Kaş kaldırma ameliyatı; alnındaki kırışıklıklar yüzünden yaşlı bir görünüme ve gerçeği yansıtmayan yüz ifadelerine (öfke, mutsuzluk vb.) sahip olan bireyler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Genç bir görünüme kavuşmak isteyen kadınlara uygulanan bu tedavi yöntemi, erkekler tarafından da tercih edilmektedir.

Bu yazımızda kaş kaldırma ameliyatı nedir, uygulama yöntemleri nelerdir, ameliyatın riskleri var mıdır, operasyonun hayatınıza sağladığı avantajlar nelerdir, tedavi öncesinde ve sonrasında nelere dikkat etmelisiniz, tedavi öncesi ve sonrasında süreç nasıl ilerlemektedir gibi aklınıza takılan tüm soruların cevapları yazımızda yer almaktadır.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Nedir ve Teknikleri Nelerdir?

Alın germe olarak da bilinen kaş kaldırma, düşük konumlu veya sarkık kaşları düzeltmek için yapılan kozmetik cerrahi işlemidir. Kaş pozisyonu genç görünümümüzde önemli bir rol oynar. Zaman geçtikçe cilt, esnekliğini kaybeder ve yüz kasları zayıflar. Bu değişiklikler; alnın düşük görünmesine, çizgilerin belirginleşmesine neden olmaktadır. Zamanla yüze; kızgın, üzgün ya da yorgun bir ifade yerleşmektedir. 

Kaş sarkması genellikle kırklı yaşlardaki bireylerde fark edilmektedir. Bu işlem, alın veya kaş kaldırma hakkında ilk düşünmeye başladığınız zaman olabilecektir. Kaş kaldırma ameliyatı tek bir işlem olarak yapılabileceği gibi tam yüz germe işleminin bir parçası olarak da uygulanabilmektedir. Alnın düşük olması, çizgilerin belirgin hale gelmesi gibi olumsuz durumları gidermek için yapılan bu ameliyat, kaş düşüklüğünü giderir ve genç bir görünüm kazandırır. 

Kaş kaldırma ameliyatı genelde plastik cerrahlar ve alanında uzman olan estetik hekimleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu ameliyat önemli bir estetik müdahaleler içermesi sebebi ile alanında uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Peki kaş kaldırma ameliyatında uygulanan teknikler nelerdir?

Kaş kaldırma ya da alın gerdirme ameliyatı iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar; açık ve endoskopik işlemdir. Plastik cerrahlar hem açık hem de endoskopik kaş kaldırma sırasında yüzdeki fazla yağı ve sarkan cildi alır, alın ve kaş bölgesindeki kasları sıkılaştırır.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Alın germe olarak da bilinen kaş kaldırma, alın ve kaşları gençleştiren, yaşlanma belirtilerini düzelten ve üst yüz bölgesinin doğal görünümünü geri kazandıran bir işlemdir. 

Kaş kaldırma ameliyatı; genel ya da lokal anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Bu işlem için kullanılan iki tekniğin ikisi de yaklaşık iki saat sürmektedir. Kaş kaldırma teknikleri detaylı olarak şu şekildedir:

 • Açık (Geleneksel) Yöntemle Kaş Kaldırma

Klasik veya açık kaş kaldırma olarak da adlandırılan bu teknik sırasında cerrah; saç çizgisinin hemen üzerinde, saç derisinin üst kısmı boyunca kulaktan kulağa uzanan uzun bir kesi yapar. Fazla dokuyu keserek dokuları ve cildi kaldırır. Kaldırılan cildi iç dikişlerle kafa derisine sabitler ve kesiği daha küçük dikişlerle ya da cerrahi dikişle kapatır.

 • Endoskopik Yöntemle Kaş Kaldırma

Geleneksel kaş kaldırma ameliyatından farklı olarak endoskopik kaş kaldırma ameliyatı sırasında ışık ve kamera ile donatılmış çok ince bir tüp olan endoskop kullanılmaktadır. Cerrahın ameliyat sırasında televizyon ekranından derinin altını gözlemler. Bu bakımdan cilt altındaki kasları ve dokuları daha hassas ve görünür bir şekilde ameliyat etmesini sağlar.

Ameliyat Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaş kaldırma ameliyatı yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar şunlardır:

 • Göz çevresi ile ilgili bir endişeniz varsa, kırışıklıklara sahip göz çevresi için göz kapağı ameliyatı gibi diğer seçenekleri doktorunuzla görüşmelisiniz.
 • Kaş kaldırmanın sonuçları kalıcı olabilmektedir, zamanla yaşlanmanın etkileri ve ameliyattan sonra yaşadığınız kilo değişiklikleri görünümünüzü etkileyebilir.
 • Finansal maliyeti planlamanız gerekmektedir, genellikle estetik tedavilerde özel sağlık sigortası bu ücretleri karşılamada geçerli değildir.
 • Herhangi bir ameliyattan sonra yaşanan komplikasyonlar kaş kaldırma ameliyatı için de geçerlidir.
 • Sigara veya alkol tüketimi varsa ameliyat öncesi terkedilmesi operasyon için sağlıklı olacaktır.
 • Ameliyat öncesinde kullandığınız ilaçlar, takviyeler, vitaminler varsa doktorunuza söylemelisiniz.

(Burada yer alan bilgiler tıbbi bir tavsiye niteliği taşımamaktadır. Detaylı bilgi için doktorunuzla iletişime geçiniz!)

Kaş Kaldırma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Endoskopik veya açık bir ameliyat geçirip geçirmediğinize bağlı olarak iyileşmek için 1-2 haftalık bir iyileşme sürecine ihtiyacınız olacaktır. İki haftaya kadar morarma ve şişlik gözlemlenebilir.
 • Olası bir şişmeyi hafifletmek için egzersize ve diğer yorucu aktivitelere üç ila dört hafta ara verilmesi faydalı olacaktır.
 • Şişliklerden dolayı kaşlarınız asimetrik görünmeyebilir, şişliğin inmesi ile bu görünüm ortadan kalkacaktır.
 • Doktorunuz tarafından reçete edilen ağrı kesiciler dışında ilaç kullanmamaya çalışın.
 • Doktorunuz bandajı ne kadar süre açık tutmanız gerektiğini size bildirecektir.
 • Geçirdiğiniz kaş kaldırma ameliyatının türüne bağlı olarak sadece birkaç gün veya bir hafta olabilir. Bu süreçte bandajı kaldırmayınız.
 • Bu ameliyattan sonra, saç derinizin üst kısmında biraz kaşıntı veya uyuşma olması muhtemeldir. Duyu sinirleri tekrar bir araya geldikçe bu his genellikle birkaç ay içinde kaybolacaktır, endişe etmeyiniz.
 • Yaralarınıza gereksiz baskı yapmaktan kaçının. Örneğin, başınız sürtecek üstler giyinmeyin, yakası geniş olan kıyafetleri tercih edin.
 • Açık kaş kaldırma ameliyatı yaptırdıysanız, ilk birkaç hafta yüz mimiklerinizi fazla kullanmayın ve kaşlarınızı çatmaya çalışmayın.
 • Herhangi bir kanama veya şiddetli ağrı durumunda doktorunuza başvurun.
 • İyileşme süreci boyunca doktor kontrollerinizi aksatmayın.

(Burada yer alan bilgiler tıbbi bir tavsiye niteliği taşımamaktadır. Detaylı bilgi için doktorunuzla iletişime geçiniz!)

Ameliyatın Avantajları Nelerdir?

Kaş kaldırma ameliyatı, yaşlılık belirtilerinizi giderir ve estetik beklentilerinizi karşılar. Alın bölgesinde oluşan kırışıklıklar ve kaş düşüklüklerine karşı ilk olarak uyguladığınız enjeksiyonlar kasları gevşetir ve beklediğiniz sonucu size vermez. 

Kaş kaldırma ameliyatı, kırışıklık önleyici enjeksiyonlardan daha belirgin ve kalıcı sonuçlar sağlar. Kaş kaldırma ameliyatı alnınızı gerer, kaşları kaldırır ve cildi sıkılaştırır. Bu işlemin avantajları şu şekildedir;

 • Kaş çizgisini yeniden konumlandırır
 • Kaş kemerini yükseltir
 • Alnınızdaki kırışıklıkları giderir
 • Fazla deri ve yağ temizlenir
 • Gevşek ve zayıf dokuları sıkılaştırır
 • Sarkan göz kapakları iyileşir
 • Ameliyattan kısa bir sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz
 • Cildiniz genç bir görünüme kavuşur

Kaş Kaldırma Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Kaş kaldırma ameliyatının diğer plastik cerrahi işlemlere göre daha az yan etkisi ve komplikasyonu vardır. Olası riskler ve yan etkiler şu şekildedir:

 • Mide bulantısı, cildinizin altında kan birikmesi (hematom) veya kesi yeri çevresinde saç dökülmesi yaşayabilirsiniz.
 • Kesi yerlerinin çevresinde geçici uyuşma ve karıncalanma yaşayabilirsiniz, bu genellikle sadece birkaç ay sürer, ancak nadiren de olsa aylarca sürebilir.
 • Genellikle iyi gizlenmiş olmasına (tekniğe bağlı olarak) ve zamanla kaybolmasına rağmen kesiden bir yara izi kalabilir. 
 • Göz kapaklarınızı tamamen kapatamayabilirsiniz, çok nadir de olsa olası bir risktir.
 • Uzman plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmediği takdirde kaşlarınızın asimetrisi bozulabilecektir.
 • Ameliyat izinin olduğu bölgede saçlarınız dökülebilir.

Tedavi Fiyatları

Kaş kaldırma ameliyatı fiyatlarının belirlenebilmesi için, doktorunuz ile ön görüşme sırasında kaş ve cilt yapınızın analizi yapılmaktadır. Daha sonrasında vücut formunuz ile kaş ve cilt yapınıza en uygun prosedür belirlenerek gerekli ölçümler yapılacaktır.

Operasyonunuz olası birtakım riskleri ve komplikasyonları içeriyorsa doktorunuz sizi bu konuda detaylıca bilgilendirecektir. Daha sonrasında isteğiniz doğrultusunda tercihi size bırakacaktır.

Tüm bu süreç kişisel durumunuza göre teşhis edildikten sonra kaş kaldırma operasyonu için fiyat belirlenebilecektir. Tedaviniz için Hospitaltürk hastanemize başvurarak 7/24 online danışman servisimiz ve uzman doktorlarımızdan destek alabilirsiniz.

Kaş Kaldırma ile İlgili Sıkça Sorulanlar (SSS)

Kaş kaldırma ameliyatı sonuçları ne zaman görünür?

Çok kısa bir süre içinde yüzünüz genç bir görünüme sahip olacaktır. Şişliğin inmesinden sonraki birkaç hafta içerisinde sonuçlarını görebilirsiniz. Nihai sonuçlar, tüm şişlikler indikten altı ay sonra görünür.

Kaş kaldırma ameliyatı kalıcı mıdır?

Kaş kaldırma sonuçları, özellikle daha az kesi açıldığı bir işlem geçirdiyseniz, on yıla kadar sürebilir. Ancak yaşlanma devam ettikçe derinizde sarkıklar oluşmaya devam edecektir.

Ameliyat sonrasında ne kullanılmalıdır?

Düzenli olarak kullandığınız cilt kremleri tıbbi kremler olmalıdır. 30 veya daha yüksek SPF’ye sahip güneş kremi kullanmalısınız. 

Kaşlar simetrik yapılabilir mi?

Çoğu insanın kaşları hem şekil hem de konum olarak asimetriktir. Bunun basit nedeni, yüz kemiklerimizin asimetrik olmasıdır, her zaman fark edilebilir düzeyde değildir. Kaşlarımız aynı yükseklikte görünebilir, ancak ifadelerimiz genellikle birinin diğerinden daha yüksek görünmesine neden olur. Bu işlem ile asimetrik kaşlar simetrik bir görünüme sahip olmaktadır.

Hangi ameliyat tekniği tercih edilmelidir?

Endoskopik yöntemle kaş kaldırma, hastalar için birtakım avantajlara sahiptir. Bu yöntem daha hızlı bir iyileşme süresine sahiptir ve duyu sinirleri genellikle korunur.

Yalnızca göz kapaklarından işlem yapılabilir mi?

Bazı ameliyat prosedürlerinde sadece göz kapağına yapılan kesiklerden kaşlar kaldırılabilir ve sarkık göz kapakları ortadan kaldırılabilir.