Meme dikleştirme ameliyatı olarak bilinen mastopeksi; çeşitli nedenlerle sarkan memelere sahip olan bireyler tarafından tercih edilen bir işlemdir. Bu işleme meme estetiğinde sıklıkla başvurulmaktadır. Prosedür; sarkan derinin vücuttan tahliyesi ve gevşek dokunun yukarı doğru toplanmasını içermektedir.

Göğüs kaldırma operasyonundan sonra iz kalır mı?

Göğüslerin sarkık bir görüntüye sahip olması; bireyin estetik açıdan rahatsız olmasına sebep olmaktadır. Kıyafet tercihini de etkileyen bu sorun meme dikleştirme ameliyatı ile tedavi edilmektedir. Göğüslerin büyüklüğüne ve sarkma miktarına göre farklı yöntemler uygulanmaktadır. 

Meme dikleştirme ameliyatı; meme büyütme, küçültme, toparlatma gibi yöntemlerle birlikte uygulanabilmektedir. Bu yazımızda meme dikleştirme ameliyatı ile ilgili şu sorulara cevap bulabilirsiniz:

 • Göğüs neden sarkar?
 • Meme sarkması hangi şekillerde görülür?
 • Meme dikleştirme ameliyatı (mastopeksi) nedir?
 • Meme dikleştirme ameliyatı teknikleri nelerdir?
 • Göğüs dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır?
 • Göğüs kaldırma operasyonundan sonra iz kalır mı?
 • Meme dikleştirme ameliyatı sonrası emzirme
 • Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme süreci
 • Meme dikleştirme ameliyatının faydaları nelerdir?
 • Operasyonun riskleri ve komplikasyonları nelerdir?

Göğüsler Neden Sarkar?

Göğüs dokusu ve dokuyu saran cilt derisi zaman içinde birçok sebep ile şekillenerek hacim ve şekil olarak değişiklik gösterir. Bu değişim kişinin yapısına göre değişiklik göstermektedir. Bazı kadınlarda memenin yumuşak bir dokuya sahip olması, yapısal ve çevresel faktörlerden etkilenerek daha hızlı sarkmasına sebep olmaktadır.

Meme sarkması şu sebeplerle oluşmaktadır:

 1. Meme dokusunu taşıyan bağların genetik olarak zayıf olması
 2. Gebelik ve emzirme dönemlerinde meme dokusunun büyümesi ve cildin genişlemesi
 3. Emzirme dönemi sonunda meme dokusu normale dönse de cildin sıkılığını ve gerginliğini kaybetmesi
 4. Hızlı kilo alıp vermekle ilişkili olarak cildin sıkılığını kaybetmesi
 5. Yaşlanmaya bağlı olarak göğüslerin hacim kaybetmesi 
 6. Yerçekiminin vücut üzerinde etkisi
 7. Sütyen kullanılmaması
 8. Öncesinde uygulanan silikon implant tedavisi

Meme Sarkması (Meme Pitozu) Şekilleri Nelerdir?

Memede göğüs başı nipple, onu çevreleyen koyu renkli pembe alan areola olarak adlandırılmaktadır. Nipple-areola göğüs dokusu ile bir bütündür. Bu kısmın çeşitli sebeplerle aşağıya doğru sarkması meme pitozu olarak adlandırılmaktadır.

Normal bir göğüste; meme ucu, göğüsün alt kıvrımının yukarısında yer almaktadır. Memenin ucu ile memenin alt kısmı kavisli bir biçimdedir. Bu kısmın dokusu aşağıya doğru sarkmamıştır ve dokusu gevşek değildir. Bu kısım memenin alt kutbu olarak nitelendirilir. Memenin alt kıvrımının sarkması şu şekilde derecelendirilmektedir:

 • 1. Derece Sarkma (Hafif): Meme alt kısmında yer alan kıvrımın meme ucu ile aynı hizada ya da 1 cm aşağıda olmasıdır. Göğüs ucu karşıyı göstermektedir.
 • 2. Derece Sarkma (Orta): Memenin uç kısmı, memenin alt kısmındaki kıvrımdan daha aşağıda olmasıdır. Meme ucu 1 cm’den daha fazla aşağıdadır ve hafif aşağıyı göstermektedir.
 • 3. Derece Sarkma (İleri): Meme ucu memenin alt kısmından çok aşağıdadır. Meme ucu ile memenin alt kıvrımı arasında bir doku yer almamaktadır. Meme ucu aşağıyı gösterir ve göğüs hacimsizdir.
 • Psödopitoz Yalancı Sarkma: Meme alt kutbu olarak adlandırılan göğüs altı kıvrımı aşağıya doğru sarkık görünür fakat meme ucu yukarıyı gösterir.

Göğüs Sarkması Hangi Sorunlara Neden Olur?

Sarkık göğüslerin sağlık açısından oluşturduğu bir sorun yoktur. Belirgin bir şekilde oluşan sarkmalar, psikoloji üzerinde olumsuz etki oluşturmaktadır. Estetik açıdan hoş olmayan görüntü iç giyim ve kıyafet tercihinin değişmesine sebep olmaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı (Mastopeksi) Nedir?

Meme dikleştirme ameliyatı; memenin hacminde değişiklik oluşturmadan estetik bir görünüm kazanmasını sağlayan işlemdir. Göğüslerin dikleşmesinin yanı sıra hacim kazanmasını isteyen bireyler silikon implant operasyonunu birlikte yaptırabilirler.

Meme Dikleştirme Ameliyatı (Mastopeksi) Nedir?

Silikon protez uygulaması ve dikleştirme işleminin beraber uygulanabilmesi uzman bir cerrahi deneyimi gerektirmektedir. Yapılan muayene doğrultusunda sarkıklığın derecesi belirlenirken, meme dikleştirme ile birlikte yapılacak estetik müdahaleye karar verilmektedir.

Meme estetiği operasyonlarında meme dikleştirme ameliyatları ile birlikte; meme büyütme, meme küçültme, meme toparlatma, meme oluşturma gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Göğüs dikleştirme ameliyatı prosedür olarak sarkmaya sebep olan fazla derisin vücuttan çıkarılması ve göğüs dokusunun yukarı doğru toplanması işlemidir. Sarkmanın derecelerine göre uygulanan teknik değişiklik göstermektedir.

 • Hafif derecede bir sarkma meme başını içeren areola kısmından yapılmaktadır. Dairesel bir formda kesi açılarak işlem uygulanmaktadır.
 • Orta derecede bir sarkmada lolipop şeklini andıran bir kesi açıldıktan sonra işlem yapılmaktadır.
 • İleri derecede sarkmalarda ise ters T şeklinde bir kesi açılarak göğüs dokusu toparlanarak göğüs dikleştirme işlemi uygulanmaktadır.

Tüm işlemlerde; areola kısmı ve meme ucu normalde olması gereken seviyeye getirilirken cildin sıkılığını yeniden kazanması sağlanmaktadır.

Meme Kaldırma Operasyonu Kimlere Yapılır?

Meme estetiği operasyonları bakımından en sık başvurulan yöntem göğüs sıkılaştırma prosedürüdür. Bu ameliyat genellikle yetişkin bireylere uygulanmaktadır. Birçok farklı nedenlerle göğüs germe işlemi uygulanmaktadır. Bunlar;

 • Hızlı kilo alıp vermekten dolayı göğüslerde hacim kaybı ve sarkma oluşması
 • Hacim olarak doğuştan küçük göğüslerde sarkma sonrası oluşan şekil bozuklukları
 • Göğüsleri ileri derecede sarkmasından dolayı düz görünmesi
 • Kişi için kıyafet seçiminin sorun olması
 • Memenin uç kısımlarının aşağıya doğru bakması
 • Kişinin estetik açıdan göğüslerini beğenmemesi

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs kaldırma ameliyatı; meme dokusunun çeşitli sebeplerle aşağıya doğru sarkması ve cildin sıkılığını kaybetmesi durumunda memelerin normal bir forma ulaşması için yapılan işlemdir.

Sarkma derecesine farklı şekillerle uygulanan bu prosedür göğüslerde estetik bir görüntü oluşmasını sağlamaktadır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs dikleştirme ameliyatı şu şekilde uygulanmaktadır: 

 • Mastopeksi ameliyatının ilk aşamasında detaylı olarak hasta muayene edilerek gerekli kontroller yapılmaktadır.
 • Uygulanacak yöntemin belirlenmesi için memelerin sarkma derecesi ve göğüs ucunun konumu belirlenmektedir.
 • Yapılacak uygulamaya göre iki farklı yöntem uygulanmaktadır.
 • Hastanın memesi küçük ise; göğsün alt kısmına silikon dolgusu ya da silikon implant uygulanmaktadır.
 • Silikonla meme dikleştirilmeden önce genel anestezi uygulanır. Göğüslerin birbiri ile orantılı olarak hacim kazanması sağlanır.
 • Hastanın memesi büyük ise; genel anestezi uygulanmasından sonra meme dokusunun bir kısmı tahliye edilmektedir.
 • Göğüsler arasında asimetrik bir görüntü varsa eşitlenerek meme dokusu yukarı doğru toparlanmaktadır.
 • İşlem sonlandıktan sonra estetik dikişler ile kesi kapatılmaktadır. 
 • Ameliyat sonrasında hasta doktorun uygun gördüğü süre boyunca hastanede en az 1 gün gözlem altında tutulmaktadır.

Ameliyatsız Çözümler Olabilir mi?

Sarkık meme; göğüs kaslarının zayıflaması ile oluşmaktadır. Buna etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Göğüs kaslarının sarkması spor ya da egzersizle düzelebilecek bir durum değildir. Göğüslerin sporla diklik kazanması mümkün değildir.

Göğüs dokusu ile göğüs kasları arasında anatomik açıdan bir bağ bulunmamaktadır. Bu sebeple sarkık meme probleminin çözümü yalnızca cerrahi bir işlem ile mümkündür.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Meme kaldırma ameliyatı uygulanan prosedüre göre değişiklik gösterse de ortalama 2-2,5 saat sürmektedir. 

Göğüs Kaldırma Operasyonundan Sonra İz Kalır mı?

Meme dikleştirme ya da göğüs germe olarak adlandırılan ameliyat sonrasındaki izlerin kalıcı olup olmadığı birçok faktöre bağlıdır. Bunlar; operasyonda uygulanan yöntem, kişinin yapısı ve çevresel etmenlerdir. 

Prosedürün cerrahi bir operasyon olması sebebi ile izlerin kalmaması mümkün değildir. Her ne kadar modern teknikler uygulansa bile az da olsa kesi izi kalacaktır. Bu izin boyutu göğüslerin büyüklüğüne ve tekniğe göre değişmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Emzirme

Ameliyattan sonra emzirebilmek için önemli olan meme ucu, süt bezleri ve süt kanallarının operasyon sırasında bir işlem görmemesidir. Uygulanan prosedürde süt kanallarına işlem yapılmadığı için doğum yapması durumunda bir sorun olmayacaktır. Göğüs sıkılaştırma operasyonu sağlıklı ve güvenilir bir prosedürdür.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Emzirme

Göğüs Toparlatma Operasyonu Öncesi 

Göğüs germe ve dikleştirme ameliyatı olarak bilinen mastopeksi ameliyatı, sarkık meme görüntüsünü tedavi ederek estetik bir görüntü oluşturmaktadır. Göğüsün büyüklüğüne ve sarkma derecesine göre farklı yöntemler uygulanmaktadır. 

Operasyon öncesinde dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir:

 • Uygulanacak işlemin cerrahi bir prosedür olması sebebi ile sigara ve alkolden uzak durmalısınız.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanmamalı ve aynı etkiyi gösteren gıdaları tüketmemelisiniz.
 • Sağlık geçmişiniz ve alerjik reaksiyonlarınızı doktorunuza bildirmelisiniz.
 • Şeker hastalığına sahipseniz kan şekerinizin artmasına neden olabilecek gıdaları tüketmemeniz yara izlerinin daha çabuk iyileşmesi bakımından önemlidir.
 • Ameliyat öncesinde rahat giyinebileceğiniz kıyafetler tercih etmelisiniz.
 • Göğüslerinizin işlem öncesinde temizlenmiş olması önemlidir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Göğüs toparlatma ameliyatı sonrasında iyileşme süreci oldukça önemlidir. İşlem sonrasında göğüs bölgesine özenli bir bakım uygulanması gerekmektedir. Cerrahi işlemler olası komplikasyon ve risk faktörlerini barındırmaktadır. Bunların oluşmaması için doktorunuzun verdiği ilaçları aksatmamalı, tavsiyelerine bire bir uymalısınız.

Göğüs sıkılaştırma ameliyatı sonrası iyileşmenin hızlı ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için şu hususlara dikkat etmelisiniz:

 • Ameliyattan sonra ortalama 2-3 gün boyunca pansuman yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda destek sütyeni takılmaktadır.
 • Hasta en az 1 gün hastanede gözlem altında tutulmaktadır.
 • Operasyondan sonraki süreçte doktorunuzun söylediği süre boyunca göğüslerinize su temasından kaçınmalısınız.
 • Ortalama 1 ay boyunca kollarınızı omzunuzun üstüne kaldırmamalısınız. Dikişleri zorlayacak tüm hareketlerden kaçınmalısınız.
 • Ameliyat sonrasında doktorunuzun size söylediği süreyi dikkate alarak ortalama 1 ay boyunca yüz üstü uyumamalısınız.
 • Ameliyat sonrasında 1-2 ay boyunca enfeksiyon riskine karşı denize ve havuza girmemelisiniz.
 • Doktorunuzun size reçete ettiği ilaçları ve kremleri aksatmadan kullanmanız, kısa sürede iyileşmenizi ve daha az kesi iz kalmasını sağlayacaktır.

Silikon Meme Dikleştirici Operasyonu Sonrası His Kaybı Yaşanır mı?

Meme toparlatma operasyonu cerrahi bir prosedürdür. İşlem sonrasında kısa süreli his kaybı yaşanması beklenen bir durumdur. Bu geçici bir komplikasyondur. Birkaç gün içerisinde kesi izinin de iyileşmesi ile his kaybı geçmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatının Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Meme dikleştirme ameliyatı kalıcı bir operasyon değildir. Bunun sebebi vücudun çevresel ve yapısal etkenlerle sürekli değişim halinde olmasıdır. Tedavi olan hastanın genetik olarak göğüsleri sarkıksa, cildi gevşek bir yapıdaysa ya da ameliyat sonrasında hamilelik ve emzirme gibi süreçler geçirmişse yeniden sarkma oluşması mümkündür.

Meme Dikleştirme Ameliyatının Faydaları 

Meme germe ameliyatı ile estetik açıdan hoş görünen göğüslere sahip olabilirsiniz. Bu operasyonun faydaları şunlardır:

 • Gevşek meme dokusu toplanarak dik bir görüntü oluşmaktadır.
 • Fazla deri vücuttan tahliye edilmektedir.
 • Göğüslerinizin kaybettiği sıkılığı geri kazanmaya yardımcı olur.
 • Cilt elastikliğini geri kazanarak vücut hatlarınızı belirgin hale getirmektedir.
 • Estetik bir görüntünün oluşması ile özgüveninizi artırır
 • Kıyafet alırken daha fazla seçeneğe sahip olabilirsiniz.
 • Meme dikleştirme işlemi diğer estetik operasyonlarla birlikte uygulanabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatının Riskleri ve Komplikasyonları 

Genetik faktörler, hamilelik ve emzirme süreci, yaş ilerlemesine bağlı hacim kaybı gibi sebeplerle meme sarkması oluşmaktadır. En çok tercih edilen tedavi yöntemi ise mastopeksi ameliyatıdır. Her cerrahi operasyon gibi bu işlemin de riskleri ve komplikasyonları bulunmaktadır. Ameliyatın riskleri şu şekildedir:

 • Kesi izlerinde enfeksiyon 
 • Kanama
 • Dikişlerin açılması
 • Meme ucunda kan dolaşımının bozulması 
 • Meme ucunda doku ve his kaybı oluşması
 • Göğüsler arasında asimetrik görüntü
 • Hastanın sonuçtan memnun olmaması

Meme Dikleştirme Ameliyatı Fiyatları ve Maliyetleri Neye Göre Değişir?

Göğüslerde dikleştirme sağlanırken meme yapısındaki sarkma ya da küçük görünüme göre fiyatları değiştirecek farklı teknikler tercih edilebilecektir. Meme dikleştirme ameliyatı fiyatları şu değişkenlere bağlı olarak değişmektedir;

 1. Silikon meme protezi kullanılıp kullanılmaması
 2. Kullanılan meme protezlerin türlerine göre ameliyatta hastanın pahalı seçenekleri değerlendirilmesi
 3. Operasyonu gerçekleştiren estetik uzmanının uzun yıllar plastik cerrahi deneyimlerine bağlı olarak kendi geliştirmiş olduğu özel cerrahi tekniklerini uygulaması
 4. Meme estetiğine yönelik farklı prosedürlerin göğüsleri dikleştirme işlemleriyle bir arada uygulanması

Bu sayılanlar gibi durumlara bağlı olarak meme dikleştirme, meme büyütme ve tüm meme estetiği ameliyatlarında fiyat ve maliyetler değişebilecektir.

Sık Sorulan Sorular

Meme dikleştirme sonrasında herhangi bir sorun oluşur mu?

Kesi açılan bölgelerde; enfeksiyon oluşumu, kanama, meme başında his kaybı ya da kan dolaşımında bozulma, iki meme arasında asimetrik görünüm, kesi izlerinin zor iyileşmesi, hastanın işlemden memnun olmaması gibi sorunlar oluşabilmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatına nasıl karar verilir?

Göğüslerinin estetiğinden rahatsız olan kişinin öncelikle plastik cerrah tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Cerrah tarafından hastanın göğüs muayenesi yapılarak; sarkma derecesi, uygulanacak teknik ve ek olarak yapılacak estetik operasyonlar belirlenmektedir.

Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra tekrar sarkma olabilir mi?

İnsan vücudu yaş ilerledikçe değişmektedir. Bu değişim; kilo verme, hamilelik ya da emzirme süreci, memelerde silikon bulunması, yaş ilerledikçe vücudun hacim kaybetmesi gibi sebeplerle tekrar sarkma meydana gelebilir. Kişinin göğüs dokusunun gevşek yapıda olması da zamanla tekrar sarkma oluşumuna sebep olmaktadır.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası meme ucumun duyu ya da dolaşımında bir sorun olur mu?

Prosedür gereği meme ucuna bir işlem yapılmasa da ameliyatın olası komplikasyonları arasında yer almaktadır. Ameliyatta göğüs dokusu yukarıya doğru toparlandıktan sonra meme ucu ince bir sap kullanılarak yeni konumuna yerleştirilmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı memedeki tüm çatlakları geçirir mi?

Göğüs dikleştirme operasyonunda fazla olan deri üç boyutlu olarak çıkarılmaktadır. Bu sebeple göğüsten tahliye edilen derideki çatlaklar kaybolsa da çıkartılmayan derideki çatlakların giderilmesi mümkün değildir.

Doğumdan ne kadar süre sonra meme ameliyatı olunabilir?

Emzirme sürecine bağlı olarak bu operasyon uygulanabilmektedir. Doğumdan sonra emzirme sürecinin tamamen bitmesi ve bu sürecin üzerinden en az 6 ay geçmesi gerekmektedir. Operasyonun uygulanabilmesi için önemli olan süt kanallarında süt olmamasıdır.

Meme dikleştirmede göğüs boyutum değişecek mi?

Meme dikleştirme operasyonu tek başına göğüs boyutunun değişmesi için yeterli bir işlem değildir. Göğüs boyutunun büyümesi ya da küçültülebilmesi için göğüs dikleştirme ameliyatı ile büyütme ya da küçültme işlemi uygulanması gerekmektedir. 

Meme estetiği süt kanallarına zarar verir mi?

Operasyon sırasında meme dokusunun alt kısmına silikon protez yerleştirilmektedir. Silikonların yerleştirildiği kısım ile süt kanallarının bir bağlantısı bulunmamaktadır. Meme küçültme ya da dikleştirme ameliyatı sırasında süt kanallarının zarar görme ihtimali bulunmaktadır. Emzirme durumu ile ilgili net bir yargı yoktur.

Meme protezi hangi şekilde olmalıdır?

Kullanılan protezin şekli kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kişinin göğüs tipi ve vücut yapısı uygulanan protezi belirlemektedir. Genellikle estetik cerrahlar tarafından yuvarlak protez tercih edilse de anatomik protez uygulanabilmektedir.

Meme dikleştirmek ve meme büyütmek beraber yapılabilir mi?

Meme yapısı küçük olan yetersiz dokuya sahip olan bireylerde meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatı birlikte yapılabilmektedir. Meme sarkması tedavi edilirken göğüsün silikon ile hacim kazanmasını sağlayarak meme büyütme işlemi gerçekleşmektedir.