HospitalTürk | Göz Kapağı Ameliyatı

Göz Kapağı Ameliyatı

Göz kapağı ameliyatı, göz kapaklarının şeklini, işlevini ve simetrisini iyileştiren kozmetik bir işlemdir. Bu tarz operasyonlar göz kapağı düşüklüğü (ptozis), göz altı torbaları veya çift göz kapaklarının tedavisinde kullanılır. Ameliyat ayrıca kırışıklıkları azaltarak veya cilt tonunu ve dokusunu iyileştirerek daha genç bir görünüm elde etmek için de kullanılabilir.

Göz kapağı ameliyatı genellikle ayakta tedavi uygulaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bazı hastaların gece boyunca gözlem için hastaneye yatırılması gerekebilir. Burada göz kapağı operasyonun yaptırırken tercih edeceğiniz kliniğin deneyimli olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü göz kapağı operasyonu son derece titiz bir çalışmanın şart olduğu bir operasyondur.

Göz Kapağı Ameliyatı Nedir?

Göz kapağı ameliyatı, göz kapaklarını yeniden şekillendirmek için yapılan estetik bir ameliyattır. İşlem genellikle üst göz kapağı düşüklüğü, kapüşonlu görünümü olan alt göz kapağı veya göz altı torbalarının düzeltilmesi için yapılır. Önemli kilo kaybından sonra göz çevresindeki fazla deriyi çıkarmak için göz kapağı ameliyatı da yapılabilir.

Göz kapağı ameliyatı istenilen sonuca ve cerrahın tercihine bağlı olarak çeşitli şekillerde yapılabilir. Genel olarak cerrahi alanındaki teknolojik gelişmeler son zamanlarda göz kapağı ameliyatlarının farklı teknik ve yöntemlerle yapılmasını mümkün kılmaktadır. Elbette ki bu durum tedavi noktasında olumlu kazanımları beraberinde getiriyor. Son zamanlarda tercih edilen en yaygın tekniklerse aşağıdaki gibidir;

  • Blefaroplasti
  • Lateral kantoplasti

Blefaroplasti; her bir gözün üstünde ve altında (üst ve alt kapaklar) fazla derinin alınmasına dayanmaktadır. Sonrasında derinin artık sarkmayacak şekilde deriyi yeniden konumlandırır. Blefaroplasti ayrıca aşırı yağ birikintilerinin veya “blefarospazm” adı verilen kas kasılmalarının çıkarılmasını da içerebilir. Bu teknik üst düzeyde deneyim ve teknolojik donanımı gerekli kılmaktadır.

Lateral kantoplasti; her bir gözün yan köşesindeki fazla deriyi ve yağı alır. Artık sarkmayacak şekilde ptozis yeniden konumlandırır. Lateral kantoplasti tipik olarak intravenöz sedasyon veya genel anestezi ile birlikte lokal anestezi kullanılarak yapılmaktadır. Bu teknik hasta konforu açısından önemli kazanımları beraberinde getirmektedir.

Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapağı ameliyatı genellikle anestezi gerektirmektedir. Bu da operasyon sırasında uykuda olacağınız anlamına gelir. Cerrah, gerekirse göz çevresindeki doğal kıvrımda kesiler yaparak fazla yağ ve deriyi alır. Göz kapaklarınızda sarkma veya sarkma varsa ya da göz kapaklarınızda deri fazlalığı varsa bu fazla yağ veya deri de alınacaktır.

Göz kapaklarınızın içine, açık olduklarında daha simetrik görünmelerini sağlamak için dikişler yerleştirilecektir. Cerrahınız gerekli tüm ayarlamaları yaptıktan sonra, şişmeyi en aza indirmeye ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olmak için ameliyattan sonra birkaç gün gözlerinize bandajlar uygulanacaktır.

Göz kapağı ameliyatı, gözlerinizin görünümünü iyileştirebilen ve daha parlak görünmesini sağlayan bir işlemdir. Ayrıca bu operasyon görüşünüzü geliştirerek daha iyi görmenize yardımcı olabilir. Göz kapağı ameliyatı genellikle her iki göze aynı anda uygulanmaktadır. Ancak bazı durumlarda ayrı ayrı da yapılabilir. Blefaroplasti, pitoz onarımı ve kaş kaldırma ameliyatı gibi farklı teknikler son zamanlarda sıklıkla uygulanmaktadır.

Blefaroplasti olarak da adlandırılan göz kapağı ameliyatı, üst veya alt göz kapağını yeniden şekillendiren kozmetik bir işlemdir. Bu, gevşek deriyi, fazla yağ ve kas dokusunu veya göz altındaki torbaları çıkarmak için yapılabilir. Çok büyük veya sarkık olan göz kapakları da ameliyatla küçültülebilir.

Pitoz onarımı, bir veya her iki üst göz kapağının bir kas anormalliği veya sinir felcinden düşmesi durumunda normal göz kapağı pozisyonunu eski haline getirir. Pitoz onarımı genellikle intravenöz sedasyon veya derin sedasyon ile lokal veya genel anestezi altında yapılır. Bu uygulama, kusurun boyutuna ve gereken düzeltmenin kapsamına bağlı olarak yaklaşık 1-2 saat sürmektedir.

Kaş kaldırma ameliyatı şakak kısmının yukarıya kaldırılarak, kapakların ortaya çıkması amacıyla uygulanmaktadır.  Bütün bu bilgiler ışığında göz kapağının hangi kısmının değiştirilmesi gerektiğine bağlı olarak farklı göz kapağı ameliyatı türleri vardır. Bu aşamada hangi tür operasyonun tercih edileceği konusu hastanın durumuyla doğrudan ilgilidir.

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır? 

Blefaroplasti olarak da bilinen üst göz kapağı ameliyatı, üst göz kapaklarından istenmeyen yağ ve derinin ameliyatla alınmasıdır. Bu işlem sizi daha tazelenmiş, daha genç ve daha uyanık gösterebilir. Üst göz kapağı ameliyatı, üst göz kapağındaki deri ve yağın alınmasını içermektedir. Bu bir neşter, lazer veya her ikisinin bir kombinasyonu ile yapılabilir.

Üst göz kapağı estetiği operasyonu genellikle lokal anestezi altında yapılır ve yaklaşık bir saat kadar sürer. Bu operasyon sonrasında çoğu zaman aynı gün eve gidebileceksiniz. Gözleriniz bir hafta boyunca şişmiş olabilir. Ancak ameliyat sonrası talimatlarımızı dikkatlice uygularsanız bu da önlenebilir. Bu noktada operasyon sonrasında doktorunuzun tavsiyelerine uygun davranmanız her zaman önerilmektedir.

Göz kapaklarında şişlik endişesi olan bir hasta üst göz kapağı estetiği için iyi bir aday olabilir. Bu işlem, kirpiklerin üzerindeki fazla cildi alır ve daha genç ve daha çekici bir görünüm yaratır. Hasta tedavi sırasında sırt üstü yatar. Bu operasyon sırasında hastanın kendisini rahat hissetmesi oldukça önemlidir. Böylece operasyon sırasında ve sonrasında hasta konforunun üst seviyede oluşturulması da mümkün olur.

Cerrah, tedavi edilecek alana bir uyuşturma maddesi enjekte edecek ve ardından üst göz kapağında veya alt göz kapağında küçük bir kesi yapacaktır. Cerrah daha sonra cerrahi aletler kullanarak fazla yağ, kas ve cildi bölgeden çıkaracaktır. Kesi, etkilenen bölgenin her iki tarafında dikiş veya özel yapıştırıcı ile kapatılır. Bu tarz operasyonlarda yeni nesil teknolojilerin kullanılıyor olması; beraberinde önemli kazanımları getirmektedir.

Tüm işlemin tamamlanması yaklaşık bir saat sürecektir. Ancak birden fazla bölgeye işlem yapılırsa veya üst göz kapağı estetiği veya alt göz kapağı estetiği ile aynı anda ele alınması gereken başka sağlık sorunları varsa daha uzun sürebilir. Bu aşamada operasyonun süresinin hastadan hastaya değişiklik gösterdiğini rahatlıkla ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır? 

Alt göz kapağı ameliyatı, alt kapaklardaki fazla yağ ve derinin ameliyatla alınmasıdır. Fazla cilt göz altı torbalarına neden olabilir ve bu da sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilir. Bu işlem, daha önce olmayan alt göz kapağında kırışıklık oluşturmak veya göz altı torbalarını gidermek için de kullanılabilir.

Alt göz kapağı estetiği, alt göz kapaklarınızdan fazla yağ ve derinin alınmasını içerir. Alt göz kapağı estetiği, çukur veya torba adı verilen göz altı derisinde sarkma olan kişilere yapılır. Bu işlem, gelecekte çukurların tekrar oluşmasını önlemeye yardımcı olmak için göz bölgesinin altındaki yağ dokusunun alınmasını hedefler.

Tüm bu bilgiler ışığında alt göz kapağı ameliyatı gündeme geldiği zaman karşımıza son derece titiz bir süreç çıkar. Bu titiz sürecin başarılı bir şekilde yönetilmesi için alanında uzman olanlardan bu tarz hizmetlerin alınması şarttır. Bundan dolayıdır ki göz kapağı ameliyat olmadan önce kapsamlı bir araştırma yapmalısınız.

Göz Kapağı Ameliyatı Neden Önemlidir?

Göz kapakları gözün en görünür kısmıdır. Gözü korurlar ve açılıp kapanmasına izin verirler. Göz kapağı ameliyatı, göz çevresinde deri fazlalığı olan veya üst göz kapağı düşüklüğü olan hastalara yardımcı olabilecek bir işlemdir. Göz kapağı ameliyatı lokal anestezi altında, sedasyon veya genel anestezi ile yapılabilir. Kullanılan anestezi türü, hastanın tercihine ve tıbbi geçmişi ve yaşı gibi diğer faktörlere bağlıdır. Bu tarz operasyonlarda alanında uzman olanların sürece dahil olması; operasyondan tam olarak beklentinizi karşılamanızı mümkün kılacaktır.

En yaygın göz kapağı ameliyatı türleri, genellikle üst kapak kaldırma veya kaş kaldırma olarak bilinen blefaroplastidir. Genellikle alt göz kapağı kaldırma veya alt blefaroplasti olarak bilinen göz kapağı küçültme ameliyatı da son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu aşamada göz kapağı ameliyatının hem estetik anlamda hem de çok daha sağlıklı bir şekilde görebilmek noktasında önemli kazanımları beraberinde getirdiğini ifade etmek mümkündür.

Göz Kapağı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Göz kapağı ameliyatı, her iki taraf için yaklaşık bir saat sürmektedir. Ancak daha sonra evde iyileşme süresine izin vermeniz gerekecektir. Göz kapağı ameliyatı, yüzün üst (göz kapakları) ve/veya alt (yanaklar) bölgelerindeki fazla deri veya yağın alındığı kozmetik bir işlemdir. Burada göz kapağı estetiğinin ne kadar sürede tamamlanacağı konusu, hastadan hastaya da değişiklik göstermektedir.

Göz kapağı ameliyatı işlemi, bu bölgelerdeki kırışıklıkları, göz altı torbalarını ve diğer yaşlanma belirtilerini azaltabilir. Buradaki temel amaç, yüz yapınızı değiştirmeden daha genç görünmenizi sağlamaktır. Bu amaca yönelik olarak yapılacak olan göz ameliyatının da ortalama olarak 1 saatlik süre zarfı içerisinde tamamlandığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Göz Kapağı Ameliyatı Öncesinde Yapılacaklar Nelerdir?

Göz kapağı ameliyatı çok yaygın bir işlemdir. Bu yüzden daha önce bu operasyonu yaptırmış birçok insan vardır. Bu noktada göz kapağı estetiği yaptırmadan önce yapmanız gereken birkaç şey vardır. Burada yapmanız gereken ilk şey, doktorunuzun sigorta şirketiniz tarafından imzalanmış gerekli tüm bilgi ve onay formlarına sahip olduğundan emin olmanız önerilmektedir. Bu, ileride doktorunuzla yapacağınız randevuları planlamada herhangi bir gecikmeyi önleyecektir.

Bunların hepsini hallettikten sonra, kendinizi bir sonraki adıma hazırlamanız gerekir. Ameliyatınızın sorunsuz geçmesini sağlamak için önceden yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Mesela ameliyattan önce sağlıklı yiyecekler yemeli ve bol su içmelisiniz. Böylece operasyon için kendinizi daha dinç hissedersiniz. Ayrıca bu dönemde de uykusuzluk çekmemek için erken yatmaya başlamalısınız.

Göz kapağı ameliyatı öncesinde cerrahınız sizi muayene edecek ve tıbbi geçmişinizi ve sahip olduğunuz diğer sağlık sorunlarını tartışacaktır. Bu, ameliyatın sizin için güvenli olup olmadığını ve sizin için ne tür bir uygulamanın en iyi olacağını belirlemelerine yardımcı olur. Böylece göz kapağı ameliyatından istediğiniz etkiyi elde etmeniz de mümkün olacaktır.

Operasyon öncesindeki muayeneye reçetesiz satılan ilaçlar ve takviyeler de dahil olmak üzere, aldığınız tüm ilaçların bir listesini getirmelisiniz. Cerrahınızın, işleminiz sırasında veya sonrasında komplikasyonları veya yan etkileri önlemeye yardımcı olması için ameliyattan önce veya sonra herhangi bir ilacın dozunu ayarlaması gerekebilir.

Ameliyat sırasında veya sonrasında özellikle alerjik reaksiyona neden olabilecek herhangi bir şey olup olmadığını belirleyebilmeleri için sahip olduğunuz alerjilerin bir listesini hekiminize göstermeniz önerilmektedir. Böylece operasyon sürecinde herhangi bir olumsuz durumun engellenmesini de mümkün kılarsınız.

Göz kapaklarınızın onarıldıktan veya düzeltildikten sonra nasıl görünmesini istediğinizi gösteren fotoğrafları yanınızda getirmeniz önerilmektedir. Unutmayın cerrahınız ne istediğinizi ne kadar iyi anlarsa, işleminiz sırasında bu iyileştirmeleri o kadar iyi yapabilir!

Randevu

Bizi arayarak veya aşağıdaki formu doldurarak randevu talebinde bulunabilirsiniz.