Kış mevsiminin başlaması ile bağışıklık sisteminin güçlenmesi, hastalıklara karşı korunması ve hastalık süresince direncin sağlanması için birçok gribe iyi gelen çaylar ve bitkiler bulunmaktadır. Doğal yöntemlerle hazırlanan çözümlerin tümünde C vitamininin yer alması önemlidir. 

Gribe iyi gelen doğal yöntemler ilaç kullanmadan önce tercih edilebilir. Gribe yakalanmamak için metabolizmayı güçlü tutmak, sağlığa dikkat etmek önemlidir. Kişi sağlığına dikkat etmediği durumlarda grip virüsüne yakalanabilir. Bunun için doğal yöntemlerden yararlanarak beden sağlığı korunmalıdır. 

Doğal uygulamalar kişinin hastalık süresince üşümesini engeller, soğuk algınlığını azaltır ve metabolizmanın güç kazanmasına yardımcı olur. Yorgun ve halsiz hissedilen durumlarda, grip başlangıcında doğal yöntemlerden yararlanarak hastalık sürecinin hafif geçmesini sağlayabilirsiniz.

Gribe İyi Gelen Çaylar ve Bitkiler Nelerdir?

Gribe iyi geçen pek çok bitki çayı bulunur. Vücudun direncini artırmak, metabolizmayı güçlendirmek, grip semptomlarını azaltmak amacı ile tercih edilen çaylar vücut sağlığı bakımından önemlidir. Hastalık süresi boyunca meyve tüketimi, beslenme düzeni kadar tüketilen doğal çaylar da etkilidir. 

Grip virüsünü ortadan kaldıran en etkili madde C vitaminidir. Bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlayan bu vitaminin eksikliği pek çok sağlık problemine yol açabilir. Bu nedenle grip süresince vücudun güç kazanması için içeriğinde A, C ve E vitamini bulunan çaylar, bitkiler tercih edilmelidir. Gribe iyi gelen bitkiler ve çaylar aşağıda detaylı olarak açıklanmıştır. 

Ihlamur Çayı | Gribe İyi Gelen Çaylar

Grip olunduğunda akla gelen ilk bitkilerden biti ıhlamurdur. Ihlamurun kaynatılarak tüketilmesi başta çocuklar olmak üzere tüm bireylerde etkilidir. İçeriğinde yüksek oranda C vitamini bulunması vücut direncini artıran önemli bir faktördür. 

Boğazda oluşan iltihaplanma ve ağrı, üşüme gibi semptomları geçiren etkiye sahiptir. Kış aylarında günde 2 bardak tüketilmesi tavsiye edilir. Grip virüsünün düşmanlarından biri olan ıhlamur vücut sağlığının kısa sürede toparlanmasına yardımcı olur.

Yeşil Çay | Gribe İyi Gelen Çaylar

Yüksek oranda antioksidana sahip olması ile bilinen yeşil çay, vücut sağlığını koruyarak hastalıklara karşı direnci artırır. Antibiyotik etkisi ile kış aylarında sıklıkla tüketilmesi önerilir. Kişi gribe yakalandığında ortaya çıkan üşüme semptomlarını hafifletir ve vücudun ısı dengesini yeniden kazanmasında yardımcı olur.

 

Gribe İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

 

Ekinezya Çayı 

İçeriğinde grip virüsüne karşı etki gösteren Ekinezya çayı, bağışıklık sistemini güçlendirirken, metabolizmanın çalışma hızını dengelediği için sıklıkla terci edilir. İçeriğinde; A, B2, C, E vitaminleri yer alır. Aynı zamanda Ekinezya çayı; demir, sodyum, bakır, protein, kalsiyum, magnezyum ve Omega yağ asitleri içerir.

Kapalı ortamlarda çalışan bireylerde sık görülen solunum yolu enfeksiyonları kişinin bağışıklığının zayıflamasına neden olabilir. Kaynayan suya Ekinezya atılarak demlenir. Günde bir kere tüketilmesi yeterlidir. Tercihen çaya tarçın ve kuşburnu da ekleyebilirsiniz.

Limonlu Zencefil Çayı

Önemli antioksidanlardan biri olan limon ve vücut sağlığında etkili olan zencefil gribe oldukça faydalıdır. Zencefili suyunu sıkarak ya da çayını demleyerek tüketebilirsiniz. C vitamini bakımından zengin olan limon ve zencefil bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkiye sahiptir. 

1 yemek kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı zencefil ve tercihen 1 tatlı kaşığı bal 1 bardak suya karıştırılır. Tamamen karıştıktan sonra tek seferde içilir. Boğaz iltihabını ve ağrıyı hafifleterek grip virüsünün vücuttan uzaklaşmasını sağlar.

Tarçın Çayı

C vitamini depolarından biri olan tarçın, sağlıklı vücut için hazırlanan pek çok yöntemde sıklıkla tercih edilir. Vücuda sayısız faydası ile bilinen tarçını birçok içeceğe karıştırarak tüketebilirsiniz. Kan şekerinin dengelenmesini sağlarken vücudun direncini artırır. Tarçın çubukları ile elma kabuklarının birlikte kaynatılarak içilmesi tavsiye edilir.

Adaçayı 

Vücuttaki ödemi atması, boğaz iltihabını hafifletmesi ile bilinen adaçayı, kış aylarında sıklıkla tüketilerek vücudu güçlendiren doğal bir kaynaktır. Gün içerisinde 2 bardak tüketilmesi önerilir. Boğaz ağrısını ve öksürüğü hafifletir. Vücudun ısı seviyesini artırarak terlemeyi sağlamak ve vücudu yenilemek için nane ile birlikte kaynatılarak tüketilebilir.

 

Evde Doğal Bitkiler ile Gribe Çözüm

 

Yeni Dünya Çayı 

Lezzetli meyvesi ile bilinen yeni dünya meyvesi Malta eriğinin çiçeklerinden elde edilmektedir. Gribi hafifleten en önemli bitkilerden biridir. İçeriğinde yüksek oranda bulunan C vitamini ile antioksidan etkiye sahiptir. Hastalıklara karşı korurken vücut direncini artırarak enerjinizi yükseltir. Grip semptomlarının azalmasında oldukça etkilidir. Uyumadan önce yeni dünya çayı içmek rahat ve deliksiz bir uyku uyumanıza yardımcı olur. 

Gribe Ne İyi Gelir, En Hızlı Nasıl Geçer?

Gribe hızlı bir şekilde iyi gelen yöntem içeriğinde C vitamini oranı yüksek olan çayları tüketmektir. Kış aylarında ve mevsim geçişlerinde vücudun direnci düşerek gribe ve soğuk algınlıklarına yakalanma riski artar. Gribe yakalanmadan günlük hayatta da tüketilmesi vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. 

Günlük yaşamda günde 1-2, grip süresinde 3-4 kez tüketilmesi yeterlidir. Gribe yakalanan hastalarda yapılan araştırmalara göre dengeli ve sağlıklı beslenen bireyler hastalığı daha kısa sürede tamamlamaktadır. Bunun için hasta olmadan önce sağlıklı ve vitamin bakımından zengin besinler tüketilmelidir.