Dudak dolgusu eritme, alanında uzman hekimler tarafından yapıldığında yüz ile uyumlu, beklentileri karşılayan, estetik açıdan hoş sonuçlar elde edilen bir işlemdir. Kişinin dudak dolgusundan çeşitli sebeplerle memnun olmaması nedeniyle tercih edilmektedir.

Dudak dolgusu sağlık kuruluşu haricindeki yerlerde, uzman olmayan kişiler tarafından yapıldığında pek çok sorun oluşturmaktadır. Dudakların normalden daha büyük olması, asimetrik görüntü oluşması ve damarsal problemlere yol açması gibi pek çok nedenlerle eritme işlemi uygulanmaktadır.

Dudak Dolgusu Eritme Nedir?

Estetik bir yöntem olan dudak dolgusu eritme; daha öncesinde yaptırılmış dudak dolgusu işlemini tersine çevirmek ve kişiyi yanlış işlemin olası risklerinden korumak için kullanılmaktadır. Fransız dudak dolgusu, Hollywood dolgusu ve Russian lips gibi birçok türü olan dudak dolgusu popüler işlemlerden olsa da bazı kişiler sonuçlardan memnun olmayıp dolguyu eritme veya azaltmasını istemektedir.

Çeşitli yöntemlerle uygulanan dudak dolgu eritme uygulaması ile enjekte edilen dolguların tamamı veya bir kısmı alınabilmekte ve dudaklarda istenen oran sağlanabilmektedir.

Uzmanlığı olmayan ya da bir hekim tarafından yapılmayan dudak dolgusu işlemleri, fiyatları bakımından cezbedici olsa da pek çok sorunu beraberinde getirmektedir. Hekim tarafından güvenilir maddeler ile yapılan işlemlerin yerine bu tür uygulayıcıları tercih etmek sağlık açısından risk oluşturabilir.

Dolguyu eritmek için kullanılan yöntemler neler?

Kalıcı olmayan dudak dolgusu işlemlerinde cilde doğal olarak üretilen hiyaluronidaz kullanılmaktadır. Kalıcı olmayan dermal dolgu maddelerini parçalayarak erimesini sağlamaktadır. Bu maddenin hastada üretim düzeyi dermal dolgunun vücutta kalıcılığını da etkilemektedir.

Ayrıca ilginizi çekebilecek “Akıllı Dolgu Nedir?” yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Dudak Dolgusu Eritme İşlemi Fiyatı?

Dudak Dolgusu Neden Eritilir?

Dudak dolgusu işlemleri güvenilir ve konforlu prosedürler olsa da çeşitli nedenlerle işlemi sildirmek istenmektedir. Bunun nedenleri genellikle şu şekildedir:

 • Dolgu işleminden sonra dudakta gelişen topaklanmalar
 • Dudakta asimetri bir görüntü oluşması
 • Damarsal açıdan dolgunun probleme yol açması
 • Dolgu maddesinin dudağın şişmesine neden olması
 • Estetik açıdan dudak dolgusunun kötü görünmesi
 • Dolgu maddesi dudakta yanlış derinliğe uygulanması, yüzeye enjekte edilmesi
 • Dolgunun fazla yapılması

Peki dudak dolgusu eriyince ne olur? Bu sorunun yanıtı dudakların eski görünümünü kazanması ve şişkin görünümünün azalması olarak tanımlanabilir. Hiyaluronidaz enzimi enjekte edildiğinde dudak içerisindeki dolgu 15-20 dakika içinde yumuşar ve erir, erimesi ile kana karışıp kaybolan hyalüronik asit sonrası birkaç günde dudaktaki hacim normal hal alır.

Dolgunun erimemesi gibi bir durum olur mu?

Uzman hekim kontrolünde yapılan işlem sonrası dudak dolgusunda erimemesi için herhangi bir neden bulunmamaktadır, doktorunuz enzimi enjekte ettikten sonra dolguyu eritmesi ve yayılması için o bölgeye masaj uygular ve süreci hızlandırır. Yani dolgunun hyalüronik asit bazlı dolguların erimeme gibi bir durumu söz konusu ancak kalıcı dudak dolgusu nasıl eritilir diye merak ediyorsanız, bunun için medikal cerrahi uygulamalar yapılması gerekmektedir.

Dudak Dolgusu Eritme Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusunun eritilmesi; dolgu maddesinin güvenli ve konforlu bir şekilde tahliye edilmesi için yapılan işlemdir. Bu tedavi yöntemi dolgu maddesinde de kullanılan hyalüronik asidin dudaklara yeniden enjekte edilmesiyle uygulanmaktadır. 

Normal prosedürde uygulanılan dudak dolgusunda zamanla düşük seviyelerde hiyaluronidaz üretmektedir. Bu madde hyalüronik asidin zamanla yol olmasına ve parçalanmasına neden olur. Dolgu maddelerini sonradan eritilebilmesi ve çıkarılabilmesi için doğal dermal dolgu maddelerini tercih etmeniz önemlidir.

Dolgu işlemi sağlık kuruluşlarında gerçekleşse bile eritme işlemi yalnızca cilt uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Dudak dolgusu eritme işlemi en hızlı ve etkili şekilde sonuç alınabilmesi için şu şekilde sağlanır:

 • İşlemden önce hastanın sağlık geçmişi, dolgu maddesinin türü ve partiküler yapısı detaylı olarak incelenir.
 • Eritme işleminden önce kullanılacak olan hiyaluronidaz enzimi hastaya uygun olarak sulandırılmalıdır. Ölçü doğru ayarlanmazsa dolguyu eritmeyebilir. 
 • Uygulamadan önce sedasyon etkili krem uygulanarak işlem bölgesi uyuşturulur.
 • Yaklaşık 30 dakika bölgenin uyuşması beklenir ve enzim dolguya denk gelecek şekilde enjekte edilir. 
 • Hiyaluronidaz enzimi eritilmesi istenen hyalüronik asidin partiküler durumuna göre enjekte edilmektedir. 
 • Sedasyon krem uygulansa da işlem acılı bir yöntem olabilmektedir. 

Tedavi ne kadar sürer?

Dudak dolgusu eritme işlemi yaklaşık 20-30 dakika içerisinde tamamlanan oldukça hızlı ve pratik bir uygulamadır. Dolgu işlemi farklı markalar ya da maddeler ile uygulanabilmektedir. Dolguya eritme işlemi uygulanabilmesi için dudaklarda kullanılan maddelerin kalıcı dolgu olmaması önemlidir.

Dudak dolgusunda Fransız dolgusu, Rus dolgusu gibi farklı uygulamalarda alt ve üst dudaklara kontür vermek için ayrı oranlarda işlem yapıldığından eritme işleminde de bu oranlar dikkate alınır. Yani dudak dolgularının bir kısmını eritmek gibi bir işlemin uygulanması mümkündür, uzman doktorunuz buna göre uygulamayı sağlayabilecektir.

Dudak dolgusu eritme işlemi sonrası erime kaç gün sürer?

Hyalüronik asit içerikli dudak dolgularına enjekte edilen enzim maddesi dolguya uygulandıktan sonra yaklaşık 24-48 saat içinde etki hızlıca etkisini göstermekte ve eritme işlemine başlamaktadır. Doktorunuz hiyaluronidaz enzimini enjekte etmesiyle birlikte 2-3 gün içerisinde dudak dolgu işlemi öncesindeki normal görünümüne dönebilecektir.

Ayrıca bazı dudak dolguları aşırı yoğun olabileceğinden tek seans yeterli gelmeyebilir, bu sebeple 2 veya 3 hafta ara verilerek 2 seansta işlem uygulanabilecektir. Tedavi sonrası dudaklarda hafif renk değişimi çatlamalar gözlenebilir, 1-2 aylık sürede tamamen doğal normal bir görünüm alacaktır.

 

Dolgun ve Hacimli Dudaklara Nasıl Sahip Olurum?

Hangi Dolgu Maddeleri Eritilebilir?

Etken maddesi hyalüronik asit olan dolgu maddeleri eritilebilmektedir. Genellikle dolgu maddeleri eritilmeye uygun olsa da bazı istisnalar bulunmaktadır. Eritilemeyen dolgular şu şekildedir:

 • Sentetik ve yarı sentetik maddeler
 • Sıvı formundaki silikonlar
 • Poliamid dolgu
 • Hidroksi apatit

Bu dolgular içeriğindeki maddelerden dolayı hyalüronik aside göre daha uzun süre kalıcılığa ve hacim etkisine sahiptir. Eritilmesi mümkün olmadığı için etki süresinin geçmesi beklenmelidir. Bu tür işlemlerle dolgu yaptırmayı tercih ederseniz tecrübeli hekimlere başvurmalısınız.

Kilo verirken dolgu kendiliğinden erir mi?

Dolgu uygulaması yaptırdıktan sonra egzersiz yapmak ve kilo vermekle dolgu erir mi? Dudak dolgusu veya herhangi bir yere uygulanan hyalüronik asit geçici dolgusu kilo verme gibi durumlara bağlı olarak erime işlemine maruz kalmaz. Yani dolgular normal kalıcı etkisini sürdürmeye devam eder zamanla hacmi azalır, spor ya da kilo verme bu durumu etkilemez.

Dudak Dolgusu Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Dudak dolgusu işleminin güvenli ve konforlu bir şekilde uygulanması ve sonucun hastayı memnun etmesi çok önemlidir. Bu işlem, gerekli eğitime ve tecrübeye sahip olmayan kişiler tarafından yapıldığında şu sonuçlar gelişebilir:

 • Dolgu malzemesinin arter ve damarları tıkayabilecek şekilde yerleştirilmesi durumunda acil müdahale edilmezse dudaklar şişebilir, enfeksiyon oluşabilir, kalıcı olarak dudak dokusu yok olabilir.
 • Dolgu maddesi göz çevresindeki dokuyu etkilerse görme duyusunda kayıp yaşanabilir.
 • Dudak dolgusunun cilt yüzeyine çok yakın enjekte edilmesi durumunda topaklanmalar ya da sert yumrular oluşabilir. Bu durum asimetrik bir görüntü oluşmasına yol açar.
 • Yanlış katmana uygulanan dolgu maddesi zamanla dudak çizgisinin üzerine hareket edebilir. Dudak formunun bozulmasına yol açar.
 • Dolgu malzemesinin normalden fazla uygulanması durumunda renk değişimi, ağrı, morluklar ve hassas dudak yapısına yol açabilir.
 • Aşırı dolgu malzemesi uygulanan dudaklarda hacim çok fazla görünebilir.

Dudak dolgusu işlemini son yıllarda oldukça popüler hale gelmesi ile bu işlem sağlık kuruluşları haricindeki yerlerde de uygulanmaktadır. Bu durum hem yapılan yanlış uygulama sayısını hem de dudak dolgusu eritme işlemini tercih edenleri artırmaktadır.

Dudak dolgusu eritme işlemi için de dudak dolgusu içinde sağlık kuruluşlarını tercih etmeniz cilt sağlığınız için önemlidir. Bunun için öncesinde araştırma yaparak alanında uzman hekimlere başvurabilirsiniz.

Dudak Dolgusu Eritme İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Estetik operasyon olan dudak dolgusunu yaptırırken ve sonrasında dikkat etmeniz gerekenler olduğu gibi aynı şekilde dolgunun eritilmesi süreci sonrasında da birtakım hususlara dikkat edilmelidir.

 • Operasyon sonrası aşırı sıcak ve soğuk yemek ve içecekler tüketilmemeli
 • Kan sulandırıcı etkisi olan içerikler tüketilmemeli; alkol, yeşil çay, aspirin gibi
 • Dudaklar tam iyileşene kadar fiziksel temastan kaçınılmalı
 • Sakız çiğnemek gibi dudağınızı ısırmanıza sebep olacak durumlardan kaçının
 • İşlem sonrası iyileşme evresinde güneş ışığına uzun süre maruz kalınmaması önemlidir
 • Tedaviden sonraki 5-6 saatlik sürede su ile temas etmemesi sağlıklı olacaktır
 • Uygulama sonrası ruj gibi makyaj ürünleri kullanmaktan kaçınılmalı

Bu maddelere ek olarak birçok özellik sayılabilecektir. Ayrıca her sağlık uygulamasında olduğu gibi dudak dolgularının eritme işlemi sonrası da sağlıklı beslenme alışkanlığı, cilt bakım uygulamaları gibi işlemler sağlıklı görünümün temel anahtarıdır.

Dudak Dolgusu Eritmenin Riskleri Var mı?

Dudak dolgusu eritme işleminin en yaygın olan yan etkisi 1-3 gün süresince şişlik oluşmasıdır. Ek olarak hafif morarma oluşabilir fakat bunlar geçici semptomlardır. Bu işlemin genel olarak yan etkisi bulunmamaktadır. İşlemden sonra şişlik 3-4 günden fazla sürerse gecikmeden hekiminize başvurunuz. 

Tedavinin sağlık kuruluşunda uygulanması, işlemi alanında uzman olan hekimin yapması ile herhangi bir yan etki oluşmamaktadır. Uygulamadan kısa süre sonra dudaklarınız doğal bir görünüme ulaşmaktadır. İyileşme süresi yaklaşık 2 haftadır. Bu süre içerisinde hiyaluronidaz dolgu maddesini vücudun parçalamasını sağlar.

Dudak Dolgusu Eritme İşlemi Fiyatları

Daha öncesinde yaptırmış olduğunuz dudak dolgusu işleminin gerekli değerlendirmeleri yapıldıktan sonra doktorunuz sizi ön görüşme sürecinde dolgu eritme işleminin süreci, fiyatı ve olası yan etkileri gibi tüm durumlar hakkında bilgilendirecektir. Doktorunuza ön görüşme sürecinde dudak dolgusu eritme işleminize dair tüm bilgileri danışabilirsiniz.

Ayrıca görüşmeye gitmeden önce yaptırmış olduğunuz dudak dolgunuz hakkında detaylara hakim değilseniz, bu konuda kritik öneme sahip olabilecek bilgileri danışmayı da unutmayın! Dudak dolgunuzdan kesin olarak tatmin değil ve kurtulmak istiyorsanız eritme işlemi için hemen eyleme geçebilirsiniz.