdır. Cilt temizliğinin rutin hale gelmesi gözeneklerin sıkılaşması ve cilt lekelerinin giderilmesi için de önemli bir faktördür.

 

Cilt Bakımının Önemi Nedir?

 

Cildin Sıkılaşması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İçsel ve dışsal faktörlerin kontrol altına alınarak rutin bir cilt bakımı uygulanması cildin sıkılaşması için öncelikli bir husustur. Tüketilen yiyecek ve içecekler ve ciltte kullanılacak ürünlere dikkat etmek bu rutinin önemli bir parçasıdır. Dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Sağlıklı olarak nitelendirilen besinlerin düzenli olarak tüketilmesi, bir beslenme programı dahilinde tüketilmesi cilt sağlını önemli ölçüde etkilemektedir. Sebze ve meyvelerin içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sağlıklı bir cilt için gerekli maddelerdir. A, C ve E vitaminleri direkt olarak etki etmektedir.
 • Su, insan vücudunun ihtiyacı olan en önemli maddedir. Bireyin yaşam kaynağı olan su; cildin nem dengesini koruması, vücuttaki toksinlerin atılması, sağlıklı bir cilde kavuşulması gibi etkilere sahiptir. Yeterince su tüketilmemesi durumunda başta vücut derisi olmak üzere pek çok organ hasar görebilir.
 • Cildin yenilenmesini ve onarılmasını sağlayan hücrelerin aktif olduğu zaman dilimi gecedir. Yetişkin olan her birey ortalama olarak 7-8 saat uyumalıdır.
 • Sağlıklı bir vücuda sahip olmak gibi sağlıklı bir cilde sahip olmanın yolu spor yapmaktır. Spor esnasında salgılanan hormonlar cildin sağlıklı bir görüntüye sahip olmasında rol oynamaktadır. Spor sırasında vücuttan ter atılması ile cilt toksinlerden arınır, kendini onarır, yeniler ve sıkılaşmasını sağlar.
 • Güneş ışınlarının cilde zarar vermesi sonucunda dokular hasar görebilir, lekeler oluşabilir. Önlem için güneş ışınlarına fazla maruz kalınmamalı, güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır.
 • Fast-food türündeki gıdaların tüketilmesi, sigara ve alkol kullanılması cilde zarar veren unsurlar olduğu için uzak durulmalıdır. Bunların yanı sıra stresli durumlardan ve ortamlardan uzak kalmak cilt sağlığı için oldukça önemlidir.

Sıkı Bir Cildin Püf Noktaları Nelerdir?

Cildin sıkı olabilmesi için temel madde gözeneklerin küçük olmasıdır. Cildin gözenekli bir yapıya sahip olması, pek çok soruna yol açan bir unsurdur. Karma cilt tipine sahip olan bireylerde gözenekler geniştir, cildin yapısı yağlıdır. 

Karma cilt tipine sahip bireylerin yapması gereken öncelikle cildin yağ dengesinin sağlanması sonrasında da gözeneklerin küçültülmesidir. Cildin yapısı gözenekli ise özel bir bakım programı hazırlanarak rutin haline getirilmelidir.

Akne ve siyah noktaların gözenekleri genişlettiği doğru mu?

Evet, akne ve siyah noktaların gözenekleri genişlettiği doğrudur. Akne ve siyah noktalar, ciltteki yağ bezlerinin tıkanmasına neden olur ve bu da gözeneklerin genişlemesine sebep olabilecektir.

Cilt Nasıl Sıkılaşır?

Cildin sıkılaşması için pek çok yöntem bulunmaktadır. Cildimiz üzerinde bulunan gözenekler derinin nefes almasını sağlayan bir yapıya sahiptir. Gözenekler cildin sağlıklı olarak nitelendirilebilmesi için ilk bakılan yerdir. Gözeneklerin geniş ve açık olması gereken özenin gösterilmediği ve yeterince bakım yapılmadığının işaretidir. Gözenekler sıkı ise cildin sağlıklı olduğunu göstermektedir.

Cildimize Nasıl Bakım Uygulamalıyız?

Gün içerisinde çeşitli faktörlerin etkisiyle kirlenen cildin temizlenmemesi halinde zamanla gözenekler yağ ve kir ile dolmakta ve genişlemektedir. Nefes alamayan cildin dokusu cansız ve soluk görünür. Canlı ve dinç bir görünüme sahip olmanın ilk adımı cilt gözeneklerinin sıkı bir yapıya sahip olmasıdır. Cildin sıkılaşması için uygulanabilecek yöntemler şu şekildedir:

1. Cildi Ölü Hücrelerden Arındırmak

Ölü deriler, cilt üzerinde birikerek gözenekleri kapatır. Gözenekler ölü deri ve kirden dolayı nefes alamadığı için genişler. Cildin sağlıksız görünmesinin nedenlerinden biri de sıkılığını kaybeden ciltte geniş gözeneklerin oluşmasıdır. Sağlıksız görüntüden cildi korumanın yolu gözeneklerin üzerindeki kiri ve ölü deriyi temizlemektir. Böylelikle cilt eski canlılığına kavuşarak sağlıklı bir görünüme ulaşır. Kişi cilt tipine uygun olan ürünleri, doğru yöntemler uygulayarak ölü deriden cildini arındırmalıdır.

2. Cilt Tipine Uygun Bir Tonik Uygulamak

Cilt temizliği yaparken uygulanan son aşama toniktir. Kir, yağ ve ölü deriden arındırılan cilde tonik uygulandığında gözeneklerde küçülme ve ciltte sıkılaşma görülmektedir. Temiz cilde sabah ve akşam olmak üzere uygulanan tonik hem cildin sıkılaşmasını hem de nefes alarak rahatlamasını sağlar. Tonikten sonraki adım cildin ihtiyacı olan nemin kazandırılmasıdır.

3. Doğal Kil Maskesi

Gözeneklerin sıkılaşmasında doğal kil maskesi kullanmak sıklıkla tercih edilmektedir. Bir rutine dahil edilerek düzenli uygulandığında sıkılığını kaybeden cilt yeniden sıkılaşır ve kendini onarır. Sağlıklı görüntüye ulaşmak için kullanımı tavsiye edilmektedir. 

Kil maskesinin haftada bir defa uygulanması yeterlidir. Tercihen kilin içerisine bal ve birkaç damla limon suyu ilave edebilirsiniz. Bu karışım cilde uygulandıktan sonra kuruyana kadar beklenilmelidir. Yaklaşık 15 dakika içerisinde kuruyan kil ılık su ile temizlenmelidir. Bal ve limon suyu cildin nem kazanmasını sağlarken kil sıkılaşma etkisi gösterir.

4. Limon Suyu Sürmek

Gözeneklerin sıkılaşması için tercih edilen doğal yöntemlerden biri, cilde limon suyu sürmektir. Cildin temizlenmesi, arınması, bakterilerden temizlenmesi, leke gidermesi ve yatıştırması gibi nedenlerde cilde uygulandığında oldukça faydalı olacaktır.  Limon suyunun en önemli etkilerinden biri cildin sıkılaşmasını, gözeneklerin küçülmesini sağlamasıdır.

Asidik bir yapıya sahip olması sebebi ile cildin tamamına uygulanmadan önce küçük bir bölümde denenmelidir. Hassas ciltlerde tahriş edici bir etki gösterebilir. Uygulanma şekli ise; bir kap içerisine limon suyunu sıkarak pamukla uygulanır ya da direkt olarak yüze sürülür.

5. Buz Uygulamak

Cildi sıkılaştırıcı etki gösteren maddelerden biri de belirli zaman aralıklarında cilde buz uygulanmasıdır. Buz gözeneklere şok etkisi oluşturarak sıkılaşmasında yardımcı olur. Sıkılaşmasını istediğiniz bölgeye direkt olarak buzluktan çıkarılan buzu uygulayabilirsiniz. Faydasının gözle görünür bir etki bırakmasını istiyorsanız düzenli aralıklarla rutin bir şekilde uygulamaya devam etmeniz önemlidir.

6. Maden Suyu Sürmek

Maden suyu içeriğinde bulunan mineraller bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Cilt sağlığında önemli bir yeri vardır. Maden suyunun gazını aldıktan sonra cildinize uygulayabilir ya da direkt olarak cildinizi yıkayabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise; maden suyunun buz kalıpları içerisinde dondurarak sıkılaşmasını istediğiniz bölgeye uygulayabilirsiniz. 

7. Aloe Vera Jeli

Aloe vera yüzyıllardan beri geleneksel tıpta kullanılan, 500 farklı türe sahip bir bitkidir. Kozmetik alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Son yıllarda halk arasında kullanımı bitkinin evlerde yetiştirilmesi ile artmıştır. Kullanım alanı da böylelikle geniş bir yere sahip olmuştur.

Bitkinin yaprakları etki bir yapıya sahiptir. Yaprakların iç kısmında bulunan kaygan bir jel kıvamındaki sıvı kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan vitaminler, proteinler ve bazı maddeler saç be cilt bakımında uygulanarak kolajen üretimini desteklemektedir. Hücrelerin yenilenmesini ve tazelenmesini sağlayarak cildin sıkılaşmasına etkin rol oynar.

Uygulama şekli; kopardığınız bir aloe vera yaprağını bıçakla keserek içerisindeki jeli bir kaba sıyırın. Direkt olarak yüze uygulanan bu jelin 30 dakika bekletilmesi sonrasında durulanması yeterlidir. Günde bir defa uygulayarak zamanla cildinizin sıkılaştığını gözlemleyebilirsiniz.

8. Gül Suyu

Güzel bir kokuya ve görüntüye sahip olması ile bilinen gül bitkisel olarak cilt bakımında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Gül suyu, gül yapraklarının damıtılması yoluyla elde edilmektedir. Bu suyun cilt için faydası oldukça fazladır. Cilt temizlendikten sonra uygulandığında ildin sıkılaşmasını sağlamaktadır. Bu etkinin oluşabilmesi için düzenli kullanımı önemlidir.

Cildin canlı ve sıkı bir görünüme ulaşması için sıklıkla tercih edilen gül suyu her cilt tipine uygun bir maddedir. Sıkı bir cilt için sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez uygulanmalıdır. Gül suyunu direkt olarak yüzünüze sürebilir, pamukla uygulayabilir ya da içerisinde faklı maddeler ekleyerek maske olarak kullanabilirsiniz. Gül suyunun uygulanmasından sonra cildinizi durulamamanız önemlidir.

9. Yumurta Akı Maskesi

Cilt üzerinde genişleyen gözeneklerin küçülmesi için yumurta akı maskesi uygulamak iyi bir yöntemdir. Doğal bir işlem olması ve evde bulunabilen bir madde olması sebebi ile rahatlıkla cilt üzerine uygulanabilir.

Yumurta kırılarak yalnızca akı cilt üzerine uygulanmak için bir kaba alınır. Cildin temizlenme işleminden sonra eşit bir şekilde uygulanır ve kuruması beklenir. Kuruduktan sonra cilt yıkanır. Etkili bir sonuç elde edilebilmesi için haftada iki kez uygulanması tavsiye edilir.

10. Düzenli ve Bol Su İçmek

Vücudumuzun ¾’ü, yani büyük bir kısmı sudan oluşmaktadır. Vücudumuz gibi cildimizin gündelik yaşamda en çok ihtiyaç duyduğu besin sudur. Canlı ve sıkı bir cilde kavuşmak için yeterli su tüketimine önem verilmelidir. 

Kişinin vücut yapısı, yaşadığı iklim, yaş, sağlık durumu gibi unsurlara bağlı olarak tüketilmesi gereken su miktarı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak bir kişinin günlük tüketmesi gereken su 2 litredir. Gözeneklerin nefes alması, cildin sıkılaşması ve nem dengesinin sağlanabilmesi için su önemli bir besindir.

Düzenli ve Bol Su İçmenin Cildimize Faydaları Nelerdir?

Ayrıca su ile cilt gözeneklerinize uygulayabileceğiniz başka bir yöntem:

Su yalnızca tüketilmesi ile değil cilde farklı yollara uygulandığında da sıkılaşmaya destek olmaktadır. Sıcak su buharı yapabilir, bu buhara çeşitli maddeler ekleyebilirsiniz. Sıkılaşma etkisi gösteren bir yöntemdir. Güzellik merkezlerinde uygulanabildiği gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Sıcak su buharı için su kaynadığı noktada yüzünüzü yaklaşık 1 dakika buhara tutmalısınız. Buharın cildinize nüfus etmesini sağlayan bu yöntemi birkaç kere tekrarlayabilir, cildinizin nefes aldığını ve yatıştığını gözlemleyebilirsiniz.

Burun Üzerindeki Gözenekler Nasıl Kapanır?

Gözeneklerin kapanması ve cildin sıkı bir yapıya ulaşabilmesi için gündelik yaşamda dikkat etmek gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

 • Düzenli Temizlik: Cildin düzenli olarak temizlenmesi, kirden, yağdan, ölü deri ve kalıntılardan cildin arındırılması oldukça önemlidir. Rutin haline getirilmesi durumunda gözeneklerin tıkanmasına önlem olmakta ve temiz bir cilt görüntüsü oluşmaktadır.
 • Peeling: Peeling ürünlerini belirli periyot aralıklarında uygulamak, cildin ölü hücrelerden temizlenmesini sağlarken gözeneklere yerleşmesine engel olur. Peeling kişiden kişiye değişen bir ihtiyaçtır. Bazı cilt tiplerinde sık uygulamaya ihtiyaç duyulmamaktadır.
 • Düzenli Olarak Nemlendirme: Cildin nem dengesini korunması, düzenli olarak nemlendirilmesi ile sağlanmaktadır. Temizlik yaptıktan sonra nemlendirilmesi cilt kuruluğu oluşmasının önüne geçmektedir. Vücudun fazla yağ üretmesini engelleyerek gözeneklerin genişlemesini önler. Her birey cilt tipine uygun nemlendirici kullanmalıdır. 
 • Makyaj Kullanımını Azaltmak: Çok yağlı ciltlerde makyajdan kaçınmak gözeneklerin temiz kalmasında önemlidir. Makyajın çok kalın bir şekilde cilde uygulanması cildin nefes almasına engel olmaktadır. Makyaj uygulandığında gün sonunda ciltten temizlenmelidir.
 • Kimyasal Peeling: Dermatologlar tarafından kişiye uygulanan kimyasal peeling gözenekleri temizleyerek cildin sıkılaşmasını sağlar. Cilt üzerindeki; bakteri, yağ, kalıntı ölü deri gibi gözenekleri kapatan maddelerin ciltten temizlenmesine yardımcı olur. Bu işlem, gözeneklerin tıkanmasına engel olur ve temizlenmesini sağlar.

Sık Sorulan Sorular

Cilt gözenekleri neden genişler?

Cilt gözenekleri, ciltteki yağ bezlerinin açıldığı küçük deliklerdir. Gözeneklerin genişlemesi, çeşitli faktörlere bağlı olabilmektedir, bunlar arasında genetik faktörler, yaşlanma, hormonal değişiklikler, stres, cilt tipi, cilt bakımı ve çevresel faktörler yer alır. Gözeneklerin genişlemesi, ciltteki yağın birikmesi, kir, ölü cilt hücreleri ve diğer yabancı maddelerin birikmesi sonucu oluşur.

Gözenekleri sıkılaştırmak için doğal yöntemler nelerdir?

Doğal yöntemlerle gözenekleri sıkılaştırmak mümkündür. Bunlar arasında buz uygulaması, limon suyu, bal, elma sirkesi, yeşil çay, papatya çayı, nane yaprağı gibi doğal malzemeler kullanmak yer alır. Ayrıca düzenli egzersiz yapmak, yeterince su içmek, sağlıklı beslenmek de gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olur.

Gözenekleri sıkılaştırmak için hangi cilt bakım ürünleri kullanılabilir?

Cilt bakım ürünleri arasında gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olan tonikler, maskeler ve serumlar bulunur. Bu ürünler arasında salisilik asit, glikolik asit, alfa hidroksi asit (AHA), beta hidroksi asit (BHA), retinol, C vitamini ve hyaluronik asit gibi aktif bileşenler bulunabilir.

Hangi yiyecekler gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olur?

Gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olan yiyecekler arasında antioksidan açısından zengin olan meyve ve sebzeler, omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan somon, ceviz, keten tohumu, yeşil çay, yeşil yapraklı sebzeler, tam buğday ürünleri, protein açısından zengin gıdalar bulunur.

Kimyasal peeling ve lazer gibi işlemlerle gözenekleri sıkılaştırmak mümkün müdür?

Kimyasal peeling ve lazer gibi işlemlerle gözenekleri sıkılaştırmak mümkündür. Bu işlemler, ölü cilt hücrelerini ve yağ birikintilerini temizleyerek gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olabilecektir.

Gözenekleri sıkılaştırmak için hangi günlük cilt bakım rutinleri önerilir?

Gözenekleri sıkılaştırmak için günlük bakım rutinleri arasında cildi düzenli olarak temizlemek, tonik kullanmak, nemlendirici uygulamak ve güneş koruyucu kullanmak yer alır. Ayrıca düzenli olarak cildinizin tipine uygun exfoliant (peeling) yapmak, cilt bakım maskeleri kullanmak da gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olabilecektir.

Gözenekleri sıkılaştırmak için hangi doğal yağlar kullanılabilir?

Gözenekleri sıkılaştırmak için kullanılabilecek doğal yağlar arasında badem yağı, lavanta yağı, nane yağı, çay ağacı yağı, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı bulunur. Bu yağlar, cildi nemlendirirken, gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olan antioksidanlar ve yağ asitlerini de içermektedir.