Ayaklarda, ellerde veya herhangi bir bölgede cildin kalınlaşması ve devamında hissedilen ağrıya neden olan rahatsızlık nasır olarak adlandırılmaktadır. Uygulanan tıbbı veya alternatif nasır tedavisi işlemleriyle bu kötü oluşumlar giderilmektedir. En sıklıkla ayak tabanlarında görülen nasırlar genellikle yanlış ayakkabı kullanımı ile ortaya çıkmaktadır.

Ellerde Nasır Neden Oluşur, Tedavisi Nelerdir?

Nasır tedavisinde farklı yöntemler uygulansa da en ekili olan mekanik temizlik yapılarak kalınlaşan cilt tabakasının ortadan kaldırılması ve baskının ortadan giderilmesidir. Temizlik yapıldıktan sonra nasır oluşan bölgede kullanılan silikon aparatlar tedavinin başarıyla tamamlanması için oldukça önemlidir.

Nasır Nedir?

El ve ayak derisinin kalınlaşması ile gelişen deri lezyonu nasır olarak adlandırılır. Genellikle ayaklarda görülmektedir. Vücudunda nasır olan kişinin genellikle canını yakmasına neden olan bir yapıdadır. Bu durum cildin kalınlaşmasından kaynaklı değildir. Nasır oluşarak kalınlaşan bölge cildin altındaki doku ve sinirlere baskı yaptığı için kişi acı ve ağrı hisseder. Nasırda enfekte oluşmazsa her iki grupta da tedavi daha kolay olur. Bunlar şu şekildedir:

 1. Genel olarak kalınlaşan nasır çeşidi kallus tipi nasırlardır. Yapı olarak yassı ve düzdür. Kökleri çok derinde değildir. Genellikle ayakkabıların temas ettiği bölgelerde oluşur. Parmakların altındaki eklemlerin üstünde de görülebilir. Ağrısız ya da hafif ağrılı nasır olmak üzere ikiye ayrılır.
 2. Korn tipi olarak bilinen nasırlar küçük fakat köklüdür. Sert ve yumuşak olmak üzere ikiye ayrılır. Yumuşak ve nemli olan armak arası gibi bölgelerde görülen nasırlar yumuşak kornlardır. En çok ağrı bu tipte görülür. Kemikli bölgelerde oluşan özellikle ayakta görülen nasırlar sert kornlardan oluşur.

Nasırın Nedenleri Nelerdir?

Nasır genellikle kişinin ayak yapısına uygun olmayan, yanlış ayakkabı kullanımından dolayı oluşur. Ucu sivri, topuklu ve dar kalıplı yani aya sıkan ayakkabıların kullanılması parmak aralarında ve özellikle ayağın beşinci parmağında nasır oluşturur. Yüksek topuklu ayakkabı kullanılması durumunda ise ayak parmakları kemiği vücudun basıncına maruz kalmaktadır. Bu da zamanla nasır oluşmasına yol açar.

Kalıtsal olarak yüksek tabanlı ayağa sahip olan kişilerde nasır oluşma riski fazladır. Genellikle ayakta çalışmak durumunda kalan ve basma bozukluğu görülen bireylerde nasır görülme olasılığı fazladır. Yapı olarak ayakları, basma ve yürüme şekilleri ebeveynlerine benzeyen bireylerde nasır daha çok görülebilir. Nasırın oluşmasında en etkili neden olan yanlış ayakkabı kullanılması dışındaki sebepler şu şekildedir:

 • Ayakkabıyı çorapsız giymek
 • Spor faaliyetlerinde bulunmak, ayağa alınan darbeler
 • Çok fazla yürüyüş yapmak
 • Çıplak ayakla yürümek
 • Uzun süre ayakta kalmak
 • Ayak yapısının kemikli olması
 • Vücuttaki ağırlığın artması
 • Sivri uçlu, topuklu, dar ayakkabılar giymek

Nasır Belirtileri Nelerdir? | Tedavisi İçin Belirtiler Nelerdir?

Nasırlar gözle görülebilen cilt rahatsızlıklarıdır. Deride oluşan belirtiler;

 • Cildin kalınlaşması
 • Ağrı
 • Renk değişikliği 
 • Parmaklar arasının hassaslaşması ve kırmızı renk alması
 • Ayağın yere basan herhangi bir bölgesinde ya da topukta katman oluşması
 • Tırnak altlarının sertleşmesi

Nasır oluşan bölgelerin sertleşmesine bağlı olarak sürtünme ve baskı durumlarında ağrı artar. Baskı azaldığında nasırlı bölgenin ağrısı da azalır. Bu durum nasırın karakteristik belirtisidir

Nasırın Tanısı Nasıl Konulur? | Nasır Tedavisi İçin Tanılar

Nasır gözle görülebilen bir rahatsızlık olduğu için teşhis edilmesi de kolaydır. Nasırın türlerinin farklı ve boyutlarının değişiklik göstermesi siğil ya da başka hastalıklarla karıştırılabilir. Net olarak teşhis konulabilmesi için uzman bir dermatolog tarafından muayene edilmesi gerekir. Yapılan fiziki muayene doğrultusunda teşhis konulur.

Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nasır tedavisinde önemli olan; uygulanan basıncın ortadan kaldırılması ve kalınlaşan derinin bir miktar temizlenmesidir. Tedavi için gerekli olan temizlikten ziyade basıncın ortadan kaldırılmasıdır.

Nasır temizlendikten sonra kişinin şu durumlara dikkat etmemesi halinde yeniden oluşur. Bunlar;

 • Basma ve yürüme şekillerinin değiştirilmemesi
 • Nasır oluşumuna neden olan ayakkabıların kullanımına devam edilmesi
 • Nasır olan bölgeye uygulanan basıncın azalmaması
 • Çıplak ayakla ayakkabı giyilmeye devam edilmesi

Nasırın tedavi edilmemesi haline zamanla ağrılar şiddetlenir. Bu ağrı kişinin ayak şeklinin değişmesine ve yürümekte zorlanmasına yol açar. Nasıra uygulanan baskı aynı düzeyde devam ettikçe kişinin basma şekilleri değişir ve diğer basılan bölgelerde de nasır oluşur. Zamanla şikayetler çoğalacağı için nasırın tedavi edilmesi gerekir.

Nasır Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Nasır tedavisinde; mekanik temizlik, nasır bantları ve solüsyon uygulanması gibi birçok yöntem uygulanmaktadır.

 • Nasır bantları sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Fakat içeriğinde bulunan kimyasallardan dolayı nasırın çevresindeki sağlıklı cilde zarar verebilir. Bu sebeple nasırın kontrol edilmesi güçleşir. Mekanik temizleme tedavisi daha kontrollü bir yöntemdir.
 • Mekanik temizlik evde de uygulanabilen bir yöntemdir. Evde kullanılan cihazlar daha az etkili olduğu için etkili olmayabilir. Bu yöntemin etkili olabilmesi için ayak sağlığı merkezinde uygulanmalıdır.
 • Nasır tedavisinde tam etki oluşabilmesi için önemli olan mekanik temizlik ile ayaktaki baskının ortadan kaldırılmasıdır. Nasırlı bölgede silikon aparatların kullanılması, baskının azaltılması için tedavide oldukça önemlidir.
 • Ayakkabı tercihinin doğru yapılması nasır tedavisinin önemli adımlarından biridir. Ayak yapısına uygun ve konforlu ayakkabıların kullanılması nasırın iyileşme sürecinde etkili bir rol oynar. 
 • Halk arasında sıklıkla uygulanan, nasıra soğan ya da domates bağlanması gibi yöntemler, nasırın çevresindeki sağlıklı derinin zarar görmesine ve nasırın büyümesine yol açabilir. Bu sebeple tedavi muhakkak bir hekimin kontrolüyle yapılmalıdır.
 • Nasır genellikle kuru ciltlerde görülür. Nasır oluşan bölge için nemlendirici kremler kullanılması önerilir. Kremler gece sürülerek bir kılıf giyilebilir ya da gün içinde kullanılabilir. Bu uygulama sert nasır dokusunu yumuşatır. Dokunun iyice yumuşamasından sonra ponza taşı ile soyulabilir ya da ufalanabilir.
 • Nasır tedavisi için üre içeren nemlendirici krem kullanılabilir. Kullanılan ilaçların hekim kontrolünde uygulanması tedavi sürecinin başarıyla sonuçlanması için önemlidir.
 • Sertleşen dokuların kanaması ya da enfekte olması nasır değil siğil belirtisi olabilir. Bu durumda farklı tedavi yöntemleri gerekebilir.
 • Nasır temizliği sırasında kalınlaşan derinin tek seferde temizlenmesi, daha kalın bir deri oluşmasına neden olabilir, tedavi edici etki göstermeyebilir. Bu sebeple nasır belirli aralıklarla temizlenmeli, sert dokuya katman katman müdahale edilmelidir.

Nasıra Ne İyi Gelir? | Nasır Tedavisi Kalıcı Çözüm müdür?

Nasır oluşumunun engellenmesi ve tedavi edilmesi için en etkili yol oluşmasına neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmasıdır. Dikkat edilmesi gereken ilk faktör ayak yapısına uygun ayakkabı kullanmaktır. 

 • Ayakkabı seçerken; ayakta belli bölgelere baskı yapmamasına, ayağı vurmamasına, tam ölçü olmasına dikkat edilmelidir. Kişinin rahatlıkla kullanmasına engel olan sivri burun, yüksek topuk, sıkışık ve vücut basıncını eşit dağıtmayan ayakkabılar nasıl oluşmasına neden olur. 
 • İş ayakkabıları ya da kalın botlar ayağı terlettiği için hassaslaşmasına neden olur. Ayakkabının şekline de bağlı olarak nasır oluşabilir. Bu tip ayakkabılar kullanılırken ayak destekleyici pedlerin kullanılması önerilir.
 • Çorap kullanımında pamuklu çorap tercih edilmelidir. Çoraplar da ayakkabı seçimi kadar önemlidir. Ayağın darbe almasına sebep olan koşullardan uzak tutulmalıdır. Ayaklar çorap giyerken kuru olmalıdır.
 • Ayaklara belirli aralıklarla masaj yapmak ve nemlendirici krem kullanarak nemlendirmek nasır oluşmasını önleyebilir.
 • Nasır genel olarak ayakta görülse de vücudun farklı bölgelerinde de oluşabilir. Avuç içlerinde, elde ve parmaklarda oluşabilir. Eller için düzenli aralıklarla cildi nemlendirmek, herhangi bir aletle iş yaparken eldiven kullanmak nasır oluşmasını engelleyebilir.

Sık Sorulan Sorular

Ayaktaki nasır nasıl yok edilir?

Banyo yaptıktan yumuşayan nasır ponza taşının yardımı ile törpülenebilir. Böylelikle nasırın uyguladığı baskı ve rahatsızlık hissi ortadan kalkar. Ölü derinin oluşturduğu acı azalır. Ponza taşının düzenli olarak kullanılması nasırı önemli ölçüde tedavi eder.

Nasır kesilir mi?

Nasır vücudun kendini olumsuz durumlardan korumak için uyguladığı bir savunma yöntemidir. Makasla kesmek, yakmak gibi yöntemler kesinlikle uygulanmamalıdır. Kesilen nasır daha büyüyerek yeniden oluşabilir.

Nasır bandı işe yarar mı?

Bu ürünün nasırı tamamen temizlemek ve tedavi etmek gibi bir etkisi yoktur. Bu bakımdan nasır bandı işe yarar mı? Sorusunun cevabı “hayır” olacaktır. Nasır temizlemek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Kullanılan nasır bandı sağlıklı cildin dokusunu bozabilir.

Nasır neden ağrır?

Nasıra uygulanan basınç ağrıya neden olabilir. Nasır oluşan bölgedeki derinin temizlenebilmesi için yumuşaması gerekmektedir. Böylelikle ağrı hissinin oluşması önlenir. Nasırın oluşumuna bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanır.