Kaz ayağı botoksu; gözlerin yan kenarından dış kısma doğru oluşan kaz ayağı çizgilerinin giderilmesi işlemidir. Gülüş çizgileri ya da karakter çizgileri olarak adlandırılan bu belirtiler genellikle yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Göz çevresindeki kasların zamanla zayıflaması, mimiklerin sıklıkla tekrarlanması gibi sebeplerle de kaz ayakları oluşmaktadır.

Gözlerin yan kısmındaki kırışıklıklarla oluşan üçgen görüntüden kurtulmak için kaz ayağı botoksu uygulanmaktadır. Sağlıklı bir işlem olan botoks ile doğal ve kalıcı bir tedavi uygulanmaktadır. Kaz ayakları ve alın bölgesine yapılan işlem diğer yöntemlerde olduğu gibi dolgu prosedürüdür. Kırışıklıkların derinliği fark etmeksizin etkili bir işlemdir.  Kırışıklıkların belirli bölgelerinden toksin enjeksiyonu yapılarak tedavi tamamlanır.

Kaz Ayağı Çizgileri Neden Oluşur?

Ciltte yaşa bağlı olarak görülen kolajen üretiminin azalması göz kenarlarında kaz ayağı çizgilerinin oluşumuna yol açmaktadır. Genel olarak yaşa bağlı nedenlerle ortaya çıkan bu problem gençlik yıllarında da görülebilir. Bir protein olan kolajen, kıkırdak, bağ doku ve cilt gibi dokuların temel yapı taşıdır. Bu protein; cildin esnekliğini, sıkılığını ve devamlı yenilenmesini sağlamaktadır. Kolajenin zamanla azalması ile ciltte kırışıklık oluşumu gibi sorunlara yol açmaktadır. Oluşum nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Mimiklerin göz çevresindeki kaslara bağlı olarak sürekli tekrar etmesi
 • Kişinin hassas ve ince bir cilt yapısına sahip olması ile olumsuz durumlardan etkilenmesi
 • Devamlı olarak konuşması ve dikkatli olması gereken bir işte çalışıyor olması
 • Kaş çatmak, gülmek, kaşların kaldırılması gibi kas hareketlerinin sık yapılması ile cildin çatlaması ve katlanması
 • Kişinin yetersiz cilt bakımı yapması

Göz çevresinde oluşan kaz ayağı çizgileri zamanla derinleşerek kişiyi estetik açıdan rahatsız edecek bir görüntü oluşturmasıdır. Çizgi halinde oluşan ve zamanla derinleşen bu çizgiler kaz ayağı botoksu ile giderilerek pürüzsüz bir görüntü oluşturulmaktadır.

Ayrıca “Kolajen Aşısı Nedir, Kimlere Yapılır?” başlıklı yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Kaz Ayağı Botoksu Fiyatları Ne Kadar?

Kaz Ayağı Botoksu Nedir?

Kaz ayağı botoksu; göz kenarlarındaki çizgilerin giderilmesi için botulinum toksin uygulaması yapılmasıdır. Botoks tedavisi alın bölgesi ve kaş arasındaki çizgilerinde giderilmesi için yüzün üst kısmına uygulanan bir prosedürdür. Derin çizgilere sahip olan bireylerde botoks tedavisine ek olarak başka işlemler de uygulanabilir.

Botoks işlemi pek çok estetik müdahalede uygulanan bir yöntemdir. Botoksa ek olarak derin çizgilerin daha iyi açılabilmesi için ince dolgu yapılmaktadır. Kaz ayağı botoksunda uygulanan enjeksiyon ile kasların daha az kasılmasını sağlar. Göz çevresindeki kaslar ile sinir sinyalleri arasındaki ulaşıma engel olur. Yapılan işlem ile göz kenarlarındaki kaslar gevşetilerek sağlıklı bir cilt elde edilmektedir.

Göz Kenarı Kırışıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Uzman hekim tarafından yapılan muayene doğrultusunda kırışıklıkların derinliği belirlenir. Fazla derinliğe sahip değilse kaz ayağı botoksu uygulanır. İşlemden sonra hasta 4-5 saat gözetim altında tutulur. Hasta gözetiminin yapılması işlemin maksimum etki etmesi için önemlidir.

Muayene doğrultusunda kırışıklıklar derinse botoks işlemi ile kombine olarak dolgu uygulaması yapılır. Dolgu uygulamasına kıyasla kaz ayağı botoksu kırışıklık giderici bir tedavi yöntemidir. Derin kırışıklıklarda etkili olması için dolgu tedavisi iyi bir tedavi yöntemidir. Derin kırışıklıklar zamanla doku kaybına da yol açabileceği için botoks tek başına yeterli bir işlem olmayabilir.

Kaz Ayağı Botoksu Nasıl Yapılır?

Cilt yüzeyinin altına etki eden kaz ayağı botoksu şu şekilde uygulanmaktadır:

 • Ortalama 10-15 dakika süren bir tedavidir.
 • Yetişkin bireylerin; alın çizgileri, kaz ayakları, kaş arası çizgilerine uygulanarak kırışıklık görünümünü ve kas aktivitesini azaltır.
 • Geçici bir tedavi yöntemidir.
 • İşlem öncesinde işlem yapılacak bölge topikal anestezi, buz ya da lokal anestezi ile uyuşturulur. Böylelikle hasta işlem sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez.
 • Doktor tarafından ince uçlu enjeksiyonlar kaz ayaklarının etrafına direkt olarak uygulanır.

İşlem ne kadar sürer?

Göz çevresine iğne enjeksiyon yöntemiyle yapılan kaz ayağı botoks uygulaması herhangi bir anestezi süreçleri içermediğinden 15-30 dakika kadar kısa bir süre almaktadır. İşlem uygulanmadan önce anestezik krem uygulanır ve botolinum toksini göz çevresine dikkatli bir şekilde enjekte edilir.

Tedavi sonrası ne zaman banyo yapabilirim?

Göz çevresine botoks işlemi uygulandıktan sonra operasyon bölgesinde iğne izlerinden ötürü hafif kızarmalar ve küçük kabarıklıklar oluşabilmektedir, bu sebeple tedavi sonrası birkaç saat göz çevresine su değmemesi sağlıklı olacaktır. Operasyondan bir gün sonra ise banyo yapılmasında sakınca yoktur, ancak doktorunuza danışmanız en iyi karar olacaktır.

Kaz ayağı botoks işlemi acıtır mı?

Operasyona başlamadan önce göz çevresine anestezik krem uygulandıktan sonra botolinum toksini ile botoks işlemi uygulanır, bu sebeple işlem sırasında hiçbir acı hissedilmemektedir. Oldukça basit bir uygulama olmasına rağmen hemen gözle görünür etki vermektedir. İşlem sonrası küçük yara ve kızarıklıkların geçmesi ve botoksun da tam olarak oturmasıyla 5-6 günde göz çevrenizde canlı ve doygun görüntünün farkına daha çok varabileceksiniz.

Kaz Ayağı Botoksu Ne Kadar Kalıcı?

Kaz Ayağı Botoksu Ne Kadar Etkilidir ve Kalıcı mı?

Kaz ayağı botoksu işleminden sonra maksimum etkiye 2 hafta içerisinde ulaşır. İlk günlerde etki göstermemesi normal bir durumdur. İşlemin etkisini göstermesi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazı hastalarda bir hafta içerisinde de gözlemlenebilir. Bu sebeple kesin bir tarih verilmemektedir. 

2 hafta içerisinde etki görüldüğü için doktor kontrolleri de bu süreden sonra yapılır. Uygulama öncesinde yapılan işlemlerin fazla ya da gereksiz olması nedeniyle bu süre gereklidir. İşlemden önce yapılan muayenede kaşlar düzensiz bir görüntüye sahipse sonradan rötuş uygulaması yapılmaktadır. Bilimsel çalışmalardan elde edilen bulgulara göre işlemden 4 hafta sonra yapılan ara botoks tedavisi cildin botoksa karşı direnç göstermesine yol açabilir. Bu da işlemin kalıcılık süresinin kısalmasına neden olur.

Ayrıca konuyla ilgili olarak botox uygulamasının etkisi ne kadar süre sonra gözlenmeye başlar ve ne kadar süre kalıcı etkiye sahiptir gibi konulara değindiğimiz  “Botoks Etkisi Ne Kadar Sürer?” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kaz Ayağı Botoksu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kaz ayağı botoksu sonrasında işlemin maksimum düzeyde etki etmesi için hasta şu hususlara dikkat etmelidir:

 • Sedasyon ya da topikal anestezi altında uygulanan tedavi kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır.
 • Hasta, işlemin yapıldığı gün dolgunun bazı kaslara ulaşmaması için; yüz üstü yatmamalı ve öne doğru eğilmemelidir.
 • İşlemden sonra gün boyunca yüz bölgesine su değdirmemeli, ağır spor egzersizi yapmamalı ve alkol tüketmemelidir.
 • Operasyondan sonraki 2-3 saat boyunca hastanın sırt üstü yatmaması önemlidir. 
 • Botoks uygulaması sıcak ortamlarda etkisini kaybedebilir. Bu nedenle; hamam, solaryum ve sauna gibi ortamlarda bulunmamalıdır.

Ayrıca uygulama sonrası sürece dair daha detaylı bilgi alabileceğiniz “Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kaz Ayağı Botox Uygulamasının Riskleri ve Yan Etkileri Neler?

Kaz ayağı botoksu bazı hastalarda kendi yapılarından kaynaklı direnç oluşturabilir. Alın bölgesine uygulanan botoks işleminde de kişinin kendi bünyesine bağlı olarak direnç gelişebilir. Nadir olarak rastlansa da karşılaşılan bir durumdur. 

Botoks işlemlerinde iki farklı botoks toksin uygulanmaktadır. Hastanın bir türe direnç göstermesi durumunda diğeri uygulanabilir. Hastanın iki türe de direnç gösterdiği durumlar oluşabilmektedir. Bu durumda bu işlem etkisiz bir yöntem olmaktadır.

Tedavi sürecine karar verdikten sonra alanında uzman bir hekime başvurmanız farklı tedavilerin değerlendirilebilmesi bakımından önemlidir. Kişisel beklentiler ve sağlık geçmişi göz önünde bulundurularak hekim tarafından hasta bilgilendirilir. 

Alın ya da kaz ayağı botoksu için oluşabilecek riskli durumlar işlemden önce engellenebilir ya da farklı bir tedaviye yönlendirilebilir. Bu işlem için bir sağlık kuruluşuna başvurmanız ve alanında uzman hekime muayene olmanız önemlidir.

Göz Çevresi Kaz Ayağı Botoks Tedavi Fiyatları

Göz çevrenizdeki kırışıklık ve çizgi oluşumlarınız için doktorunuz ile ön görüşme sırasında kaz ayağı botoks uygulamasına yönelik prosedür ve fiyat hakkında bilgi alabilirsiniz. Kişisel cilt analiziniz yapıldıktan sonra tedavi için herhangi bir sorun bulunmuyorsa doktorunuz sizinle uygulamanın sürecini ve seanslarını planlayacaktır.

Kaz ayağı botoks uygulaması göz çevrenizdeki kırışıklıkların ve çizgilerin doldurulması farklı seansları içerebileceğinden tedavinin fiyatları belirlenirken bu kriterler dikkate alınır. Ayrıca kişisel durumunuz farklı ve daha iyi uygulamalarla daha iyi sonuç alabilecek şekilde de planlanabilmektedir.