Hyalüronik asit enjeksiyonu cildin pürüzsüz ve esnek bir görünüm kazanması için yapılan işlemlerden biridir. Medikal estetik uygulamalarında insanlar tarafından dolgu sıklıkla tercih edilmektedir. Hyalüronik asit dolgusu bu işlemler arasında en sık tercih edilen uygulamalar arasında yer alır. Cilt üzerindeki pek çok deforme ve şikayetlerin çözümü için iyi bir tercihtir. 

Vücudumuzun her dokusunda yer alan hyalüronik asit, cildimiz için hayati bir öneme sahiptir. Bu maddenin vücudumuzdaki en önemli işlemi cilt yaşlanmasının önüne geçmesidir. Yaşlanmaya bağlı olarak cildimizde azalan hyalüronik asit ve kolajen görünüşümüzde değişim olmasına sebep olur. Hyalüronik asit dolgusu ile ciltte problem oluşan bölgeler küçük kanüller ve iğneler aracılığı ile tedavi edilir.

Hyaluronik Asit Nedir, Ne İşe Yarar?

Hyalüronik asit, vücutta doğal olarak bulunan özel bir maddedir ve özellikle cildin nemlendirilmesinde rolü çok önemli olmaktadır. Vücut için önemli olan bu temel madde, ciltte bulunan bağ dokusunun ana bileşenlerinden biridir. Ayrıca eklem sıvısında da bulunan Hyalüronik asit eklem sağlığı için de kritik önem sağlar.

Günümüzde, cilt bakımı ve kozmetik ve dolgu enjeksiyonu gibi işlemlerde sıklıkla kullanılan hyalüronik asit ciltte kırışıklıkların azaltılması, ciltte kolajen arttırımı ve nemlilik kazandırılması gibi sebeplerle tercih edilir. Anti-aging uygulamaların tamamında ya yardımcı bileşen ya ana bileşen olarak bu temel madde kullanımı oldukça yaygındır.

Hyalurünik Asit Nasıl Enjekte Edilir?

Genel olarak hyaluronik asit serum bileşen olarak eklendikten sonra iğne aracılığıyla cilt altına enjekte edilmektedir. Acısız ve ağrısız 20-30 dakikalık bir işlem olan bu uygulamada genellikle lokal anestezi dahi gerekmemektedir, anestezik kremle birlikte uygulanabilir.

Hyalüronik asit tedavisinin uygulanması sonrası ciltte anında canlılık sağlanmaktadır, işlem sonrası hafif kızarıklıklar oluşabilir. Ancak işlemden hemen sonra günlük hayatı etkileyecek herhangi  bir durum olmamaktadır.

Hyalüronik Asidin Faydaları Nelerdir?

Hyalüronik asit cilt sağlığı için önemli olan maddelerden biridir. Yalnızca cilt üzerinde değil eklemlerin sağlıklı olmasında da kritik bir öneme sahiptir. Cilt üzerinde özellikle yüz bölgesinde ince ya da derin kırışıklıkları doldurur, dudak hatlarının belirginleşmesini sağlar. Yanak, çene ve göz bölgesinde cildin kaybettiği hacmi kazandırarak akne izlerini yok eder. Diğer faydaları şu şekildedir:

 • Jel formuna sahip olan hyalüronik asit dolgusu cilde hacim kazandırır ve su tutma potansiyelini artırır.
 • Cildin pürüzsüz, kırışıksız ve sıkı bir form kazanmasını sağlar.
 • Akne izlerini, tahriş ile oluşan deformeleri ve ödem oluşumunu engelleyici etkiye sahiptir.
 • Cilt yaşlanmasını engellemek için dokuları tamir eder.
 • Cildin nem dengesi kazanmasını sağlar. Kozmetik ürün olan nemlendiricilerin içeriğinde de hyalüronik asit bulunmaktadır.
 • Kolajen üretimini uyararak cildin elastik bir yapı kazanmasını sağlar.
 • Yaşlanmaya bağlı olarak hücrelerin yenilenmesini sağlayan mitoz hızı azalır. Hyalüronik asit bunu engelleyerek hız kazanmasına yardımcı olur.

Hyalüronik Asit Dolgusu Nedir?

İşlem Hangi Bölgelere Yapılır?

Hyalüronik asit enjeksiyonu en sık yüz bölgesinde uygulansa da vücutta şu bölgelere işlem yapılır:

 • Yüz bölgesindeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin olumsuz görünümünü giderir ve hacim kazandırır.
 • Dudakların hacim kazanmasını sağlar ve konturunu belirginleştirir.
 • Nazolabial olarak adlandırılan bölgeye, dudak ve burun arasındaki kısma ve kaşların arasında oluşan dikey çizgilere uygulanır.
 • Dizlerinde kireçlenme şikâyeti olanlara ve eklemlerin iç kısmına uygulanır.

Hyalüronik asit enjeksiyonu kalıcı bir dolgu maddesi değildir. Bu madde vücudumuzda; göz, cilt ve eklemlerde en yüksek düzeylerde doğal olarak bulunmaktadır. Dolgunun cilde uygulanması durumunda suyun ciltte tutunarak nem kazanmasına yardımcı olur.

Kimler Hyalüronik Asit Uygulaması Yaptırmalıdır?

Hyalüronik asit enjeksiyonu şu hastalara uygulanmaktadır:

 • Eklem noktalarında hafif ve orta düzeyde kireçlenme oluşan diğer tedavilerden yanıt alamayan hastalara,
 • Çok fazla ilaç tüketenlere,
 • Böbrek hastalığı ve mide kanaması riski taşıyan hastalara,
 • Kalça ve dizde kireçlenme problemi yaşayanlara
 • Ayak bileğinde, omuzda kireçlenme şikâyeti olanlara ve çene eklemi uygulamalarında hyalüronik asit tedavisi uygulanmaktadır.

Kimler yaptırmamalıdır?

Hyalüronik asit enjeksiyonunun şu bireylere uygulanması tavsiye edilmemektedir:

 • İşlem yapılacak olan bölgede ya da yüz bölgesinde oral herpes enfeksiyonu olan bireyler
 • Kanında pıhtılaşma sorunu olanlar
 • Şeker hastalığı kontrol altına alınmamış olan hastalar
 • Hamile olan ya da emzirme dönemindeki kadınlar
 • Hyalüronik asit enjeksiyonu içerisindeki herhangi bir maddeye alerjik reaksiyon gösteren bireylere uygulanmamaktadır.

Uygulama öncesi nelere dikkat edilmeli?

İşlem öncesinde hekim tarafından cildiniz ve sağlık geçmişiniz detaylı olarak incelenmektedir. Hastanın uygulama öncesinde cildinin temiz olması önemlidir. İşlem yapılacak bölgede herhangi bir enfeksiyon varsa iyileşme süreci beklendikten sonra uygulama yapılır. Kan sulandırıcı ilaç ya da bitkisel takviye kullanan hastaların işlemden 2 hafta öncesinde kullanıma ara vermesi gerekmektedir. Bu tedbirlerin alınması işlemden maksimum verim alınması için önemlidir.

İşlemin uygulanması ne kadar sürer?

Hyalüronik asidin cilde enjekte edilme süresi yaklaşık 15-30 dakikadır. Bu süre işlem yapılan bölgeye göre de değişiklik göstermektedir. Uygulama kişinin hayatında bir kesintiye neden olmaz. Kişi günlük yaşamına ve iş hayatına işlemden sonra dönebilir. İşlemden sonra herhangi bir acı ve ağrı hissi yaşanmaz. Genel olarak şişlik ya da kızarıklık oluşabilir fakat bu geçici bir etkidir. Birkaç gün içerisinde kendiliğinden kaybolur.

Dolgu Enjeksiyonları Öncesi ve Sonrası

Hyalüronik Asit Enjeksiyonu Yüze Nasıl Uygulanır?

Hyalüronik asit enjeksiyonunun yüz bölgesine uygulanması ile ilgili bilinmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Hastaya işlem yapılmadan önce bütünsel bir yaklaşım ile muayene edilir. Cilt üzerinde şikâyet edilen problemin kaynağı başka bir bölgede ise öncelikli olarak o bölgeye işlem yapılır.
 • Örnek olarak hastanın cildinde oluşan bir çukurluk dolgu uygulaması ile hacim kazandırılsa da sorun ortadan kalkmayabilir. Bu durumda orta yanak bölgesi dikkate alınır. 
 • Yanakların dış bölgesinde oluşan hacim kaybı yüzün alt kısmında sarkma oluşmasına ve elmacık kemiklerinin görünürlüğünün azalmasına yol açabilir. Tedavide orta yanak bölgesine müdahale edilmesi ile işleme başlanır.
 • Kalıcı bir dolgu olmadığı için herhangi bir cerrahi prosedür içermez. Yüz bölgesinde sağlıklı ve konforlu bir işlem olması nedeniyle tercih edilmektedir.
 • Hyalüronik asit enjeksiyonunda kullanılan pek çok seçenek bulunur. Hastanın durumuna ve şikayetine göre doktor tarafından en uygun olan ürün uygulanır.

Hyalüronik Asit Enjeksiyonu Yüze Ne Zaman Etki Eder?

Yüz bölgesine uygulanan hyalüronik asit enjeksiyonunun etki etmesi ve kalıcı olma süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Enjeksiyonun uygulandığı bölge, uygulanan dolgu maddesinin içeriği ve yapısal özellikleri, hastanın cilt yapısı, şikayetleri ve yaşı gibi durumlar işlemin etki süresini belirler. Kalıcılık da bunun gibi pek çok parametre ile değişkenlik gösterir.

Örnek olarak; kişinin dudaklarına uygulanan dolgu maddesi 6 ay kalıcı etki gösterirken kıvrımlı bölgelerde ya da kırışıklıklarda 1 yıldan daha uzun süre etki gösterebilir. Yanakların hacim kazanması için uygulandığında 2 yıla kadar kalıcı etki göstermesi mümkündür. Aynı etkinin devam etmesi için kişinin işlemi tekrar etmesi ya da ek seans uygulatması gerekmektedir.

Tedavinin maksimum düzeyde etki etmesi için bir sağlık kuruluşuna ve alanına uzman hekimlere başvurmanız önemlidir. Doktor yaptığı muayene ile tedavi edilmesi gereken alanlar ve uygulanacak seanslar için bir tedavi planı oluşturur. İşlemin konforlu bir biçimde tamamlanabilmesi için lokal anestezi ya da sedasyon etkili kremler uygulanabilir.

Yüze uygulanmasının yan etkileri ve riskleri var mı?

Vücudumuzda doğal olarak bulunan hyalüronik asidin ciltte yan etki oluşturması nadiren rastlanan bir durumdur. İşlemden sonra kısa süreli ödem, morluk ya da kızarıklık gibi etkiler oluşabilir. Yüzde görülebilen bu reaksiyonlar kalıcı bir etki oluşturmadan kendiliğinden kaybolur. 

İşlemden sonra dolgu maddesinin içeriğindeki bir maddeye reaksiyon oluşması durumunda medikal tedavi uygulanabilir. Kişinin cildinde çok şiddetli düzeyde bir an etki oluşmuşsa dolgu maddesi eritilmektedir. Genellikle bu sorun dolgu maddesinin fazla uygulanmasından kaynaklı ortaya çıkar. Bu gibi problemlerin yaşanmaması için alanında uzman hekimlere başvurmak önemlidir.

Hyalüronik Asit Uygulamasının Fiyatı

Cilt için ameliyatsız bir anti-aging uygulaması olarak sayılan hyalüronik asit dolgusu tedavisi fiyatları doktorunuzun kişisel cilt analizinizi değerlendirmesi sırasında belirlenebilecektir. Her cilt için farklı süreçler olabileceğinden hyalüronik asit dolgusu işlemi için uygun adaysanız fiyat konusunda ön görüşmeniz sırasında doktorunuza danışabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Hyaluronik asit PRP ile birlikte uygulanır mı?

İki uygulama da bir enjeksiyon tedavisidir. İki işleminde birlikte yapılması tek başına yapılan bir işlemden daha fazla verim elde edilmesini sağlamaktadır. İki uygulamanın tek seferde bölgeye uygulanması durumunda daha fazla enjeksiyon uygulanmaktadır.

Hyalüronik asit ne kadar süre etkilidir?

Hyalurünik asit uygulamasının etkisi kişinin yaşına, cilt tipine ve uygulama bölgesine bağlı olarak değişebilse de genellikle etkisi 6-12 ay kadar kalıcı olabilecektir. Kalıcı dolgu enjeksiyonları mevcut olsa da uzmanlarca hyaluronik asit gibi geçici dolgu enjeksiyonları kabul görmüştür.