Sivilcenin ciltte çukurluk, tümseklik ya da leke olarak kalması sivilce izi olarak adlandırılır. Genellikle akne sonrasında görülen kahverengi lekeler ya da kızarıklıklar akla gelmektedir. Akneye uygulanan tedavi sonrasında kılcal damarlarda oluşan kızarıklıklar geçmektedir. Bunun için önemli olan 3-6 ay süresinde kendini tekrar etmemesidir.

Sivilce izlerinin önüne geçilebilmesi için erken yaşlarda akne tedavisi uygulanmalıdır. Genellikle topikal tedaviler ya da ilaçlar sivilce oluşumunun önüne geçer. Kişinin cildi sivilce izin bırakmaya eğilimli ise siyah nokta karşıtı ürünler komedon oluşmasına engel olabilir. 

Sivilce izleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı bireylerde çukurluklar ya da tümsekler oluşurken bazılarında yalnızca leke olarak kalabilir. Cilt üzerinde kalan izler cildin en alt katmanı olan epidermise kadar etkili olabilir. Bu gibi durumlarda tedavi süresi ve uygulamalar farklılık gösterebilir. 

Sivilce Neden Olur?

Sivilcenin oluşumu erkeklerde ve kadınlarda bulunan erkeklik hormonunun etkisi ile meydana gelen bir süreçtir. Gözenekler ölü deri ve doğal deride oluşan yağ ile tıkanır. Bu tıkanıkta oluşan bakteriler iltihap oluşturarak sivilce meydana gelir. 

Hormonlar bu süreçte yağ üretimini artıran bir etki oluşturarak ilk olarak siyah sonra beyaz noktaları oluşturur. Oluşan durum bakterilerin çoğalması için uygun ortam hazırlar. Tıkanan gözeneklerde meydana gelen parçalanmalar kistleri, iltihaplı ya da iltihapsız kabarıkları meydana getirir.

Sivilce, sıklıkla ergenlik döneminde görülür. Bu dönemdeki gençlerde %85 oranında sivilce oluşumu gözlemlenir. Bu deri hastalığı orta yaşlara kadar etkisini gösterebilir. Bulaşıcı özelliğe sahip olan mikrobik bir rahatsızlık değildir. 

Görülme zamanları; kadınların regl dönemi, ergenlik süreci, bazı hormonların vücutta fazla üretilmesi ve stres dönemleri olarak sıralanabilir. Sivilce; iltihaplı, iltihapsız, siyah nokta, beyaz kabarıklık ya da büyük kistler şeklinde oluşabilir.

Genetik faktörlerin bir etkisi var mı?

Aile bireylerinde bu sorunu yaşamış ya da yaşamamış bireylerde sivilce oluşabilir. Aile örüntüsünde iz kalan, ileri düzeyde sivilce problemi yaşayan kişilerde erken yaşlarda görülme ve uzun süre devam etme durumu vardır. Bu bireylerin sivilce tedavisine erken başlanması önemlidir.

Sivilce Geçici Midir?

Sıklıkla yüz bölgesinde görülen sivilce tedavi edilebilen geçici bir durumdur fakat her sivilce türü aynı yöntem ile tedavi edilmeyebilir. Bu noktada önemli olan tedavinin dermatoloji uzmanı tarafından planlanması ve uygulanmasıdır. 

Tedavi planı; kişinin sağlık durumu, yaşı ve sivilcenin şiddetine göre ayarlanır. Kısa süreli bir tedavi değildir, uzun sürebileceğini hasta baştan kabul etmelidir. Tedavi için programsız şekilde kullanılan oral ilaç tedavileri başta olmak üzere etki göstermemektedir. 

Sivilceler ciddi bir sağlık problemi olmasa da iz kalması durumunda kişiyi estetik açıdan yetersiz ve güvensiz hissettirebilir. Bu nedenle iz oluşmadan tedaviye erken başlanmalıdır. En çok yüz bölgesinde görülse de omuz, sırt, v-bölgesi, kafa derisi, boyun, göğüs ve üst kollarda meydana gelebilir.

 

Sivilce lekelerinden nasıl kurtulurum?

 

Sivilce İzi İçin Uygulanan İşlemler Nelerdir?

Ciltte oluşan sivilce izi ve lekelerinin tedavisinde cilt soyma içeren işlemler başta olmak üzere dermatoloji kliniğinde uygulanan pek çok müdahale biçimi bulunmaktadır. Sivilce izi kişinin kendisini estetik açıdan yetersiz hissetmesine yol açan bir problem olduğu gibi aynı zamanda sağlık problemidir. Bu problemin çözümü için en sağlıklı yöntemler alanında uzman hekim tarafından sağlık kuruluşlarında uygulanmaktadır. Sıklıkla tercih edilen, dermatolojide kullanılan derin iz geçirme yöntemleri işlemler şu şekildedir:

Bu işlemlere ek olarak vücutta oluşan sivilce izlerinde; mikro iğneleme, fibroblast, PRP ve başka birçok teknik uygulanmaktadır.

Sivilce İzi İçin En Etkili Uygulamalar Nelerdir?

Sivilce izlerinde etkili olan farklı uygulamalar bulunur. Bu uygulamalar özel bir çaba isteyen uzun bir tedavi sürecini içerir. Sivilcenin zamanında tedavi edilmemesi zamanla cilt üzerinde sivilce izi olarak görülmesine yol açar. Bu durumda uygulanan leke uygulamalarından bazıları şu şekildedir:

 • İçeriğinde azelaik asit bazı ürünlerin kullanılması sağlıklı ve güvenilir bir yöntemdir. Cilt uzmanına danışarak cildinize uygun ürünü kullanabilirsiniz. Bu madde sivilceye ve iltihap oluşmasına yol alan bakterileri ciltten temizler. Cildin dokusunda iyileşmeyi sağlarken tonunu eşitler.
 • Propolis içeren maddelerin kullanılması. Güçlü bir antioksidan olması, hücrelerdeki atıkları temizleyerek yenilenmeyi başlatması ile bilinen propolis sivilce lekeleri için de güçlü bir formüldür.
 • İçeriğinde A Vitamini ve türevi madde bulunan serum, krem ya da ampul gibi ürünlerin kullanılması. Cildin soyulması ve iltihabı önleyici etkisi ile lekeleri ciltten arındırır.

Lazer ile tedavi

Ciltte lazer tedavisi ile sivilce izi ve lekelerinin giderilmesi ya da görünümünün minimum düzeye çekilmesi mümkündür. Lazer ışınları ile cildin üst tabakalarındaki dokunun hasar alması sağlanır. Leke oluşan bölgedeki hücreler zarar gördüğü için kendini yenileme süreci başlatır. Kolajen üretiminin de tetiklenmesi ile sivilce izleri giderilir. 

Lazer tedavinin uygulanabilmesi için hastanın; esmer tene sahip olmaması, sivilcenin aktifliğinin bitmiş olması önemlidir. Bu uygulamanın tarafına uygulanabilirliği için bir hekime başvurmanız gereklidir. 

Ayrıca ilgili olarak “Altın İğne Tedavisi Nedir?” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

 

Sivil İzi Lazer Tedavisi Önce ve Sonrası

 

Günlük Hangi Bakımlar Uygulanmalıdır?

Sivilce izi ciltte en sık görülen problemlerden biridir. Bilinçsiz kullanılan cilt ürünleri derinin hassaslaşmasına, yanlış uygulamalar ise iyileşme sürecinin uzamasına yol açmaktadır. Bu nedenle günlük şu bakımlar uygulanarak izlerin iyileşmesi mümkün olabilir:

 • Sivilceye eğilimli cilt yapısına sahip bireylerde cilt günde iki kez temizlenmelidir. Yağlı cilde sahip bireylerde dermatoloğa danışarak yağsız kremler kullanılmalıdır. 
 • Cilt temizliği yaparken jel ve sabunların nazik bir şekilde uygulanması önemlidir. Fırça ve sünger gibi maddeler izlerin aşınmasına yol açabilir.
 • Gözeneklerin sıkılaşması, sebum üretiminin dengelenmesi için tonik kullanım önemlidir. Cilt yapısı kuru olan bireylerde tonik kullanımı kuruluğa yol açabileceği için hekime başvurulmalıdır.
 • Akne karşıtı ve kişinin cilt tipine uygun kremler kullanılmalıdır.
 • Sivilce izlerinin kaybolması için güneş koruyucu krem kullanılmalıdır. 
 • Tüketilen besinlerin tuzlu, baharatlı ve yağlı olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Cildin nemli tutulması sivilce oluşumunu engellemede ve izlerin tedavisinde önemli bir yere sahiptir.

Bununla ilgili olarak “Retinol Nedir, Faydaları Neler?” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Sivilce İzleri İçin Yapılan Yanlış Uygulamalar Nelerdir?

Sivilce izlerinin tedavi edilmesi sürecinde cilt kendini yenilemek için kolajen üretimini artırır. Bu cilt üzerinde tümseklik, kızarıklık ya da çukurlaşma olarak gözlemlenir. Sivilce izi tedavi edilirken bireylerin yaptığı yanlış uygulamalar iyileşme sürecini uzatabilir. Bunlar şu şekildedir:

 • Kendiliğinden geçer diye düşünerek tedavinin aksatılması iz tedavisinin daha güç hale gelmesine neden olur.
 • Hekim tavsiyesi dışında farklı maddeleri karıştırarak cilde uygulanması.
 • Sivilcenin sıkılarak iltihap haline gelmesi ve izin yayılması.
 • Cildin sıklıkla yıkanması ile sebum dengesinin bozulması.
 • Yağ içerikli nemlendiriciler kullanarak sivilce oluşumuna ortam hazırlanması.
 • İzlerin tedavisi için planlanan sürecin yarıda bırakılması.
 • Bronzlaşma uygulamaları ile izlerin görünürlüğünün azaldığı düşüncesi.
 • Hekimin verdiği ilaçların belirtilen şekilde kullanılmaması ya da bilinçsizce ilaç ya da krem kullanılması.

Kahverengi Sivilce Lekelerinde Uygulanan Klinik Yöntemler Nelerdir?

Kişiyi estetik açıdan yetersiz hissettiren bir durum olan kahverengi sivilce lekeleri farklı klinik yöntemler ile giderilmektedir. Uygulanacak olan yöntem; tedavi sürecinde mevsim, hastanın cilt tipi ve yaşı gibi farklı unsurlara bakılarak belirlenmektedir. Hekimler tarafından klinikte uygulanan özel yöntemler şu şekildedir;

 • Cildin alt tabakalarına özel bir cihaz aracılığı ile kontrollü hasar verilmesi. Altın iğne tedavisi olarak adlandırılan bu yöntem, cildin kendini onarabilmesi için kolajen üretimini tetikler.
 • Hastadan alınan kanın yapılan işlemler ile plazmasından ayrılması olarak bilinen PRP uygulamasında hastaya tekrar enjekte edilir.
 • Dermapen tedavisinde ise; cildin elastin ve kolajen üretebilmesi için cilde ince uçlu iğneler ile işlem yapılır.

Ne kadar sürede geçer?

Kahverengi sivilce lekeleri iyi bir tedavi planında belirlenen doğru müdahaleler ve teknikler ile geçen bir cilt problemidir. Dermatologlar tarafından tedavide en sık kullanılan yöntem tropikal uygulanan leke kremleridir. Kahverengi lekelerin tedaviye sonuç vermesi ortalama 3-6 ay sürmektedir. Tedaviye ek olarak yüksek faktörlü güneş kremleri de kullanılmaktadır. İleri düzeydeki lekelerde klinik müdahaleler de oldukça etkilidir.

Güneş Kremi Sivilce İzi İçin Kullanılır Mı?

Sivilce lekelerinin ciltten arındırılabilmesi için önemli faktörlerden biri güneş koruyucu kullanımıdır. Bu uygulama tüm leke tedavilerinde önemlidir. Sivilce izi gideren topikal kremler cildin rengini açma ve soyma gibi etkilere sahip olduğundan gece kullanılmalıdır. Koruyucu kremler ise açık havaya çıkmadan yaklaşık 15-20 dakika önce uygulanır. Bu işlemin 2-3 saat aralıklarla tekrarlanması önemlidir. Güneş koruyucu ürün seçerken şu hususlara dikkat edilmesi önemlidir:

 • İçeriği su bazlı olmalıdır.
 • Parlama karşıtı madde bulunmalıdır.
 • Losyon ya da jel formunda olmasına dikkat edilmelidir. Jel akışkan kıvama sahip olmalıdır.
 • Minimum 30-50 SPF aralığında olmalıdır.

Hamilelik Döneminde Sivilce Lekeleri Tedavi Ettirilebilir mi?

Hormonların hamilelik sürecinde değişime uğraması, bazı hamilelerde geçmiş dönem sivilcelerin leke formunda görünmesine ya da sivilcelenmeye yol açabilir. Süreçten dolayı uygulanabilecek olan işlemler kısıtlı olsa da güvenli ve sağlıklı işlemler bulunur. Hamilelik sürecinde hastaya uygulanabilecek leke tedavileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Hekim tavsiyesi ve kontrolünde içeriğinde; salisilik asit, benzoil peroksit, glikolik asit, azelaik asit bulunan topikal krem kullanılması.
 • Güneş koruyucularda dokusu hafif ve hamile bireye uygun olan ürünün kullanımı.
 • İçeriğinde doğal bileşen bulunan cilt temizleyici kullanılması. Cildin temiz kalmasının sağlanması.

Sivilce İzi İçin Kozmetik Ürün Kullanılır Mı?

Hekimler tarafından önerilen bazı kozmetik ürünler sivilce lekelerinin giderilmesi için uygundur. Dermokozmetik ismi ile bilinen bu uygulamada içerik bakımından; mineral ve su bazlı, alerji karşıtı olan, yağsız ve hafif dokulu nemlendiriciler ve cilt temizleyiciler kullanılır. Sivilce lekesinin giderilmesi için herhangi bir etkiye sahip olmayan kozmetik ürünler de tercih edilebilir.