Göz altı torbaları, yaşlanma ya da kalıtsal faktörler sebebiyle oluşan bir durumdur. Göz kapağındaki torbaların sarkması yüzün görünüşünü etkilemektedir. Günümüzde göz altı torbası ameliyatı ile bu görüntü tedavi edilebilmektedir.

Göz altı torbaları, çeşitli sebeplerde oluşmakta kişiyi estetik açıdan rahatsız ederken görme bozukluğuna da neden olabilmektedir. Uygulanan basit estetik prosedürler ile kalıcı ve hoş bir görüntü elde etmek mümkündür. Blefaroplasti olarak adlandırılan bu ameliyat dünyada sıklıkla tercih edilen bir işlemdir.

Bu yazımızda göz altı torbası ameliyatı ile ilgili şu sorulara yanıt bulabilirsiniz;

 1. Göz altı torbası neden olur?
 2. Göz altı torbası ameliyatı nedir?
 3. Ameliyatsız göz altı torbası estetiği mümkün müdür?
 4. Göz altı torbaları için krem kullanılmalı mıdır?
 5. Ameliyatın riskleri nelerdir?
 6. Ameliyatın faydaları ve avantajları nelerdir?

Göz Altı Torbası Nedir?

Göz altı torbaları, alt göz kapağında oluşan şişkinliktir. Yaşlandıkça göz kapaklarını destekleyen bazı kaslarla birlikte göz çevresindeki doku incelmektedir. Böylelikle torbalar daha belirgin hale gelmektedir.
Göz çevresinde bulunan yağ zamanla göz altında birikerek yorgun ya da üzgün görünmenize neden olabilmektedir. Gözaltı torbaları estetik açıdan bir sorundur nadiren ciddi bir duruma işaret etmektedir.

Gözaltında torbalar neden olur?

Alt göz kapaklarında oluşan şişkinlik göz çevresindeki yağın birikerek öne çıkmasıyla oluşmaktadır. Genetik, yaş, alerjiler, diyet ve hastalık, yağın torba oluşturmasına neden olabilmektedir.

Göz altı torbalarının nedenleri şu şekildedir:

 • Genetik: Torba oluşumu en sık bu sebeple görülmektedir. Ailede göz altı torbası olan bireylerin çocuklarında da gözlemlenmektedir.
 • Yaş: Bu ikinci en yaygın nedendir. Göz çukurunun alt kısmındaki yağ, orbital septum adı verilen sağlam bir bariyer tarafından tutulmaktadır. Yaşla birlikte orbital septum zayıflar ve göz çukurundaki yağın öne doğru çıkmasını sağlayarak göz altı torbalarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
 • Alerjiler: Alerjiler, bağışıklık sisteminiz polen gibi yabancı bir maddeye tepki gösterdiğinde ortaya çıkmaktadır. Bir alerjene maruz kaldığınızda, vücudunuz histamin adı verilen bir kimyasal salgılar. Histamin kaşıntıdan sorumludur, ancak aynı zamanda gözlerdeki ve göz kapaklarındaki kan damarlarının şişmesine de neden olur. Bu, göz kapakların sıvı ile dolmasını sağlarken ve göz altı torbası şişmesi meydana gelmektedir.
 • Beslenme: Karbonhidrat ağırlıklı beslendiğinizde göz altı torbaları belirgin hale gelmektedir. Tuzlu ve nişastalı yiyecekler ödem oluşumuna neden olabilir. Alt göz kapaklarındaki yağlar daha fazla ödem oluşturduğunda, göz altı torbası şişmesi görülmektedir.
 • Sağlık Sorunları: Göz altı torbaları estetik bir sorundur. Ancak göz kapağı görünümündeki ani değişiklik sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir. Kalp, böbrek ve karaciğer sorunları gibi bazı durumlarda vücut daha fazla ödem oluşturmakta ve göz altı torbası şişmesi görülmektedir.

Ayrıca şu durumlar da genç yaşta göz altı torbaları oluşmasına neden olmaktadır.

 • Kullanılan ilaçlar,
 • Uyku düzensizliği,
 • Sigara kullanımı

Gözaltı torbaları için krem kullanımı çözüm müdür?

Göz altı torbaları genellikle kalıtsal yolla aktarılmaktadır. Bir kişide genç yaşta göz altı torbası oluşuyorsa bu genetik bir durumun habercisidir. Bu durumda göz altı torbaları için krem kullanmak bir çözüm olmamaktadır.

UV ışınına fazla maruz kalınması, genç yaşta göz altı torbaları için bir tetikleyici olmaktadır. Uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi durumlarda görülen göz altı torbaları geçici olabilmektedir. Bu durumlarda krem kullanımı sağlık için iyi bir tercih olsa da kalıcı bir çözüm değildir. Kremler ameliyatsız göz altı torbası estetiği için tercih edilen bir yöntemdir.

Göz Altı Torbası Ameliyatı (Blefaroplasti) Nedir?

Blefaroplasti, göz kapaklarında oluşan torbaların tedavi edilmesini içeren cerrahi bir işlemdir. Blefaroplasti; alt ve üst göz kapaklarında oluşan deri fazlalığı ve şişkinliğin tedavi edilmesidir. Kalıtsal bozukluk başta olmak üzere oluşan şişkinlik giderilerek görme fonksiyonunun iyileşmesini sağlamaktadır.

Alt ve üst göz kapaklarında zamanla fazla yağ, kas ve deri dokusu birikmektedir. Oluşan şişkinlik, göz kapağında meydana gelen deri sarkmaları, fazla yağ birikmesi, kırışıklıklar Blerafaroplasti prosedürü ile tedavi edilmektedir.

Ameliyatta Uygulanan Teknikler Nelerdir?

Blefaroplasti göz altı torbası ameliyatında uygulanan teknikler şu şekildedir:

 1. Üst Blefaroplasti: Üst göz kapağında çıkıntı yapan yağ veya kasın ciltte kesi açılarak çıkarılması işlemidir.
 2. Alt Blefaroplasti: Gözün alt kapaklarındaki herhangi bir ameliyatı tanımlayan işlemdir. Bu işlem kirpiklerin hemen altındaki deriden veya göz kapağının içinden yapılabilmektedir. Her iki teknik kullanılarak yapılan alt göz kapağı ameliyatı, göz altı torbalarını tedavi etmektedir.
 3. Transkonjonktival Blefaroplasti: Alt göz kapağı derisi fazla olan hastalarda kirpiklerin hemen altından kesi açılarak deri alınması işlemidir. Aynı zamanda yağ alınabilir, yeniden konumlandırılabilir veya gerekirse yağ eklenebilmektedir.
 4. Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı: Kas yaralanması, doğuştan kusur, kas bozuklukları, sinir bozuklukları veya yaşlanma nedeniyle üst göz kapaklarından biri veya her ikisinin sarkabilir. Sarkma, şiddetli olduğunda görüşü engelleyebilir ve yorgun bir göz yaratabilmektedir. z kapağı kasına yapılan ameliyattır.
 5. Lazer Blefaroplasti: Göz kapağı kesisini bir neşter ile yapmak yerine, lazer blefaroplastide cildi kesmek için bir lazer kullanılmaktadır. Teorik olarak bu, lazer kan damarlarını dağladığı ve kesi yapılırken kanamayı durdurduğu için daha az kanama ve morarmaya neden olabilmektedir. Prosedürün geri kalanı, herhangi bir blefaroplasti ile aynıdır.
 6. Kimyasal Peeling: Kimyasal peeling cildin üst tabakaları kaldırarak kırışık göz altı derisini tedavi eder. Kimyasal bir solüsyonun uygulaması, daha sıkı ve parlak bir cilt ortaya çıkarmak için eski cilt hücrelerinin çözülmesini sağlamaktadır.

Göz altı torbaları için kesin çözüm nedir?

Göz altı torbaları oluşum nedenleri birbirinden farklıdır. Kalıtsal olarak meydana gelen göz altı torbaları için ameliyatsız tedavi mümkün değildir. Fakat uykusuzluk, stres, yorgunluk ve sigara kullanımı gibi etkilerle oluşan göz altı torbaları etkileyen durumdan uzaklaştıkça azalma gösterebilmektedir. Bu gibi geçici durumlarda göz altı torbaları için krem uygulanabilmektedir. Bu sebeple göz altı torbaları için kesin çözüm yoktur.

Ameliyatı kimler yaptırabilir?

Tedavi; sağlıklı ve estetik bir görünüm elde etmek isteyen tüm bireylere uygulanabilmektedir. Yaşlanmanın etkisiyle genel olarak 35 yaş üstü kişiler tercih etmektedir. Genetik nedenlerle oluşan göz altı torbasında daha erken yaşta ameliyat uygulanmaktadır. Bu ameliyat ile kişi dinç ve sağlıklı bir görünüm elde edebilmektedir.

Göz Altı Torbası Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İleri cerrahi uygulamalarla gerçekleştirilen göz altı torbası ameliyatı; görme duyusunda iyileşme, estetik bir görünüm elde etme, biriken yağ dokusunun kaldırılması amacıyla yapılan cerrahi bir prosedürdür.

Bu işlem için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Kullanılan teknik değişse de prosedürde aynı adımlar yer almaktadır. Öncelikle kişiye uygulanacak yöntem, uzman hekim ile yapılan görüşme doğrultusunda, kişinin cildine ve biriken yağ miktarına göre tedavi yöntemi belirlenmektedir.

Ameliyatın daha sonraki aşamaları ise şu şekildedir;

 1. Operasyonun uygulanacağı bölge ve yağ fazlalıklarının alınması için, deri birikmeleri belirlenir ve gerekli çizimler yapılmaktadır.
 2. Yapılacak işlem için genellikle genel anestezi tercih edilse de nadir olarak lokal anestezi yapılmaktadır.
 3. Yaklaşık olarak 1 saat süren ameliyatta; gözün altında kesi açılarak torba görünümüne neden olan dokuların açığa çıkarılması sağlanmaktadır.
 4. Açığa çıkan dokuya göre göz torbalarına müdahale edilmektedir.
 5. Yapılan çizimler ve alınması planlanan yağ veya kas dokusu miktarına göre fazlalıklar alınmaktadır.
 6. Gözlerde simetri sağlanarak ideal bir görüntü elde edilmektedir.
 7. Açılan kesiler kapatılarak tedavi sonlandırılmaktadır.

Ameliyatsız gözaltı torbası estetiği yapılabilir mi?

Göz altı torbaları için kesin çözüm ameliyat olsa da bu kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Yapısal olarak göz altı torbasına sahip olmayan fakat yorgunluk, sigara kullanımı gibi durumlarda ortaya çıkan şişkinlik için evde tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Ameliyat ikinci kez yapılabilir mi?

Blefaroplastinin en çok tercih edilme nedenlerinden biri ömür boyu olmasa da oldukça uzun süreli sonuçlar elde edilmesidir. Nadiren de olsa, göz altı torbası ya da sarkma meydana gelmesi mümkündür. Bu durumlarda ikinci ameliyat yapılabilmektedir.

Estetik işlemlerinde ikinci ameliyatın güvenli bir şekilde yapılabilmesi için ilk ameliyattan sonra 6 ay beklenmesi sağlık için iyi bir tercihtir. Göz kapaklarının iyileşebilmesi ve yeni bir işlem için güvenli olmasını sağlamaktadır.

Göz Altı Torbası Ameliyatı Öncesi Sonrası

Estetik cerrah göz altı torbası ameliyatında uygulanacak işlemler hakkında size detaylı bilgi verecektir. Bu süreçte aklınıza takılanları, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Tedavi sonrasında doktorunuzun sizin için reçete ettiği ilaçların kullanımını aksatmamanız önemlidir.

Ameliyatı yaptırmayı planlıyorsanız tedavi öncesi ve sonrası için dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir:

 • Hastalık ve tedavi geçmişinizi doktorunuzla paylaşın.
 • Kullandığınız ilaçları, alerjik reaksiyonlarınızı ve geçirdiğiniz ameliyatları doktorunuza bildirin.
 • Doktorunuzun size tavsiye etiği ilaçların kullanımını aksatmayın.
 • Cerrahi bir operasyon olması sebebi ile işlemden önce kan sulandırıcı ilaçları kullanmamanız iyi bir tercihtir.
 • İşlem sonrasında şişlik ve ödem oluşabilir. Bu durumda soğuk kompres uygulamanız sağlığınız açısından iyidir.
 • Çok hafif de olsa ağrı hissetmeniz normaldir. Bu süreçte şişliğin olmaması için yüksek bir yastıkta uyuma tercih edebilirsiniz.
 • Ameliyatı takip eden iki hafta içerisinde; yoğun egzersiz, ıkınma, öksürme gibi hareketlerden kaçınmanız tavsiye edilmektedir.
 • Enfeksiyon riskinin çok olduğu havuz ve deniz gibi ortamlardan uzak durmanız önemlidir.
 • Doktor kontrollerini aksatmamanız daha çabuk iyileşmenizi sağlayabilmektedir.

Göz Altı Torbası Ameliyatı Faydaları Nelerdir?

Gözaltına uygulanan bu ameliyatlar sayesinde daha iyi görebilir ve estetik açıdan güzel gözlere sahip olabilirsiniz. Görme ile ilgili problemlerinizden uzun yıllar boyunca kurtulabilirsiniz. Bu tedavi kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayan bir yöntemdir.

Bu operasyonun diğer avantajları şu şekildedir:

 1. Göz altı torbalarınızın azalması ile hoş bir görünüme sahip olabilirsiniz.
 2. Daha iyi görmenizi sağlayan bir görüş açısı elde edebilirsiniz.
 3. Göz çevrenizde estetik bir görünüm meydana gelir.
 4. Cilt tahrişini azaltır.
 5. Daha genç bir görünüm elde edebilirsiniz.
 6. Göz altındaki koyu halkalardan kurtulabilirsiniz.
 7. Alt göz kapağında şişmeye bağlı rahatsızlık iyileşir.
 8. Göz çevresindeki çizgiler azalır.

Ameliyatın Riskleri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Göz kapağı ameliyatı nispeten basit ve basit bir ameliyat olsa da cerrahi bir işlemdir ve tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi bu prosedürde de bazı riskler bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

 • Geçici bulanıklık veya çift görme
 • Göz çevrenizde asimetrik görüntü
 • Ödem ve şişlik
 • Yara izi

Nadiren de olsa ameliyat daha ciddi sorunlara neden olabilmektedir, bunlar ise:

 • Göz kaslarında yaralanma
 • Alt göz kapağının sarkması
 • Aşırı kanama
 • Enfeksiyon
 • Anesteziye alerjik reaksiyon

Tedavi Fiyatları

Göz altı torbası ameliyatı fiyatlarının belirlenebilmesi için, doktorunuz ile ön görüşme sırasında göz altı ve cilt yapınıza dair analizler yapılmaktadır. Daha sonrasında göz altı torbası operasyonu için uygun prosedürler planlanarak gerekli ölçümler yapılacaktır.

Operasyonunuz olası birtakım riskleri ve komplikasyonları içeriyorsa doktorunuz sizi bu konuda detaylıca bilgilendirecektir. Daha sonrasında isteğiniz doğrultusunda tedavinin tercihini size bırakacaktır.

Tüm bu süreç kişisel durumunuza göre tespit edildikten sonra tedavi için fiyat belirlenebilecektir. Tedaviniz için Hospitaltürk hastanemize başvurarak 7/24 online danışman servisimiz ve uzman doktorlarımızdan destek alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Göz altı torbası ameliyatı zor mu?

Tedavi, tercihe göre genel anestezi altında gerçekleşmektedir. Bu ameliyatta göz çevresinde biriken ve sarkmaya neden olan fazla doku alınarak işlem yapılmaktadır. Küçük kesilerin açılması ile ameliyat tamamlanmaktadır. Lazerle işlem yapılması da tercih edilmektedir.

Göz torbası ameliyatı sonrası ne zaman iyileşir?

Göz kapaklarının hassas bir doku olması sebebiyle iyileşme süreci dikişlerin alınması ile 3-5 gündür. Göz torbaları ameliyatından sonra ödem oluşabilir, şişkinlik meydana gelebilir. Bir hafta içerisinde günlük hayatınıza tekrar dönebilirsiniz.

Göz altı torbası ameliyatı iz kalır mı?

Ameliyat göz kapağının içerisinden yapıldığında iz kalması mümkün değildir. Ameliyatta açılan küçük kesilere iz oluşturmayacak şekilde dikiş atılmaktadır. Kesi izleri dışarıdan görülmeyecek kadar küçüktür.

Göz torbası ameliyatı tehlikeli mi?

Cerrahi işlem içeren her operasyonda risk bulunmaktadır. Göz torbası ameliyatında olası yan etkiler; kanama, ödem oluşumu, şişlik oluşumudur. İyileşme süreciyle birlikte etkisi azalmaktadır. Bu riskler geçici bir sürecin parçasıdır.

Genç yaşta göz altı torbaları neden olur?

Göz altı torbalarından şikayetçi olan gençler “Göz altı torbaları neden olur?” Sorusuna cevap aramaktadır. Sebepleri ise; kalıtsal olması, yorgunluk, uykusuzluk, uzun süre ekran karşısında durmak gibi durumlar genç yaşta göz altı torbalarının oluşmasına neden olmaktadır.

Göz altı torbası hangi vitamin eksikliği?

“Hangi vitaminlerin eksikliğinden olmaktadır?” sorusunun cevabı; vücutta A, B, C, E ve K vitaminlerinin eksik olması göz altı torbası oluşmasına neden olmaktadır. Göz altı morlukları oluşması da bu vitaminlerin eksikliği ile ilişkilidir.

Göz altı torbası Botox ile geçer mi?

Genel olarak gözaltı torbaları için tercih edilen tedavi ameliyattır. Botoks bir kalıcı bir tedavi yöntemi olarak tercih edilmemektedir. Bu sebeple gözaltı torbaları için blefaroplasti operasyonları tercih edilmelidir.

Göz torbası neden sarkar?

Yaşlanma ile birlikte cilt hacim kaybetmektedir. Cilt dokusu gevşer ve zayıflar. Bunun sonucunda göz torbalarında sarkma meydana gelmektedir. Gevşeyen deri fazla yağ birikmesine neden olmaktadır.