PRP Tedavisi | HospitalTürk | PRP Nedir? PRP Uygulama Alanları

PRP Nedir? PRP Uygulama Alanları

PRP tedavisi, dokuların hücre yenilenmesini sağlamak ve yaşlanma belirtileriyle mücadele etmek için istenen bölgeye enjekte edilmesi ile yapılan bir yöntemidir. Aşağıda, PRP tedavisi ve uygulama alanları, tedavinin etkileri ile ilgili detaylı bilgileri okuyabilirsiniz.

PRP Nedir?

PRP, “Platelet Rich Plasma” (Trombositten Zengin Plazma) İngilizce ifadesinin kısaltmasıdır. Trombositten Zengin Plazma, hastadan alınan kan örneğinin fiziksel olarak ayrılmasıyla elde edilen kanın sıvı bir bileşenidir. PRP, kanda bulunandan 4-5 kat daha fazla ortalama trombosit içeren plazmadan oluşmaktadır. Trombositler  birçok büyüme faktörü içermektedir.

PRP Tedavisi ’inde, hastanın kanından alınan çeşitli büyüme faktörlerini içeren plazma bileşenleri ayrılır. Sonrasında tedavi edilecek bölgeye enjekte edilir. Bu tedavi, doğal iyileşme sürecini hızlandırarak hasarlı dokuları doğrudan yenileyen bir yöntemdir.

PRP Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

PRP ortopediden plastik cerrahiye kadar birçok alanda doku yenilenme süreçlerini uyarmak ve hızlı bir şekilde iyileştirmek için kullanılmaktadır.

Saç Tedavisi

PRP uzun süredir androgenetik alopesi tedavisinde yani saç dökülmesine yol açan tüm rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Daha çok kellik olarak bilinen androgenetik alopesi, aslında kadın ve erkeklerde saç dökülmesinin ana nedenidir.

PRP tedavisi, saç köklerinin aktivitesini uyarır. Bu sayede aslında bir yandan var olan saçlar korunarak dökülmesi engellenmektedir. Diğer yandan da normal saçlar çevre dokuların şartlarının iyileştirilmesinden faydalanabileceği için güçlenme sürecine girmektedir.

Tedavi sonunda saçlar daha güçlü ve sağlıklı görünür. Genel olarak iyi bir sonuç elde etmek için 3-4 seanslık bir döngüden geçmek gerekmektedir. Ancak sadece bir uygulamadan sonra bile saç dökülmesinin durduğu görülmektedir.

 PRP ile Cilt Gençleştirme

Vücudumuz mükemmel bir makinedir ve hücresel yenilenme açısından zengin kaynaklara sahiptir. Bu nedenle trombosit, cilt için gerçek bir tedavidir. Yaşlanmayı önler, cilde esneklik ve tazelik verir.

Belirli bir estetik amacı olan, ancak aynı zamanda cildin optimal koşullarını geri kazanmayı amaçlayan bir işlemdir. PRP tedavisi, cildin dokusunu iyileştirmeyi amaçlar, akne izlerini ve yaraların iyileşmesini sağlar.

PRP kullanımı cilt tedavisinde yanaklar, göz ve göz çevresi gibi bölgelerin görünümünü boyundaki kıvrımları, yara izlerini iyileştirmek için yapılmaktadır. Hatta PRP tedavisinin yenileyici uyarımı sayesinde ciltte zamanla oluşan can sıkıcı kusurlar düzeltilmektedir.

Basit bir tedavi olmasına rağmen, mükemmel sonuçları garanti etmek ve sağlığınızı riske atmamak için deneyimli uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Ağrı Tedavisinde PRP

Otolog Trombositten Zengin Plazma (PRP), cerrahi olmayan bir tedavidir. Bu tedavi, hastanın kanından alınan çeşitli büyüme faktörlerini içeren plazma bileşenlerini ayırarak ağrılı bölgeye enjekte ederek ağrıyı yatıştırır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

PRP Diz Tedavisi

PRP tedavisi, doku iyileşme sürecini desteklemek için rejeneratif tıp alanında, çeşitli ortopedik patolojilerin ve spor yaralanmalarının tedavisinde kullanılmaktadır.

İyileşmeyen kas hasarı, diz osteoartriti veya diğer kas veya tendon problemleriniz varsa, PRP diz tedavisi size yardımcı olabilir.

Diz PRP enjeksiyonları, kanda doğal olarak bulunan büyüme faktörlerini aktive ederek tendonların, bağların, kasların ve eklemlerin iyileşmesi için uyarmaktadır. Böylece, diz fonksiyonlarınız iyileşir ve yaralanma ile ilişkili ağrılarınızda azalma görülür.

PRP Tedavisi eklemleri, tendonları ve kasları etkileyen sorunlarda özellikle, aşağıdakilerin tedavisi için kullanılabilir:

  • Diz ve ayak bileği bağ yaralanmaları
  • Kas yaralanmaları
  • Kronik tendinopatiler
  • Psödartroz
  • Omuz, kalça, diz ve ayak bileğinin ileri evrede olmayan osteoartriti
  • Kıkırdak yaralanmaları

PRP Nasıl Uygulanır?

Seans, uygulama yapılacak bölgeye anestezik bir krem sürülerek başlar. Sonrasında kanınız alınır ve santrifüj işlemine tabi tutulur. Yaklaşık 20 dakika sonra cildiniz kremle yumuşaltılarak tedaviye başlanır.

Plazmayı  bölgeye enjekte etmek için küçük iğneler kullanılmaktadır. Bu işlem, maksimum 10 dakika sürmektedir. Bu süre boyunca herhangi bir rahatsızlık hissetmezsiniz. Daha sonra morlukların oluşmasını önlemek için sodyum pentosan polisülfatlı bir krem ​​uygulanmaktadır. Seans sonrasında yavaş yavaş yok olacak olan izleri fark etmeniz olasıdır.

PRP Enjeksiyonu Yaptırmadan Önce

PRP enjeksiyonu yaptırmadan önce kanınızı incelten ilaçları almayı bırakmanız gerekmektedir. Ayrıca omega-3 yağ asitleri gibi belirli vitaminlere veya takviyelere de ara vermelisiniz. Doktorunuz PRP enjeksiyonu öncesi hazırlanmanız için tam olarak ne yapmanız gerektiğini size söyleyecektir.

PRP genellikle büyük yan etkilere neden olmaz. Ancak kan almayı içerdiğinden, işlemden önce tok olmanız önerilmektedir. 

İşlemden sonra uygulama yapılan bölgeyi 48 saat yıkamamalısınız. Enjeksiyon yapılan bölgede biraz ağrı ve morarma fark edebilirsiniz.  Yoğun bir ağrı hissederseniz, doktorunuza bildirin.

PRP Tedavisi Yan Etkileri

Bazı durumlarda  şişlik veya kızarıklık  görülebilmektedir. Bu nedenle tedaviyi takiben 24/48 saat dinlenme önerilmektedir.

PRP Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yüz için PRP sonuçları ne kadar sürer?

Tedavinin sonuçları kişiden kişiye değişir. Ancak doku yenilendikten sonra, 9 ila 18 ay arasında korunmaktadır.

Enjeksiyonlar ağrılı mı?

Genel olarak PRP enjeksiyonları ağrılı değildir. Ancak tedavi bölgesine bağlı olarak, enjeksiyon sırasında biraz rahatsızlık ve muhtemelen sonrasında hafif bir hassasiyet hissedebilirsiniz.

PRP’nin yan etkisi var mı?

Sağlık Bakanlığı’nın tüm yönergelerine uygun, izinli ve steril ortamlarda yapıldığında kan pıhtılaşma bozuklukları, akut enfeksiyon hastalıkları ve lenfoma, lösemi gibi sistemik neoplazmaları olan olgular dışında herhangi bir yan etkisi yoktur.

PRP saç tedavisi etkisini ne zaman gösterir?

PRP saç tedavisi sonraso saçların büyümesi ilk seanstan 3-4 hafta sonra görülmeye başlar. İşlemin sürekliliğini sağlamak için yılda iki kez yaptırılması önerilmektedir.

PRP cilt gençleştirme yöntemi kaç seans sürer?

PRP ile cilt gençleştirme yöntemi bir kür olarak uygulanmaktadır. Bir kür 3-4 seanstan oluşur ve 2 hafta sürmektedir.

PRP’nin ağrı tedavisinde en çok kullanıldığı alanlar nelerdir?

PRP omuz, diz, kalça, eklem kireçlenmesi, tenisçi dirseği, ayak bileği burkulmaları, topuk dikeni ve çeşitli kas gerginlikleri sonucu ortaya çıkan ağrılar için uygulanmaktadır.

 Adet döneminde PRP tedavisi yapılır mı?

Yapabilirsiniz, ancak önerilmemektedir. Çünkü adet döneminde hassasiyet artar, işlem rahatsız edici olabilir. Ayrıca, trombosit sayısı adet döngüsüne göre değişir. Trombosit sayısı adetin başında azalır, yumurtlama sonrası artar. PRP tedavisini adet döngüsünün yarısında yaptırırsanız en iyi etkiyi görebilirsiniz.

Tedavi hangi yaştan itibaren yapılabilir?

18 yaşından itibaren PRP tedavisi yapılmaktadır.

Tedaviden sonra spor yapabilir miyim?

Hayır. 1-2 gün spordan uzak durmalısınız. Kozmetik enjeksiyon işlemlerinden sonra artan terleme tehlikelidir. Cilt terden tahriş olur ve gözenekler tıkanabilir. Bunun sonucunda cilt artık nefes alamaz hale gelir.

PRP Tedavisi öncesi/sonrası alkol alabilir miyim?

İşlemden üç gün önce alkolden kaçınmalısınız. Alkol kanı inceltir ve PRP tedavisinden sonra morarma olasılığını artırır. Müdahaleden sonra 1 veya 2 gün alkol tüketmemeniz önerilmektedir.

PRP Tedavisi öncesi kahve içebilir miyim?

İşlemden 3-7 gün önce kafeinli içecekler içmeyin. Kafein, PRP tedavisi için önemli olan kan damarlarının ve kanın durumunu etkiler.

Antibiyotik alabilir miyim?

Prp Tedavisi işleminden önce antibiyotik almamalısınız. Ancak tedaviniz bittikten 14 gün sonra PRP yaptırabilirsiniz.

PRP tedavisi akne için yapılıyor mu?

Prp tedavisi, akne tedavisi için uygulamaktadır. Plazmanın anti-inflamatuar, immünomodülatör ve onarıcı etkileri nedeniyle sivilceler PRP tedavisinden sonra hızla kaybolur.

Randevu

Bizi arayarak veya aşağıdaki formu doldurarak randevu talebinde bulunabilirsiniz.