Russian Lips olarak da adlandırılan Rus tekniği dudak dolgusu işlemi, dudakların yukarı doğru kıvrılmasını sağlayan bir uygulamadır. Özel ve farklı bir dolgu tekniğidir. Kişinin yüz yapısı ve beklentilerine göre işlem yapılmaktadır. Dudakların normalden büyük olarak estetiğinin bozulmasını önleyerek orantılı olarak hacim verilir. Dudaklar öne doğru uzamadan burun ile arasındaki mesafe kısaltılır. Böylelikle kişi genç ve dinamik bir görünüme kavuşur.

Rus Tekniği Dudak Dolgusu (Russian Lips) Nedir?

Yüzümüzün en belirgin hatlarından biri olan dudakların özel bir teknik ile estetik görünüş kazanması Rus tekniği dudak dolgusu ile uygulanmaktadır. Cerrahi bir işlem uygulanmadan kişiye kadınsı dudaklar kazandırır. Günümüzde dudakların estetik bir görünüş kazanması için farklı teknikler bulunmaktadır.

Rus tekniği ile yapılan dolgu oldukça rahat ve konforlu bir yöntemdir. Lokal anestezi ile yapılan işlemde hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissi yaşamaz. Bazı kaynaklarda bebek dudağı olarak da yer almaktadır. Diğer dolgu tekniklerinden farklı ise dudak konturunun çok fazla belirgin hale getirilmemesidir.

Diğer dolgu işlemleri gibi bir sağlık kuruluşunda, alanında uzman hekimler tarafından uygulanmalıdır. Tekniğin ismi farklı olsa da uygulanan dermal dolgu maddeleri aynıdır. Kalıcı dolgu malzemelerine yer verilmeden hyalüronik asit içerikli dolgular kullanılır. Rus tekniği ile hastanın dudaklarına uygulanan dolgu, oldukça doğal bir görünüme sahiptir.

Rus Tekniği Dudak Dolgusu Kimlere Uygulanır?

Russian lips yani Rus tekniği dudak dolgusu alanında uzman hekimler tarafından her bireye uygulanabilen bir işlemdir. Bu işlemin sağlık kuruluşunda uygulanması, işlemin teknik açıdan uzmanlık gerektirdiği için önemlidir. Uzman olmayan kişilerce uygulanması kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Rus Tekniği Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Rus tekniği dudak dolgusu şu adımlar izlenerek uygulanmaktadır:

 • Uygulama öncesinde işlem yapılacak bölge uyuşturularak kişinin herhangi bir acı ya da ağrı hissi yaşaması engellenir. 
 • Dudak dolgusu işlemi ince uca sahip enjeksiyon ile uygulanır. Kişinin dudak yapısına uygun olan onaylı bir dolgu seçilir.
 • Dolgu maddesi dudaklara kontrollü bir şekilde azar azar uygulanır. Dolgu maddesi dudağa yukarıdan aşağıya doğru enjekte edilir. Böylelikle dudaklar daha iyi belirginleşir ve şekil alır.
 • Yapılan işlem ile oldukça doğal ve belirgin olmayan sonuç elde edilir.
 • Bu uygulama orta yaşlarda dudaklarında hacmi kaybolan bireylere de uygulanmaktadır. Böylelikle nem ve hacim dengesi korunarak ileri yaşlardaki olası hacim kaybı engellenir.
 • Rus tekniğinden önce yapılan dolgu işlemi varsa dolgu eritilebilir. Öncesinde dolgunun fazla uygulanmış olması, dudakların üst kısmının şiş olması durumunda eritme işlemi önemlidir. Bu işlem uzmanlık gerektiren bir yöntemdir.

Tedavi ne kadar sürer?

Rus dudak dolgusunda kullanılan dolgu maddesinin fazlalığı ve enjekte işlemi uzun sürdüğü için yaklaşık 30-45 dakika içerisinde tamamlanır. Geleneksel dolgu uygulamalarında bu süre 15-30 dakikadır. İşlemin normale göre uzun sürmesi uygulama bittikten sonra morluk oluşmasına yol açabilir. Kalıcı bir etki değildir, kısa sürede geçer.

İşlem sonrası etkisi ne kadar kalıcı?

Rus tekniği dudak dolgusu yaklaşık 1-1,5 yıl kalıcı etkiye sahiptir. Kalıcılık süresi istenen hacme ve uygulanan dermal dolgu maddesine göre değişiklik gösterir. Tekrar edilmesi durumunda daha uzun süre etki eder. 

Uygulama acılı mı, ağrı yapar mı?

İşlem öncesinde hastaya lokal anestezi ya da sedasyon etkili kremler uygulanması ile herhangi bir ağrı ya da acı hissi oluşmaz. Hasta işlemden sonra iyileşme sürecine gerek kalmadan sosyal yaşamına dönebilir. Belirli bir süre hamam, sauna ya da solaryum gibi sıcak ortamlarda bulunulmamalıdır. Dolgunun kalıcı etkisini yitirmesine yol açabilir.

Rus Tekniği Dudak Estetiği Sonrası Dudaklar

Rus Tekniği Dudak Dolgusunun Yan Etkisi Var mı, Riskleri Neler?

Rus tekniği dudak dolgusu normal dolgular ile aynı yan etkilere sahiptir. Sağlık kuruluşu haricinde bir yerde, deneyimsiz kişilerce uygulanması istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Tecrübesiz biri tarafından yapılması ve yan etki oluşması durumunda işlemin geri alınması ve düzeltilmesi çok zor olabilir. Kişi beklemediği ve tatmin olmadığı sonuçlar ile karşılaşabilir. Örneğin; dolgu maddesinin damara uygulanması ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Rus Tekniği ile Yapılan Dudak Dolgusunun Farkı Nedir?

Russian lips tekniği dudak dolgusunun diğer tekniklere bazı farklılıkları bulunmaktadır, bu teknikte dolgu maddesi dudakların kenarlarına, dolgunluk sağlamak için ise dudakların ortasına yerleştirilir. Böylece, dudakların doğal yapısına daha uygun bir şekilde dolgunluk elde edilmektedir.

Russian lips dudak dolgusunun diğer dudak dolgularından farkı şunlar olarak sayılabilir:

 • Dudaklar işlemden sonra “ördek dudak” olarak tabir edilen bir forma sahip olmaz.
 • Fransız dudak dolgusu üst dudaklara odaklanırken Rus tekniği daha çok alt ve üst dudağa beraber dolgunlaştırma hedefindedir.
 • İşlemde dolgu maddesi ile dudakların yukarı doğru kıvrılması sağlanır.
 • Permalip dudak silikonu gibi kalıcı bir etki hedeflenmez bunun yerine geçici dolgu enjekte edilir.
 • Dudak ve burun arasındaki mesafe kısaltılır ve dudaklarda lifting etkisi oluşur.
 • Doğal bir hacim kazandırılır, dudaklara simetrik ve estetik açıdan hoş bir görünüm kazandırılır.
 • Dolgu sırasında enjeksiyon işlemi dikey bir şekilde dudaklara uygulanır.
 • Normal dolgu işlemlerine göre daha uzun sürebilmektedir, dudakların hacim değil yükseklik kazanması önceliklidir.

Hollywood dudak dolgusu ile arasındaki fark nedir?

Rus tekniği dudak dolgusu alt ve üst dudakların her ikisine de odaklanan oldukça detaylı bir işlemdir, ve Rus uygulamasında kişinin yüzüyle orantılı olarak dudakların orta bölgesine hacim sağlanır. Hollywood dudak dolgusunda ise üst dudağın orta kısmı ve köşeleri belirli oranlarda belirginleştirilmektedir.

Russian lips dudak dolgusu tekniği zararlı mı?

Rus dudak dolgusunun doğru ve uzman bir hekim tarafından uygulandığı sürece herhangi bir zararı yoktur. Uygulamadan sonra işlem yapılan bölgenin kızarması ya da şişik oluşması normal bir durumdur. Kalıcı bir etki değildir, kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Sonrasında herhangi bir iz kalmaz. 

Hasta işlemden hemen sonra günlük yaşamına dönebilir. Fakat dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan biri de 1-2 gün boyunca sıcak ortamlarda bulunulmamasıdır. Bu süreçte sıcak içeceklerin tüketimi de önerilmez. İşlemden sonra oluşan şişlikler kaybolduğunda dudak formu ortaya çıkar.

Rus Tekniği Dudak Dolgusu Fiyatları

Yeni geliştirilen bir dudak dolgu estetiği yöntemlerinden biri olan Rus tekniği dudak dolgusu metodunun fiyatı belirlenirken doktorunuzla ön görüşme sürecinde kişisel analizinize göre teşhis konulmalıdır. Ön görüşme sürecinizde doktorunuz dudak yapınıza uygun olan dolgu ve estetik uygulamalar hakkında sizi detaylıca bilgilendirecektir, bu süreçte fiyatı da danışabilirsiniz.