Fraksiyonel lazer tedavisi; cilt üzerinde görülen yaşlılık etkileri, çatlaklar, lekeler, yara ve yanık izlerini gidermek için uygulanan işlemlerden biridir. Bunlara ek olarak kesik, sivilce, kırışıklıklarda da etkilidir. Temel prensibi cildin kendini yenilemesini uyarak tedavi oluşturmasıdır. 

Modern tıbbın ilerlemesi ile tedavilerin cerrahi prosedür içermeden uygulanması mümkün hale gelmiştir. Bu tedavide en etkili olan yöntem lazer tedavisidir. Zaman içerisinde gelişerek tüm yaş guruplarında cinsiyet ayırt etmeksizin etki göstermektedir. Fraksiyonel lazer ile cilt üzerindeki kusurları cildin kendi kendine iyileştirmesi amaçlanmaktadır.

Fraksiyonel Lazer Nedir?

Fraksiyonel lazer; tedavi sırasında uygulanan lazer ışınının mikro ışınlara dönüştürülmesi sağlanarak birden çok ışın elde edilmesi tekniğidir. Lazer tedavisi mikro ışınlar ile bireye uygulanmaktadır. Kısaca mikro düzeydeki lazer ışınlarının cilde uygulanması işlemidir. 

Cildin üstündeki tabaka (epidermis) ve bir altındaki tabakanın (dermis) mikro düzeyde termal hasar sütunu oluşması sağlanır. Cilt kendini onarma sürecinde mikro hasarları onarırken tedavi edilmesi planlanan kusurların iyileştirir.

Fibroblast ve Cosmelan uygulamaları gibi aynı zamanda bir cilt yenileme tedavisi olan fraksiyonel lazer ile oluşturulan mikro hasarlar, kusurlu bölgeye ve normal deriye dağıtılarak uygulanır. Böylelikle cildin tam hasar almasına kıyasla daha hızlı ve etkili bir şekilde iyileşmesi sağlanır. Cilt yenilemesi en etkili düzeyde gerçekleşir.

Cilt tamamen tahrip olmadığı için aşırı düzeyde doku da reaksiyon oluşmaz. İyileşme süreci normal lazere göre oldukça kısadır. Ağrısız ve acısız bir şekilde cilt gençleştirme işlemi tamamlanır.

Fibroblast ve Cosmelan (Dermamelan) Cilt Tedavileri

Fraksiyonel lazer cihazlarının estetik uygulamalarında önemi nedir?

Fraksiyonel lazer, medikal estetik uygulamalarında kullanılan son teknoloji uygulamalardan biridir. Ameliyatsız işlemlerde gelişen optik ve bilgisayar teknolojisi lazer uygulamalarını da etkilemiştir. Fraksiyonel lazer tedavisinde iyileştirilmesi planlanan bölgenin tamamına uygulanmaz. Sağlıklı dokular arada bırakılarak tedavi noktasal olarak uygulanır. 

Lazer ışınları mikron büyüklüğündedir. Milimetre ölçüsünden küçük ışınların uygulanması ile deriye noktasal etki edilir. Cildin etkili bir şekilde kendini yenilemesini sağlar. Uygulanan bölgenin geniş bir alanı kapsamaması, sağlıklı dokuların aralarda bırakılması en önemli özelliklerinden biridir.

Ayrıca lazer teknolojisiyle uygulanan tedaviler arasında şunlar da sayılabilecektir:

Fraksiyonel Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cilt gençleştirme tedavisinde sıklıkla tercih edilen fraksiyonel lazer tedavisi sırası ile şu adımlarla cilde uygulanır:

 • İşlem yapılacak olan bölgeye ışın tedavisi uygulanmadan ortalama 30 dakika öncesinde lokal anestezi ya da sedasyon etkili kremler uygulanır. Hasta lazer atışı yapılırken herhangi bir ağrı ya da acı hissi yaşamaz
 • Kullanılan lazer cihazı cildi soğutma özelliğine sahip olduğu için işlem aşamasında herhangi bir problem yaşanmaz.
 • Yaklaşık olarak yarım saat süren bu işlemde süre, uygulanan bölgeye göre değişiklik gösterir.
 • Fraksiyonel lazer ışını planlanan bölgeye uygulanır. Bu uygulama lazer epilasyonda olduğu gibi atış yapılarak gerçekleştirilir. 
 • İşlemden sonra bölgede hafif kızarıklık, milimetrik noktalar ya da hafif düzeyde ödem oluşumu görülebilir. Bunlar geçici etkilerdir. 
 • Uygulamadan sonraki 48 saat içerisinde deride kabuklanmalar oluşur. Bu kabuklar yaklaşık 4-7 gün içerisinde dökülür. Yenilenen deri alttan çıkar.
 • İyileşme süreci içerisinde doktor tavsiyesi ile kapatıcı ürünler uygulanabilir. Yenilenme sürecinde yeni kolajen lifleri oluşur, cilt sıkılaşır ve elastikiyet kazanır.

Özet olarak ciltte lazer teknolojisi ile kolajen üretimini tetikleyen fraksiyonel lazer tekniği ciltte hücreleri uyararak yenilenmeyi sağlar. Ancak bu lazer uygulaması yüzü ve cildi inceltmek için değildir, yakma işlemi olmadan sadece cilt altına belirli frekansta ışın gönderip canlılık ve hareketlilik sağlar.

Ayrıca farklı bir lazer tekniği olan “Thulium Lazer Leke Tedavisi” ve aynı amaçlar için tercih edilen ve radyo frekans yöntemiyle ilgili “Altın İğne Tedavisi” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Fraksiyonel Lazer Tekniği Öncesi ve Sonrası Nasıl?

Uygulama kaç seanstır, ne kadar sürer?

Fraksiyonel lazer tedavisinde seans sayısı kişiye göre belirlense de ortalama 4-5 seans uygulanır. Burada belirleyici parametreler; cilt tipi, beklenen ve hedeflenen görünüm, cilt hasarının düzeyi vb. gibi değişiklik gösterir. Tedavinin etkilerinin maksimum seviyeye ulaşması için yaklaşık 3 ay süre geçmesi önemlidir. Tedavi planına ek olarak seans dahil edilmesi durumunda hastanın sürece uyum sağlaması ve kontrollerine düzenli gitmesi gerekir.

Fraksiyonel lazer kesin çözüm mü?

Genel olarak lazer ile cilt yenileme ve gençleştirme uygulamaları büyük yara izleri ve aşırı yoğun kırışıklıklar olmadığı sürece kesin ve kalıcı etkiler göstermektedir. Fraksiyonel lazer tedavisi de aynı şekilde lazer tekniğinden yararlandığından aşırı yoğun kırışıklık ve izler olmadığı sürece kesin etki gösterir, daha yoğun leke ve kırışıklıklarda ise seans sayısı arttırılabilir veya farklı estetik müdahaleler gerekli olabilecektir.

Fraksiyonel Lazer Tedavisi Hangi Cilt Hastalıklarında Uygulanabilir?

Fraksiyonel lazer tedavisi pek çok cilt probleminde uygulanan oldukça etkili bir yöntemdir. Bunlar şu şekildedir:

 • Derin çizgilerdeki kırışıklıkların minimuma indirilmesi
 • Doğum sonrasında oluşan malezma lekelerini giderilmesi
 • Güneş lekeleri, akne ve yaşlılık lekelerinin tedavi edilmesi
 • Hafif ve orta düzeydeki cilt kırışıklıklarının tedavisi
 • Geçmeyen sivilce izlerinin tedavisi
 • Yara izlerinin görünümünün azaltılması ya da tamamen giderilmesi
 • Cilt gözeneklerinin sıkılaştırılması
 • Cildin sıkılık ve elastikiyet kazanmasının sağlanması
 • Çeşitli nedenlerle oluşan çatlakların, yara ve yanıkların, dövme ve ameliyat izlerinin giderilmesi

1 – Cilt İzleri 

Cilt izleri içerisinde en çok şikâyet edilen ergenlik döneminde sıklıkla görülen sivilcelerdir. Özellikle yüz bölgesinde oluşan sivilceler iyileşme sürecinde iken izler oluşturmaktadır. Leke şeklinde iz kalabileceği gibi skar olarak da ciltte kalabilir. Akne izi olarak da adlandırılan sivilceler kişinin kendisini estetik açıdan yetersiz hissetmesine neden olmaktadır. Cilt yüzeyinde oluşan çöküntü ve kabarıklıklar ileri dönemde sorun olabilmektedir.

Tedavi edilme sürecinde; krem, peeling ve maske gibi yöntemlere alternatif olarak son yıllarda fraksiyonel lazer tedavisi uygulanmaktadır. Pek çok bilimsel çalışmada yer verilen bu yöntem güvenilir ve sağlıklı bir işlemdir. İşlem yapılan hasarlı bölge alanlara ayrılarak yeni doku üretmesi sağlanmaktadır. 1-3 seans işlem genelde yeterli olsa da hastanın durumuna göre tedavi programına ek seans eklenebilir.

2 – Kesici Aletler Tarafından Oluşan İzler

Bıçak, jilet gibi kesici aletlerle kaza ya da çeşitli sebeplerle oluşan izler kişiye rahatsızlık verirken olumsuz bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır. Bu durumlarda pek çok tedavi uygulanmış, olumlu sonuç elde edilmemiş daha da kötü duruma gelmesine yol açmıştır.

Son zamanlarda kullanılan fraksiyonel lazer tedavisi ile oldukça başarılı ve etkili sonuçlar elde edilmiştir. Cildin iyileşme süreci, iyileşme düzeyi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Hastanın cilt yapısı, kesik izinin derinliği gibi parametreler iyileşme sürecinde önemli rol oynar.

3 – Cilt Gençleştirme

Cilt dokusunda bulunan kolajen zaman içerisinde çeşitli faktörlerden etkilenerek azalmakta, bu durum cildin yaşlanmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda kırışıklıklara, zaman içerisinde de dokularda gevşemeye neden olur. Zamanla ince kırışıklıklar derinleşir. Genellikle yüz ve el bölgesinde daha sık görülür. 

Fraksiyonel lazer tedavisi ile cildin kendini onarması ve tamir etmesini uyararak gençleştirme etkisi oluşturur. Cildin gençleştirilmesi için uygulanan pek çok işlem bulunsa da fraksiyonel lazer tedavisi en etkili yöntemler arasında yer alır. Dokuda kolajen üretimini artırır. 

Özellikle yüz bölgesinde şikâyet edilen göz çevresindeki ve dudaklardaki kırışıklıklarda oldukça etkilidir. Tedavi programı ve uygulanan seans sayısı kişiye özel hazırlanmaktadır. İyileşme süreci de özneldir. Kişiden kişiye değişiklik gösterir.

4 – Cilt Çatlakları 

Genellikle kadınlarda daha çok görülen cilt çatlakları, hamileliğe bağlı oluşabildiği gibi hızlı kilo kaybetme ya da alma durumunda da meydana gelmektedir. İlk oluştukları sırada renk olarak belirgindir. Zamanla renk kaybolsa da görünür olmaya devam eder. Sıklıkla karın, meme, bacak ve basen bölgesinde görülür

Fraksiyonel lazer tedavisinde çatlaklar ne kadar derin ve yoğun olsa da dokudaki hasarı büyük ölçüde giderir ve cildin kendini yenilemesini sağlar. Hastaya uygun olarak hazırlanan tedavi planında seans sayıları değişiklik gösterebilir. Genellikle çatlakların tedavisi için ilk oluştukları dönemde, pembe ve mor görünümündeyken işlem yapılması tercih edilir.

Fraksiyonel Lazer Tedavisi Nedir?

Fraksiyonel Lazerin Faydaları Neler?

Fraksiyonel lazer tedavisinin estetik uygulamalarında son teknolojiye sahip bir işlem olması başta olmak üzere pek çok faydası bulunmaktadır.

 • Cildin hasarını gidererek yeniler, kusurları giderir.
 • Genel olarak tüm cilt hasarlarında etkili bir yöntemdir. Deriye maksimum etki eden mekanizma ile çalışır.
 • Ciltte zamanla kaybolan kolajen üretimini destekler. Böylelikle önemli bir protein olan kolajen cildin kaybettiği elastikiyeti, esnekliği ve kendine özgü dokuyu yeniden inşa eder.
 • Hasarlı dokuya yeniden hasar oluşturması ile iyileşme sürecini başlatır. Bu yöntem ile maksimum iyileşme gerçekleşir. Tedavi sonrasında kişi genç bir görünüme ve sağlıklı cilde sahip olur.
 • Cildinde pigmentasyon sorunu yaşayan bireylerde herhangi bir etkiye neden olmadan lekelerin giderilmesini sağlar.
 • Dokunun hızlı ve etkili bir şekilde tedavi edilmesini sağlar.

Fraksiyonel Lazer İşlemi Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fraksiyonel lazer tedavisinden maksimum etki elde edilebilmesi için şu hususlara dikkat edilmesi önemlidir:

 • İşlemin sağlıkla ve tamamlanabilmesi ve beklenen görüntüye ulaşılabilmesi için alanında uzman bir dermatoloğa başvurmanız önemlidir.
 • Tedavi planı titizlikle oluşturulmalı, mevcut cilt problemleri hekime muhakkak bildirilmelidir.
 • Kullandığınız ilaçlar, sağlık geçmişiniz, cilt probleminize neden olan faktörler, tercih ettiğiniz kozmetik ürünler ile ilgili doktor bilgilendirilmelidir.
 • İşlem öncesinde doktorunuz tarafından önerilen ürün varsa muhakkak kullanmalısınız. Buna dikkat etmeniz tedaviden elde edeceğiniz etkiye yansımaktadır.
 • Kan pıhtılaşmasını engellemek için kullandığınız ilaç varsa ara vermeniz önerilebilir.
 • Retinoid içerek ilaçların kullanımı tedavi için risk oluşturabilir. 
 • Mikrodermabrazyon ya da kimyasal peeling işlemi kısa süre önce uygulanmışsa lazer tedavisi ileri bir tarihe verilebilir.

Tedavi kimlere uygulanmaz?

Fraksiyonel lazer tedavisi her yaştan, her cinsiyetten birey için uygun, konforlu ve sağlıklı bir yöntem olsa da bazı kişilere uygulanması tavsiye edilmemektedir. Bunlar;

 • Kontrolü sağlanmayan şeker hastaları
 • Gebelik dönemindeki kadınlar
 • İşlem yapılacak bölgede aktif uçuk (Herpes) enfeksiyonu bulunan bireyler
 • Cilt üzerinde aktif enfeksiyon ya da yara olanlar

Operasyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fraksiyonel lazer tedavisini tercih eden bireyin hedeflediği görünüme ulaşabilmesinin en önemli yolu işlem sonrasında önerilen hususlara dikkatle uymasıdır.

 • Kişi işlemden sonra sosyal ve iş yaşamına hemen dönebilir. 
 • İşlemden sonra deride yanma problemi gelişebilir. Bu durumun oluşması halinde tedavi yapılan bölgeye soğuk pres uygulamalısınız.
 • Uygulamadan sonra bir süre cilt daha hassas olabilir. Dışarıdan gelen etkilere açık hale gelebilir. Önlem olarak cilt sürekli temiz tutulmalıdır. Düzenli olarak hekim tarafından önerilen ürünler varsa onlarla temizlenmelidir. Hastaya krem reçete edilmesi durumunda tavsiye edilen şekilde uygulanmalıdır.
 • Deride kuruluk oluşabilir, düzenli aralıklarla cilt nemlendirilmelidir.
 • Aşırı sıcak ortamlardan uzak durulmalı, sıcak su ile temas edilmemelidir. Bu süreçte güneş ışınlarından korunmanız çok önemlidir. Yüksek koruma etkili güneş kremi kullanmadan açık havaya çıkmamalısınız.

Riskleri ve yan etkileri neler?

Fraksiyonel lazer tedavisinde nadiren de olsa yan etki oluşabilir. Oldukça güvenilir ve sağlıklı bir yöntemdir. Klasik lazer uygulamasına kıyasla yan etki riski daha azdır. Kızarıklık, soyulma, tahriş, kabuklanma, enfeksiyon, hafif ağrı ve cilt üzerinde pullanma oluşabilir. Bunlar nadir rastlanan ve kısa sürede etkisini yitiren yan etkilerdir.

İşlem öncesinde ve sonrasında doktor tarafından önerilen hususlara dikkat edilmesi, yan etki riskini oldukça azaltır. Bir diğer önemli husus da bu işlemin sağlık kuruluşunda, alanında uzman dermatolog tarafından yapılmasıdır.

Fraksiyonel Lazer Tedavisi Fiyatları

Doktorunuz ile ön görüşme seansınızda cilt yapınızın değerlendirilmesi ve analizi sağlanmaktadır ve fraksiyonel lazer uygulaması için süreç planlaması sağlanmaktadır, bu süreçte doktorunuza prosedür ve fiyat gibi bilgileri danışabilirsiniz. Aynı zamanda diğer estetik ihtiyaçlarınızla beraber de tercih edebileceğiniz bu lazer tedavisi kişisel durumunuza uygun şekilde planlanabilecektir.

Sık Sorulan Sorular

Fraksiyonel lazer ile normal lazer arasındaki fark nedir?

Fraksiyonel lazer ile normal lazer arasındaki en önemli fark uygulanan ışınların büyüklüğüdür. Fraksiyonel lazerde ışınlar mikro boyutta parçalanarak dokuya işlem yapılır. Normal lazerde ışın küçültülmesi yapılmamaktadır. Kullanılan özel cihazlar ile mikro ışınlar sağlıklı cilt ile hasarlı dokuyu bir arada bulundurarak tedaviyi etkili hale getirir. Bu teknik yan etki oluşma riskini azaltırken iyileşme sürecini de kısaltır.

Fraksiyonel lazer tedavisi kalıcı mıdır?

Bir anti-aging tedavi işlemi de sayılabilecek fraksiyonel lazer uygulaması genellikle küçük yara ve akne izleri, yüz kırışıklıklarında başarılı sonuçlar vermekte ve kalıcı etki göstermektedir. Ancak büyük yara izleri ve yoğun kırışıklıklar daha ileri medikal uygulamaları da gerektirebilir.

Fraksiyonel lazer için kaç seans gerekli, tek seans yeter mi?

Lazer uygulamaları ve fraksiyonel lazer tekniği için seans miktarı kişinin ihtiyacına göre farklılık gösterir, örneğin yara ve leke izlerinin kapatılması için uygulanan işlemde yara ve lekelerin durumu seans süresini belirleyecektir. Sadece yüz çizgileri ve kırışıklıkları için uygulanan lazer işleminde ise kırışıklığın yoğunluğuna göre 1-2 seans yeterli olabilecektir. Yıllık düzenli olarak işlemi yaptırmak isteyenler ise en fazla senede 3-5 arası yaptırabilir.

Fraksiyonel lazer nelere iyi gelir?

Genelde cilt kırışıklıklarının giderilmesi, yara izlerinin geçirilmesi amacıyla tercih edilen fraksiyonel lazer tedavi yöntemi aynı zamanda yanık izleri, akne izleri, kaş arası çizgilerin giderilmesi, dudak yanı çizgilerin giderilmesi, alın ve diğer yüz kırışıklıklarının azaltılması gibi pek çok amaç için de tercih edilmektedir.

Hangi yaş aralığındakiler bu lazer tedavisini yaptırabilir?

Fraksiyonel lazer uygulaması veya normal lazer tedavilerini yaptırmak için herhangi bir yaş aralığı yoktur, ancak genel olarak 35 yaş üzeri kişiler artan yüz çizgilerinin giderilmesi için düzenli bir şekilde uygulamayı tercih etmektedir. Daha genç 18-30 yaş aralığındakiler ise ciltlerinde nemlilik, canlılık kazandırma amacıyla bu işlemi tercih edebilir.