Kilit askı yüz germe işlemi kişinin genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlayan ameliyatsız yüz germe tekniklerinden biridir. Yüz germe işlemleri içerisinde sıklıkla tercih edilmektedir. Bu işlemdeki amaç; çene bölgesinde oluşan sarkık ve gevşek derinin sıkılaştırılmasıdır. Fransız tekniği olarak da nitelendirilen bu kilit askı yönteminde burun ve ağız çevresinde oluşan kırışıklıklar ve yüzdeki diğer sarkık deri giderilir.

Yaşlanmaya bağlı olarak yüz hatlarının belirgin ve canlı görünmesini sağlayan dokular sarkar. Yaşlılık etkileri ilk bakışta gözle görünebilecek bir hale gelir. Yüz kaslarında oluşan gevşeme, bağ dokunun zayıflaması ile cildin sıkılığını kaybetmesi, elastin ve kolajen liflerinin aktifliğini yitirmesi ve cilt altında bulunan yağ yastıklarının yer değişikliği ile sarkıklar ve derin kırışıklıklar oluşur.

Teknikte kullanılan medikal ipler zamanla cilt dokusunda eriyerek cildin gergin ve sıkı bir görünüm kazanmasını sağlar. Hem erkeklere hem kadınlara uygulanan bir işlemdir. Dünyada sonuçlarının kısa sürede etki etmesi ve kişiye genç bir görünüm kazandırması ile bilinen popüler bir uygulamadır. Kişiye özel yapılan muayene doğrultusunda seans sayıları ve seans aralıkları belirlenmektedir.

Kilit Askı Yüz Germe Uygulaması Nedir?

Yaşlılık etkilerinin giderilmesi, ciltteki sarkmaların kaybolması için yapılan kilit askı yüz germe yöntemi, cerrahi işlemler kullanılmadan ip askı teknikleri ile yüzde germe işlemi sağlar. Yaşlanmaya bağlı cildimizde oluşan değişiklikler en çok yüz bölgesinde ortaya çıkar. Cilt altındaki bağ dokuların zayıflaması ile askı gücü azalır, bunun sonucunda da kırışıklıklar ve sarkıklar oluşur. Kilit askı yüz germe uygulaması, ciltte oluşan deformasyonları gideren bir tedavidir.

Medikal ipler kullanılarak yüz germe ya da askılama işlemi yapılır. Bu uygulama cilt üzerinde herhangi bir kesme ve dikiş prosedürü içermez. Klasik yüz germe işlemlerinden farklıdır. Kullanılan ipler dinamik bir yapıya sahiptir. Lokal anestezi altında hastaya uygulanan bu yöntemde cilt altına yerleştirilen ipler ile cildin yukarı doğru çekilmesi sağlanır. 

Kişinin yüzünde herhangi bir ifade kaybına yol açmadan işlem tamamlanır. Fransa’da geliştirilen kilit askı yöntemi yüz hatlarınızın belirgin hale gelmesini, düşük kaşların kaldırılmasını ve boyun bölgesindeki sarkmaların giderilmesini sağlar. Cilt dokusuna uygun olarak yüksek teknoloji ile üretilen ipler, güvenilir ve sağlıklıdır. Kişiye kaybettiği doğal görünümü kazandırmayı hedefler.

Ayrıca ameliyatsız yüz germe teknikleri olan “Örümcek Ağı Estetiği” ve “Fransız Askısı” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Kilit Askı Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Kilit askı yüz germe işlemi lokal anestezi altında gerçekleştirilen oldukça güvenilir ve konforlu bir uygulamadır. Uygulamanın prosedürü ise şu şekildedir;

 • İşlem yapılacak olan bölgenin uyuşması sağlanır.
 • Yaklaşık 1 saat içerisinde cilt altına ipler yerleştirilir. Cildin yukarı doğru çekilmesi, kırışıklıkların ve sarkıkların giderilerek cildin sıkı bir görünüme kavuşması sağlanır.
 • İşlem süresinde herhangi bir kesi açılmaz be iğne uygulaması yapılmaz.
 • Kırışıklık probleminden şikayetçi olan her yaştaki birey için uygun bir yöntemdir.
 • Tedaviden sonra hafif ağrı hissi yaşanabilir. Bu geçici bir komplikasyondur.

Kilit askı işlemini diğer yüz germe uygulamalarından ayıran kullanılan ipin özellikleridir. Bu ipler;

 • Esnek, güçlü ve cilt ile bire bir uyumludur.
 • İplerin etrafında ve her iki ucunda dokuya tutunmayı sağlayan kırçıllar ve kılavuz kanüller yer alır. 
 • İp üzerinde yer alan kırçıllar birbirine ters açılarla üretilir. Bu şekilde güçlü asılma özelliğine sahip olur. 
 • Kullanılan medikal ipin her iki ucunda sivri yapıda olmayan kör iki kanül yer alır.

Ne kadar kalıcıdır?

Kilit askı ile yapılan yüz germe işlemi ortalama 5-6 yıl kalıcı etkiye sahiptir. Bir seansta tamamlanan bu işlem ile hasta 5-10 yaş genç bir görüntüye sahip olur. Kişi; sıkı, canlı, genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşur. Bu görünüşün kalıcılığı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. 

Etkinin maksimum düzeyde görülebilmesi için doktor tavsiyelerine uyum sağlanmanız gereklidir. Kişinin zamanla yaş alması, cilt yapısının değişimine bağlı olarak işlemin kalıcılığı yitirildiğinde tekrar uygulanabilen bir işlemdir. Tekrarlanması durumunda kalıcılık süreci ilk seansa göre daha uzun sürebilir. 

İşlem ne kadar sürer?

Kilit askı yüz germe işlemi 15-30 dakika kadar kısa süren bir uygulama içerir. Genellikle anestezik krem uygulaması ile uygulandığından işlem sürecinde ve sonrasında acı hissedilmez. Buna ek olarak kilit askıda cilt altına yerleştirilen ip askılar sonradan yüzde batma hissi gibi hisler vermez bu ipler .ok ince yapıya sahiptir. Ayrıca el ile cilt temas edildiğinde de hissedilmez, kopma gibi durumlar yaşanmamaktadır.

Kilit askı ile Fransız askısı aynı mı?

Fransız askısı ile kilit askı aynı estetik uygulamalardır. Ancak daha farklı bir uygulamayı içeren Örümcek ağı estetiği kilit askıdan tamamen ayrı bir işlemdir. Örümcek ağı estetiği birçok ip askı ile uygulanırken Fransız tekniği daha çok 2-3 askı ile gerçekleştirilir. Daha detaylı bilgi almak için “Örümcek Ağı Estetiği ve Fransız Askısı Farkı Nedir?” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Hangi Bölgelere Kilit Askı Yapılır?

Fransız tekniğinden yararlanan kilit askı yüz germe uygulaması genel olarak yüzün tamamına uygulanabileceği gibi sadece belli alanlarda da tercih edilebilir. Örneğin sadece ağız çevresi kırışıklıklarının (marionette çizgilerinin) giderilmesi, yanaklardaki sarkık görünümün azaltılması için sadece bu bölgeye uygulanabilir. Ek olarak diğer estetik uygulamalarla entegre de edilebilmektedir, örneğin yanak bölgesinde sağlanan germe işlemi ile  elmacık kemikleri veya dudak dolgusu gibi uygulamalar entegre edilebilir.

İp askısı olarak da bilinen kilit askı ile yüz germe işlemi genel olarak şu bölgelere uygulanabilir:

Botoks ile kilit askı farkı nedir?

İki işlemde ameliyatsız estetik tedaviler olsa da birbirilerinden tamamen farklı uygulamalardır. Kilit askı küçük kancalara sahip ip askıları ile yüzde gerginlik etkisi sağlar. Botoks işlemi ise ise botolinum toksini içeren enjeksiyonu kırışıklık bölgelerine uygulayarak o bölgedeki kasların gevşemesini sağlamakta ve kırışıklığı bu teknikle geçirmektedir.

İki uygulama da farklı bölgelerde biri daha etkili sonuç verirken diğer daha zayıf etki sağlayabilmektedir. Örneğin kaş arası çizgilerinin giderilmesi için botoks uygulaması oldukça etkili ve pratik bir uygulama olurken ip askılar bu bölgede daha zayıf kalabilmektedir.

 

Kaş Arası Botoks Uygulaması

 

Kilit Askı Yüz Germe Uygulaması Nasıl Etki Eder?

Yüz germe uygulamaları arasında güvenilir olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen işlemlerden biri kilit askı yüz germedir. Kullanılan iplerin kişinin cilt dokusuna uyumlu olması bu işlemi konforlu kıla başlıca özelliktir. 

Prosedürün başarı ile tamamlanması, hastanın ifade kaybı yaşamadan doğal bir görünüme sahip olması işlemi alanında uzman bir hekimin yapması ile mümkündür. Kişinin genç, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmasının yanında şu etkileri oluşturur;

 • Esnek yapıdaki iplerle yapılan işlemde hasta bir ifade kaybı ya da mimik kaybı yaşanmaz. 
 • Kontrollü esneklik olarak tanımlanan özellik ile yüzünüzde sahte bir görünüş oluşmadan ipler zamanla kaybolarak cildinizle uyumlanır.
 • Kullanılan ipler çok katmanlı bir yapıya sahiptir. Güçlü askılama özelliği ile dokuya sıkı bir şekilde tutunarak kişiyi 5-10 yaş genç gösterir. 
 • Güçlü askılama özelliğine sahip olan yüksek teknoloji ile üretilen ipler ciltte 5-6 yıl kalıcı etki gösterir.
 • Yüz hatlarını belirginleştirerek sarkan cildi giderir. Yüz belirgin bir sıkılığa ve gerginliğe sahip olur.
 • Çene, ağız ve burun bölgesindeki sarkmaları azaltır.
 • İplerin hasa tarafından hissedilmesi mümkün değildir. Yerleştirilen ipler kişinin doğal yüz ifadesine ve hatlarına uyumlanır. Böylelikle hasta doğal bir görünüme kavuşur.

Kilit Askı Yüz Germe Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yüz germe işleminde kilit askı yaptıranların işlemden sonra dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara önem verilmesi işlemden alınan etkiyi ve kalıcılık süresini artırmaktadır. Bunlar;

 • Uygulama herhangi bir istirahat süreci içermez. Bu süreçte en önemli husus; güneş ışığına karşı korunmaktır. Ortalama 1 ay boyunca güneş koruyucu kullanmanız cilt lekesi oluşmaması için önemlidir.
 • İşlem yapılan bölgeye baskı uygulamaktan kaçınmalı, cildinize fazla temas etmemelisiniz.
 • Aşırı soğuk ve aşırı sıcak ortamlardan kaçınmalısınız.
 • İşlemden sonra hekim önerisine uyarak duş almalı, cildinizi yıkamalısınız.

Kilit Askı Yüz Germe Uygulamasının Diğer İşlemlerden Farkı Nedir?

Yeni ve popüler bir yöntem olan kilit askı uygulamasının diğer uygulamalardan farkı şu şekilde sıralanabilir;

 • Kilit askı yönteminde hastanın iyi analiz edilmesi durumunda işlem sonrasında ilk 3 ay boyunca iplerin etrafında fibröz film olarak adlandırılan bir tabaka meydana gelir. Bu tabaka ile cildin uzun yıllar boyunca aşırı düzeyde sarkmasına engel olur.
 • Likra maddesinin iplerde yer alması ile ipler esneyebilen bir yapıya sahiptir. Böylelikle kilo alma-verme gibi durumlarda ipler esneyerek yüzünüzün devamlı sarkmasını önler. Cildin sürekli balansta olmasını sağlar.
 • İpler kişinin cildine uyum sağlayan doğal bir yapıdadır. Esnek olması, sabit bir yapıda olmaması nedeni ile mimiklerinizi kullanırken onlarla birlikte hareket eder.
 • Klasik yüz germe yöntemleri hafif sarkmalarda etkiliyken kilit askı yöntemi şiddetli sarkmalarda da etkilidir. Kişiye özel hazırlanan tedavi planı ile 80 yaşına kadar her bireyde etkili sonuçlar elde edilir.
 • Kilit askı yöntemlerinin en önemli etkilerinden biri 5-6 yıl uzun süre kalıcılığa sahip olmasıdır.

Kilit Askı Yüz Germe Tedavisi Fiyatı

İp askı tekniği olan kilit askı yüz germe işlemi öncesi doktorunuz ile ön görüşme sürecinde kişisel beklentileriniz değerlendirilmektedir. Doktorunuz ile yapılan değerlendirme ile operasyon planlanmaktadır, bu süreçte doktorunuza fiyatı danışabilirsiniz. Ayrıca benzer ameliyatsız yüz germe uygulamaları arasında  tercih yapabilmeniz için size bilgilendirme de yapılmaktadır.