Marionette dolgusu; ağız kenarından çeneye kadar uzanan Marionette çizgilerinin belirginliğinin azaltılması için çene bölgesine yapılan işlemdir. Fransızca bir kelime olan “Marionette” kukla anlamına gelmektedir. Çene yapısı küçük olan bireylerin, kuklaya benzer bir görünüme sahip olduğu düşünülerek bu isim verilmiştir.

Yaşlılık etkilerinin en çok görüldüğü yer yüz bölgesidir. Kolajen ve elastin üretiminin azalması, cilt altı dokusunun erimesi sonucu ciltte çizgiler ve kırışıklıklar oluşur. Bu etkiler kişinin kızgın, üzgün ya da yorgun görünmesine neden olur. Ağız ve çene arasında oluşan Marionette çizgileri sarkık bir görüntü oluşturur. 

Çene bölgesi ve dudakların iki ucu arasında kalan ince kırışıklıklar Marionette çizgileri olarak adlandırılır. Marionette dolgusu ile belirtiler ortadan kaldırılmaktadır. Sağlıklı ve güvenilir bir işlem olması sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Bu tedaviyi yaptıranlar işlemden sonra sahip olmak istedikleri doğal görünüme kavuşabilirler.

Marionette Dolgusu Nedir?

Marionette dolgusu; kişinin yaşlanmasına bağlı olarak oluşan elastikiyet kaybı ile ağız kenarlarından çeneye doğru oluşan çizgilerin kaybolması için yapılan dolgu prosedürüdür. Yüzün alt bölgesinde olan Marionette çizgileri, ağız köşelerinden çene altına uzanan dikey hatlardır. Çene yapısı küçük olan bireylerde daha sık görülen bu çizgiler dolgu işlemi ile giderilebilmektedir.

Dolgu maddesinin içeriğinde neler var?

Başta hyalüronik asit olmak üzere dermal dolgu maddeleri Marionette dolgu tedavisinde kullanılmaktadır. İnsan vücudunda doğal olarak bulunan hyalüronik asit kırışıklıkları gidererek cilde hacim kazandırır. Herhangi bir yan etkisi olmayan bu madde cilt kalitesinin atmasını sağlar.

Marionette Çizgisi Nedir, Dolgu İşleminin Etkisi Nasıldır?

Marionette Dolgusu Nasıl Yapılır?

Marionette dolgusu ile çene bölgesinde istenmeyen kırışıklıklardan kurtulmak mümkündür. Bu estetik müdahale şu şekilde gerçekleşir:

  • Hastanın isteğine göre işlem bölgesine anestezi etkili kremler uygulanır.
  • Çenenin köşe noktalarına dermal dolgu maddesi enjekte edilir.
  • Uygulanan dolgu maddesinin içerisinde yer alan yağlı atrofi ile kırışıklık olan bölgeler doldurulur. Böylelikle kişinin beklediği görünüme ulaşılır.
  • İşlem sırasında çok ince uçlu iğneler ya da kanüller kullanılarak hyalüronik asit enjekte edilmektedir.
  • Uygulama süresince hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. 
  • İşlem ortalama 10-15 dakika içerisinde etkisini gösterir.

Dolgu işlemi ne kadar sürmektedir?

Marionette dolgusu işleminden hemen sonra tedavinin etkileri gözle görünebilir düzeydedir. Tam olarak etki etmesi ise yaklaşık 1 hafta içerisinde tamamlanır. Bu süreçten sonra hasta arzu ettiği görünüme kavuşabilir. Etki süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Tedaviden sonra doktor tarafından kontroller yapılır. Bir sorun olması halinde ek tedaviler uygulanabilir.

Marionette dolgusu ne kadar kalıcıdır?

Başta hyalüronik asit olmak üzere farklı dermal dolgularla yapılan Marionette dolgusu yaklaşık 18-24 ay kalıcıdır. İşlemden hemen sonra etkileri gözlemlenebilir. Herhangi bir iyileşme ya da istirahat süresine gerek yoktur. Kalıcılığı geçtikten sonra aynı etkinin devam edebilmesi için işlem tekrarlanmalıdır. Tekrarlanan uygulamalar kalıcılık süresini uzatmaktadır.

Tedavi acı verir mi, işlem sonrası günlük işlerime devam edebilir miyim?

Marionette dolgusu ağrısız ve acısız bir prosedürdür. Kişiye işlemden önce uyuşturucu krem sürülür. Uygulanan topikal anestezi ile hastanın kanül ya da ince enjeksiyon ile yapılan işlemi hissetmesi mümkün değildir. Krem tercih etmeyen bireylerde de çok hafif bir sinek ısırığı hissi görülebilir.

Çene Altı Marionette Dolgusu Ne Zaman Yapılır?

Marionette dolgusu genelde 30 yaşın üzerindeki bireylere uygulanmaktadır. Bunun sebebi bu yaşlardan itibaren cildin elastikiyetini kaybetmesi ve kolajen üretiminin azalmasıdır. Bunun sonucu olarak cildimiz direk olarak etkilenir, derin çizgiler ve kırışıklıkla oluşur. Marionette çizgileri de belirtilerden biridir. Kişinin yorgun, mutsuz ve solgun görünmesine neden olur.

Marionette Dolgusu Ne İşe Yarar, Faydaları Neler?

Marionette dolgusunun amacı; kişinin yaşlanmaya bağlı olarak dudak kenarlarındaki çizgileri gidererek genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşturmaktır. Kısa sürede çizgilerden kurtulmanızı amaçlayan bu işlem güvenli ve konforlu bir tedavidir. Olduğunuzdan daha yaşlı bir görünüme sahip olmanızı engeller. Bu tedavi tek başına uygulanabildiği gibi diğer dermal dolgu işlemleri ile de kombine edilebilir. Böylelikle birden çok işlem ile genç görünüme kavuşmak mümkün olmaktadır.

Marionette Dolgusu Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dermal dolgu işlemlerinde olduğu gibi Marionette dolgusunda da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Bunlar şu şekildedir:

  • Sauna, buhar odası, hamam ve solaryum gibi aşırı sıcak ortamlarda doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca bulunmamalısınız.
  • İşlem yapılan çene bölgesine herhangi bir temasta bulunmamalı, baskı oluşturabilecek durumlardan kaçınmalısınız.
  • Doktorunuzun verdiği tavsiyelere uymanız dolgunun kalıcılığını artırabilir.

Marionette Dolgusunun Yan Etkisi Var Mı?

Marionette dolgu tedavisinin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Tedavi öncesinde yapılan muayene doğrultusunda cildiniz işleme uygun değilse doktor tarafınıza bildirecektir. İşlemden sonraki günlerde kontrollerinize dikkat etmeniz önemlidir. Herhangi bir olumsuz durum yaşanması halinde hekim tarafından ek işlemler uygulanabilir.

Sık Sorulan Sorular

Marionette dolgusu ne kadar süre dayanır?

Hyaluronik asit bazlı olarak uygulanan Marionette dolgusu 12-18 ay kalıcılığı sağlayabilecektir. Genel olarak estetik uzmanları dolgu maddesi olarak ciltte herhangi bir yapı hasarına sebep olmaması açısından geçici uygulamaları referans almaktadır.

Marionette dolgusu işlemi ne kadar sürer?

Çene altı Marionette dolgu işlemi genel olarak 30 ila 45 dakika sürmektedir. İşlem sırasında herhangi bir genel anestezi gibi bir prosedür de içermediğinden işlem sonrası istirahat gerektirmemektedir.

Marionette dolgusu ile birlikte diğer yüz dolguları yapılabilir mi?

Yüz bölgesinin sadece çene altı bölgesini ilgilendiren Marionette dolgu enjeksiyonu tedavisi oldukça basit bir uygulamadır, diğer hafif estetik uygulamalarla beraber yapılmasında bir sakınca yoktur.

Dolgu sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Marionette tedavi işlemi sonrası operasyon uygulamanın yapıldığı bölgede hafif kızarmalar, küçük şişlikler olabilmektedir. Bu açıdan işlem sonrası gün içinde bölgeye su ile temas edilmemesi, basınç uygulanmaması ve aşırı güneşe maruz kalınmaması sağlıklı olacaktır.

Bu estetik işlem için uygun aday kimlerdir?

Marionette dolgu uygulaması, yüzünün alt bölgelerinde sarkmaları ve kırışıklıkları olan herkes için uygun bir işlem olacaktır. Ancak, hamilelik, emzirme, enfeksiyon veya cilt hastalıkları gibi durumlar için doktorunuza danışmanız gereklidir.