Soğuk lipoliz; bölgesel olarak kiloya sahip bireylerde zayıflamak için tercih edilen bir yöntemdir. Yağı parçalayarak vücuttan atılmasını sağlayan bu işlem oldukça güvenlidir. İşlem sonucunda lokal olarak incelen bölgeler vücuda hoş bir estetik kazandırmaktadır.

Sırt, karın, bacak, bel yanı gibi bölgelerde biriken kilolar bireyi görünüş bakımından rahatsız eden bir durumdur. Yapılan prosedürün oldukça sağlıklı ve basit bir yöntem olması ile doğal bir görünüş elde edilmektedir. Son dönemde estetik işlemlerinde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Bu yazımızda soğuk lipoliz uygulaması ile ilgili şu sorulara yanıt bulabilirsiniz:

 • Cryo lipoliz nedir?
 • Sıcak lipoliz nedir?
 • İğneli lipoliz nedir?
 • Lazer lipoliz nedir?
 • Cooltech soğuk lipoliz nedir?
 • Cool shaping yaptıranlar memnun mu?
 • Kavitasyon mu soğuk lipoliz mi daha etkili?
 • Soğuk lipoliz bacak inceltme etkili bir işlem midir?
 • İşlemin faydaları nelerdir?

Lipoliz Nedir?

İğneli şipoliz lokal yağ eritme yöntemidir. Bölgesel olarak etkili bir zayıflama tedavisidir. Bu yöntemde soya fasulyesinden elde edilen fosfatidil kolin maddesi kullanılmaktadır. Bu madde insan vücudunda bulunur ve yağ yakımında metabolizmada önemli bir rol oynamaktadır.

Bu madde yaklaşık on yıldır kolesterolü düşürmek için ilaç olarak da kullanılmaktadır. Bu yöntemin amacı yağ fazlalığı olan bölgelere bu maddeyi enjekte ederek istenilen bölgelerdeki yağları eritmektir. 

Enjekte edildiğinde yağ hücrelerinin zarlarının geçirgenliğini arttırmayı ve vücut tarafından parçalanan yağ hücrelerini yok etmeyi amaçlar. İşlem, yağ parçalanmasını artırmak için doğal yola benzer bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu işlem iğneli lipoliz olarak bilinmektedir.

Lipoliz Nasıl Etki Eder?

Lipoliz yöntemleri yağ hücrelerinin dış duvarının erimesini sağlar. Bunun için deoksikolik asit kullanılmaktadır. Lokal olarak işlem bölgelerindeki yağ hücrelerinin zarlarının çözülmesini sağlar, bileşenlere ayırır.

Bağışıklık sisteminin bir parçası olarak bakterileri ve diğer tehditleri hedef alan makrofajlar (dokuda bulunan ölü hücreleri yiyiciler), hücreler parçalanmaya başladığında bu yağ asitlerini ortadan kaldırmak için karaciğerle birlikte çalışmaktadır.

Cryo Lipoliz (Soğuk Lipoliz) Nedir? 

Soğuk lipoliz yağ dondurma uygulamasına verilen genel isimdir. Bu işlemde yağ hücreleri belirli derecelerde soğutulur. Tedavi sırasında diğer dokular zarar görmeden vücuttan yağların atılması sağlanmaktadır.

Genellikle diyet ve egzersiz programlarından sonuç alamayan kişiler tarafından kilo vermek için tercih edilen en etkili zayıflama yöntemlerinden biridir. Teknolojinin yardımıyla cilt altındaki yağ hücreleri kısa sürede hedef alınarak dondurulmaktadır.

Soğuk Lipoliz Kimlere Uygulanabilir?

Soğuk lipoliz yöntemi vücut kitle endeksi normalin üstünde olan, karın, basen, yan simitler kollar, sırt vb. gibi bölgesel kiloları olan ve bu kiloları vermekte güçlük çeken kişilere uygulanmaktadır. Hamilelerde olası yan etkilerden dolayı doğumdan üç ay sonra uygulanabilmektedir. 

Soğuk Lipoliz Kimler İçin Uygun Değildir?

Bu tedavi yöntemi bölgesel yağlanma ya da inatçı kilolarla mücadele eden bireyler için uygun bir yöntem olsa da vücutta oluşacak ani değişikliği kaldıramayacak kişilere uygulanmamaktadır. Şu bireylerde soğuk lipoliz kullanımı tavsiye edilmemektedir:

 • Kalp krizi geçirdikten hemen sonra, 
 • Hamilelerde, 
 • Kalp pili kullananlarda
 • 18 yaş altındaki bireyler
 • Şeker hastaları
 • Kan dolaşımında bozukluk yaşayanlar
 • Mide fıtığı olan hastalar
 • Raynaud hastaları
 • Emziren annelerde
 • Cilt hastalığı olan kişilerde
 • Böbrek ve karaciğer hastalarında
 • Soğuk alerjisi olan bireylerde

Lipoliz Yöntemleri Nelerdir?

Cool shaping yaptıranların merak ettiği diğer lipoliz yöntemleri şu şekildedir:

Sıcak Lipoliz 

Sıcak lipoliz, yağ hücrelerini belirli bir dereceye kadar ısıtıp eriterek işlevsiz hale getiren kontrollü ve lokalize bir yağ parçalama işlemidir. Seanslar bölge başına 25 dakika sürmektedir.

Uygulamadan hemen sonra yağ hücreleri eritilmek şartıyla küçüldüğü ve parçalandığı için gözle görülür bir sonuç alınabilmektedir. Vücuttan yağların alınması ve incelme 2 ila 3 ay kadar devam eder.

Bu süreçte ve sonrasında sağlıklı hareket etmek ve beslenmek salınan yağ hücrelerinin vücudunuzdan daha hızlı atılabilmesi ve arzu ettiğiniz sonuçlara ulaşabilmeniz için çok önemlidir.

Lazer Lipoliz

Bir aplikatör aracılığı ile yağ hücrelerinin ısıtılarak yağ hücrelerinin parçalanması işlemidir. Lazer lipoliz tedavisi diğer hücre yapılarına zarar vermeden hedef bölgenin zayıflatılmasını içeren bir prosedürdür. Lazer lipolizde sıklıkla tercih edilen Sculpsure yöntemidir. Yani Liposuction işleminin ameliyatsız olarak gerçekleştirilmesidir.

Genellikle karın ve yan simitlerdeki bölgesel yağlanmalar için tercih edilmektedir. Lazer lipoliz işleminin amacı yağ hacmini azaltılmasını sağlamaktır. Bu işlemin 1 seansı yaklaşık olarak 25 dakika sürmektedir. Bu işlemde geçici kızarıklık ya da hassasiyet oluşma oranı düşüktür. Sonuçlar ilk 6 hafta içinde gözlemlenebilir

Cooltech Soğuk Lipoliz

Günümüzde soğuk lipoliz yaptıranlar bölgesel zayıflama en etkili uygulama olduğunu belirtmektedir. İşlem boyunca ağrı ve acı hissedilmemesi, kilo verme sürecinin olmaması, kalıcı bir etkiye sahip olması ve günlük hayatı kısıtlamaması bakımından tercih edilmektedir. 

İşlem süresince anesteziye gerek yoktur. Cooltech soğuk lipoliz ise lipoliz uygulamalarında güvenli bir yöntem olarak tercih edilmektedir.

Cooltech soğuk lipoliz tedavisinde tek seansta iki ayrı bölgeye işlem yapılabilmektedir. Etkileri daha 15 gün içerisinde görülebilmektedir. Bu nedenle hızlı bir sonuç elde edilir. Yağ parçalama veya zayıflama işlemlerinde güvenilir bir teknolojidir. Vücudun birçok bölgesinde uygulanabilmektedir.

Yağ hücreleri belirli bir soğuğa maruz bırakılarak işlevini kaybeder. Metabolizmanın normal çalışmasına göre vücuttan atılması sağlanmaktadır.

Kavitasyon mu soğuk lipoliz mi daha etkili bir yöntemdir?

Soğuk lipoliz işleminde; cilt altındaki yağların dondurularak parçalanması sağlanmaktadır. Uygulama başlığı cilt altındaki yağ dokusuna soğuk işlem uygulanmaktadır. İşlem sonucunda yağ hücrelerinin parçalanması sağlanmaktadır.

Kavitasyon işleminde; cilt altındaki yağ dokusunun parçalanması hedeflenmektedir. Bölgesel olarak inatçı yağ dokusuna ultrasonik ses dalgaları uygulanmaktadır. Bu işlem deri altındaki yağa nüfus ederek parçalanmasını sağlar. 

Her iki işlem de anestezi uygulamadan gerçekleştirilmektedir. Soğuk lipolizde tek başlıklı cihaz varken kavitasyon işleminde iki başlıklı cihaz vardır. İlk başlık yağ dokusuna nüfus ederken ikinci başlık vakum uygular ve lenflerin drenajını sağlar. Selülit giderici ve cilt düzleştirici programları da yer almaktadır.

“Kavitasyon mu soğuk lipoliz mi daha etkili?” sorusuna cevap olarak: Soğuk lipoliz uygulaması sonrasında kavitasyon uygulanması cilt altındaki ödemli dokunun parçalanmasında etkilidir. 

Soğuk Lipoliz Nasıl Yapılır?

Bölgesel zayıflama ya da yağ parçalama yöntemlerinden biri olarak bilinen soğuk lipoliz yöntemi, bölgesel olarak inatçı yağ birikintilerini parçalayarak zayıflama sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Farklı lipoliz yöntemlerinden biridir. Prosedürde yer alan işlemler kullanılan yönteme göre değişiklik göstermektedir. Soğuk lipoliz şu şekilde uygulanmaktadır: 

 • İlk olarak tedavi uygulanacak kişinin beslenme alışkanlıkları, yemek düzeni, metabolizma hızı gibi unsurlar uzman tarafından incelenmektedir.
 • Görüşme doğrultusunda kişiye uygun uygulama planı çıkartılmaktadır. Uygulanan seans sayısı ve seans aralıkları kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
 • İşlem yapılacak bölgenin ya da bölgelerin tespitinden sonra tedavi uygulanmaya başlanır.
 • İşlem yapılacak bölgeye uygulanan ısı yavaş yavaş düşürülür. -10 dereceye kadar düşürülen ısı bölgede yaklaşık olarak 1 saat bekletilir.
 • İşlem sonucunda tedavi uygulanan bölgedeki yağ hücresi parçalanır. Yağ hücrelerinin ölmesi ile vücut sıkılaşmaya ve incelmeye başlar.

İşlem Ne Kadar Sürer?

Soğuk lipoliz (Cool Shaping) bir bölgeye yaklaşık olarak 45 dk 1 saatte uygulanmaktadır. Bu işlem bölgesel olarak biriken yağ hücrelerinin kontrollü bir şekilde soğutularak parçalanmasını içeren bir prosedürdür. 

Hamilelere Uygulanır mı?

Tedavi sonrasında lenf drenaj sistemi ölü yağ hücrelerinin vücuttan atılması için çalışmaktadır. Bu nedenle emziren ve hamile kadınlara cooltech soğuk lipoliz tedavisi uygun değildir.

Soğuk Lipoliz Jeli Nedir?

Çeşitli bitki özlerinden meydana gelen jel, işlem sırasında kullanılan, yağın vücuttan atılmasını sağlayan etken bir maddedir. Vücuda uygulanan bu madde yağ hücreleri üzerinde yakıcı bir etki oluşturmaktadır. Omega 6 ve Omega 9 yağ asitlerinin etkisini ortadan kaldırmaktadır.

Bileşen maddeleri zayıflatıcı ve sıkılaştırıcı bir etki oluşturmaktadır. İşlem sırasında yağ hücrelerini parçalarken deri sarkmalarını da önlemektedir.

Soğuk Lipoliz Tedavi Öncesi Sonrası

Soğuk lipoliz işlemi cerrahi bir işlem olmasa da özen isteyen bir tedavidir. Bu sebeple işlemin uygulanması için estetik uzmanlar tercih etmeniz sağlığınız açısından iyi bir tercih olacaktır. İşlem öncesinde doktorunuza aklınıza takılanları sorabilir, işlem öncesi ve sonrası için detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. İşlem sonrasında doktorunuzun tavsiyelerine uygulamanız işlemden maksimum verimi almanızı sağlayacaktır.

Soğuk lipoliz uygulaması için işlem öncesi ve sonrası için dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir:

 • İşlem öncesi için yaşadığınız alerjik reaksiyonları ve kullandığınız ilaçları doktorunuza bildirin.
 • İşlem öncesinde bol bol su için ve doktorunuzun belirttiği süre miktarınca yürüyüş yapın.
 • Doktorunuzun size ilaç vermesi durumunda kullanımını aksatmayın.
 • İşlem sonrasında yoğun fiziksel aktivite içeren egzersizlerden kaçınınız.
 • Tuz tüketimi işlemden sonra ödem oluşumuna neden olabilmektedir. İşlemden sonra öncekinden daha az tuz tüketmeniz sağlığınız açısından iyi bir tercihtir. 

Soğuk Lipolizle Zayıflayabilir miyim?

Tüm kilo verme çabalarına rağmen lokal olarak incelme görülmediği durumda bölgesel incelme sağlayan bir uygulamadır. Doku önce ısıtılır sonra hızlı bir şekilde soğuk ısıya maruz bırakılarak yaklaşık 1 saat bekletilir. Bu işlem yağ hücrelerini öldürerek vücuttan uzaklaşmasını sağlar. Bölgesel incelme yöntemleri arasında iyi bir yöntem olarak tercih edilmektedir.

Hangi Bölgelere Soğuk Lipoliz Uygulanır?

Tedavi şu bölgelere uygulanmaktadır:

 • Sırt 
 • Yan simitler
 • Karın
 • Sütyen altında biriken yağlar
 • Bacak
 • Kol
 • Basen

Soğuk Lipoliz Bacak İnceltme 

Bacaklar için Cooltech soğuk lipoliz uygulaması deri altı yağı azaltan cerrahi olmayan bölgesel incelme tekniğidir. Bunu, bacaktaki yağ hücrelerini son derece hedefli bir şekilde yok eden gelişmiş bir yağ dondurma işlemi aracılığıyla yapmaktadır.

İç bacaklar, antrenmanlar sırasında hedeflenmesi zor bir alandır. Bacakların incelmesini isteyen bireyler yoğun spor temposuna gerek kalmadan birkaç seans içerisinde incelme sağlayabilmektedir. Aynı zamanda pürüzsüz ve sıkı bacaklara sahip olabilirler.

Soğuk lipoliz bacak inceltme tedavisi süresi, her hastanın ihtiyacına ve bacak şekline göre değişkenlik göstermektedir. İşlem sonucunda selülitlerin kaybolması sağlanmaktadır. Ortalama 35 dakika ila 1 saat içerisinde işlem sonlandırılmaktadır. Sonuçlar 6 ila 8 hafta içerisinde ortaya çıkmaktadır.

Soğuk Lipoliz Tedavisi Faydaları ve Avantajları Nelerdir?

Bölgesel yağ azaltma işlemi ile estetik açıdan hoş bir görünüm elde edebilir, vermekte zorlandığınız bölgesel kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Günlük yaşamınıza hemen dönebilir, kısa bir süre içerisinde inceldiğinizi gözlemleyebilirsiniz.

Soğuk lipoliz yaptıranlar şu faydaları elde etmektedir:

 • Cerrahi bir operasyon gerektirmez
 • İşlem yapılan bölgedeki dokular zarar görmeden inceltme sağlanır.
 • Soğuk ısıya maruz kalan yağ hücreleri ölür ve kısa sürede vücuttan atılır.
 • İşlem sadece yağ dokusuna etki etmektedir. Kas ve sinir dokuları zarar görmez.
 • Selülitlerin azalmaktadır.
 • Sonucunda sıkı ve pürüzsüz bir cilt elde edilmektedir.
 • Uzun süreli kalıcı bir etkiye sahiptir.
 • Bölgesel zayıflama bakımından güvenilir bir yöntemdir.
 • Kısa sürede işlem tamamlanır.

Uygulamanın Riskleri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Tüm vücut şekillendirme işlemlerinde olduğu gibi soğuk lipoliz işleminde de yan etkiler ve riskler bulunmaktadır. Olası yan etkiler ya da riskler bir uzman tarafından işlem uygulanmadığında ortaya çıkmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

 • Uyuşukluk hissi
 • İşlem bölgesinde kızarıklık
 • Uygulamadan sonra oluşan şişlik
 • Cilt hassasiyetinde artış

Tedavi Fiyatları

Soğuk lipoliz tedavi fiyatlarının belirlenebilmesi için, doktorunuz ile ön görüşme sırasında lipoliz uygulamasına yönelik tetkikler ve incelemeler yapılmaktadır. Daha sonrasında vücut formunuza uygun prosedür belirlenerek gerekli ölçümler yapılacaktır.

Operasyonunuz olası birtakım riskleri ve komplikasyonları içeriyorsa doktorunuz sizi bu konuda detaylıca bilgilendirecektir. Daha sonrasında isteğiniz doğrultusunda tercihi size bırakacaktır.

Tüm bu süreç kişisel durumunuza göre tespit edildikten sonra soğuk lipoliz tedavisi için fiyat belirlenebilecektir. Tedaviniz için Hospitaltürk hastanemize başvurarak 7/24 online danışman servisimiz ve uzman doktorlarımızdan destek alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Soğuk lipoliz ile kaç kilo verilir?

İşlem yaptıran her bireyin kilo durumuna göre zayıflama oranı değişiklik göstermektedir. Hastaya önce sıcak ısı verilir, sonrasında soğuk lipoliz uygulaması yapılmaktadır. Soğuktan sonra yağ hücreleri %25-%40 oranında azalır. Uygulamadan sonra en az 1 beden en fazla 2 beden zayıflayabilirsiniz.

Soğuk lipoliz zararları nelerdir?

Bu uygulamanın hiçbir zararı yoktur, yan etkisi de her estetik işlemde meydana gelebilecek kadardır. Soğuk lipoliz uygulamasının olası yan etkileri; geçici hassasiyet, morarma, kızarıklık, işlem bölgesinde uyuşukluktur. İşlemden sonraki birkaç gün içinde durum düzelecektir.

Soğuk lipoliz gerçekten işe yarıyor mu?

Bölgesel zayıflama yöntemlerinden biri olan soğuk lipoliz tedavisi FDA onayından geçen cihazla uygulanmaktadır. İşlemin tek seansında %25-%50 oranında kalıcılık elde edilmektedir. Tedavi yöntemi son derece güvenlidir. Yoğun spor egzersizlerine gerek kalmadan bölgesel olarak zayıflamayı sağlamaktadır. 

Soğuk lipoliz ne kadar etkili?

Uygulanan soğuk lipoliz işlemi için seans miktarı estetik uzmanı tarafından belirlenmektedir. İlk seanstan itibaren yağ hücrelerine etki ederek zayıflamayı sağlamaktadır. İşlem 6 ila 12 hafta arasında 2-3 beden incelme sağlamaktadır.

Soğuk lipoliz sarkma yapar mı?

Tedavi sırasında yağ hücreleri parçalanırken cilt sıkılaşır ve pürüzsüz bir görünüm elde edilir. Yağ hücrelerinin de yok olması ile sarkma ya da deri birikmesi gibi durumla yaşanmamaktadır. Kalıcı mıdır? Ever, kalıcı bir işlemdir.

Soğuk lipoliz kilo verdirir mi?

Dondurarak yağ parçalama işlemi olarak bilinen soğuk lipoliz yöntemi istenmeyen yağ hücrelerini parçalar ve vücuttan atılmasını sağlar. İşlem yapılan cildin -10 dereceye kadar soğuk bir ısı uygulanması yağ hücrelerinin parçalanması ve metabolizma yoluyla atılmasını sağlamaktadır. Bu bakımdan kilo verdiren bir işlemdir.

Soğuk lipoliz kimlere yapılmaz?

Bu tedavi; hamileler ve emziren annelerde, kalp hastalığı olanlarda, cilt hastalığı olanlarda, böbrek hastalarında, soğuk alerjisi olan hastalarda, protein düşüklüğü olan bireylerde soğuk lipoliz uygulanmamaktadır.

Soğuk lipoliz kaç ayda bir yapılır?

Uygulanan işlem genellikle tek seanslık bir prosedürdür. Soğuk lipoliz uygulaması bölgesel yağlanması fazla olan bireyler için daha fazla seans uygulanabilir. İlk seansın üzerinden 3 ay geçtikten sonra uygulanması önerilmektedir.