Medikal el ve ayak bakımı; tırnak ve deri hastalığı gibi rahatsızlıkları olan bireylerin bazı tedavilerden önce tedavinin hızlı etki etmesi için uygulanan işlemlerdir. Bu uygulamaların el ve ayakların daha sağlıklı olması için tercih edilmesi de önemlidir.

En çok kullandığımız organlarımız olan el ve ayaklarımız zaman zaman profesyonel bakıma ihtiyaç duyar. Sağlıklı, hoş görüntüye sahip el ve ayaklar için bakım uygulamalarının uzmanlar tarafından doğru tekniklerle, sterilize ortamda gerçekleşmesi oldukça önemlidir. Uygun ortamda bakım yapılmadığında pek çok sağlık problemine yol açabilir.

Medikal Ayak Bakımı Uygulamaları Nelerdir?

Kişisel olarak evde yapılan bakımlar yeterli düzeyde etkili olmayabilir. Bu nedenle medikal bakım işlemlerini tercih etmeniz maksimum verim almanızı sağlar. Profesyonel olarak bu işle uğraşan uzmanlara başvurabilir, estetik ve sağlık açısından bakımlı el ve ayaklara sahip olabilir, yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz. 

Medikal El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

El ve ayak bakımı uygulamalarında önemli olan; işlemin hijyenik ve steril ortamda uygulanması, kişiye acı vermeden, rahatsız etmeden sürecin tamamlanması oldukça önemlidir. Sinir sistemi ve dolaşım sisteminin hasar almadan bakım yapılmalıdır.

Medikal el ve ayak bakımı uygulamalarında; tırnak yüzeylerinin temizliği, tırnak parlatılması, hijyenik tırnak kesimi, dizayn oluşturulması, sert derinin temizlenmesi gibi işlemler özel cihazlar aracılığı ile yapılmaktadır. Böylelikle hem sağlıklı hem de estetik sonuçlar edilir.

Dış etkenlerin olumsuz etkilerine en çok maruz kalan organlarımız ellerimizdir. Özellikle soğuk havalarda eller çok tahriş olduğu için özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Ayaklar, vücudumuzdaki tüm organlarda etkiye sahiptir. Sağlığın korunması ve iyileştirilmesi için ayaklara bakım yapılması oldukça önemlidir.

El ve ayaklardaki sağlık sorunların tanımlanması, bakım önlemleri ve koruyucu uygulamaları tıbbi bakımda bütündür. Uygulanan yöntemler aşağıda detaylı olarak açıklanmaktadır.

1. Ayak Bakımı Uygulamaları

Vücut sağlığının korunması bakımından ayak sağlığı oldukça önemlidir. Genellikle sıcak havalarda ayakların ayakkabı içinde havasız kalması, sıklıkla suya temas etmesi gibi sebeplere bağlı olarak cilt hasar görmektedir. Ayaklar belirli aralıklarla bakıma ihtiyaç duyarlar.

Zamanla kalınlaşan ayak derisi ve tırnaklardaki mantar oluşumu özel cihazlarla mekanik olarak temizlenir. Bu işlem ile tırnak mantarı, tırnak yatağına ulaşarak temizlenebilir. Tüm vücudumuzu taşıyan ve en fazla hasar gören organ olması ayaklarda çatlaklara, cilt kuruluğuna ve tırnak batmalarına yol açabilir.

Ayakların vücut sağlığına zarar vermemesi, yürüme bozukluğuna yol açabilecek problemler oluşturmaması ve estetik açıdan güzel bir görünüme ulaşabilmesi için bakım yapılması oldukça önemlidir.

2. Yıpranan Cildin Onarımı

El ve ayakların yıpranmış olması, ayakta oluşan nasır, ayakkabının konforsuz olması, yeterli bakım yapılmaması, mantar oluşması gibi nedenler ile yeterli bakım yapılmayan cildin ihtiyacı karşılanmaktadır.

Medikal el ve ayak bakım uygulamaları ile kişiye steril ve güvenli bir ortamda profesyonel işlemler uygulanmaktadır. Sinir ve dolaşım sisteminin sağlığının korunması cilde yapılan uygulamalar ile mümkündür.

Cilt uzmanları tarafından rutin olarak uygulanması tavsiye edilen medikal ayak ve el bakımı cildin sağlığına ve canlılığına kavuşmasına yardımcı olur. Bu işlemler özel tıbbi cihazlar ile uygulanmaktadır.

3. Nem Dengesinin Sağlanması

El ve ayakların ihtiyacı olan nemi karşılayamadığı durumlarda cilt tahriş olur, kuruluk artar, çatlaklar ve küçük kanamalar oluşur ve deri pul pul dökülebilir. Özellikle bu belirtiler soğuk aylarda en çok etkisini el ve ayaklarda gösterir.

Nem dengesinin korunmasını sağlamak için düzenli olarak tıbbi bakım yaptırılmalı, ev ortamında peeling uygulanmalıdır. Nemlendirici kremlerin de kullanılması cildin yumuşamasına ve nem ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur.

4. Tırnak Bakımı

Tırnakların doğru kesilmesi sağlık açısından oldukça önemlidir. Tırnağın sert ya da yumuşak bir yapıya sahip olması kişiden kişiye değişiklik gösteren genetik bir durumdur. Örneğin; tırnağı sert bir yapıya sahip olan bireylerin tırnaklarını duştan sonra kesmesi önerilmektedir. Tırnaklar yumuşadığı için kolaylıkla kesilebilir.

Bu uygulama ile tırnak sağlığı korunabilir ve olası çatlamaların önüne geçilebilir. Normal bir vakitte tırnak kesimi yapılacaksa tırnak yüzeyleri nemlendirilebilir ya da bir kapta ılık suyun içerisinde 10-15 dakika bekletilebilir. Tırnak yatağında ve diplerde yumuşama olacağı için bakım yapmak konforlu ve sağlıklı olur.

Tırnakların çok uzun ya da dipten kesilmemesine önem verilmelidir. Bunun için doğru ölçü tırnak etlerinizin acımadığı bir kesim olabilir.  Hilal biçiminde kesilmesi tavsiye edilir. Ayaklar ve eller sık sık ılık su ile temizlenmeli ve kurulanmalıdır. Ayakkabı alırken ayak yapısına uygun olanın alınmasına dikkat edilmeli, pamuk çorap tercih edilmelidir.

5. Manikür ve Pedikür Uygulamaları

Manikür ve pedikür uygulamaları genellikle medikal bakım ile karıştırılmalıdır. Birbirinden çok farklı işlemlerdir. Medikal bakım profesyonel uygulamaları içermektedir. Örneğin; tırnak etleri manikürde kesilirken medikal uygulamalarda kesilmez, ayaklara ponza taşı kullanılmaz ya da suda bekletilmez.

Kısaca keskin aletlerle yapılan işlemler medikal bakımda kullanılmaz. Ölü derinin kesici aletler ile temizlenmesi derini kalınlaşmasına yol açacağından medikal işlemlerde uygulanmaz. Böylelikle enfeksiyon gibi olası pek çok rahatsızlık engellenir.

Manikür ve Pedikür Uygulamaları Zararlı mı?

Medikal El ve Ayak Bakımı Uygulamaları Nelerdir?

Medikal el ve ayak bakımı; tırnaktaki mantarın temizlenmesi, hamilelik sürecinde ayakların bakımı, deforme olan tırnakların iyileştirilmesi, batık tırnak tedavisi gibi birçok işlemi içermektedir.

Çatlak topuk ve nasır tedavisi, ortez uygulamaları tırnak yüzeylerinde temizlik, tırnak kesimi ve sertleşen derilerin giderilmesi de bu işlemler arasında yer almaktadır.

Batık Tırnak Tedavisi

Batık tırnak oluşumuna neden olan genellikle ayak yapısına uyun olmayan ayakkabıların kullanılmasıdır. Genellikle kadınlarda hamilelik döneminde oluşan ayak şişliklerine bağlı olarak batık tırnak sorunu gelişmektedir. Batık tırnak oluşumuna neden olan diğer faktörler şu şekildedir:

 • Tırnağın darbe alması
 • Ayağın bir yere çarpılması, ayağa basılması sırasında tırnağa denk gelmesi
 • Yüksek topuklu, ucu sivri ve dar ayakkabıların kullanılması, dar çorap kullanımı
 • Yanlış tırnak kesimi
 • Genetik yatkınlık
 • Manikür ve pedikür uygulamalarının hatalı yapılması

Batık tırnak problemi genellikle ayakta baş parmakta görülmektedir. Tedavinin hijyenik bir ortamda yapılması önemlidir. İşlem yapılacak bölge lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra özel bir alet kullanılarak batığın kök kısmı temizlenir. Ağrısız ve acısız bir şekilde tamamlanan bu işlemden sonra batığın tekrarlanması engellenmiş olur.

Deforme Tırnakların İyileştirilmesi

Tırnak yatağının kontrolleri yapılarak tırnağın inceltilmesi işlemidir. Kişinin tırnak yapısına ve problemine uygun olarak bir tedavi planı oluşturulur ve işlem yapılır.

Tırnak Mantarı Bakımı 

Tırnaklarda mantar oluşumu oldukça sık rastlanan bir problemdir. Genellikle ayakların baş parmağında görülür. Ayak parmaklarında görülen mantardan 20 kat daha fazla tırnak mantarı görülmektedir. Buna neden olan faktörler genelde şu şekildedir:

 • Ayakların aşırı terlemesi
 • Kan dolaşımında meydana gelen bozukluklar
 • Yetersiz besin tüketimi
 • AİDS, kemoterapi tedavisi gibi bağışıklık sistemini zayıflatan durumlar
 • Tırnağın darbe alması
 • Şeker hastalığı
 • Yaşlılık

Tırnak mantarı tedavisinde genelde oral yolla kullanılan ilaçlar ve topikal kremler kullanılsa da tedavi etmesi bakımından yeterli değildir. İlaç kullanım süresi uzun olsa da mantar problemi sürekli yinelenmektedir. 

Medikal bakım ile kullanılan özel törpüler mantarı kökünden temizler. Tırnağı tedavi için hazır hale getirir. Mantar tamamen temizlenene ve tedavi süresi sonra erene kadar seanslar uygulanmaya devam eder.

Ortez ve Nasır Tedavisi

Medikal bakımda nasır oluşan bölge öncelikle ölü deriden kurtarılır. Kullanılan özel merhemler ile nasır oluşan bölgeye masaj yapılarak uygulanır. Bu kremlerin içerisinde üre bulunur. Böylelikle nasır oluşan bölgenin yumuşaması sağlanır. Nasırın yinelenmesine engel olur.

Jel Tedavisi

Batık oluşan tırnakların yatağının iyileştirilmesi, deforme olan ve kalınlaşan tırnakların düzeltilmesi amacıyla jel tedavisi uygulanır. Mantar oluşan tırnaklarda jel uygulaması ile sıvının emilmesi engellenir. Böylelikle tedavinin hızla sonuç vermesini sağlar. Tırnak mantarından dolayı estetik açıdan hoş olmayan görüntüyü tırnakların kalınlaşmasına yol açmadan iyileştirir.

Medikal El ve Ayak Bakımı Neden Önemlidir?

Cildin sağlıklı olması korunmuş bir yapı oluşturur. Doğru şekilde yapılan el ve ayak bakımı tırnak hastalıklarından korunmaya yardımcı olur. Cilt bakım uzmanları tarafından yapılan muayeneler doğrultusunda kişinin cildi, el, ayak ve tırnakları ile ilgili problemler ve riskler saptanır. Bu doğrultuda kişiye özel tedavi ve bakım uygulamaları belirlenir. 

Manikür ve pedikür işlemlerinden faklı olarak medikal bakımda kişinin yapısına ve ihtiyaçlarına özel çözümler uygulanır. Problemli durumlarda uygulamalar yapılırken el ve ayak sağlığı için koruyucu işlemler de uygulanmaktadır.

Bakım uygulamaları sırasında makas ya da pens gibi aletler kullanılmaz. Tırnak ve ciltteki ölü derinin giderilebilmesi için özel törpü cihazları kullanılmaktadır. Kuru sistemde çalışan yüksek devirli törpü yapan makinelerdir. 

Cildin ve tırnağın bariyerinin korunabilmesi için özel bakım ürünleri ve SPA gibi bakımlar uygulanmaktadır. Yaşlılık karşıtı vitaminler, yoğun yapıya sahip nemlendiriciler, tırnak sertleştiriciler, sıcak maske, kişiye özel parafin bakımları uygulanır.

Diyabetli hastalar için ayak bakımı nasıl yapılmalıdır?

Medikal El Bakımı

Dış etkenlere ve olumsuz çevre koşullarına en çok maruz kalan organımız ellerimizdir. Bu sebeple belirli periyotlarla özel işlemleri ellerimize uygulayarak ihtiyaç duyduğu bakımı karşılayabiliriz.

Sağlık ve estetik alanında özel iyileştirme yöntemleri olarak medikal el bakımı uygulanmaktadır. İşlem uygulanmadan önce eller dezenfekte edilerek steril hale getirilir. Özel ışıklı büyüteçlerle cilt kontrol edilir, eğer bir sorun yok ise işlemler uygulanır.

Medikal Ayak Bakımı

Medikal el bakımında olduğu gibi ayaklarımız özel ilgi isteyen organlarımızdan biridir. Ayakkabı içerisinde uzun saatler boyunca kalması gibi nedenlerle ara sıra bakım yapılmalıdır. Yalnızca ayak bakımı işlemlerinde topuk çatlaklarının giderilmesi için temizleme uygulamaları yapılmaktadır. Ayak üzerindeki nasırlar ve sertleşmiş deriler temizlenerek cildin nemlenmesi sağlanır. Bu işlemler kişinin ihtiyacına yönelik yapılmaktadır.

Medikal ayak bakımı şu şekilde uygulanmalıdır:

 • El bakımlarında uygulanan rutin işlemler ayaklarda da uygulanır. Tırnak etlerinin temizlenmesi, tırnak kesilmesi, ayakların yıkanarak dezenfekte edilmesi vs.
 • Medikal bakım sırasında işlem yapılırken tırnakların kenarındaki etler özel cihazla frez uçlar ile yüksek devirde temizlenmelidir. Pens ile kesim yapılmamalıdır.
 • Tırnak etlerinin kesilmesi daha sert ve yoğun bir biçimde çıkmasına yol açarken frez uçlarda böyle bir durum oluşmamaktadır. 

Deri Sertleşmesine Yönelik Bakımlar 

Genellikle ayak tabanında devamlı yere basmaktan kaynaklanan basıncın etkisi, sürtünmeye bağlı deri sertleşmelerinde sertleşen bölgeler özel cihazlarla temizlenir. Yinelenmesinin önüne geçmek için basınç etkisini ortadan kaldıran malzemeler uygulanır. Cildin yapısına uygun olan ürünler uygulanır, ölü deriler giderilir. Bu işlemin düzenli aralıklarla uygulanması derinin yumuşak olmasını sağlar.

Ayak Terlemesine Yönelik Bakımlar

Podoloji uzmanları tarafından terleyen ayak problemlerine çözüm uygulanır. Genellikle ayak terlemesine bağlı olarak deformasyon ve koku oluşmaktadır. Bunun için sağlık kuruluşlarına başvurarak bakım yaptırabilirsiniz.

Çatlak Topuk Bakımı

Ciltteki çatlaklar genellikle kuru ve yağ bakımından yetersiz olan ciltte oluşmaktadır. Çatlakların ilerleyerek derinleşmesi pek çok soruna yol açabilir. Mikroorganizma ya da virüsler çatlaklardan damarlara ulaşabilir. Damarlardan vücuda taşınma riski bulunmaktadır.

Ayak altında yer alan sinir uçları ağrı hissine ve vücutta ağrıya yol açabilir. Bunun tedavisi için öncelikle topukların yumuşaması sağlanır. Çatlakların etrafındaki alanlar temizlenerek yoğun nemlendiriciler uygulanır. Bazı durumlarda çatlaklar derin olabilir. Bunun için düzenli olarak bir süre bakım yapılmalıdır.

Diyabet Hastalarında Ayak Bakımı

Kandaki şeker düzeyi yüksek olan ya da regüle olmamış olan bireylerde ayak sağlığı problemleri sağlıklı inşalara göre fazladır. Diyabetik ayak kavramı; ayaklardaki kan dolaşımının yetersiz olmasına bağlı olarak tıkanmalar ve darlıklardan kaynaklanan doku yaralarına verilen isimdir.

Diyabet hastalarının ayak bakımlarına önem vermesi oldukça önemlidir. Alanında uzman kişiler tarafından düzenli olarak kontrol edilmesi ve bakım uygulamaları yapılması diyabetik ayak oluşmasına engel olabilir.

Hamilelikte Ayak Bakımı

Ayakların sağlığının korunması hamilelikte oldukça önemlidir. Böylelikle vücutta ortaya çıkabilecek problemlere engel olunur. Hamile bireylerde doğal olarak vücut ağırlığı artmakta, ayağa uygulanan baskı artmaktadır. Bu baskı ayakta pek çok soruna yol açabilir. 

Nasır, taban düşüklüğü ve tırnak bakması genelde hamile bireylerin ayaklarında en sık görülen problemlerdir. Vücut ağırlığının artması basınca yol açarken basınç nasır oluşumuna neden olur. Böylelikle ayakta oluşan taban düşüklüğü eklemlerde deformasyona yol açar. Oluşan değişiklikler uygulanan özel bakımlarla tedavi edilerek cilt koruma altına alınır.

Spor Yapanlar İçin Ayak Bakımı

Düzenli olarak spor yapan bireylerin ayak bakımını rutin haline getirmeleri önemlidir. Aksi durumda deri deformasyonları, nasır oluşumu, terleme ve ayak tabanına uygulanan baskı nedeniyle pek çok sorun meydana gelebilir.

Spor sırasında kullanılan ayakkabıya uygun olarak ayak bakımının yapılması ve tırnakların kesilmesi iyi bir önlemdir. Duş, giyinme kabini gibi ortak kullanılan mekanlarda bulaşabilecek mantar ve benzeri hastalıklara yönelik önleyici bakım yapılmalıdır.

Ayak Yarası Nasıl Oluşur?  

Genellikle ayağa batan iğne, diken ya da çivi gibi cisimler iltihap oluşmasına yol açabilir. Ayağa alınan darbeler, ayakkabı içine kaçan küçük taş ya da kum gibi maddeler fark edilmeden yara oluşmasına neden olmaktadır. Genellikle ağrısı hissedilmediği için yara ilerleyebilir. Düzenli olarak yapılan medikal ayak bakımları ile tedavi edilebilir. Genellikle yaralar şu durumlarda oluşabilir:

 • Parmak aralarında mantar oluşması
 • Ayakta oluşan kabarcıklar ve su toplamaları
 • Cildin kuru olması
 • Çeşitli sebeplerle oluşan nasırlar
 • Sigara tüketilmesi
 • Dokunma duyusuna karşı hissizlik
 • Tırnaklarda görülen şekil değişiklikleri (içe kıvrılması vb.), kalınlaşması
 • Devamlı üşüme

Sık Sorulan Sorular

Hangi durumlarda ayak bakımı gereklidir?

Ayak bakımı, ayak sağlığına özen göstermek için gereklidir. Bu bakımlar ayak hijyenine önem verilmesi, ayak mantarı, tırnak mantarı ve enfeksiyonları önlemek gibi amaçları içermektedir. Ayaklarda ödem, topuk çatlaması, nasır, batık tırnak gibi sorunlar da bu bakım uygulamaları ile giderilebilir ve önlem alınabilir.

Sağlıklı ayaklar için nasıl bakım yapılabilir?

Sağlıklı ayaklar için düzenli olarak ayakları yıkamak, özellikle ayak parmakları arasını kurulamak gereklidir. Tırnakların düzenli olarak kesilmesi, çatlak topukların önlenebilmesi için nemlendirici kremler kullanılması, ayakkabı seçimine dikkat edilmesi gibi uygulamalarla sağlıklı bir bakım tercih edilmiş olacaktır.

Ayak kokusu nasıl giderilebilir?

Ayak kokusu, terleme sonucu oluşan bakterilerin deride neden olduğu bir sorundur. Ayakların düzenli olarak yıkanması ve kurulanması, nemi emen çorap ve ayakkabılar kullanılması, ayak hijyenine dikkat edilmesi ile koku sorunu giderilebilecektir.

Nasır neden olur ve nasıl tedavi edilir?

Nasır, sürtünme ve baskı sonucu cildin hissizleşerek o bölgenin kalınlaşmasıdır. Tedavi uygulamaları olarak nasırların yavaşça törpülenmesi, nasır pedleri kullanılması gibi yöntemler uygulanabilir. Ayrıca ayakkabı seçerken ortopedik olması da önemlidir.

Ayakları rahatlatmak için ne yapılabilir?

Ayakları rahatlatmak isterseniz, ayaklarınızı ılık suya batırmak, masaj uygulamak ve ayaklarda basınç oluşturacak yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınmak önerilir. Ayaklarda ağrı ve ödem oluştuğunda kan basıncını hafifletmek için soğuk uygulamak ve yüksekte tutulması da sağlıklı bir tercih olacaktır.

Diyabetli hastalar için ayak bakımı nasıl yapılmalıdır?

Diyabetli hastalar ayak bakımı uygularken ayakların yaralanmasını ve enfeksiyon riskini azaltmak için dikkatli olması önemlidir. Ayaklarda herhangi bir yara veya enfeksiyon belirtisi görülürse, hemen doktora başvurulması önemlidir.