Özellikle kadınlar için dolgun ve şekilli görünen estetik dudaklar vazgeçilmezdir. Dudak kontürü dolgusu dudaklara kadınsı bir görünüm sağlamaktadır. Ayrıca görünüşün yanı sıra psikolojik açıdan kişinin daha özgüvenli hissetmesine yardımcı olmaktadır. Dudak kalınlığı kişilerde değişiklik gösterebilir. Genetik faktörler bunun en önemli nedenidir. 

Dolgun görünen bir dudak estetik trendlerin her zaman başında gelmiştir. Ruj kullanımı ile kadınlar, dudaklarını daha dolgun göstermek için makyaj yöntemlerini kullanmaktadır. Bu yöntemler kalıcı ve estetik bir sonuç ortaya çıkaramamaktadır. Böyle durumlarda kişiler Dudak Kontürü Dolgusu işlemine başvurmaktadır. 

Dudak Kontürü Dolgusu Nedir?

Dudak kontürü dolgusu işlemi, dudağın yeniden şekillenip daha estetik ve daha sağlıklı bir görüntü kazanması için gerçekleştirilen bir uygulamadır. Hyaluronik asit içerikli dolgu maddesi ile dudak yapısı yeniden şekillenerek, dudak çevresi ve dudak çizgi hattı daha belirgin bir yapıya kavuşmaktadır.

Dudak kontürü dolgusu günümüzde oldukça popüler bir uygulamadır. Burun ve dudak arasındaki mesafenin ayarlanması, uygulama bölgesindeki simetrik görünümün düzeltilmesi gibi işlemler de bu dolgu işlemi ile düzeltilebilen durumlardır.

Dudak Kontürü Dolgusu Uygulaması Kimlere Yapılabilir?

Dudak kontürü dolgusu, 18 yaş ve üzeri herkese yapılabilir ancak bazı sağlık durumları olan ve hamilelik ve emzirme döneminde olan kişilerin, tedavi öncesinde mutlaka bir hekim veya estetik cerrah ile görüşmesi kişi için daha iyi olacaktır.

Dudak kontürü dolgusu işlemi yapılan kişilerde genel olarak görülen sorunlar şu şekildedir:

 • Hacim kaybederek dudaklarda incelme ve düzleşme.
 • Dudak çizgilerinin belirginliğini kaybetmesi.
 • Aşağı doğru sarkan dudak kenarları ile kişinin yüzünde üzgün bir ifade oluşması.
 • Gülüş asimetrisinin bozularak kişiye rahatsızlık vermesi.
 • Dudak renginin canlılığını kaybetmesi ve dudak kuruluğu
 • Diş rahatsızlıklarının dudak yapısını bozması
 • Dudak ve burun arasındaki mesafenin fazla olması

Bunun gibi durumlar, dudak kontürü dolgusu uygulaması yaptıran kişilerde sıkça karşılaşılan durumlardır. 

Dudak Kontürü Dolgusu Nedir? Ne İşe Yarar?

Dudak Dolgusunun İçeriği Nedir?

Dudak dolgusunun içeriğinde etken madde olarak hyaluronik asit kullanılmaktadır. Bu asit vücudumuzda normal olarak bulunan, derinin su taşıması ile hacimli bir görünüm elde etmesini sağlayan maddedir. Bu özelliği dudaklarda da kullanılmaktadır.

Hyaluronik asit laboratuvar ortamında hazırlandığı gibi genellikle kişinin kendinden alınıp yağ enjeksiyonlarında kullanılmaktadır. Hyaluronik asidin yan etkisinin olmaması, olası bir durumda hemen eritilebilmesi sebebi ile sıklıkla tercih edilmektedir.

İdeal ve Güzel Bir Dudak Kontürü Dolgusu Nasıl Olmalıdır?

“İdeal güzellik”, “ideal dudak kontürü dolgusu” kavramı kişiden kişiye değişen subjektif bir konu olsa da genel kurallar çerçevesinde hasta için en iyi dudak şekli uygulanmaktadır. Örneğin, dudak kontürünün dışa taşmadan ince bir görüntü oluşturması güzel bir dudak dolgusu olarak nitelendirilmektedir.

Dudak Dolgusunda Başarıyı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 • Dolgu işlemini gerçekleştirecek olan hekimin alanında uzmanlığı ve iş tecrübesi
 • Hastanın beklentisinin karşılanması
 • Tedavi planının kişiye uygun olarak hazırlanması
 • Uygulanan tedavinin hastane koşulları altında gerçekleştirilmesi
 • Kişiye uygun dudak kontürü tasarımı yapılması

Dudak Kontürü Dolgusu Nasıl Yapılır?

İşlem sırasında, hyaluronik asit içerikli dolgu malzemeleri, dudak çevresine eşit olarak enjekte edilir. Dudak kalbi denilen; dudağın tam ortasına, dolgunun enjekte edilmesi ile dudak çevresi belirgin bir hale gelir. Enjeksiyon işlemi minik bir iğne aracılığıyla yapıldığı için tedavide iz kalması söz konusu değildir. Ortalama 10-15 dakika gibi kısa bir sürede işlem tamamlanabilir. Bir sene içerisinde dudak kontürü dolgusu etkisini kaybedebilir ve dudak çevresi eski haline gelebilir. Uygulamanın kalıcılığı 6-12 ay arasında değişkenlik gösterebilir.

Ağrılı bir işlem midir?

Dudak kontürü dolgusu işlemi sırasında, uygulama bölgesine anestezik kremler uygulanmaktadır. Bu kremler, işlem öncesi 35-40 dakika önceden uygulandığında etkili sonuçlar doğurmaktadır. Daha konforlu bir tedavi için bu uygulama tercih edilebilir. Bu uygulama ile işlem sonrası hastada yorgunluk, hissizlik gibi durumların önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

İğne söz konusu olduğu için ağrılı ve acı veren bir uygulama olarak düşünülse de son derece kolay ve ağrısız bir işlemdir. Hastanın konforunu ve güvenliğini sağlayacak tüm önlemler, diğer tüm sağlık işlemlerinde olduğu gibi dudak dolgusu kontürü uygulaması için de uzman kişiler tarafından alınmaktadır. 

Dudak Kontürü Dolgusu ile Dudağa İstenilen Şekil Verilebilir Mi?

İşlem sonrası beklenen, dudak hattının doğal bir şekilde hafif dışa dönük bir şekilde belirginleşmesidir. Abartı, yapay görünümlü bir dudak görüntüsü amaçlanmaması estetik açıdan daha güzel olacaktır. Üst dudağın kalp şeklindeki kısmının bir miktar yükselmesi ve dudak hattının belirgin hale gelmesi doğal bir görünüm için hoş bir tercihtir. 

Gereken noktaların ön plana çıkması, dudak sınırlarının silikliğinin kaybolması öncelikli hedefler olarak tercih edilebilir. Uygulama sonrası dudak yapısının bambaşka bir hale gelmesiyle değil, kişinin kendi dudağının daha estetik, çekici ve belirgin hale gelmesiyle beklenen sonuçlar ortaya çıkabilir.

 

Dudak Kontürü Dolgusu Uygulaması Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Dudak Kontürü Dolgusu Uygulaması Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Uygulama öncesi ve sonrasında dikkat etmeniz gereken hususlar, uzman kişiler tarafından sizlere anlatılacaktır ancak genel olarak, işlem öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir:

 • İşlem öncesi uzman kişilere danışmak, kesin fikrinizi vermeniz açısından size kolaylık sağlayacaktır.
 • İşlem öncesinde kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi vermeniz iyi bir tercih olacaktır.
 • İşlem öncesi, uygulama bölgesinde uçuk gibi enfeksiyonların bulunması uygulamanın yapılmasını olumsuz etkileyeceği için, sürekli tekrarlayan uçuk enfeksiyonu olan kişilerin uzman kişiler ile bilgi alışverişinde bulunulması hem işlem öncesi hem de işlem sonrası hasta sağlığı için iyi olacaktır.
 • İşlem sonrası, yaklaşık iki saat süre ile yemek yememek, aşırı sıcak içecekler tüketmemek, ruj kullanmamak ve doktorunuzun belirteceği zamana kadar duştan kaçınmak faydalı olacaktır. 
 • İşlem sonrası ödeme bağlı hafif şişkinlikler ve morluklar görülebilir. Bu durumlar için uzman hekimler sizleri yönlendirecektir, doktorunuzun talimatlarını eksiksiz uygulamak sağlığınız için iyi olacaktır.

Dolgu Yaptırdıktan Sonra Neler Olur?

Kontür dolgusu uygulaması ile birlikte, dudaklar daha belirgin olur ve dudak çizgisi daha belirgin hale gelir. Dudak üzerinde yer alan kırışıklıklar azalarak daha genç ve sağlıklı bir dudak görüntüsü oluşur. Dudak bölgesi net bir hale gelir. 

Tedavinin ardından 3-4 hafta sonrası en iyi sonuçları görmek için ideal zaman aralığıdır. Eğer bir ayın ardından beklenen dolgunluk görülmezse kişinin isteği doğrultusunda tekrar kontür dolgusu işlemi gerçekleştirilebilir.

Dudak Kontürü Dolgusu Uygulaması Ne Kadar Kalıcıdır?

Dudak bölgesi yapısı itibariyle hareketli bir yapıya sahiptir. Bu duruma rağmen bu bölgedeki dolgu uygulamaları ortalama 9-12 ay arasında kalıcılığa sahiptir. Dolgu uygulamasına ek olarak dolgu türü burada kalıcılık için önemli bir etmendir. 9-12 ay arası kalıcılık beklenen dolgu işleminin, zamanla azalması sonucunda tekrar yenilenmesi hususunda bir sakınca yoktur. Uzman hekimlerin incelemesi sonrası, kişiler isterlerse ve şartlar uygun olursa dolgu işlemi tekrarlanabilir. 

Dudağımdaki Asimetri Düzelir Mi?

Birçok insanın dudakları asimetrik bir forma sahip değildir. Özellikle sigara kullanan bireylerde fark edilebilir düzeydedir. Bu durum gözetilerek yapılan dudak kontürü dolgusu, bozulan asimetrinin düzelmesinde bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Dudak Kontürü Dolgusu Faydaları ve Avantajları

Dudak kontürü dolgusu, dudaklarının şekkinin belirgin olmasını, kaybettiği çizgilerin yeniden kazanılmasını sağlamaktadır. İşlemin faydaları şu şekildedir:

 • Vücuttan doğal olarak bulunan hyaluronik asit ile yapıldığı için riski azdır, dilediğinde eritilebilir bir yapısındadır.
 • Cerrahi bir prosedür içermemektedir. Herhangi bir kesi oluşturulmaz.
 • Dudaklardaki etkisi işlemden hemen sonra gözlemlenebilir.
 • Dudakların canlı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır.

İşlemin Riskleri ve Komplikasyonları

Uygulanan tedavi prosedür gereği çok az risk barındırmaktadır. Kullanılan dolgu maddesinin doğal olması ve işlemin uzman bir hekim tarafından uygulanması durumunda risk ve komplikasyon yok denecek kadar azdır.

Olası riskler şu şekildedir:

 • Dudaklarda nadir olarak görülen morluk.
 • Hastanın beklediği görüntünün oluşmaması, yapay görünüm
 • Asimetrik görünüş

Sık Sorulan Sorular 

Dudak Kontürü Dolgusu Uygulaması Ne Kadar Kalıcıdır?

Dolgu işlemi ortalama 9-12 ay arasında kalıcılığa sahiptir. Dolgu uygulamasına ek olarak dolgu türü burada kalıcılık için önemli bir etmendir. 9-12 ay arası kalıcılık beklenen dolgu işleminin, zamanla azalması sonucunda tekrar yenilenmesi hususunda bir sakınca yoktur. Uzman hekimlerin incelemesi sonrası, kişiler isterlerse ve şartlar uygun olursa dolgu işlemi tekrarlanabilir.

Dudak Kontürü Ne İşe Yarar?

Dudağın yeniden şekillenip daha estetik ve daha sağlıklı bir görüntü kazanması için gerçekleştirilen bir uygulamadır. Dudak çevresi ve dudak çizgi hattı daha belirgin bir yapıya kavuşmaktadır. Burun ve dudak arasındaki mesafenin ayarlanması, uygulama bölgesindeki simetrik görünümün düzeltilmesi gibi işlemler de dudak kontürü dolgusu ile düzeltilebilen durumlardır.

Dudak Kontürü Dolgusu Eriyince Ne Olur?

Dolgu için kullanılan hyaluronik asit içerikli dolgular zaman içerisinde vücut tarafından emilir ve dolgu uygulanan bölge eski görüntüsüne kavuşur. Hyaluronik asit vücudun doğal bir bileşenidir, organiktir. Dolayısıyla vücut tarafından emildikten sonra yok olur ve kişiler dilerse tekrar dolgu işlemi yapılabilir. 

Dudak Kontürü Dolgusu Uygulaması Zararlı Mıdır?

Dolgu işlemlerinde hyaluronik asit içerikli dolgular kullanılmaktadır. Hyaluronik asidin vücudun doğal bir bileşeni olması zararı en aza indiren bir durumdur. Dolgu işleminde kullanılan içerik, uygulama biçimi ve hastanın alerjik rahatsızlıkları dolgunun etkilerini belirleyen hususlardır. En sağlıklı sonuçlar, hastanın uzman kişiler tarafından incelenmesi sonrası ortaya çıkacaktır. 

Kalıcı dudak kontürü abdest geçirir mi?

Dudak kontürü için kullanılan dolgu ve boya bitkisel içeriklidir. Bu sebeple kendisini parçalama özelliği bulunmaktadır. Dolgu için kullanılan hyalüronik asidin kişin kendi vücudunda da olması sebebi ile abdest tutmama gibi bir durum oluşmamaktadır.

Dudak kontürü ne zaman iyileşir?

Dudak kontürü işleminin iyileşme süreci ortalama 3-4 gündür. Bu süreçte dudaklarda kuruluk meydana gelmesi olağan bir durumdur. Dudak bakımınız için dudak nemlendiricileri kullanabilir, kuruluk oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Dudak dolgusu kimlere yapılmaz?

Kontür için uygulanan dolgunun herhangi bir yan etkisi olmamasına rağmen hamile ve emziren kadınlarda dolgu uygulanması önerilmemektedir. Kan ile ilgili sorunları olan ya da hemofili hastalarında dolgu uygulanmamaktadır.

Dudak kontürü kalıcı mı?

Dudak kontürü tedavisinde uygulanan boyalar zaman içerisinde ciltte bulunan hücreler tarafından silinmektedir. Dövme kalıcı bir uygulama iken dudak kontürü kalıcı bir yöntem değildir. Dudakta kalıcılık süresi kişiden kişiye değişiklik gösterse de 6-8 ay süresinde kalıcı etki göstermektedir.