Gıdı liposuction yani diğer adıyla gıdı yağ aldırma işlemi bölgesel yağ alımı uygulamasının çene altındaki bölgeye uygulanması sürecidir. Liposuction günümüz ameliyatlı teknikler açısından bölgesel zayıflamada en etkin sonuç veren bir operasyondur. Oldukça minimal kesi ve dikiş izleri içeren liposakşın uygulamasını yaptıranlar sonuçlardan oldukça memnun kalmaktadır.

Genel olarak vücutta göbek oluşumu, bel çevresi, bacaklar gibi fazla yağlı görünümleri düzeltmek için tercih edilen yağ aldırma ameliyatı gıdı ve boyun çevresindeki fazla yağlara bağlı sarkmaları da düzeltebilmektedir.

Çene altındaki gıdı sarkmaları genellikle yağ fazlalığı ve esnemiş deri yapısına bağlı olarak gelişen bir görünümdür. Yan profilden bakıldığında veya daha aşırı sarkmalarda ön profilden de anlaşılabilen bu gıdı sarkmaları için uygulanan ve kesin çözüm niteliğinde olan işlem liposuction (yağ aldırma) tekniğidir.

Yazımıza başlamadan önce liposakşın ameliyatının nasıl uygulandığı ve operasyon öncesi ve sonrası sürece dair detaylı bilgi alabileceğiniz “Yağ Aldırma (Liposuction) Nedir, Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Gıdı Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir?

Plastik cerrahlarca gerçekleştirilen bölgesel zayıflama amaçlı tekniğin çene altı ve boyun sarkmalarında kullanılması işlemi gıdı liposuction olarak bilinir. Gıdı yağ aldırma ameliyatı olarak da isimlendirilebilen bu işlem bölgesel yağların alınması için estetik cerrahi operasyonlarında en sık kullanılan tekniktir.

Gıdı yağ aldırma ameliyatında operasyon genelde cilt altındaki yağ dokusunun eritilmesi sonrasında küçük bir alandan sokulan vakumlar yardımıyla belirli miktar yağın çekilmesi sürecini içermektedir. Bu operasyonda temel süreç hep aynı olsa da farklı medikal cihazlarla uygulanmasına göre farklı isimler de alabilmektedir. Örneğin ultrasonik cihazla sağlanan liposakşında yağ hücreleri ses dalgaları ile parçalanmakta sonrasında vakum kullanılmaktadır.

Çene altı gıdı sarkmalarını eritme ve aldırma amaçlı kullanılan en yaygın yöntemler şunlardır:

 • Ultrasonik Destekli (Vaser) Liposuction
 • Lazer Destekli Liposuction (LAL)
 • Radyofrekans Destekli Liposuction

Genelde vücut formu zayıf olmasına rağmen gıdı sarkmaları olabilmektedir. Bunun sebebi genelde aşırı kilo alıp vermeye bağlı olarak çene altı ve boyun bölgesindeki yağlanmanın fazla olması ve sonrasında zayıflarken bu bölgenin halen yağ dokusunu korumasından kaynaklıdır.

Gıdı Liposuction (Yağ Aldırma)  Nasıl Yapılır? 

Çene altı sarkmalar ve boyun bölgesini kapsayan gıdı liposuction işlemi tek aşamada uygulanan bir ameliyattır, yani seanslar halinde yürütülen bir süreç değildir.

Gıdı yağ aldırma ameliyatı aşamaları şu şekildedir:

 • Anestezi uygulanması, genelde ameliyat lokal anestezi altında yapılır ve sadece işlem bölgesi uyuşturulur, bazı operasyonlarda sedasyon (hafif uyku) da uygulanabilmektedir.
 • Uyuşturma işlemi sonrası çene altındaki bölgede yağ dokusunun eritilmesi için uygun işlem uygulanmaktadır. Genelde yaygın olarak iğne ile iyotlu solüsyon enjekte edilmesi şeklinde tercih edilmektedir.
 •  Çene estetiği alanında uzman plastik cerrah uygun şekilde çene hattında gerekli işaretlemeleri yapar ve vakum uygulaması için uygun bölgelerden küçük kesiler açar.
 • İnce tüp şeklindeki kanüller kesikten sokularak eriyik haldeki yağ dokusu planlı bir ölçüde vakumlanarak alınır. Ayrıca bu yağ dokusu belirli estetik uygulamalarda dolgu olarak da değerlendirilebilmektedir. (İlgili olarak “Yağ Enjeksiyonu” yazımıza bakabilirsiniz.)
 • Vakumlama süreci tamamlandıktan sonra küçük boyutta kesik uygulanan bölge dikiş ile kapatılır.

Gıdı liposuction ameliyatları genellikle yaklaşık 45 dakika ila 1 saat aralığında sürmektedir. Ancak operasyonun süresi işlem uygulanacak bölgenin fazla olması ve alınması gereken yağ miktarı gibi değişkenlere göre uzayabilmektedir.

Gıdı Liposakşın (Liposuction) Kimlere Yapılır?

Genel olarak çene altında yağ ve deri fazlalığına bağlı oluşan gıdı sarkmalarını ameliyatta uygulanan süreçlere karşı herhangi bir engel koşulu bulunmayan herkes yaptırabilir. Gıdı liposakşın yaptırmadan önce kişilerin ön değerlendirme süreci olmaktadır, bu süreçte lipoliz veya benzer ameliyatsız uygulamalarla da sarmalar giderilebilecektir. Ancak çene altında ve boyunda sarkmaların durumu aşırı derecede olduğunda en etkin çözüm liposuction yaptırmaktır.

Gıdıya Yapılan Liposuction ve Lipoliz Arasındaki Farklar Nelerdir?

Çene altı gıdı sarkmalarına uygulanan liposuction ve lipoliz birbirlerinden tamamen farklı estetik amaçlı uygulamalardır. Bu iki uygulamanın en büyük farkı, liposuction işleminin cerrahi bir süreç içeriyor olması buna karşın lipoliz uygulamasında ise lazer veya ultrason gibi teknolojilerden yararlanılarak ameliyat süreci uygulanmamasıdır.

Gıdı yağ aldırma amaçlı uygulanan liposakşın ve lipoliz uygulamalarının önemli farkları şunlardır:

 • Liposakşın ile gıdıdan yağ alma işleminde küçük bir kesi uygulanır lipolizde kesi uygulaması yoktur
 • Yağ aldırma ameliyatı olarak da isimlendirilen liposuction sonrası iyileşme süreci 1 ay sürebilmektedir
 • Ameliyatsız yağ yakma işlemi olan lipoliz sonrası iyileşme süreci çok kısadır, 1-2 günde iyileşme gerçekleşir
 • Lipoliz ile yağ yakımı, lazer veya ultorason cihazlarıyla sağlanır ve cilt altında yağ hücreleri hedeflenir
 • Liposuction yağ dokusunu sıvılaştırdıktan sonra bu yağ dokusunun vakum yardımıyla çekilmesi şeklindedir

Sonuç olarak, gıdı liposuction işlemi cerrahi bir süreçtir ve ameliyat prosedürleri içermektedir. Lipoliz ise genellikle hafif gıdı veya bölgesel vücut sarkmalarında tercih edilen, yağ fazlalığına bağlı sarkmaların oluşumunu azaltan bir işlemdir. Yağ aldırma ameliyat ile uygulandığında etkileri daha kalıcı ve kesin çözüm odaklıdır, lipoliz ise belirli seans aralıkları ile uygulandığında etkin bir çözüm sunsa da aşırı gıdı sarkmaları veya vücut sarkmalarına kesin bir çözüm olamamaktadır.

Gıdı Liposuction Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır ve Nelere Dikkat Edilmeli?

Gıdı liposakşın sonrası genellikle 1-2 gün hafif ağrılar işlem uygulanan bölgede kızarmalar gözlenebilecektir. Daha sonrasında 1 haftalık süre içerisinde ağırlar tamamen iyileşecek ve 2 haftalık süreçte de işlem uygulanan alanda iyileşme sağlanabilecektir.

Genellikle gıdı yağ aldırma yaptıranlar en çok ameliyatın uygulanmasından sonra tekrardan çene altında sarkmalar oluşup oluşmayacağı durumunu merak etmektedir. Çene altında liposuction uygulandıktan sonra etkin bir zayıflama sağlanır ancak kişinin düzensiz beslenme gibi alışkanlıklarına bağlı olarak operasyon sonrası tekrardan aşırı yağlanmalara bağlı sarkmalar gözlenebilmektedir.

Gıdı liposuction sonrası, iyileşme sürecinin hızlandırması ve komplikasyon riskinin minimize edilmesi için kişilerin bazı hususlara dikkat etmesi kritik olabilecektir. Uygulama sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar sayılabilir:

 • Doktorunuzun önerdiği ilaç ve merhemlerin kullanımında gereklilikleri aksatmayın
 • İşlem sonrası sarılan bandaj ve pansuman bakımında gerekli sürelere uymayı aksatmayın
 • Boyun bölgenizi zorlayacak fiziksel aktivitelerden 2-3 hafta uzak durmaya özen gösterin
 • Operasyon hemen sonrasında oluşan ağrıları azaltmak için soğuk uygulayabilirsiniz
 • Korse kullanımı olacaksa bunu doktorunuza danışarak kullanmanız daha sağlıklı olacaktır
 • Gıdı yağ aldırma (liposakşın) sonrası beslenme ve yaşam düzeninize dikkat edin

 

Gıdı Liposuction Öncesi Sonrası Nasıldır?

 

Gıdı Aldırma (Eritme) İçin Alternatif Uygulamalar Nelerdir?

Çene altındaki gıdı sarkmalarından kurtulmak için iki çözüm yöntemi mevcuttur. Bu seçeneklerden biri estetik operasyonları içeren ameliyatlı veya ameliyatsız operasyonlardır. İkinci seçenek ise evde doğal egzersiz gibi uygulamaların yapılmasıdır. Genel olarak gıdı sarkmalarının aşırı olduğu durumlarda ameliyatsız teknikler ve doğal uygulamalar kesin çözüm olamıyabilmektedir. Bu açıdan gıdı aldırmaya yönelik liposakşın (liposuction) gibi prosedürler gereklilik olmaktadır.

Gıdı aldırma ve gıdı eritme için liposuction dışında uygulanabilen ameliyatsız alternatif seçenekler arasında şunlar sayılabilir:

Ayrıca çene altındaki sarkmaları azaltma ve gıdı eritmek için uygulanan diğer doğal ve estetik uygulamalar hakkında bilgilere değindiğimiz “Gıdı Aldırma Yöntemleri” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Gıdı Liposuction Kalıcı mı?

Çene altıdaki yağ ve deri dokusunun fazlalığı gibi sebeplere bağlı olarak oluşan sarkmalara yapılan gıdı liposuction ameliyatı sonrası yağ dokusu ciddi oranda azaltıldığından gıdık oluşumu kalıcı şekilde giderilmektedir. Ancak bazı aşırı sarkmalar sadece yağ dokusuna bağlı olmayıp deri tabakasının fazlalığına bağlı da olabilmektedir, bu tür durumlarda liposakşın ile entegre olarak deri fazlalığının uygun tekniklerle alınması ile kesin ve kalıcı bir çözüm sağlanmış olur.

Yani gıdı yağ aldırma ameliyatı ile kalıcı şekilde gıdı sarkmaları giderilebilmektedir, ancak ameliyat sonrası düzensiz ve aşırı yağlı beslenme gibi alışkanlıklarla tekrardan çene altında bölgesel yağlanmalara bağlı hafif sarkmalar gelişebilmektedir.

Gıdı Yağ Aldırma Sonrası İz Kalır mı?

Gıdı liposuction işleminde çene altındaki yağ dokusunun eritilmesi için iğne ile enjeksiyon yapıldıktan sonra bu eriyen yağ dokularını çekmek için oldukça küçük genişliğe sahip tüplerin (kanül) içeri girebileceği kadar kesik uygulanır. Bu kesikten kanüller sokulduktan sonra gerekli miktarda yağ dokusu vakumlanır ve sonra bu açılan küçük kesik dikişle kapatılır. Kanüller için açılan bu küçük kesik çok mikro çaptadır daha sonrasında dikiş ile kapatılması sonrası hafif kırmızımsı iz kalsa da 2-3 ay içerisinde solgunlaşıp ten rengini almaktadır.

Gıdı Liposakşın Riskli mi, Yan Etkileri Neler?

Çene altı gıdı liposuction genel uygulama süreci riskli ve komplikasyon içeren işlemleri içermemektedir. Ancak ameliyat esnasında veya sonrasında bazı ihmallere bağlı olarak bazı yan etkileri gözlenebilmektedir.

Gıdı yağ aldırma (liposuction) sonrası oluşabilecek riskler şunlar olabilir:

 • Ameliyat esnasında veya sonrasındaki süreçte hijyenik ihmallerin olması enfeksiyon gelişmesine sebep olabilir.
 • Kanamaya dair rahatsızlığı olan kişilerde veya hatalı uygulanan kesikler sonrası uzun süren kanamalar gözlenmesi
 • Plastik cerrahın operasyonda başarısız işlem ortaya çıkarması ve estetik açıdan beklentileri karşılamayan bir görünüm
 • Operasyon sonrası işlemin uygulandığı bölgede uzun süren ağrılar, baş ağrıları veya genel halsizlik durumu
 • Anestezi sürecine bağlı olarak gelişebilecek komplikasyonlar ve alerjik reaksiyonlar

Ameliyat öncesi süreçte ameliyatı gerçekleştirecek plastik cerrahi uzmanı gelişebilecek komplikasyonlara göre kişisel değerlendirmesini yapmaktadır. Daha sonrasında olası risk ve uygulanması gerekenler hakkında sizi detaylıca bilgilendirecektir.

Gıdı Liposuction Fiyatları

Çene altı gıdı liposuction ameliyatı fiyatlarının belirlenmesi için doktorunuzla ön görüşme sürecinde kişisel analiziniz ve değerlendirmeniz yapılmaktadır. Daha sonrasında kişisel durumunuza ve ameliyat sonrası beklentilerinize göre operasyonun sonucu simüle edilmekte ve planlanmaktadır.

Operasyonunuz olası birtakım riskleri ve komplikasyonları içeriyorsa doktorunuz sizi bu konuda detaylıca bilgilendirecektir. Tüm bu süreç kişisel durumunuza göre teşhis edildikten sonra gıdı liposakşın (yağ aldırma) ameliyatı için gerekli fiyat belirlenebilecektir. Tedaviniz için Hospitaltürk hastanemize başvurarak 7/24 online danışman servisimiz ve uzman doktorlarımızdan destek alabilirsiniz.