Memeyi büyüten hormonlar olarak genel tek bir hormon bulunmasa da vücutta salgılanan ve büyümeyi etkileyen hormonlar sonucu büyüyüp gelişen göğüsler, bu hormonal faaliyetlerin yetersiz olması sebebiyle istenilen ölçülerden küçük kalabilmektedir.

Kadınlarda göğüs bölgesi kozmetik ve estetik açıdan önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu sebeple memelerin büyüyüp gelişmesine dair hormonlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmak uygun tedavi uygulamaları veya doğal bazı uygulamalar ve takviyelerle hormonal sorunların düzeltilmesine katkı sağlayabilecektir.

Meme büyümesini etkileyen faktörlerin birçok nedeni olabilir ve sadece hormonlar değil, genetik faktörler, beslenme, yaşam tarzı gibi durumlara bağlı olarak da göğüs bölgesindeki gelişim bu faktörlerden etkilenebilecektir. Göğüslerinizdeki büyüme sorunları hakkında doğru teşhis için uzman bir doktora başvurmanız en sağlıklı karar olacaktır.

Memeyi Büyüten Hormonlar Nelerdir?

Kadınlarda göğüslerin büyümesi ve dolgunlaşmasında doğrudan etki eden bir spesifik hormon bulunmamaktadır, ancak göğüslerin gelişmesinde aktif olarak birçok hormon çalışır ve farklı hormonal dönemlerde etkileri önemli olmaktadır.

Memeleri büyüten hormonlar şu şekilde sayılabilir:

1 – Östrojen

Kadınlarda memeyi büyüten hormonlar arasında en önemlisi östrojen hormonudur. Östrojen hormonu yumurtalıklar tarafından salgılanır ve ergenlik döneminde vücutta salgılanma seviyesini arttırarak göğüs bölgesinde de büyümeyi sağlamaktadır. Ayrıca hamilelik dönemlerinde de yükselen östrojen hormonu meme bölgesinde kan dolaşımını tetikler ve göğüs bezlerinde süt üretimini de sağlar.

Bu açıdan değerlendirildiğinde memeyi büyüten hormonlar açısından en önemlisi olan östrojen ergenlik dönemi ve gebelik dönemlerinde oldukça aktif bir konumda olup göğüs bölgesinde dolgunlaştırıcı etki sağlar.

2 – Prolaktin

Hamilelik döneminde memeyi büyüten önemli hormonlardan bir diğeri ise prolaktin hormonudur. Prolaktin hormonu anne sütü üretimini teşvik eden ve göğüslerde ve meme ucu dokusunda büyümeye sebep olan hormonlardandır. Bununla birlikte prolaktin hem hamilelik sürecinde hem de doğum sonrası meme dokusunun gelişiminde östrojen ve progesteron gibi hormonlarla birlikte aktif rol alır.

3 – Büyüme Hormonu (growth hormone veya GH)

Üçüncü önemli meme büyüten hormon ise büyüme hormonu (growth hormone veya GH) olarak bilinir. Çocukluk yaşlarından başlayarak aktif şekilde salgılanan büyüme homonu vücutta büyümeyi, gelişmeyi, dokuların iyileştirilmesi gibi faaliyetlerde rol alır. Ayrıca kadınlarda göğüs gelişiminin de önemli hormonları arasındadır.

4 – Progesteron

Progesteron, östrojen hormonu ve prolaktin hormonu ile entegre şekilde vücuda katkı sağlayan bir hormondur. Ergenlik dönemlerinde östrojen hormonunu ve hamilelik dönemlerinde de prolaktin hormonunu destekler ve memelerde büyümenin etkisini arttırır.

5 –  Tiroid Hormonu

Tüm vücut gelişimine katkı sağlayan ve tiroid bezleri tarafından salgılanan tiroid hormonu kemiklerin gelişimi, sinir ve beyin fonksiyonlarının gelişmesinde rol aldığı gibi göğüs gelişiminde de dolaylı olarak etki sağlar.

Meme Büyüme Sorunu İçin Hangi Doktora / Bölüme Gitmeliyim?

Göğüslerde büyüme sorunu hangi faktöre bağlı olduğu teşhis öncesi değerlendirilemediğinden öncelikle Kadın Hastalıkları Uzmanı (Jinekolog) olan doktora danışılmalıdır. Jinekolog uzmanları memelerde büyümeye engel olan sağlık problemlerinin değerlendirilmesi sürecinde hormonal testler için sizi Endokrinolog uzmanına yönlendirebilecektir.

Jinekoloji ve Endokrinoloji alanlarında yapılan değerlendirme sonucu memelerdeki büyüme hormonal durumlara bağlı olarak sorunlardan kaynaklı ise doktorunuz bu hormonlara yönelik tedavi çözümlerine yönelecektir.

Ayrıca meme büyümesine dair sorunlar için başvurabileceğiniz diğer alan plastik cerrahi uzmanlığıdır. Göğüslerinizde belirli estetik görünüm ve ölçüleri istemeniz halinde meme estetiği uzmanı plastik cerrah size bu konuda uygun önerilerde bulunacaktır.

Plastik cerrahide uygulanan meme estetiği işlemleri arasında şunlar bulunmaktadır:

Memeyi En Çok Ne Büyütür?

Göğüslerde büyümeyi sağlayan etmenler arasında genetik faktörler, hormonal değişiklikler, yaşam düzeni gibi birçok faktör bulunmaktadır. Meme dokusunun altında meme bezleri, kas dokusu, yağ dokusu gibi dokular yer alır, tüm bu dokular göğüslere biçim sağlamaktadır.

Meme büyümesine en çok katkı sağlayan faktörler arasında şunlar sayılabilir:

  • Başta östrojen hormonu olmak üzere hormonal salgıların arttırılmasına yönelik tedaviler
  • Östrojen hormonuna da katkı sağlayan gıdalarla sağlıklı beslenme düzeni uygulamak
  • Göğüs bölgesinde kan dolaşımını tetikleyen medikal uygulamalar veya masaj gibi işlemler
  • Stres gibi hormonal faaliyetleri olumsuz etkileyen durumlardan kaçınmak
  • Düzenli spor yapmak hem kan akışını arttırır hem de kas dokusunu güçlendirir, dolgun etki sağlar

Memeyi Büyüten Hormonları Ne Tetikler?

Büyüme hormonu (GH veya somatotropin) ve memeyi büyüten diğer hormonlar belirli doğal uygulamalar ile tetiklenebilmekte ve hormonal dengede sağlıklı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Göğüslerde büyümeyi sağlayan hormonlar için yapılabilecek uygulamalar arasında şunlar sayılabilir:

  • Uyku düzenine dikkat etmek büyüme hormonları için oldukça önemlidir
  • Düzenli aralıklarla tüm vücut kaslarını çalıştıran egzersiz uygulamaları
  • Yoğun psikolojik ve fiziksel stresli durumlardan kaçınmak
  • Yeterli miktarda protein tüketiminin sağlanması gelişim için önemlidir