Meme protezi, meme dokusunun yapay yöntemlerle dolgunlaştırma, büyütme veya dikleştirme gibi estetik amaçlarla uygulandığı silikon yapılı medikal bir malzemedir. Göğüs estetiği uygulamalarında en yaygın şekilde kullanılan meme protezleri kişilerin göğüslerinde istedikleri formu yakalamayı sağlamaktadır.

Yuvarlak veya doğal görünümlü şekilde uygulanabilen ve meme yapısında kas dokusunun altına yerleştirilen meme protezi veya diğer adıyla silikon meme kişilerin göğüs estetiği ihtiyaçlarına kesin ve kalıcı bir çözüm sunmaktadır.

Genellikle hormonal faktörler, tümör gelişimi veya travmalara bağlı olarak göğüs dokusunda istenmeyen şekilde bir görünüm olabilmektedir. Göğüslerin istenilen ölçülerden küçük kalması veya kanser gibi durumlara bağlı göğüs dokusunun tamamen kaybı gibi durumlarda meme protezi (silikon meme) kesin çözüm sunan bir tedavi imkanı sağlar.

Meme protezini ve silikon meme estetiği ameliyatlarının sürecine dair konulara değindiğimiz bu yazımıza başlamadan önce “Meme Estetiği Nasıl Yapılır?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Meme Protezi Nedir?

Silikon meme veya meme implantı gibi isimlerle de bilinen meme protezi göğüsleri büyütmek, dikleştirmek gibi memelerde istenilen şekilde estetik uygulamaların yapıldığı oldukça sağlam tıbbi bir dolgu malzemesidir. Genellikle estetik uygulamalarda kalça ve göğüs büyütme gibi operasyonlarda kullanılan bu tıbbi malzeme vücut formunda üretilmiştir.

Protez meme ile uygulanan göğüs estetiği uygulamalarında silikon malzemesinin alternatifi olarak tuzlu su protezleri, jel içeren mikroprotezler veya yağ enjeksiyonu ile meme dolgusu gibi uygulamalarda sayılabilmektedir. Ancak meme büyütme veya dikleştirme gibi estetik operasyonlarında en yaygın tercih edilen protez, silikon malzemeleridir.

Silikon veya diğer meme protezleri ile gerçekleştirilen tüm estetik uygulamalar plastik cerrahi uzmanlarınca gerçekleştirilmektedir. Ancak göğüslerin gelişme sürecine dair aklınıza takılan sorular için bir Jinekoloğa başvurmanız gereklidir. Jinekolog göğüslerinizin büyümemesi gibi sorunlar altında yatan nedenleri hormonal testler gibi uygulamalarda belirlemeye çalışır ve farklı tedavi yollarına yönelebilir.

Meme Protezi Çeşitleri Nelerdir?

Meme büyütme, yeniden yapılandırma  veya şekillendirme ameliyatlarında kullanılan protezler genel olarak medikal amaçlar için geliştirilmiş ve meme kas dokusu taklit edilerek üretilmiş jellerden yapılmaktadır. Hasar ve darbeye karşı oldukça dayanıklı ve genellikle parçalanması gibi durumlara hiç rastlanmayan bu jellerin farklı amaçlar için farklı türleri bulunmaktadır.

Protez meme türleri arasında şunlar sayılabilir:

Silikon Protezler

Meme estetiği ve kalça büyütme gibi operasyonlarda en yaygın kullanılan malzemelerden biri olan silikon, yumuşak göğüs dokusu örnek alarak jellerden üretilmektedir. Tamamen jelden oluşan bu yapı yapay bir meme özelliği görmekte ve yıllarca kalıcı etkisiyle aşınma veya dağılma durumuna maruz kalmamaktadır.

Silikon meme protezi poliüretan kaplı bir yapıdadır, yani göğüslerde kas dokusun altında yerleştirildikten sonra poliüretan sayesinde dokulara yapışma gibi durumlar olmamaktadır. Ayrıca silikon protezlerinde yaygın olarak yuvarlak meme silikonu ve anatomik özellikli silikon olmak üzere şekil açısından ayrılan iki farklı türü kullanılmaktadır.

Yuvarlak meme silikonları (protezi) göğse uygulandığında yuvarlak bir etki sağlar. Anatomik silikon protez ise doğal meme yapısı referans alındığından doğal bir meme formu oluşturmaktadır.

 

Yuvarlak ve Anatomik Silikon Meme Protezi

 

Tuzlu Su (Saline) Protezleri

Günümüzde çok tercih edilmese de göğüs estetiği uygulamalarında dolgu etkisi sağlamak amaçlı diğer geliştirilmiş medikal dolgu malzemelerinden biri de tuzlu su protezleridir. Tuzlu su meme protezi içerisinde steril halde tuzlu su bulunur, biçim olarak jellerden yapılmış silikonlara benzer ancak özellik açısından silikonlardan ayrışır.

Polimer kaplı bir kılıf içerisine yapılacak meme estetiği ölçülerine göre tuzlu sıvı doldurulmaktadır, bu tuzlu sıvı ve polimer kılıf göğüslerde kas dokusunun altında büyütücü ve hacim kazandırıcı etki sağlar. Jellerden oluşan silikon göğüs protezine kıyasla tuzlu su protezlerin bazı dezavantajları bulunduğundan bu teknik günümüzde çok tercih edilmemektedir.

 

Tuzlu Su (Saline) Meme Protezi

 

Jel Mikroprotezler

Genellikle iki meme büyüklüğü arasında asimetrik problemler olduğu durumlarda uygulanan jel mikroprotezler silikon jellerden yapılır ancak tasarımı ve dolgu yapısı silikon memeler gibi standart değildir. Silikon memelerde standart olarak meme ölçülerine göre yuvarlak ve anatomik yapıda olacak şekilde protezler bulunur. Silikon mikroprotezler ise çok daha küçük yapıdadır ve memelerde büyütme etkisinden ziyade asimetrik sorunları giderme ve hafif dolgunlaştırıcı etki sağlama amaçlı kullanılmaktadır.

Göğüs büyütme ameliyatı için tercih edilen işlemlerde yuvarlak veya anatomik silikon jellerle operasyon simüle edilebilir, mikroprotez jellerde ise hedeflenen memelerde doğal görünüm sağlamaktır.

 

Jel Mikroprotezler | Göğüs Protezi

 

Protez Meme Ne İşe Yarar, Hangi Ameliyatlarda Kullanılır?

Meme protezi yani silikon jeller göğüs estetiğinde birçok operasyonda plastik cerrahlarınca kullanılmaktadır. Kanser, travma, doğuştan kaynaklı bazı faktörler sonucu memelerin kısmen veya tamamen olmadığı durumlarda da kullanılan protez silikonlar sıfırdan meme dokusu oluşturmak gibi amaçlar için de tercih edilebilir.

Protez meme silikonlarının yaygın olarak kullanıldığı operasyonlar arasında şunlar sayılabilir:

  • Meme büyütme
  • Göğüs dikleştirme
  • Asimetrik göğüs düzeltme
  • Meme dolgunlaştırma
  • Yeniden meme yapımı

Göğüslerde uygulanan bu estetik uygulamalar kişilerin kişisel beklentilerine göre farklı farklı olmaktadır. Örneğin hamilelik dönemi ve doğum sonrası kişilerde yaygın görülen meme sarkması durumu protezlerin dikleştirme operasyonları ile düzeltilebilmektedir. Küçük göğüslerinden memnun olmayanlar için de silikonlar ile dolgunlaştırma ve büyütme ameliyatları uygulanmaktadır.

Meme Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Protez meme yerleştirme sürecini içeren göğüs estetiği ameliyatları uygulandığı amaca göre bazı farklı prosedürleri içerse de genel olarak işlemler birbiriyle aynı olmaktadır. Ameliyat öncesi plastik cerrah operasyon sonrası beklentilerinize dair ön bir değerlendirme gerçekleştirmektedir. Bu ön değerlendirme sürecinde uzman yardımcı kaynaklarla estetik uygulamanın sonrasını simüle edecektir.

Ön görüşme süreci sonrası meme protezi ameliyatı aşamaları şu şekildedir:

  • Ameliyat öncesi uygun ortam hazırlanır ve genel anestezi işlemi uygulanır
  • Operasyon amacına göre meme altı bölgesi veya koltuk altı bölgesinden kesi uygulanır
  • Kesiklerin uygulandığı alanlardan protez meme uygun şekilde yerleştirilir
  • Silikon protezler göğüs bölgesine yerleştirildikten sonra asimetrik bir görünüm sağlanır
  • Protezler yerleştirildikten sonra kesik açılan bölgeler uygun bir şekilde dikilerek kapatılır

Protez meme ameliyatı işlemin amacına göre uzayıp kısalabilecektir, operasyon ortalama 1 ila 3 saat arasında sürmektedir. Genellikle protez silikonlarla uygulanan meme estetiği işlemleri riskleri olmayan prosedürlerdir. Operasyon, alanında deneyimli uzman cerrahlarca gerçekleştirildiğinde estetik olarak kişilerin istedikleri sonuçları alabildiği başarılı operasyonlardır.

Meme Protezi Ameliyatı Ağrılı mıdır?

Protez meme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirildiğinden ameliyat esnasında bir acı hissedilmemektedir. Ancak ameliyat sonrası göğüs kas dokularında gerçekleştirilen kesik uygulamaları sebebiyle belirli bir süre ağrı olmaktadır. Genellikle meme protezi ameliyatı sonrası ilk haftalarda şişlik, morluk ve ağrılar olması ameliyatın doğal bir sürecidir, doktorunuz bu olası durumlar için gerekli destekleyici ilaç ve uygulamaları size bildirecektir.

İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme protezi ameliyatı sonrası hastanede birkaç gün istirahat etmeniz gerekli olacaktır. Hastanedeki istirahat sürecinizde cerrahınız iyileşme sürecinizle ilgili işlemleri takip eder ve sürekli gözlemler. Ameliyat sonrası ilk hafta ağrılar ve şişlikler olacağından bunların etkilerini hafifletecek destekleyici takviyeler sağlanır. Göğüs bölgesinde şişlikler ve kızarıklıkların geçmesi 2-3 hafta sürebilir ve dikiş izlerinin tamamen iyileşmesi birkaç ay sürebilecektir.

Protez Meme Fiyatları

Göğüslere uygulanan meme protezi ameliyatı fiyatlarının belirlenebilmesi için uzman cerrahınızla ön görüşme sürecinde beklentileriniz ve operasyona dair süreçler değerlendirilmektedir. Ayıca operasyon sonrası sonuçların simüle edildiği ön değerlendirme aşamasında operasyon için gerekli uygulama ve teknik prosedürler planlanmaktadır.

Tüm bu süreç kişisel durumunuz ve beklentilerinize göre değerlendirildikten sonra fiyat konusunda uzman doktorunuza danışabilirsiniz. Ayrıca Hospitaltürk hastanemize başvurarak 7/24 online danışman servisimiz ve sağlık uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.