Sıvı yüz germe işlemi cilt altına enjekte edilebilir  dolgu sıvıları kullanılarak yüzde hacim kazandırma, kırışıklıkları giderip gençlik etkisi sağlamaya yönelik ameliyatsız bir uygulamadır. Bu teknik yüz germe amaçlı yüzün belirli bölgelerine uygulanabilmesinin yanı sıra cildin genel görünümünü iyileştirme, hacim yoğunluğu az olan bölgeye hacim kazandırma, istenmeyen kırışıklıkların giderilmesi gibi hedeflerle de tercih edilebilmektedir.

Sıvı yüz germe ameliyatsız uygulanan ve herhangi bir kesi ve dikiş prosedürü içermeyen genel bir uygulamadır. İşlem sürecinde uygulanan malzemelerin enjekte edilebilir sıvı özellikli olmasından ötürü bu ismi almıştır. Tamamen sıvı dolgularla yapılan bu işlem ortalama 15-20 dakika kadar kısa sürmektedir.

Ayrıca yüz germe teknikleri hakkında daha detaylı bilgi alabileceğiniz “Yüz Gerdirme Nedir, Teknikleri Nelerdir?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sıvı Yüz Germe (Facelift) Nedir, Kimler Yaptırabilir?

Genelde en yaygın hyalüronik asit dolgusu ile uygulanan sıvı yüz germe işlemi yüz germe ameliyatı (facelift) uygulamasından farklı olarak daha çok bir cilt güzelleştirme ve bakım uygulamasıdır. Yüz ve ciltte gerginlik sağlamaya yönelik sıvı dolgu enjekte edilmesi sürecini içerdiğinden yüz gerdirme işlemi sayılmaktadır.

Sıvı enjeksiyonu ile yapılan bu işlem botoks ve diğer enjeksiyon teknikli yüz estetiği uygulamaları ile entegre edilebildiğinden ameliyatsız sıvı yüz germe olarak da isimlendirilebilmektedir. Ameliyatsız sıvı yüz germe uygulaması yaptırmak isterseniz dolgu ve benzer yüz estetiği uygulamalarında uzman olan doktorunuza hangi yüz hatlarınızda gerginlik ve hacim kazandırılması gerektiğine dair beklentilerinizi açıklamanız gereklidir.

Bu uygulamayı 18 yaşını tamamlamış ve estetik işlemler için kendi kararlarını alabilen herkes uygulatabilmektedir. Oldukça basit ve herhangi bir risk ve yan etki içermeyen bu işlem klasik bir dolgu işleminden farksızdır. Yani dolgu veya botoks gibi uygulamaları yaptırmak isteyip de herhangi bir sağlık hassasiyeti bulunmayan herkes sıvı yüz germe işlemini yaptırabilir.

Ayrıca yüze sıvı enjeksiyonu ile yapılan bu tekniği erkekler de belirli minimal uygulamalarda tercih edebilmektedir. Şakakların hacim kazanması ve çukurların doldurulması, elmacık kemikleri ve çene hattının belirginleştirilmesi veya ağız ve dudak kenarı kırışıklarının (nazolabial veya marionette dolgusu) dolgu ve botoks entegre şekilde uygulanması ile giderilmesi gibi işlemler oldukça yaygın tercih edilmektedir.

Sıvı Yüz Germe Nasıl Yapılır? 

Uzman doktor ile görüşme süreci ile başlayan sıvı yüz germe sürecinde öncelikle doktorunuz sizden yüzünüzdeki germe sürecine dair beklentilerinizi dinler. Daha sonrasında beklentilerinize göre işlemin etkisi nasıl olacak gibi aşamaları simüle etmektedir.

Sıvı dolgu yüz germe işleminde sonraki aşamaları şu şekildedir:

  • Yüzde işlem uygulanacak bölgeye anestezik krem uygulanır
  • Mikro uçlu iğne ile dolgu cilt altına enjekte edilir (Genelde hyalüronik asit içeriklidir.)
  • Enjekte edilen sıvı dolgu cilt altında hacimli dağılması için masaj uygulanır

Yüz dolgu ile gerginlik ve gençlik sağlanmasına yönelik bu uygulamada işlemin hangi hedefe yönelik yapıldığı önemli olmaktadır. Yani örneğin kaş arasındaki kırışıkların giderilmesi gibi bir işlem için dolgu yerine sadece botoks enjeksiyonu da uygulanabilmektedir.

Ayrıca diğer ameliyatsız yüz germe alternatifleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz “Ameliyatsız Yüz Germe Nedir, Nasıl Yapılır?” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sıvı Yüz Germe İşlemi Ne Kadar (Kaç Dakika) Sürer?

Sıvı yüz germe uygulaması ortalama 15-20 dakika kadar kısa bir süre alır. İşlem sonrası ağrı ve acı olmamaktadır, ancak iğne uygulanan bölgelerde 2-3 gün süren hafif kızarıklıklar olabilmektedir.

Sıvı Yüz Germe Kalıcılığı (Etkisi) Ne Kadar Sürer?

Hyalüronik asit dolgusu ile uygulanan sıvı yüz germe işlemin kalıcılığı bu dolgunun kalıcılık süresine bağlıdır. Yani sıvı dolgu yaklaşık 8-9 ay kalıcı etki göstermektedir. Ancak sıvı dolgu işlemleri tekrar tekrar uygulanabilen ve ciddi komplikasyon riskleri içermeyen uygulamalardır. Yüz germe uygulamalarında kalıcı etki tercih ederseniz, bu etki ancak endoskopik yüz gerdirme veya geleneksel yüz germe estetiği uygulamaları gibi operasyonlarla sağlanabilmektedir.