Saten dolgu; içeriğinde bulunan hyalüronik asit etkisi ile kişinin cildine hacim veren dolgu uygulamalarından biridir. Son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir. Cildi şişirmeden kaybettiği nem dengesini yeniden sağlar. Cilt üzerinde herhangi bir alerjik reaksiyon oluşturmayan bu uygulama NASHA teknolojisi ile özel olarak üretilmiştir. 

Yaşlanmaya bağlı olarak vücudumuzda en çok değişiklik cilt üzerinde görülür. Cildin sıkı, canlı ve gergin görünmesini sağlayan vücut içeriğindeki hyalüronik asit zamanla azalarak cildin hasar görmesine yol açar. Sonucunda bireyin cildi kırışık ve sarkık görünür. Bu etkiler ortalama 30 yaşından sonra ortaya çıkar.

Saten dolgu işlemi klasik dolgu işlemlerine kıyasla cilde hacim kazandırmakla birlikte nemli, parlak ve ışıltılı bir görünüme kavuşturur. Genelde birçok bölgede kullanılan ve en yaygın şekilde yüzde tercih edilen bu uygulama ile cilt hem dolgun hacimli bir görünüm alır hem de daha sağlıklı ve canlı bir yapıda olur.

Ayrıca “Yüz Dolgusu” yazımıza da göz atabilirsiniz!

Saten Dolgu Nedir?

Ameliyatsız bir teknik olan saten dolgu; cildin doğal bir gerginlik kazanmasını sağlayan yumuşak bir maddenin cilde uygulanması prosedürünü içermektedir. Uygulama esnasında işlemin konforlu bir şekilde tamamlanması adına lidokain ile formüle edilir. İşlem sonrasında cilt kaybettiği hyalüronik asit maddesini yeniden kazanır.

Saten dolgu tedavisi bir dolgu uygulaması gibi algılansa da hedefi tamamen cilde hacim kazandırmak değildir. Temel prensibi cildin güçlenmesi ve beslenmesidir. Skin Booster olarak bilinen bu prosedür cilt destekleyici anti-aging bir işlemdir. İçeriğinde bulunan özel maddeler ile solgun ve cansız görünümdeki cildi parlak ve canlı bir görünüme kavuşturur.

Klasik dolgu uygulamalarından farklılaşan saten dolgu uygulaması mezoterapi uygulaması olarak da değerlendirilebilir. Bu işlemi tercih eden kişi uygulamadan sonra herhangi bir ifade kaybı ya da şekil bozukluğu yaşamaz. Ana hedefi; cilt kalitesini artırmak ve cildi beslemektir.

İlgili olarak “Kolajen Aşısı Nedir?” ve “Somon DNA Aşısı Nedir?” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Dolgunun içeriğinde hangi maddeler bulunur?

Saten dolgunun içeriğinde temel olarak bulunan madde hyalüronik asittir. Bu madde vücudumuzda doğal olarak bulunmaktadır. Zamanla yaşlanmaya bağlı olarak azalır. Doğal olması nedeni ile işlem sırasında ve sonrasında alerjik reaksiyon riski bulunmamaktadır. Medikal estetik uygulamalarının içeriğinde genellikle hyalüronik asit yer alır. 

Saten dolgu tedavisinde diğer uygulamalardan farklı olarak hyalüronik asit stabil ve yoğun bir formda kullanılır. Dolgu içeriğinde farklılaşan bir diğer unsur da çapraz bağ olarak bilinen “cross linked” bulunmasıdır. Özel bir teknoloji ile üretilen bu uygulama kişinin cildine kısa sürede etki eder. İçeriğindeki yoğun hyalüronik asit cilt yapısı ile uyumlu bir maddedir.

Ayrıca ilgili olarak “Akıllı Dolgu Nedir?” ve “Hyalüronik Asit Dolgusu Nasıl Yapılır?” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Saten Dolgu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Mezoterapi uygulamalarından biri olarak değerlendirilen saten dolgu tedavisi şu şekilde uygulanmaktadır:

 • Öncelikle işlem yapılacak olan bölge temizlenir. Uygulama sırasında herhangi bir acı hissi yaşanmaması için sedasyon etkili anestezi kremi uygulanır. 
 • Kremin bölgeyi uyuşturması için yaklaşık 15-20 dakika beklenir. 
 • Enjeksiyon uygulamasına geçilir. Bu aşama ağrılı değildir. Tedavi planında belirlenen sorunlu alanlara ince uçlu enjeksiyon iğneleri ile dolgu uygulanır.
 • Dolgu maddesi cildin dermis olarak adlandırılan orta tabakasına enjekte edilir. 
 • İşlem yapılacak bölgenin yoğunluğuna göre ortalama 20-30 dakika içerisinde tedavi süreci tamamlanır.

Uygulamadan sonra hasta sosyal ve iş yaşamında dönebilir. İstirahat süreci gerektiren bir uygulama değildir. Tedavinin etkileri 5-7 gün içerisinde gözlemlenebilir. Tedavi bittikten sonra enjeksiyon yapılan bölgelerde hafif morluk, kızarıklık ve şişlik oluşabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. İşlemden sonra cilt elastikiyetinde ce kalitesinde artış, parlaklık, ince çizgilerde/kırışıklıklarda azalma görülür.

Uygulama kaç seans yapılır?

Saten dolgu tedavisinin uygulanması planlanan seans sayısı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bunu belirleyen durumlar; kişinin yaşı, sağlık durumu ve cilt yapısıdır. Genellikle 2-3 seans sonrasında etkili sonuçlar elde edilir. Bireyin cilt problemleri ve beklentilerinde göre seans sayısının artması mümkündür. Cildin durumuna göre bu tedaviyle farklı cilt uygulamaları da kombine edilmektedir. Seanslar arasında 1 ay süre verilerek düzenli bir şekilde uygulanır.

Bu uygulama mezoterapi veya kolajen aşısı işlemleri gibi bir cilt bakım rutini olarak değerlendirilebileceğinden senede 4-5 kez bakım uygulaması halinde yaptırılabilecektir. Kişisel ihtiyaçlara göre bu seans sayısı daha düşük veya daha yüksek de olabilir.

Ne kadar süre kalıcıdır?

Saten dolgu tedavisi 9-12 ay etki eden bir uygulamadır. Kalıcı bir prosedür değildir. Bunun nedeni tedavinin bir dolgu uygulaması olmamasıdır. Cildin hacim kazanması ya da şekil değişikliği oluşturması gibi etkileri yoktur.

Ayrıca saten dolgu uygulama sonrası hemen etkisi gözlenmektedir. Herhangi bir ağrı ve şişlik gözlenmez, diğer dolgu uygulamalarına göre daha hafif bir uygulamadır. Hemen iyileşme sağlanır ve günlük rutinlerinize devam edebilirsiniz.

Saten dolgu işlemi için kime gidilir?

Özel medikal estetik uygulamalarından biri olan saten dolgu, alanında uzman bir hekim tarafından cilde uygulanmalıdır. Bu kişinin tecrübeli olmasına ve bir sağlık kuruluşunda olması önemlidir. Yapılan işlem kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Her bireyin cilt yapısı ya da yüz anatomisi birbirinden farklıdır. Kişiye özel bir tedavi planı hazırlanmalı ve uygulanmalıdır. İşlemin başarıyla tamamlanabilmesi ve beklenen sonuçlara ulaşılabilmesi için uzman hekim seçiminde dikkatli olunmalıdır.

 

Saten Dolgu Uygulaması Kalıcı mı?

 

Saten Dolgu Hangi Bölgelere Yapılır?

Tedavinin uygulanışında doz ayarı özelliği ile vücutta tüm bölgelere uygulanabilir. Bunu sağlayan özel teknolojisi ile enjektörüdür. Talep edilen tüm bölgelere doğru doz ile saten dolgusu uygulanabilir.

Saten Dolgu Uygulamasının Klasik Dolgudan Farkı Nedir?

Dolgu işlemlerinden farklı olan saten dolgu uygulamasının temel farkı cildin hacim kazanmasını amaçlamamasıdır. Estetik uygulamalarında kullanılan dolgu terimi bu işlemde de kullanıldığı için genellikle diğer işlemler ile karıştırılır. Saten dolgu tedavisi cilde hacim kazandırmaz ya da dolgun vermez.

Tedavinin temel prensibi; yaşlanmaya bağlı olarak azalan hyalüronik asidin cilde kazandırılarak sağlıklı görünmesi ve beslenmesidir. Klasik dolgu işlemlerinde hedeflenen yüz hattının şekil kazanması, dolgunluk vermesidir, cilde sağlıklı bileşenler enjekte etmek bu işlemde geçerli değildir. Enjeksiyon içeriğinde bulunan maddeler ve kullanım amaçları bu nedenle birbirinden ayrışır.

Klasik dolgu uygulaması ile saten dolgu arasındaki farklar şu şekildedir:

 • Saten dolgu daha güçlendirilmiş bir dolgu enjeksiyonuna sahiptir
 • Klasik dolgu işlemleri sadece belirli bölgeye hacim kazandırma hedeflidir
 • Her iki uygulamada benzer bölgelere uygulansa da saten dolgu daha etkili sonuçlar verir
 • Klasik dolguda cilt sağlığından öte kozmetik görünüm, önceliklidir, saten işlemde ise sağlık da önceliktir

Ayrıca ameliyatsız estetik uygulamaları arasında dolgu teknikleri haricinde tercih edebileceğiniz diğer işlemler arasında şunlar da sayılabilecektir:

Saten Dolgu Kimlere Uygulanır?

Genel olarak saten dolgu işlemi, 20’li yaşlardan sonra cilt kalitesini artırmak isteyen ve cildinin beslenmesine özen gösteren tüm bireylere uygulanmaktadır. Şu kişilere sıklıkla uygulanmaktadır:

 • Cilt kuruluğu problemi olan, sağlıksız beslenen ve cilt bakım uygulamalarını yetersiz düzeyde yapan bireylere uygulanır.
 • Uzun süredir akne lekeleri ile baş etmeye çalışan, bu lekeleri gidermek isteyenlere uygulanır. Saten dolgu, diğer akne tedavisi uygulamaları ile birlikte uygulanabilir.
 • Cildinde ince çizikler ve kırışıklıklardan şikayetçi olanlar için başarılı sonuçlar veren bir yöntemdir.
 • Solgun cilt görünümüne sahip bireyler yaşlı ve yorgun göründüklerinden sıklıkla şikâyet etmektedir. Saten dolgu mat ve solgun bir cilde sahip olan, cildi nem kaybeden bireyler için güçlü bir nem tedavisidir. 

Bu işlemi tercih eden bireylerin hamile ya da emzirme döneminde olması durumunda uygulama yapılamaz. Bireyin sağlıklı bir yapıya sahip olması, herhangi bir kronik hastalığının olmaması önemlidir. Tedavinin yaş sınırı 18’dir. Yukarıda verilen problemlerden kurtulmak isteyen 18 yaş üstü tüm bireyler için güvenilir ve sağlıklı bir uygulamadır.

Uygulamanın yan etkileri ve riskleri nelerdir?

Saten dolgu uygulamasının herhangi bir yan etkisi yoktur. Bunun nedeni içeriğinde bulunan hyalüronik asittir. Bu madde cildimizde doğal olarak bulunduğu için cilt ile uyumludur. Medikal estetik uygulamalarında cilde uygulanması bir yan etki oluşturmaz. Alerjik reaksiyona neden olma durumu yoktur. Cildin beslenmesi ve destek kazanmasını sağlayan bir işlemdir.

Saten dolgu işleminde dikkat edilmesi gereken husus; doğru bölgelere doğru bir teknik ile uygulanmasıdır. Bu şekilde yapılan işlem güvenle ve sağlıkla tamamlanır. Tedaviyi tercih eden bireylerin dikkat etmesi gereken husus; işlemin alanında uzman hekimlerce sağlık kuruluşunda uygulanmasıdır. İşlemden sonra enjeksiyon yapılan bölgelerde herhangi bir iz oluşmaz.

Saten Dolgu Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu saten uygulamalı dolgu tekniğini tercih eden kişiler işlem öncesi ve sonrasında dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

 • Muayene sırasında doktorunuza sağlık geçmişinizi, kullandığınız ilaçları, alerjik reaksiyon gösterdiğiniz durumları ve varsa kronik hastalıklarınızı belirtmeniz gereklidir.
 • Cilt için öncesinde bir hazırlık gerekmese de doktorun onayını alarak kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız ara vermeniz gerekebilir.
 • İşlem öncesinde alkol tüketilmemelidir. En az üç gün öncesinde ara verilmelidir.
 • Uygulamadan sonra işlem yapılan bölgeler 6 saat süresince suya temas edilmemelidir. İlk gün banyo yapılmamalı, sonrasındaki günlerde de suyun sıcaklığının yüksek olmamasına dikkat edilmelidir. Ilık su ile banyo yapmaya özen gösterilmelidir.
 • 24 saat içerisinde cildinize herhangi bir makyaj ürünü kullanmamalısınız. Kimyasal madde içeren kozmetik ürünler de bu süreçte kullanılmamalıdır.
 • Uygulama istirahat gerektirmese de işlem sonrası 1-2 gün yoğun egzersiz içeren spor yapmamalısınız. Yalnızca hafif tempoda yürüyüş yapılabilir.
 • Hamam, havuz, sauna ve solaryum gibi sıcak ortamlarda 1-2 hafta bulunmamalısınız.
 • Cildin güneşten korunması tedavinin etki etmesi bakımından önemlidir. Açık havaya çıkarken güneş koruyucu kremler kullanmalısınız
 • İşlem yüzünüze yapılmışsa uygulamadan sonra yüz üstü yatmamaya özen gösterin. Uyurken başınız hafif yükseklikte olacak biçimde sırt üstü uyumalısınız.
 • Tedaviden sonra enjeksiyon yapılan bölgede hafif morluk ya da şişlik oluşabilir. Bu normalde oluşabilecek geçici bir etkidir. Birkaç gün içerisinde kendiliğinden kaybolacaktır.

Saten Dolgu Tedavisi Fiyatları

Genellikle en sık yüz hatlarında tercih edilen saten dolgu uygulamasının fiyatları tamamen işlemin yapılacağı bölgeye ve seans süresine göre belirlenmektedir. Doktorunuz ile ön görüşme sürecinde uzman hekim beklentilerinizi dinleyerek bir değerlendirme ve analiz yapar. Daha sonra uygulama için seans ve diğer prosedürler planlanır, bu değerlendirmelere göre fiyat belirlenebilecektir.

Ameliyatsız bir estetik uygulama olan saten dolgusu diğer estetik uygulamalarla beraber de tercih edilebilmektedir. Özellikle kırışıklık tedavisi amaçlı uygulamalarda daha etkin sonuç verecek teknikler birlikte kullanılabilecektir.