Fransız dudağı dolgusu; konturu bozulan, zaman içerisinde hacmini kaybederek kuru ve ince bir yapıya sahip olan dudaklara uygulanan etkili ve doğal bir prosedürdür. Estetik açısından güzel görünmenin kriterlerinden biri olan dudaklar bu tedavi ile hoş ve dikkat çekici bir görünüme kavuşur. 

Fransız dudağı dolgusunun içeriğinde hyalüronik asit bulunmaktadır. İçeriğinde ana madde olarak bulunan mannitol, bu işlemi klasik dolgu maddelerinden ayırmaktadır. Bir diğer fark ise teknoloji olarak patentli çapraz bağ teknolojisinin kullanılmasıdır.

Fransız Dudağı Dolgusu Nedir?

Fransız dudağı dolgusu; dudak kontürlerini belirginleştirmek için yapılan medikal estetik işlemlerinden biridir. Dudak bölgesinin kaybettiği hacim ve nem kazandırılır. Pürüzsüz ve estetik bir görünüm elde edilir. Genel olarak tüm dolgu işlemlerinde kullanılan hyalüronik asit bu işlemin de ana maddesidir. Jel formunda kullanılan bu madde cildin yoğunluk kazanmasını sağlar ve su tutma potansiyelini artırır.  

Vücudumuzda doğal olarak bulunan hyalüronik asidin zamanla azalması; yüz bölgesinin daha sarkık ve çökük görünmesine, ince çizgiler, kırışıklıklar ve kıvrımların oluşmasına yol açmaktadır. Bu nedenle kullanılan hyalüronik asit dudakların hacim ve kontür kazanmasına, estetik açıdan hoş bir görünüm oluşturmasına yardımcı olur. Güvenilir ve konforlu bir tedavi olması sebebiyle sıklıkla tercih edilen bir işlemdir.

Fransız Dudağı Dolgusu Fiyatı Ne Kadar?

Fransız Dudağı Dolgusunun Diğer Dolgulardan Farkı Nedir?

Fransız dudağı dolgusu işlemini diğer uygulamalardan farklı kılan üst dudağın altın oranının korunması ve bir hat oluşturmasıdır. Dudağa uygulanan dolgu bir çizgi oluşmasını engelleyerek estetik bir görüntü oluşturur.

Dolgu işlemi iğnelerle değil ince uçlu kanüller kullanılarak uygulanmaktadır. Çok küçük noktalarla işlem yapıldığı için işlem sonrasında herhangi bir komplikasyon oluşmasına engel olur. Sıklıkla dudağın çok önde olduğu dolgular yapay ve yanlış bir uygulamadır. Fransız tekniği dolgu ile yapılan işlemde doğal bir görüntü elde edilir.

Fransız dudak dolgusunun diğer dolgu işlemlerinden farkları genel olarak şöyle değerlendirilebilir;

 • Üst dudak odaklı yapılan bir şekillendirme süreci uygulanır, diğer işlemlerde her iki dudak ele alınır
 • Hollywood dudak dolgusunun aksine üst dudakta sadece orta bölüme hacim verilmek amaçlanır
 • Fransız dudak tekniği uygulandıktan sonra yapay bir görünüm oluşmaz yüz ile birebir uyumlu olur
 • Rus tekniği dudak dolgusu kadar uzun sürmemektedir, 25-30 dakika kadar kısa sürede tamamlanır
 • Uygulamada hyalüronik asit gibi geçici dolgular tercih edilir, zararlı olabilecek kalıcı dolgu kullanılmaz

Rus tekniği dudak dolgusu ile arasındaki fark nedir?

Fransız dudağı dolgusu dolgu enjekte edilmesinden sonra alt ve üst dudakların oranı korunarak üst dudağın orta bölümünün daha hacimli ve konturlü olmasını hedefler. Rus dudak dolgusu tekniğinde ise alt ve üst dudakların her ikisine de odaklanılır ve iki dudağın da orta bölümüne hacim ve yükseklik kazandırılmaya çalışılır.

Ayrıca Rus tekniği dolgu işlemi her iki dudağı da içerdiğinden Fransız yöntemine göre daha uzun süre alabilmektedir, enjekte edilen dolgu açısından ise genelde her iki işlemde aynıdır. (Daha detaylı bilgi almak için “Rus Tekniği Dudak Dolgusu” yazımıza da göz atabilirsiniz.)

En iyi dudak dolgusu hangisidir?

Dudak dolgusu operasyonlarında farklı ülkelerde ayrı tekniklerin geliştirilmesi veya ünlülerinin tercih etmesi gibi sebeplere bağlı olarak birçok yöntem türemiştir. Bunlar arasında Fransız dolgu tekniği dışında, Rus dudak dolgusu, Hollywood dudak dolgusu, Japon dudak dolgusu, hyalüronik asit dolgusu ve yağ enjeksiyonu gibi yöntemler sayılabilecektir.

En iyi dolgunun seçilebilmesi için ise kişinin dudaklarının yapısı, yüz ve çene hatları gibi faktörler belirleyici etken olacaktır. Örneğin Japon dudak dolgusu alt dudağı daha fazla dolgunlaştırmayı hedeflerken, Hollywood dolgusunda sadece üst dudak yapısı ve konturüne odaklanılmaktadır. Bu açıdan en iyi dolgu tekniği kişinin özel durumuna göre belirlenebilecektir.

En İyi Dudak Dolgusu Hangisidir?

Fransız Dudağı Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Doktor tarafından yapılan muayene doğrultusunda kişi bu işlem için uygun ise şu şekilde uygulama yapılır:

 • İşlem yapılacak bölge temizlenerek lokal anestezi uygulanır
 • Bölgenin uyuşması beklenerek hastanın herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesine engel olunur.
 • Bu işlemde kullanılan özel başlıklı küçük iğneler ile enjeksiyon işlemi yapılır.
 • İşlem sonlandıktan sonra morluk oluşmaması için bölgeye doktor tarafından krem uygulanır.
 • Yapılan işlem ile dudak yapısı estetik hale getirilir ve ses çıkışında da etkinlik sağlanarak iyileştirilir.
 • Dolgu tedavisinde kullanılan çok çeşitli malzeme bulunmaktadır. Hangi malzemenin sizin için uygun olacağı doktor muayenesi doğrultusunda belirlenmektedir.

Tedavi ne kadar sürer?

Dolgu işlemi yaklaşık 15-30 dakika sürmektedir. İşlem yapılacak olan dudak bölgesi lokal anestezi ile uyuşturularak güvenli bir şekilde işlem tamamlanır. Uygulama sonrasında hasta günlük yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. Kişinin acı eşiği düşük ise blok olarak da lokal anestezi uygulanabilir. Ciltteki uyuşukluk hissi 1-2 saat içerisinde kaybolmaktadır.

İşlem sonrası dudak dolgusu bozulur mu?

Fransız dudağı dolgusu işlemi dudakta herhangi bir doku bozulmasına yol açmaz. Cilt yapısı ile oldukça uyumlu bir yapıya sahip olan dolgu malzemesi herhangi bir topaklanma ya da bozulmalara sebep olmayacaktır. Ancak Fransız dolgu tekniğine göre şekillendirilen dudaklar geçici dolgu ile bu şekli aldığından zamanla ilk hacmini kaybedebilecektir.

Fransız dudak dolgusu kalıcı mı, etkisi ne kadar sürer?

Fransız dudağı dolgusunun kalıcılığı yaklaşık 6-12 ay sürse de tedavi tekrarlandıkça kalıcılık süresi de uzamaktadır. 3-4 seans sonrasında dolgu hacmi kalıcı hale gelebilmektedir. Kalıcılık süresini etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlar; kişinin mimik yapma sıklığı, çevre koşulları ve uygulanan dolgu maddesi gibi faktörlerdir. 

Dolgu tedavisinden sonra strese bağlı olarak yaşanan hacim kaybına sıklıkla rastlanmaktadır. Fransız dudak dolgusunda uygulanan antioksidan bileşenler güçlü yapısı ile vücudun dolguyu eritmesine engel olmaktadır. Böylelikle dolgu cilt ile uyumlu bir yapı oluşturarak uzun süre etkili olur.

Dudak Dolgusu Türleri Nelerdir?

Fransız Dudağı Dolgusunun Faydaları Nelerdir?

Fransız dudağı dolgusunun pek çok faydası bulunmaktadır. Oldukça popüler olan ve son yıllarda sıklıkla tercih edilen bu işlemin faydaları şu şekildedir:

 • Dudağın hacmini dengeleyerek yüz ile uyumlu bir görüntü oluşturmasını sağlar. Kişi daha dolgun dudaklara sahip olabilir.
 • Tek seansta tamamlanan bir uygulama değildir. Tedavi süreci içerisinde uygulanan kademeli seanslar ile kişiyi beklediği görünüme kavuşturur.
 • Zamanla dudak hareketleri ile oluşan yumru ve topaklıklar bu prosedür ile ortadan kaldırılır.
 • Lokal anestezi altında uygulandığı için ağrısız ve acısız bir tedavi yöntemidir.
 • Diğer dermal dolgu maddeleri ile yapılan işlemlere kıyasla ciddi şişme ve morarma gibi komplikasyonlar oluşmaz. Çok hafif düzeyde oluşsa da kısa süre içerisinde kaybolur
 • Kalıcı bir işlem olmasa da uzun süre etki gösterir.
 • Ana madde olarak kullanılan hyalüronik asidin kişide alerjik reaksiyon oluşturma ihtimali oldukça düşüktür.

Hyalüronik asit bazlı dolgu ile gerçekleştirilen Fransız dudağı dolgusu işleminin estetik açıdan daha bir çok avantajı sayılabilir. Bunun yanı sıra kişilerin dudak yapısı ördek dudak, kelebek dudak, martı dudak veya cupid dudak gibi farklı görüntülere sahip olabilmektedir. Uzman doktorunuz dudaklarınız için dudak yapınıza uygun dolgu önerilerinde de bulunabilecektir.

Ayrıca “Marionette Dolgusu Nedir?” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Fransız Dudağı Dolgusu Kimlere Yapılır?

Fransız dudağı dolgusu şu kişilere uygulanabilen bir işlemdir;

 • Dudak yapısı içe dönük olanlara
 • Dudakları ince olan ya da yaşlanmaya bağlı olarak zamanla incelen bireylere
 • Dudaklarının nemli ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını isteyenlere
 • Hacimli ve estetik açıdan şekilli dudaklara sahip olmak isteyen bireylere
 • Burun ve dudak arasındaki mesafe uzun olan kişilere
 • Asimetrik dudak şekline sahip olanlara
 • Hacimli dudak yapısına sahip olmak isteyenlere

Dudaklara dolgu enjekte edip daha sonrasında şekil verilmesi ile sağlanan Fransız dolgu tekniği herkes için uygun bir uygulamadır. Ancak Venüs dudak gibi yapılara sahip olan veya bu tür bir dudak yapısı isteyen kişiler için Fransız tekniği optimal bir seçenek olmayabilecektir. Çünkü Venüs dudak alt dudakların üst dudaklara göre 1,5-1,75 aralığındaki oranlarda daha dolgun olması ile oluşan bir görünümdür.

Venüs dudak bazı yüz ve çene hatları için hoş bir görünüm sağlarken bazı hatlar için üst dudakların daha dolgun olması daha iyi bir görünüm sağlayabilecektir. Bu açıdan Fransız dolgusu veya diğer dudak dolgu yöntemleri değerlendirilirken estetik uzmanınız sizi bunlar hakkında detaylıca bilgilendirecektir.

Kimler dudak dolgusu yaptıramaz?

Fransız dudağı dolgusu sağlıklı ve güvenilir bir yöntem olsa da bazı bireylere uygulanması tavsiye edilmemektedir. Bunlar şu şekildedir:

 • Bağışıklık sistemi zayıf olan bireylere
 • Emzirme sürecinde olan annelere ve hamile bireylere
 • Kullanılan dolgu maddelerine karşı alerjik reaksiyon gösterenlere
 • Kanda pıhtılaşma problemi olanlara (hemofili)

Operasyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fransız dudak dolgusu işleminden sonra hastanın dikkat etmesi gereken unsurlar şu şekildedir:

 • İşlemden sonraki süreçte aşırı sıcak olan ortamlar dolgunun kalıcılık süresinde olumsuz etki yaratabilir. Bu nedenle sauna ve hamam gibi ortamlardan kaçınılmalıdır.
 • Dolgu yapılan bölgeye herhangi bir temasta bulunulmamalı ve baskı uygulanmamalıdır.
 • Uygulamadan sonra kişi işine ve günlük yaşamına devam edebilir.
 • Ödem olması durumunda yaklaşık 24-48 saat içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır.
 • Sigara ve alkol tüketimine ara verilmelidir.
 • Tedaviden sonra makyaj yapılabilir ve ruj uygulanabilir.