Göz kapağı ameliyatı, göz kapaklarının şeklini, işlevini ve simetrisini iyileştiren genelde estetik ve kozmetik amaçlı uygulamalardır. Bu tarz operasyonlar göz kapağı düşüklüğü (ptozis), göz altı torbaları veya tek ya da çift göz kapaklarının sarkması, görüşü engellemesi gibi işlemlerin tedavisinde kullanılır. Ameliyat ayrıca kırışıklıkları azaltarak veya cilt tonunu ve dokusunu iyileştirerek daha genç bir görünüm elde etmek amaçlı olduğundan göz kapağı ameliyatı yerine göz kapağı estetiği ismiyle de kullanılmaktadır.

Göz kapağı estetiği ya da diğer adıyla ameliyatı genellikle plastik cerrahi tekniklerinden faydalanmaktadır. Gözdeki işlevsel veya kozmetik sorunların öncelikle teşhis ve değerlendirilmesi yapılır daha sonrasında kişisel beklentiler doğrultusunda uygun cerrahi uygulamalarla tedavi sürecine geçilmektedir. 

Göz torbaları, göz kapaklarında katlanmış sarkık görünümler, gözlerde sürekli uykuluymuş gibi yorgun bakışlara sebep olan ağırlaşmış göz kapakları gibi birçok sorun için göz kapağı ameliyatı kesin ve kalıcı bir çözüm sunmaktadır.

Göz Kapağı Ameliyatı Nedir?

Göz estetiği veya blefaroplasti olarak da isimlendirilebilen göz kapağı ameliyatı, göz kapaklarında görülen biçimsel bozuklukları yeniden şekillendirmek ve kalıcı olarak düzeltmek için yapılan cerrahi işlemlerdir. İşlem genellikle üst göz kapağı düşüklüğü, tek taraflı göz kapağı küçülmesi veya yorgun ve ağırlaşmış göz kapaklarının kaldırılması gibi uygulamaları içermektedir.

Göz kapağı ameliyatı hem alt hem üst göz kapağında meydana gelen bütün sorunlara tedavi yaklaşımını içerir. Genellikle ameliyat prosedürlerinin uygulandığı yaygın sorunlar arasında göz kapaklarında sarkma, torbalanma, fazla deri veya yağ birikimi (aşırı kilo alıp vermelere bağlı olarak), göz kapağı düşüklüğü gibi durumlar sayılabilecektir. Ayrıca bununla birlikte göz kapağındaki tümör veya kistlerin çıkarılması için de yine göz kapağı cerrahisinde uygulanan ameliyatın konusuna girmektedir.

Göz ameliyatları ile göz estetiği ameliyatları birbirinden farklı cerrahilerdir. Yani bir göz doktoru göz kapağı ameliyatı yapmaz, göz kapağı ameliyatı için başvurmanız gereken alan plastik cerrahidir. 

Göz Kapağı Ameliyatında Hangi Teknikler Uygulanır?

Genel olarak göz kapağı ameliyatı göz estetiği alanında uzmanlaşmış plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Göz kapaklarındaki sorunlara uzman cerrah kendi geliştirmiş olduğu tekniklerle uygulama yapabileceği gibi genelde yaygın olarak göz estetiği cerrahisinde belirli karşılaşılan sorunlara belirli tekniklerle müdahale edilmektedir. Bunlar şu şekilde sayılabilir:

 • Blefaroplasti 
 • Kantoplasti 
 • Entropiyon veya Ektropiyon Onarımı
 • Göz Kapağı Tümörü Cerrahisi

Blefaroplasti

Her bir gözün üstünde ve altında (üst ve alt kapaklar) fazla derinin alınmasına dayanmaktadır. Sonrasında derinin artık sarkmayacak şekilde deriyi yeniden konumlandırır. Blefaroplasti ayrıca aşırı yağ birikintilerinin veya “blefarospazm” adı verilen kas kasılmalarının çıkarılmasını da içerebilir. Bu teknik üst düzeyde deneyim ve teknolojik donanımı gerekli kılmaktadır.

Kantoplasti

Her bir gözün yan köşesindeki fazla deriyi ve yağı alır. Artık sarkmayacak şekilde ptozis yeniden konumlandılır. Kantoplasti tipik olarak intravenöz sedasyon veya genel anestezi ile birlikte lokal anestezi kullanılarak yapılmaktadır. Bu teknik hasta konforu açısından önemli kazanımları beraberinde getirmektedir.

Entropiyon veya Ektropiyon Onarımı

Entropiyon, göz kapağının içe doğru dönmesi durumudur, benzer şekilde ektropiyon da göz kapaklarının dışa doğru dönmesi sorunudur. Bu iki göz kapağı sorunu da uygun cerrahi müdahale ile düzeltilmektedir. 

Göz Kapağı Tümörü Cerrahisi

Göz kapaklarında şişme ve daha sonraki evrelerde görme işlevine de ciddi zararlar verebilen tümörler diğer kistler, cerrahın uygun tekniklerle çıkarılması sürecini içerir. Genelde oluşan kistin durumuna göre kriyoterapi, radyoterapi veya cerrahi müdahale ile kistin alınması gibi farklı süreçleri içerebilir. 

Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapağı ameliyatı uygulanacak işleme göre farklılaşmaktadır. Genellikle en yaygın şekilde göz kapağı ameliyatları blefaroplasti tekniğini içermektedir. Yani blefaroplasti alt ve üst kapağı estetiğine yönelik işlemlerdir. Üst göz kapağı düşmesi, sarkması ve katlanması gibi sebeplerle gözde yorgun bir görüntü oluşması ve görmede işlevsel kayıplara yol açması gibi sorunlar için üst göz kapağı ameliyatı (üst göz kapağı blefaroplasti) uygulanır. 

Alt göz kapaklarına bağlı şişmeler, topaklanmalar, gözaltı torbaları, gibi estetik durumlar için ise alt göz kapağı blefaroplasti ameliyatı uygulanmaktadır. 

Üst Göz Kapağı Ameliyatı

Üst göz kapağı ameliyatı, üst göz kapaklarından belirli miktar yağ  dokusu ve derinin ameliyatla alınması ile gerçekleştirilmektedir. Bu ameliyat sonrası etkili bir şekilde gözlerde tazelenmiş, daha genç , dinamik ve canlı bir görünüm sağlanmaktadır. Üst göz kapağı ameliyatı, üst göz kapağındaki deri ve yağın alınması ve sonrasında üst göz kapağı kıvrım hatları boyunca dikiş uygulanması ile yapılmaktadır. 

Genellikle bu blefarplasti uygulaması lokal anestezi altında yapılır ve operasyon yaklaşık bir saat kadar sürer. Bu operasyon sonrasında çoğu zaman aynı gün hastane istirahati olmaksızın taburcu edilirsiniz. 

Alt Göz Kapağı Ameliyatı

Gözaltında oluşan torbalar, alt göz kapaklarının katlanmış ve kozmetik açıdan iyi görünmemesi gibi durumlarda alt göz kapağı ameliyatı uygulanmaktadır. Alt göz kapaklarının fazla yağ dokusuna ve cilt yapısına sahip olması kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterebilmektedir. Ayrıca gözaltlarındaki bu fazlalıklara bağlı olarak şişkin görünümü kişinin görüş kapasitesini olumsuz yönde etkilemesi mümkündür. 

Alt göz kapağı ameliyatı iki farklı teknikle uygulanmaktadır. İlk seçeneği alt göz kapağındaki kirpik hattı boyunca küçük kesiler uygulanarak yağ dokusu ve cilt fazlalığının alınmasıdır. İkinci teknik ise transkonjunktival blefaroplasti olarak da bilinen göz kapağının iç dokusundan operasyonun gerçekleştirilmesidir. 

Ayrıca blefaroplasti ameliyat teknikleri hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz “Blefaroplasti Nedir, Ameliyatı Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Gözkapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Göz Kapağı Ameliyatı Neden Önemlidir?

Göz kapakları gözün en görünür kısmıdır. Gözü korurlar ve açılıp kapanmasına izin verirler. Göz kapağı ameliyatı, göz çevresinde deri fazlalığı olan veya üst göz kapağı düşüklüğü olan hastalara yardımcı olabilecek bir işlemdir. Göz kapağı ameliyatı lokal anestezi altında, sedasyon veya genel anestezi ile yapılabilir. Kullanılan anestezi türü, hastanın tercihine ve tıbbi geçmişi ve yaşı gibi diğer faktörlere bağlıdır. Bu tarz operasyonlarda alanında uzman olanların sürece dahil olması; operasyondan tam olarak beklentinizi karşılamanızı mümkün kılacaktır.

En yaygın göz kapağı ameliyatı türleri, genellikle üst kapak kaldırma veya kaş kaldırma olarak bilinen blefaroplastidir. Genellikle alt göz kapağı kaldırma veya alt blefaroplasti olarak bilinen göz kapağı küçültme ameliyatı da son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu aşamada göz kapağı ameliyatının hem estetik anlamda hem de çok daha sağlıklı bir şekilde görebilmek noktasında önemli kazanımları beraberinde getirdiğini ifade etmek mümkündür.

Göz Kapağı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Genel olarak göz kapağı ameliyatlarında işlemler 45 dakika ila 1 saat aralığında sürmektedir. Ancak uygulanacak operasyonun durumuna göre bu süre uzayıp kısalabilmektedir. Ayrıca uygulanacak prosedür de ameliyatın süresinde belirleyici faktörlerdendir.

Operasyon Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyatınızın sorunsuz geçmesini sağlamak için önceden yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Operasyondan önce sağlıklı kan sulandırıcı etkisi olan gıdalar tüketmemeniz ve ilaçlar kullanmamanız operasyon için sağlıklı olacaktır. Sigara ve alkol tüketimi varsa ameliyat tarihine yakın günlerde kesilmesi de iyi olacaktır. 

Ayrıca göz kapağı operasyonu öncesi şunlara dikkat edilmesi gerekli olabilir:

 • Yüzünüze kimyasal ihtivası olan ürünler sürmemelisiniz
 • Düzenli kullandığınız ilaçlar varsa doktorunuzu bilgilendirmelisiniz
 • Doktorunuzun kontrolü altında kan testi yapılmalıdır
 • Ameliyat sonrası size refakat edecek bir kişi ile gitmeniz iyi olur
 • Yüksek tansiyon, diyabet gibi rahatsızlıklarınız varsa doktorunuza bildirmelisiniz

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Göz kapağı ameliyatı olanlar operasyon sonrası belirli durumlara dikkat etmeleri daha hızlı iyileşmeleri ve günlük yaşamlarına devam edebilmeleri açısından kritik olabilecektir. Öncelikle operasyon sonrası 1 hafta yoğun işler gerektirecek durumlardan kaçınmanız ve istirahat olmanız sağlıklı bir tercih olacaktır. Daha sonrasında şunları uygulayabilirsiniz:

 • İlk haftalarda hafi ağrı ve şişlikler olabilir, soğuk uygulama yapmanız ağrıyı hafifletecektir
 • Doktorunuzun önerdiği şekilde hijyenik bakım ve pansumanı düzenli uygulamayı aksatmayın
 • Ameliyat sonrası ilk hafta havuz, sauna gibi ortamlarda bulunmak enfeksiyona sebep olabilir
 • Güneş ışığına uzun süre maruz kalınmamalı veya koruyucu önlem alınmalı
 • Göz damlası ve uygun merhem kullanılması (Doktorunuzun önerdiği veya onayladığı)

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Alt ya da üst göz kapaklarına uygulanan ameliyatın iyileşme süreçleri farklı aşamaları içerebilmektedir. Genelde üst göz kapağına uygulanan ameliyatta göz kapağının kıvrımlarına uygulanan dikişlerle sağlanır ve dikiş izlerinin kaybolması 2-3 ayı bulabilmektedir. Alt göz kapağındaki dikişler ise kirpik hattı boyunca sağlanır veya dışardan hiç kesi uygulanmadan yapılır ve ortalama iyileşme süresi 2 ay olabilecektir. 

Başarısız Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Anlaşılır?

Göz kapaklarına uygulanan ameliyatın başarısız olup olmadığını değerlendirmek birçok faktöre bağlıdır. Ameliyat uygulandıktan sonra normal süresi ortalama 2 aylık süreçte dikiş izleri gibi sorunlar geçmekte göz normal görünümünü almaktadır. Bu süreçte kozmetik açıdan göz kapaklarını iyi bulmayan veya gözde fonksiyonel bozukluklar gözlemleyen kişiler olabilmektedir. 

Başarısız bir göz kapağı ameliyatının belirtileri şunlar olabilecektir:

 • Göz kapaklarında çok belirgin dikişi izleri
 • Açılıp kapatırken göz kapaklarında acı veya batma hissi
 • Kanama, yaraların iyileşmemesi veya çok geç iyileşmesi
 • Gözlerde kuruluk olması ve 1 aylık süreden uzun sürmesi

Bu ve benzer komplikasyonlar ve estetik sorunlarla karşılaştığınızda öncelikle doktorunuza danışabilirsiniz. Eğer kozmetik açıdan ameliyatın sonucundan memnun değilseniz daha deneyimli bir plastik cerrah ile operasyonu revize ederek istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Göz Kapağı Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Deneyimli ve uzman plastik cerrahlarca gerçekleştirildiği takdirde riskleri minimal düzeyde olan göz kapağı estetiği, uygun şartlarda gerçekleştirilmediği durumlarda ve bazı hatalara bağlı olarak riskler ve komplikasyonlar içerebilecektir. 

Ameliyatın olası riskleri ve yan etkileri arasında şunlar bulunabilir:

 • Ameliyat sırasında veya sonrasında hijyenik kriterlere dikkat edilmemesi ile enfeksiyon gelişmesi
 • Nadiren de olsa ameliyat sonrası geçici göz kuruluğu oluşabilmektedir
 • Hatalı yapılan estetik sonrası beklentilere göre sonuç oluşmaması
 • Operasyon sonrası ağrı ve halsizlik hali oluşması
 • Dikişlerin sürekli kanaması ve yaraların iyileşmesinin gecikmesi

Ameliyat Sonrası Dikiş İzi Kalır mı, Ne Zaman Geçer?

Alt ya da üst göz kapağına uygulanan ameliyatlar da kesi işlemleri ve daha sonrasında uygulanan dikişlerde minimal şekilde iz kalması düşünülerek süreç yönetilmektedir. Üst göz kapağına uygulanan kesi ve dikişler kıvrımların olduğu bölgeye alt göz kapaklarında ise kirpik hattı boyunca yapılmaktadır, her iki göz kapağında da ameliyat sonrası küçük bir dikiş izi kalsa da göz kıvrımları ve kirpik hattı boyunca olduğundan anlaşılmamaktadır. Daha sonrasında bu dikişler 2-3 aylık süreçte soluklaşıp ten rengini aldığından belli olmamaktadır.

Göz Kapağı Ameliyatı Fiyatı

Göz kapağı ameliyatı fiyatlarının belirlenebilmesi için, uzman cerrahınız ile ön görüşme sürecinde kişisel beklentilerinize göre genel bir değerlendirme yapılmaktadır. Tüm bu süreç kişisel beklentinize göre değerlendirildikten sonra göz kapağı ameliyatı için gerekli fiyat belirlenebilecektir. Tedaviniz için Hospitaltürk hastanemize başvurarak 7/24 online danışman servisimiz ve uzman doktorlarımızdan destek alabilirsiniz.