Fransız askısı genellikle yüzünde sarkma ve kırışıklıklar olan veya yüz felci hastaları tarafından sıklıkla tercih edilen bir tedavi türüdür. Ameliyatsız bir işlem olması ve cerrahi uygulamaları ve riskleri içermemesinden dolayı kadınların sıklıkla tercih ettiği bir tekniktir.

Bu yazımızda; Fransız ip askısı nedir, bu tedavi nasıl yapılır, uygulamanın estetik açıdan avantajları neler olabilir, tedavi öncesi ve sonrası süreçte uygulanan prosedürler nelerdir gibi tedaviye dair aklınıza takılan sorulara yanıt bulabileceksiniz.

Fransız Askısı Nedir?

Ameliyatsız bir tedavi yöntemi olan Fransız askısı, genellikle kadınların yüz bölgesinde meydana gelen sarkmalar, kırışıklıklar, cildin yıpranması gibi durumlarda tercih ettikleri bir estetik operasyondur.

Tedavi uygulanan kişinin biyolojisi ile uyumlu medikal ipler, istenilen bölgeye kulak üzerinden deri altına yerleştirilmesi sonucunda canlı ve sıkı bir görünüm elde edilebilmektedir. Bu yaygın olarak estetik amaçlı uygulanan tedaviler genellikle 45-60 dakika sürmektedir.

Bu estetik tedavi yüz felci hastalığının tedavisinde ya da estetik amaçlarla erkek cildine de uygulanabilmektedir.

Yüze daha genç ve sıkı bir görünüm kazandırmak için tercih edilen bu operasyon, Fransız ip askısı tekniklerinde uzman estetik hekimler ve plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Fransız askısında uygulanan teknikler nelerdir?

Saç derisinde belirlenen yerlere yerleştirilen iplikler ile yüz gerdirme işleminin farklı yöntemleri ve kullanım teknikleri bulunmaktadır. Günümüzde bu estetik amaç için en yaygın kullanılan metot ip askısı yöntemidir. Kulak hizasındaki deri altına yerleştirilen iplik işlemleri dikiş gerektirmeyen ve iz bırakmayan işlemlerdir. Ciltte kesi izi oluşturmadan tedavi sağlamaktadır.

Fransız askı tekniği ve diğer tipte uygulamaları;

Fransız askısı tekniği

Bu işlem ameliyatsız yüz germe tekniklerinden biridir. Fransa’da geliştirilip ve ilk olarak bu ülkede uygulanması nedeniyle bu isimle popüler hale gelmiştir. Dinamik askı olarak da bilinmektedir.
Bu yüz germe tekniğinde dış kısmı silikon iç kısmı polyester malzemelerden oluşan dinamik (esnek) ipler (PET) kullanılmaktadır. Dokuyu kavrama özelliği yüksektir. Yerleştirildiği ciltte doğal bir yüz ifadesi oluşumu sağlamaktadır.

Sonsuzluk askısı tekniği

Fransa’da geliştirilen yüz germe tekniklerinden biridir. Kullanılan silikon ipin üzerinde bulunan çıkıntılar yerleştirildiği cilde güçlü bir şekilde tutunmakta ve esnek bir form sağlamaktadır.

Silüet askısı tekniği

Gençlik ipi olarak da adlandırılan bu teknik Amerika’da geliştirilmiştir. Sihouette Soft poliaktik asit ipleri üzerinde cilt altına yerleştirilmektedir. Üzerinde bulunan koniler cilde sıkı bir şekilde tutunarak askı oluşmasını sağlar. Bu ipler uzun süreli bir etki oluşturur, etkisini uzun yıllar gösterir ve zamanla kaybolur.

Yani özetlemek gerekirse;

 • Fransız askısı yaptıranlar genel olarak kadınlardır.
 • Erkeklere de uygulanabilen bir tedavidir.
 • Estetik bir operasyondur.
 • Yüz bölgesinde zamanla meydana gelen; sarkıklar, kırışıklıklar ve yaşlanma belirtilerinde uygulanır.
 • Prosedür silikon iplerin cilt altına yerleştirilerek cildin gerdirilmesidir.
 • Üç farklı kullanım tekniği uygulanmaktadır.
 • Tekniğine göre işlem 45-60 dakika sürmektedir.

Fransız Askısı Kimlere Uygulanabilir?

Bu tedavi genel anlamda ameliyatsız gençleşmek isteyen kişilerin tercih ettiği bir estetik operasyondur. Özellikle 30’lu yaşlardan itibaren yüz bölgesindeki kolajen ve hyaluronik asit miktarı azalmaya başlar. Kolajen ve hyaluronik asit miktarı azalması yeni kırışıklıklar oluşmasına neden olur. Bu kırışıklıklar zamanla cildin sarkmasına ve kırışıklıkların derinleşmesine yol açar. Bu nedenle Fransız askısı 30-65 yaş arası kadın ve erkekler için uygun bir yöntemdir. Ameliyatsız bir yüz germe işlemi olan Fransız askısı, derideki sarkmaları yukarı doğru kaldırarak genç bir görünüm kazandırır.

Fransız Askısı Nasıl Yapılır?

Doktorunuz ile yaptığınız ön görüşme doğrultusunda bu işlemin uygulanması için herhangi bir sorun yoksa işlemin yapılacağı gün belirlenir. Sonrasında şu prosedürler uygulanmaktadır:

 • İşlemin ilk aşamasında operasyon yapılacak olan bölgeler temizlenerek steril hale getirilir.
 • İşlem bölgeleri lokal anestezi uygulanarak uyuşturulur. İşlemin acısız ve güvenli hale gelmesi sağlanır.
 • Ciltte açılan ufak kesiler ile ilgili bölgelere ipler yerleştirilir.
 • Yerleştirilen ipler ile cildin doğru oranda gerilmesi sağlanır.
 • Kulak bölgesine ipler sabitlenerek işlem tamamlanır.
 • Operasyon yaklaşık olarak 45-60 dakika sürmektedir.
 • Operasyon sonrasında iyileşme birkaç gün sürmektedir.
 • İşlemde kullanılan iplerin elastik bir yapıda olması sebebiyle yüz mimikleri rahat çalışır.
 • Doktorunuzun tedavi sonrası için verdiği tavsiyelerini uygulamayı aksatmayın.

Fransız Askısı Öncesi ve Sonrası

Uygulamadan önce işlemle ilgili prosedürlere ait bilgi sahibi olmalısınız. İşlem öncesinde doktorunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz ve aklınıza takılan soruları danışabilirsiniz. Operasyon sonrasında iyileşmeniz 2-4 hafta sürmektedir. Bu süreçte doktorunuzun sizin için reçete ettiği ilaçları aksatmamalı, doktor kontrollerine zamanında gitmelisiniz

Fransız ip askısı yaptırmaya karar verdiyseniz, tedavi öncesi ve sonrası süreçte şunlara dikkat edilmelidir;

 • Operasyondan önce sigara ve alkol tüketimi varsa bırakılması sağlıklı bir tedavi süreci geçirmenizi sağlayacaktır.
 • Operasyon günü rahatlıkla giyip çıkarabildiğiniz kıyafetler tercih etmeniz yüzünüze temas etmemesi bakımından daha iyi bir tercih olacaktır.
 • İşlem öncesinde düzenli olarak kullandığınız ilaçlar ya da herhangi bir alerjik reaksiyonunuz varsa doktorunuzla mutlaka paylaşmalısınız.
 • Doktorunuz tarafından tavsiye edilen ilaç ya da merhemleri kullanmanız tedavinin sağlıkla sonuçlanması açısından önemli olacaktır.
 • Yapılan operasyon sonrası yüz bölgesine fiziki temastan kaçınılması gereklidir.
 • İşlem noktalarına su değdirmemeli ve cildinizi temiz tutmalısınız.
 • İşlemden sonra saçlarınıza 1 ay boyunca işlem yapmamanız iyi bir tercih olacaktır.
 • Tedavi sonrası yüzünüzü yıkarken doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde uygulama yapmanız olası komplikasyon oluşumunu engelleyecektir.
 • Doktorunuzun size önerdiği kremlerin dışında ilaç ve krem kullanmamanız kısa sürede iyileşmeniz bakımından faydalı olacaktır.

Fransız Askısının Avantajları Nelerdir?

Yüze uygulanan ameliyatsız bir estetik uygulaması olan Fransız askısı ile genç bir görünüme sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte bu ip askısı ile sağlanan tedavinin avantajları şu şekildedir:

 • Cildinizdeki yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırarak genç bir görünüm elde edebilirsiniz.
 • Operasyon öncesinde istediğiniz görünümü Fransız askısı ile elde edebilirsiniz.
 • Cildin hacmini yeniden kazandırarak elmacık kemiklerini belirgin hale getirebilirsiniz.
 • Cilt yapısına uyumlu olan ipler ile doğal bir görünüm kazanabilirsiniz.
 • Düşük kaşların yeniden şekillenmesi ile bakışlarınıza ifade kazandırabilirsiniz.
 • Kullanılan iplerin çevresinde oluşan kolajen üretimi cildinize parlaklık katar.
 • Doğal bir yüz ifadesine sahip olabilirsiniz.

Riskleri ve yan etkileri neler?

Cilt bütünlüğünün bozularak yeni bir form kazandıran bu işlem estetik doktorlar ve plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Fransız askısı yaptıranların karşılaşabileceği riskler şu şekildedir:

 • Ciltte ödem oluşması
 • Uygulama noktalarında morluklar oluşması
 • Kullanılan iplere cildin alerjik reaksiyon göstermesi
 • İpliklerin cilt yüzeyinden hissedilmesi
 • Yüz bölgesinde istenilen görünümün elde edilememesi
 • İplerin eşit miktarda gerilmemesinden kaynaklı asimetri oluşması

Tedavi Fiyatları

Fransız askısı tedavi fiyatlarının belirlenebilmesi için, doktorunuz ile ön görüşme sırasında cilt ve estetik formunuza dair analizler yapılmaktadır. Daha sonrasında Fransız askısı tipi tedavi için uygun prosedürler planlanarak gerekli ölçümler yapılacaktır.

Operasyonunuz olası birtakım riskleri ve komplikasyonları içeriyorsa doktorunuz sizi bu konuda detaylıca bilgilendirecektir. Daha sonrasında isteğiniz doğrultusunda tedavinin tercihini size bırakacaktır.

Tüm bu süreç kişisel durumunuza göre teşhis edildikten sonra Fransız askısı tedavisi için fiyat belirlenebilecektir. Tedaviniz için Hospitaltürk hastanemize başvurarak 7/24 online danışman servisimiz ve uzman doktorlarımızdan destek alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Fransız askısı tedavisi kaç seanstır?

Fransız askısı tek seansta uygulanan bir tedavidir. Ortalama kalıcılık süresi 5 yıldır. İplilerin dışı zaman içerisinde eriyen silikon ile kaplıdır. Tedaviyi zamanla tekrarlayabilirsiniz.

Fransız ip askısı tedavisi yaşlanmayı geciktirir mi?

Dinamik iplerin yaşlanmayı geciktirmek gibi bir etkisi bulunmamaktadır. Bu iplikler zaman içerisinde ciltte meydana gelen kırışıklık sarkma gibi etkileri ortadan kaldırır.

İp askısında uygulanan ipler çıkarılabilir mi?

Tedavi tersine çevrilebilen bir işlemdir. İpler çıkarılabilir bir yapıya sahiptir. Uygulamadan sonra dilediğinizde iplikler tekrar gerdirilebilir, çıkarılabilir ya da yeni iplikler kullanılarak işlem yapılabilir.

İp askı işlemi ağrılı bir işlem midir?

İşlem sırasında sizin rahat hissedebilmeniz ve işlemin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için lokal anestezi uygulanmaktadır. Acıtıcı bir işlem değildir, uygulama sırasında bir ağrı hissedilmez.

Tedavide kullanılan ipler zararlı mıdır?

Kullanılan ipler silikon içermektedir. Silikon, estetik işlemlerinde ve ameliyatlarda uzun yıllardır kullanılan bir maddedir. İpler kişinin biyolojisine uyumlu bir yapıdadır. Dokulara herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Fransız askısı ne kadar süre dayanır?

Ciltte gerginlik ve estetik bir güzellik sağlayan Fransız askısı 7 ila 10 yıl kalıcı bir etki sağlayabilecektir. Ancak uygulanan bu ip askısı işleminin estetik anlamda bu alanda uzman tarafından gerçekleştirilmesine göre bu süre kısalabilecektir.

Kimlere yapılmaz?

Yüzün belirli bölümlerinden ip germe tekniğiyle gerçekleştirilen Fransız askısı yöntemi, estetik müdahale için herhangi bir kronik rahatsızlığı olmayan herkese uygulanabilecektir. Tedavi basit prosedürleri içerdiğinden herhangi bir cilt rahatsızlığı olmayan herkes yaptırabilmektedir.

İp askısı kaç yaşında yapılmalı?

Yüzde ip askısı tekniği ile gerçekleştirilen bu basit operasyonu ergenlik yaşlarını tamamlamış, cildinde önemli bir hassasiyet olmayan kişiler yaptırabilecektir. Spesifik olarak en uygun yaşlar 20 ve üzeri dönemlerdir. Fransız askı ile yüzde esnek ve estetik bir form yakalanmaktadır.

Fransız askı kopar mı?

Yüze uygulanan Fransız askı işleminde kullanılan ip esnek ve kas formunda bir esneme sağlamaktadır. Yani askı ipleri cilt altında esneyen bir yapıda olduğundan kopma gibi bir durum gözlenmeyecektir.