Karın germe ameliyatı ile karın yağlarından ve sarkan göbek görünümünden kurtulabilirsiniz. Peki karın ameliyatı sonrası süreçler nasıldır?

 • Karın germe operasyonu sonrası görünüm doğal mıdır?
 • Ameliyat sonrası karın bölgesinde dikiş izleri kalır mı?
 • Operasyonun etkisi kalıcı mıdır?
 • Karın germe ameliyatı nedir, ameliyat nasıl yapılır?
 • Tedavi için hangi doktora gitmeliyim?
 • Ameliyatsız ve ameliyatlı karın germe arasındaki fark nedir?
 • Karın germe ameliyatından sonra kaç kilo verilir?
 • Operasyon sonrası iyileşme ne kadar sürmektedir?

Daha bunlar gibi karın germe ameliyatına dair pek çok soruya yanıt bulabileceksiniz.

Abdominoplasti olarak da bilinen karın germe ameliyatları ile karın bölgesinde istenilen estetik görünümler sağlanmaktadır. Bu abdominoplasti ameliyatı öncesi ve sonrası değişimin nasıl olacağı operasyon öncesi merak edilmektedir.

Karın germe ameliyatının sonrasına geçmeden önce abdominoplasti operasyonlarına alternatif tedaviler var mıdır? Ve karın germe ameliyatı nedir operasyon süreci nasıl gerçekleştirilir bunların bilinmesi gereklidir.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Nedir?

Abdominoplasti yani karın germe ameliyatları karın bölgesinde oluşan aşırı kilolu görünümü gidermek için yapılan estetik işlemlerdir.

Karın germe ameliyatı karın estetiği uzmanı plastik cerrahlarca gerçekleştirilmektedir. Bu karın ameliyatları yaklaşık olarak 3 ila 4 saat aralığında sürmektedir.

Genellikle kadınların tercih ettiği karın germe ameliyatı ile göbek oluşumu ve karın bölgesindeki sarkmalar giderilmektedir. Özellikle hamilelik sonrası gebeliğe bağlı karın bölgesindeki sarkmalar da bu abdominoplasti ameliyatları ile tedavi edilmektedir.

Karın bölgesindeki sarkmaların oluşumu herkes için farklı şekilde olabilecektir. Her sarkma birbiriyle aynı olmadığı için ameliyatlarda uygulanan teknikler de farklılaşabilmektedir.

Bu sebebe bağlı olarak karın germe operasyonlarında uygulanan abdominoplasti metodu farklı isimler almaktadır. Bunlar genel olarak şunlardır;

 1. Mini abdominoplasti: Göbek bölgesi hafif sarkıktır, bu sebeple daha hafif uygulamaları içermektedir. Bu hafif sarkmalarda lipoliz tedavisi gibi ameliyatsız uygulamaları tercih edebilecektir.
 2. Normal abdominoplasti: Göbek hafif çıkıntılıdır ve yan profilden bakılınca belli olmaktadır. Buna bağlı olarak bu hafif sarkık görünüm birkaç işlem ile giderilmektedir.
 3. Büyük abdominoplasti: Karın bölgesindeki sarkmalar çok fazladır, bu sebeple cerrahi müdahale daha yoğun işlemleri içerebilecektir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Abdominoplasti karın germe operasyonu sürecinin büyük bir kısmını liposuction (yağ alımı) uygulaması oluşturmaktadır.

Ameliyat öncesi karın estetiği uzmanı doktor ile öne görüşme sağlanmalıdır.

Ön görüşme sürecinde uzman doktor karındaki sarkma oluşumunu değerlendirecektir. Ve bu sarkma oluşumuna dair uygun abdominoplasti prosedürünü planlayacaktır.

Bu ön görüşme ve planlama sürecinden sonra bunu şu aşamalar takip edecektir;

 • Genel anestezi işlemi uygulanacaktır
 • Anestezi uygulandıktan sonra vajina üstündeki kılların olduğu bölgeden enine bir kesi işlemi uygulanmaktadır
 • Eğer karın bölgesindeki sarkmalar çok aşırı düzeyde ise ve göbek deliğinin yeri tekrar konumlandırılması gerekiyorsa dikine de dikiş uygulanabilecektir
 • Kesi uygulandıktan sonra karın içindeki yağ fazlalıkları vakumlama veya başka tekniklerle alınmaktadır
 • Yağ fazlalıkları alındıktan sonra gergin bir karın yapısı için deri fazlalıkları da alınmaktadır
 • Deri ve yağ fazlalıkları alındıktan sonra kesi uygulanan bölgeler tekrar dikilmekte ve operasyon tamamlanmaktadır

 

 

Karın germe ameliyatsız yapılabilir mi?

Ameliyatsız karın germe işleminin uygulanabilmesi için göbek sarkmalarının hafif düzeylerde olması gereklidir. Mini abdominoplasti prosedürü uygulanabilen sarkmalar bu gruptadır.

Uygulanan ameliyatsız teknikler her bölgede yağ yakımı sağlasa da aşırı sarkmış karın bölgesinde başka estetik müdahaleler gerekli olmaktadır.

Yani hafif sarkma oluşumu olan karınlarda deri sarkması gibi yapılar oluşmayacağından ameliyatsız tekniklerle karın sıkılaştırılabilecektir.

Ameliyatsız teknikler nelerdir?

Estetik tedavilerde kesi işlemi uygulanmaması sebebiyle çok sık tercih edilen ameliyatsız tedaviler abdominoplasti karın germe işleminde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Karında germe, karın yağlarını eritme ve sıkılaştırma amaçlı kullanılan bu yöntemler genellikle şunlardır;

 • Mezoterapi: Mezoterapi uygulaması, cilt altına enjekte edilen vitamin ve mineral başka faydalı içeriklerle ciltte kolajen yenilenmesi ve yağ yakımı sağlamaktadır.
 • Lipoliz: Lipoliz tedavisi, yağ yakmaya yardımcı olan birtakım medikal cihazlarla karın bölgesinde sıkılaştırma ve gerginleştirme etkisi sağlamaktadır.
 • Lazer tedavisi: Lazer cihazı yardımıyla ciltte yağ hücrelerinin kırılmasını sağlayarak göbek yağlarını eritme ve karında sıkı bir görünüm sağlamaktadır.
 • PRP terapi: PRP tedavisi, cilt altına kişinin kendi kan dokusunun enjekte edilmesi sürecini içermektedir. Ciltte yenilenme ve sıkılaşmayı sağlamaktadır.

Bu ve benzeri daha birçok ameliyatsız yöntemlerle karında sıkılaştırma sağlanabilmektedir.

Ancak ameliyatsız yöntemler için uygun bir aday olup olmadığınızı doktorunuz ön görüşme sırasında değerlendirecektir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

 

Karın germe ameliyatından sonra kaç kilo verilir?

Abdominoplasti karın germe ameliyatlarında, ameliyatsız tekniklere kıyasla çok fazla yağ kitlesi birden alınabilmektedir. Ameliyatsız uygulamalarla sadece 3 – 5 kilo yağ yakımı sağlanabilirken karın germe ameliyatları sonrası 15 kilolara yakın yağ eritme sağlanabilecektir.

Bu sebebe bağlı olarak aşırı yağlı ve sarkmalar oluşmuş bir karın yapısında ameliyatsız teknikler etkili sonuç veremeyecektir. Ancak abdominoplasti cerrahi uygulamalarıyla karın bölgesinde gereken incelik oluşturulabilmektedir.

Ameliyattan sonra iz kalır mı?

Karın germe ameliyatı sürecinde vajina bölgesi üstündeki kılların olduğu bölgeye enine bir kesi işlemi uygulanmaktadır. Ve eğer karındaki sarkma tipinde gerekli görülürse bir de göbek deliğinin altından boyuna bir kesi uygulanmaktadır.

Geri kalan tüm operasyon bu kesilerin içinden yağ fazlalıklarının alınması işlemlerini içermektedir. Yağ fazlalıkları ile beraber deri fazlalıkları da alındıktan sonra deri bu kesilerin uygulandığı şekilde dikilmektedir.

Eğer kesi işlemi sadece enine uygulandıysa bu dikişler hem pantolon altında hem de kıllanmanın olduğu bölgede kaldığından belirgin olmamaktadır. Boyuna uygulanan dikiş izleri ise görünür alanda olduğundan belirgin olabilecektir.

Ancak her dikiş işleminde olduğu gibi bu iki dikiş izleri de zamanla ten rengiyle uyum sağlayarak belirginliğini yitirecektir.

Karın germe ameliyatı sonrası ağrı olur mu?

Abdominoplasti karın germe operasyonu sonrası ilk hafta ağrı ve şişlikler olabilecektir. Ayrıca ameliyattan sonraki günlerde ödem ve kanamalar da gözlenebilmektedir.

Doktorunuzun önerdiği uygulamaları yapmanız ve ilaçları kullanmanız halinde 1 hafta sonrasında ağrı ve şişlikler geçecektir. Normal gününüze dönmeniz ameliyatta uygulanan prosedüre göre farklı olabilecektir.

Karşılaştığınız olası komplikasyon durumlarında mutlaka doktorunuza danışın!

Tedavi Fiyatları

Karın germe ameliyatı fiyatının belirlenebilmesi için, doktorunuz ile ön görüşme sırasında karın ve cilt yapınızın analizi yapılmaktadır. Daha sonrasında vücut formunuz ile karın ve cilt yapınıza en uygun prosedür belirlenerek gerekli ölçümler yapılmaktadır.

Operasyonunuz olası birtakım riskleri ve komplikasyonları içeriyorsa doktorunuz sizi bu konuda detaylıca bilgilendirecektir. Daha sonrasında isteğiniz doğrultusunda ameliyatın uygulanış tercihini size bırakacaktır.

Tüm bu süreç kişisel durumunuza göre tespit edildikten sonra abdominoplasti operasyonu için fiyat belirlenebilecektir. Tedaviniz için Hospitaltürk hastanemize başvurarak 7/24 online danışman servisimiz ve uzman doktorlarımızdan destek alabilirsiniz.