Gamzeler yüze estetik açıdan güzellik katan ancak herkesin sahip olmadığı bir yüz formudur. Günümüzde gelişen estetik tekniklerle yüzde doğal gamze oluşturma sağlanabilmektedir.

Basit estetik prosedürleri içeren bu operasyonlar ile herkes doğal gamzelere sahip olabilmektedir. Dünya genelinde az bilinen bu estetik uygulama, ünlü kişilerin yaptırmasıyla her geçen gün bilinirliğini arttırmakta ve tercih edilen bir işlem olmaktadır.

Bu yazımızda gamze oluşturma ile ilgili şu sorulara yanıt bulabileceksiniz;

 • Gamze oluşturma ameliyatı nedir?
 • Ameliyat nasıl gerçekleştirilir, acılı mıdır?
 • Doğal yöntemler ve egzersizlerle gamze oluşturulabilir mi?
 • Ameliyatlarla yapılan gamzeler kalıcı mıdır, doğal durur mu?
 • Yüz ve vücut genelinde kaç çeşit gamze vardır?
 • Gamze estetiği zor mudur, kaç saat sürmektedir?
 • Ameliyatın riskleri ve komplikasyonları var mıdır?

Gamze Nasıl Oluşur?

Gamze şekilleri, cilt dokusundaki kas deformasyonu sonucu belli bölgelerde çukur görünüm oluşması ile meydana gelen yapılardır. Bu çukurlar, daha anne karnında iken yanaklardaki zygomaticus kasındaki kısa gelişmeye bağlı olur.

Kısa gelişen kas dokusu sebebiyle deri içeri doğru oval bir çukur oluşturmaktadır. Bu oval çukur ise estetik açıdan bir kusur değil güzellik unsuru sayılmaktadır.

Genellikle yüzün bir bölgesinde oluşan bu yapılar, insanların gülüşleri sırasında belirmektedir. Yaygın olarak yanakların alt kısımlarında oluşurlar, ancak bazı insanlarda dudakların alt kısımları, çene ve vücudun belli bölgelerinde de gamzeler oluşabilir.

Gamzeler, insanların genetik yapılarına bağlı olarak değişik şekillerde oluşabilecektir. Bazı insanların daha belirgin olabilirken, bazılarının gamzeleri ise daha az belirgin olabilir. Gamzeler, insanların gülüşlerine bir naiflik ve güzellik katmaktadır.

Gamze Oluşturma Ameliyatı Nedir?

Gamze oluşturma estetik cerrahisi, yanaklarda gamze çukurları oluşturmak için uygulanan bir operasyon yöntemidir. Lokal anestezi altında, plastik cerrahlar normal gamzesi olan insanların anatomisini esas alarak yanak içinden dikiş atar ve bu bölgede boşluk alanı oluşturarak gamzeler elde edilir.

Bu operasyon, ağrısız bir şekilde uygulanarak, insanların yüz güzelliğini arttırma ihtiyacını karşılamaktadır. Gamzeler özellikle güldüğünde beliren gamzeleri olan insanların güzelliğine ekstra bir hava katmaktadır. Gamzesi olmayan kadın ve erkekler için artık gamze sahibi olmak, gelişen teknolojinin sayesinde mümkün hale gelmiştir. Gamze estetiği sayesinde, estetik uzmanları gerçek bir gamze oluşturabilmektedir.

Gamze oluşumları, çoğunlukla doğuştan gelen bir yapıdır. Bu sebeple sonradan gamze oluşturma egzersizleri ya da buna benzer fiziki müdahalelerle kalıcı oluşum sağlanamayacaktır. Kalıcı ve doğal gamze oluşumu sadece bu estetik cerrahi ile mümkündür.

Estetik operasyon sonrasında kişiler, günlük yaşamlarına hemen devam edebilmektedir. Uygulama sırasında hiçbir ağrı veya acı hissedilmez, rahatlıkla tercih edilebilecek bir operasyondur.

Kaç çeşit gamze vardır?

Çoğu kişi tarafından sadece yanaklarda olduğu sanılan gamzeler vücudun farklı farklı bölgelerinde de bulunabilmektedir.

Genellikle yüz ve vücut üzerinde bulunan gamze yapıları şunlardır;

Yanak gamzeleri

Gamze denilince akla ilk gelen şekil bu gamze türüdür. Yanağın iki yanında veya tek bir yanak bölgesinde genellikle gülümseme gibi durumlarda beliren çukur görüntüdür. Estetik müdahale ile bu doğal gamze formu oluşturulabilecektir.

Çene gamzesi

Çenenin uç bölgesini iki ayrı alana bölen çukur yapıdır. Bu çene yapısı da doğuştan gelmektedir, ancak estetik operasyon ile çenede de gamze oluşu sağlanabilmektedir.

Omuz gamzesi

Omuz bölgesinin arkasında kalan çukur yapıdır. Birçok kişi vücut bölgesindeki bu gamzeleri bir kas yapısı zannetmektedir. Ancak omuz arkasında da gamze çukuru olabilmektedir. Omuz gamzesi nadir de olsa tercih edilebilen bir estetik türüdür.

Bel yanı gamzeleri

Sakral gamze olarak da isimlendirilen bu gamzeler, kalça ile sırt arasında ve belin arka tarafındaki çukur görünümlü yapılardır. Görünüm olarak omuz bölgesindeki gamzelere benzemektedir. Estetik operasyon ile bu gamzeler de sonradan oluşturulabilmektedir.

Gamze Oluşturma Nasıl Yapılır?

Gamze oluşturma estetiği, lokal anestezi veya sedasyon altında uygulanan bir operasyon yöntemidir. Bu operasyon, yanak içinden girilerek ve yanakta hafif çukur oluşturularak yapılır.

 • İlk olarak, uzman cerrah operasyon bölgesini steril bir ortamda iyice temizler ve operasyon için yanak veya diğer vücut bölgesini işlem için hazırlar.
 • Daha sonra, normal gamzesi olan insanların anatomisi esas alınarak, yanak içinden dikiş atılır ve bu bölgede bir boşluk oluşturarak gamzeler elde edilir.
 • Gamze formunu doğal yapabilmek için doktorunuz size sürekli mimik testi uygulatacaktır, sonrasında gülme mimiğinde kasınızla uyumlu doğal bir çukur elde edilecektir.
 • Operasyon bittikten sonra, bölgeye bandaj uygulanmaktadır ve günlük yaşama olduğu gibi devam edilebilecektir.
 • Ancak, operasyon sonrasında bazı kısıtlamalar olabilecektir ve bu konuda doktor tavsiyeleri mutlaka dinlenmelidir.

Ameliyat sonrası gamze kalıcı mıdır?

Gamze estetiği ile oluşturulan gamzeler kalıcı etkiye sahiptir. Ameliyat herhangi bir geçici dolgu ya da geçici etkileri olan estetik malzemelerle gerçekleştirilmemektedir. Bunun yerine vücut üzerinde kalıcı etki sağlayacak şekilde çukur yapısı oluşturulmaktadır.

Kimler gamze ameliyatı yaptırabilir?

Olabildiğince basit estetik prosedürleri içeren gamze ameliyatını 18 yaşını tamamlamış ve estetik operasyonlar için engeli olmayan herkes yaptırabilir. Gamze ameliyatının etkisi cilt yapısına göre değişkenlik gösterebilecektir.

Gamze estetiği acılı mıdır?

Lokal anestezi ya da sedasyon altında gerçekleştirilen gamze estetiği sırasında bir acı hissedilmez. Ancak operasyon sonrası kas üzerinde delme ve dikiş işlemleri gerçekleştirildiğinden birkaç saatlik hafif ağrılar olabilmektedir.

Ayva yemek gamze yapar mı?

Genellikle gebelik dönemlerinde “Ayva yemek gamze yapar mı ya da hangi meyve gamze yapar?” gibi sorular insanların aklına gelebilmektedir. Ancak bunların bilimsel anlamda hiçbir kanıtı bulunamamaktadır. Yani hamilelik sürecinde ayva ya da herhangi bir meyvenin tüketilmesi bebekte bir kas deformasyonu olan gamzeleri oluşturmasına bilimde karşılık bulunamayacaktır.

Gamze Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Estetik tedaviden önce işlemle ilgili prosedürlere dair bilgi edinmelisiniz. Doktorunuzdan detaylı bilgi alabilir ve aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. İşlemden sonra iyileşme süreniz birkaç gün olacaktır. Bu süreçte doktorunuzun size önerdiği ilaçları düzenli kullanmalı ve doktor kontrollerine zamanında gitmelisiniz.

Gamze oluşturma ameliyatını yaptırmayı düşünüyorsanız, tedavi öncesi ve sonrasında şunlara dikkat edilmelidir;

 • Operasyon öncesi sigara ve alkol kullanımını bırakarak sağlıklı bir tedavi süreci geçirmenizi sağlar.
 • Daha sonrasında ameliyata gideceğiniz günde yüzünüze temas etmeyecek kıyafetler tercih etmeniz işlem esnasında rahatlık sağlar.
 • İlaçlarınızı ve alerjik reaksiyonlarınızı işlem öncesinde doktorunuza mutlaka bildirin.
 • Doktorunuz tarafından tavsiye edilen ilaç ya da merhemleri kullanmanız tedavinin sağlıkla sonuçlanması açısından önemli olacaktır.
 • Tedavi sonrası yüz ve yanak bölgesine fiziki temastan kaçınılması gereklidir.
 • Komplikasyonlara sebep olmaması için işlem noktalarına su değdirilmemelidir
 • Operasyon sonrası yüzünüzü yıkarken doktorunuzun önerisi üzerine uygulama yapmanız olası komplikasyon oluşumunu engelleyecektir.
 • Doktorunuzun tavsiyesi dışında ilaç ve krem kullanmamanız kısa sürede iyileşmeniz bakımından faydalı olacaktır.

Ameliyat sonrası iyileşme

Gamze estetiği ameliyatları oldukça basit prosedürleri içermektedir. Bu sebeple sadece estetik amaçlı yapılan ve birkaç dakikada tamamlanan bu ameliyatlarda herhangi bir kaygı durumu oluşmayacaktır.

Ameliyat sırasında uygulanan lokal anestezi veya başka basit uyuşturucu işlemler sayesinde herhangi bir acı duyulmaz. 15 ila 30 dakikada operasyon tamamlandıktan sonra diş tedavileri gibi normal gününüze devam edebileceksiniz.

Ancak diş tedavilerinde birkaç saat yapmamanız gereken durumlar olduğu gibi gamze oluşturma ameliyatı sonrasında da doktorunuzun önerilerini dikkate almanız gereklidir.

Ameliyat sonrasında gamze oluşturulan bölgede hafif kaşınmalar ve kızarıklar oluşabilecektir. Fakat operasyon sırasında uygulanan kesikler mikro düzeyde olduğundan bunlar ağır ağrılara ve kalıcı yara izlerine dönüşmeyecektir.

İşlem bölgesinde birkaç saat bandaj sarılı şekilde gezmeniz dışında bu operasyonun günlük yaşamınıza devam etmenize bir engeli bulunmamaktadır. Operasyonun birkaç gün sonrası kızarıklar tamamen iyileştikten sonra ise yerini doğal görünümlü gamzelere bırakacaktır.

Gamze Oluşturma Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Bu estetik tedavi tekniğiyle ömür boyu kalıcı ve gamzeli gülüşlere sahip olabilirsiniz. Ya da çene bölgenizde veya vücudunuzda daha estetik gamzeli oluşumlar elde edebilirsiniz.

Gamze ameliyatının avantajları yanında şunlarda sayılabilecektir;

 • Doğuştan sahip olamadığınız, gamzelere doğal ve kalıcı olarak sahip olabilirsiniz
 • Lokal anestezi altında basit prosedürleri içermektedir
 • Operasyon riskli bir operasyon değildir
 • 15 ila 30 dakika kadar kısa süren bir ameliyattır
 • Genellikle her cilt yapısına uygulanabilmektedir

Riskleri ve komplikasyonları nelerdir?

Gamze oluşturma ameliyatı her ne kadar riskleri olmayan bir operasyon olsa da estetik cerrahiye bağlı bir takım küçük riskleri ve komplikasyonları olabilecektir.

 • Gamze estetiğinde uzman olmayan kişilerce gerçekleştirilmesi sonucu form ve asimetri hatası
 • Kanamalar ve morarmalar oluşabilmesi
 • Operasyon bölgesinin enfeksiyon kapması ve türev komplikasyonlar gözlenmesi
 • Estetik açıdan beğenilmeyen bir sonucun elde edilmesi
 • Diğer riskler ve komplikasyonlar

Tedavi Fiyatları

Gamze oluşturma tedavi fiyatlarının belirlenebilmesi için, doktorunuz ile ön görüşme sırasında cilt ve estetik formunuza dair analizler yapılmaktadır. Daha sonrasında doğal gamze yapısı için uygun prosedürler planlanarak gerekli ölçümler yapılacaktır.

Operasyonunuz olası birtakım riskleri ve komplikasyonları içeriyorsa doktorunuz sizi bu konuda detaylıca bilgilendirecektir. Daha sonrasında isteğiniz doğrultusunda tedavinin tercihini size bırakacaktır.

Tüm bu süreç kişisel durumunuza göre teşhis edildikten sonra gamze estetiği tedavisi için fiyat belirlenebilecektir. Tedaviniz için Hospitaltürk hastanemize başvurarak 7/24 online danışman servisimiz ve uzman doktorlarımızdan destek alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Gamzem olması için ne yapmalıyım?

Yüzde veya vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan gamze çukurları doğuştan gelen bir kas deformasyonun sonucudur. Yani sonradan egzersiz gibi uygulamalarla kalıcı gamze oluşumu sağlanamamaktadır. Ancak gamze oluşturma ameliyatları ile kalıcı gamzeler yapılabilmektedir.

Kalıcı gamze yapılabilir mi?

Günümüzde gelişen estetik tedavilerle kalıcı gamze oluşumu yapılabilmektedir. Ayrıca sadece yüze özgü değil vücudun başka bölümlerinde de gamze oluşturma ameliyatları ile kalıcı gamzeler elde edilebilmektedir.

Kaç çeşit gamze vardır?

Yaygın bilinenin aksine gamze sadece yüzde olan bir yapı değildir. Gamzeler vücudun farklı bölgelerinde de bulunabilmektedir. Genel olarak gamzeler yanaklarda, çene ucunda, bel ve omuz bölgelerinin arkalarında oluşabilmektedir. Yani vücutta bilinen 4 çeşit gamze vardır denilebilecektir.

Gamze estetiği acıtır mı?

Estetik bir operasyon olan gamze estetiği basit ve acısız prosedürleri içermektedir. İşlem bölgesi uyuşturularak gamze çukurları oluşturulmaktadır. Gamze estetiği sonrasında da ağrı gibi durumlar fazla gözlenmemektedir. Yani gamze estetiği acı veya ağrılı bir ameliyat değildir.

Yanakta gamze nasıl oluşur?

Yanakta gamze nasıl olur? Birçok kişinin merak ettiği bir sorudur. Gamze doğuştan gelen bir kas deformasyonudur. Mesela yanakta zygomaticus isimli kasın kısalığının çukur bir görünüme sebep olması gibi. Ancak günümüzde estetik operasyonlarla da kalıcı gamzeler yapılabilmektedir.

Gamze neden kaybolur?

Cilt altındaki kas deformasyonuna bağlı oluşan gamzeler cildin yağlanmasına bağlı olarak ya da cildin elastikiyet kaybına bağlı olarak etkisi azalabilmekte ve zamanla kaybolabilmektedir. Yani tam bir nedeni olmasa da gamze oluşumları da belli sebeplerle kaybolabilmektedir.

Gamze estetiği kaç yaşında yapılır?

Estetik tedaviler için herhangi bir engeli bulunmayan her yaş grubu gamze estetiği yaptırabilmektedir. Ancak kaç yaşında gamze estetiği yaptırılması ile kalıcı etki oluşacağı gibi spesifik bir yaş aralığı yoktur. 18 yaşını doldurmuş kişiler gamze estetiği ile kalıcı gamzelere sahip olabilmektedir.

Gamze kapanır mı?

Yanak ve diğer vücut bölgelerinde oluşan gamzeler ameliyatla oluşturulabildiği gibi aynı zamanda kapatılabilmektedir. Ancak kendi kendine gamze oluşması mümkün değildir, fakat bazı sebeplerle kapanabilmektedir.