Yağ Enjeksiyonu, yüz ve vücutta çökük veya zayıf alanları dolgunlaştırmak, istenilen yere hacim kazandırmak için yapılan bir işlemdir.  Yağ enjeksiyonu “Otolog” olarak da adlandırılmaktadır. “Otolog” kelimesi basitçe kişinin kendi dokusunu veya yağını kullanmasını ifade etmektedir.

Otolog yağ transferi üç aşamadan oluşmaktadır. İlk adımda, bir miktar yağ  çekilmektedir. İkinci adımda, yağ hücrelerinin izolasyonu ve temizlenmesi işlemi yapılmaktadır. Üçüncü ve son adımda da yağ hücreleri hedeflenen bölgelere enjekte edilmektedir. Bu işlemi yaptırmayı düşünüyorsanız, aşağıda bu işlemle ilgili detaylı bilgileri okuyabilirsiniz.

Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Bu işlemi, kişinin yüzünü ve vücudunu gençleştirmek için giderek daha fazla talep edilen kozmetik bir cerrahi olarak tanımlayabiliriz.

Yağ enjeksiyonu, vücudunuzun ” donör alan ” adı verilen bir bölümünden yağ alınmasına dayanır. Donör bölgesinden alınan yağlar, vücudu yeniden şekillendirmek, hacim vermek veya düzeltmek üzere istenilen bölgeye aktarılmaktadır.

Yağ enjeksiyonu için yağ nerelerden alınır?

Karın ve bel çevresi, kalça veya diz gibi bölgelerden uygun şekilde yağ alınmaktadır.

Ayrıca , kol bacak ve göz kapağı ameliyatı yaptıran hastaların gözaltı torbalarından da yağ alınarak ilgili bölgeye enjeksiyon yapılmaktadır. Ve gözaltlarında dolgunluk sağlanabilmektedir.

Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Yağ enjeksiyonu, oldukça invaziv bir tedavi olduğundan, bu işlem sadece plastik cerrahlar tarafından, nitelikli ve donanımlı hastanelerde yapılmalıdır.

Öncelikle bu işlem için, ameliyat öncesi doktorunuzdan randevu almanız ve bir ön görüşme yapmanız gerekmektedir. Bu ziyaretiniz sırasında cerrah, tedavinin uygulanmasına yönelik;

  • herhangi bir engel olup olmadığını,
  • hangi bölgelerin tedavi edilmesi gerektiğini,
  • ne ölçüde (ne kadar yağ dokusu infiltre edilmesi gerektiğini) değerlendirecektir.

Bu noktada, komplikasyonlardan kaçınmak için, belirli hastalıklardan muzdaripseniz ve düzenli olarak kullandığınız ilaçlar var ise, bunlar konusunda doktorunuza bilgi vermeniz çok önemlidir.

Ayrıca ameliyatı gerçekleştirmeden önce, sigarayı bırakmak, herhangi bir ilaca ara vermek gibi konularda cerrahınızın size bildireceği tüm endikasyonlara uymanız esastır.

Ameliyat hem sedasyonlu lokal anestezi altında hem de genel anestezi altında yapılmaktadır. Anestezi tipinin seçimi tedavi edilecek bölgeye ve alınması gereken yağ miktarına göre cerrahın kararına bağlıdır.

Lokal anestezi ile yapılan işlemlerde hastanede kalmanıza gerek yoktur. Ancak genel anestezide bir gece hastanede yatmanız gerekecektir.

Seçilen anestezi uygulandıktan sonra cerrah asıl ameliyata başlayacaktır. Ameliyat başlangıcında doktor, yağ enjeksiyonunu gerçekleştirmek için gerekli olan yağ miktarını ince bir kanül ile aspire ederek ilerleyecektir. Yağ alınan bölgeler genellikle doğal olarak fazla yağ miktarına sahip uyluk, karın veya basen yanıdır.

Ancak işlem yapılacak bölgelere sızmadan önce yağın özel bir santrifüj vasıtasıyla arındırılması gerekmektedir. Bu operasyon, bazı yağ hücrelerinin (adipositler) parçalanmasından sonra açığa çıkabilecek kan ve sıvıların uzaklaştırılmasını sağlamaktadır.

Bu noktada doktor, yeniden şekillenmesi, hacim kazandırılması ve/veya gençleştirilmesi gereken bölgeye yağın aktarılması ile devam edecektir.

Operasyonun sonunda operasyona dahil olan alanlar ancak doktorun uygun gördüğü durumlarda özel bir bandajla korunacaktır.

Yağ Enjeksiyonu Hangi Bölgelere Yapılır ?

Özellikle bu tedavi, enjekte edilen maddenin kendi vücut yağınız olmasından dolayı bir tür dolgu maddesi olarak tanımlanabilir. Bu nedenle de :

  • Yüz bölgesi, yanakları, çeneyi ve elmacık kemiklerini yeniden yapılandırmak, ince dudaklara hacim kazandırmak
  • Sarkık veya hafif belirgin göğüsleri yeniden şekillendirmek
  • Kalçaları ve baldırları doldurmak için yağ enjeksiyonu mükemmel bir uygulamadır.

Yüze Yağ Enjeksiyonu

Yüzün şeklini ve hacmini geri kazandırmak ve yaşlanma belirtilerini azaltmak için uygulanan yüz yağ enjeksiyonu, başta kırışıklıkları gidermek veya azaltmak için yapılmaktadır. Teknik, hücrelerin çevre dokuların tamamı boyunca uyum sağlaması göz önüne alındığında, hacmi geri kazanmanın en etkili ve en güvenli yollarından biri olarak düşünülebilir.

Yüze Yağ Enjeksiyonu Hangi Bölgelere Yapılır

Yüz yağ enjeksiyonu, yüzün genel olarak gençleşmesini sağlayan ve bazı durumlarda yüz germe ile birlikte uygulanabilen bir müdahaledir.

Özellikle bu işlem, yüzün aşağıdaki bölgeleri için etkili bir yöntemdir:

Yağ Enjeksiyonu ile Göğüs Büyütme

Yağ enjeksiyonu, vücudun boş görünen alanlarının hacmini arttırmayı amaçlayan özel bir estetik tıp tekniğidir. Dolayısıyla, bu teknik meme büyütme için de yaygın olarak kullanılmaktadır.
Doğal bir etki ile şekillendirme ve hacim arttırma için güvenli ve uyumlu bir tekniktir. 

Göğüs implantlarına geçerli bir alternatiftir. Bu nedenle özellikle ameliyattan korkan ve vücutlarında yabancı cisim olmasını istemeyen kadınlar için uygundur.

Bu teknik, hafif meme büyütme isteyen kadınların iz bırakmadan ve implantsız mükemmel sonuçlar elde etmelerini sağlar.

İki meme arasındaki asimetrileri ve yumrulu bir memeyi düzeltmek veya daha önce yapılmış bir mamoplastinin hasarını onarmak veya bir tümör sonrası meme rekonstrüksiyonu için sıklıkla uygulanan bir tekniktir.

Yağ Enjeksiyonunun Avantajları

Yağ enjeksiyonunun sunduğu en büyük avantaj, muhtemelen, dolgu maddeleri gibi diğer benzer tedavilerde meydana gelebilecek herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmamasıdır.

Bu işlem kendi vücudunuzdan alınan yağlar kullanılarak yapılmaktadır. Bu nedenle yağlar , vücudunuz tarafından yabancı madde olarak kabul edilmez.

Yağ enjeksiyonu, doğru bir şekilde yapıldığında, vücudunuzu orantılamanıza yardımcı olur. Ayrıca, yüzünüzün ifadesini değiştirmeden doğal olarak genç bir görünüm elde etmenizi sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra düzeltilecek bölgelere transfer edilen yağlar ömür boyu kalabilmektedir. Ancak ameliyattan sonraki haftalarda enjekte edilen yağın kısmen geri emilmesinin normal olduğu unutulmamalıdır.

Geri emilen yağ miktarı kişiden kişiye büyük ölçüde değişmektedir. Bununla birlikte, bu ilk aşamadan sonra, enjekte edilen yağ artık hiçbir şekilde geri emilmeyecektir. Tedavi edilen bölgede sabit olarak kalacaktır. Mükemmel bir sonuç elde etmek için bir süre sonra işlemin tekrarlanması gerekebilir.

Her durumda, yağ enjeksiyonu ile elde edeceğiniz sonuçlar mükemmeldir. Kısmi yağ emiliminin ilk periyodundan sonra kalıcı olacaktır.

Tüm bu nedenlerden dolayı yağ enjeksiyonu doktorlar tarafından onaylanmaktadır. Ayrıca doğal bir görünümle estetik yaptırmak isteyen herkes tarafından da çok tercih edilen bir kozmetik cerrahidir.

Komplikasyonlar ve Yan Etkiler

Ameliyat sonrası bazı yan etkiler görülebilmektedir. Ameliyattan hemen sonra yağın alındığı bölgelerde ağrı hissi yaşanması oldukça yaygındır. Hafif şişlik ve küçük morlukların görünümü de sık görülen yan etkiler arasındadır.

İşlem sonrasında oluşabilecek diğer yan etkiler şunlardır:

  • Ameliyatı takip eden günlerde hafif ateş,
  • Genel halsizlik hissi,
  • Tedavi edilen bölgelerin cildin geri kalanından daha koyu bir renk alması. Bu komplikasyondan kaçınmak için ameliyattan sonra en az 3-4 ay güneşe maruz kalmamak gerekmektedir.
  • Tedavi edilen alanlarda ödem görünümü (yani, sıvı birikiminin neden olduğu şişlik görünümü).

Yağ Enjeksiyonu İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yağ enjeksiyonunun gözaltı ışık dolgusu veya elmacık kemik dolgusundan farkı nedir?

Yüze yağ enjeksiyonu, dolgunlaştırma işleminin kişinin vücudundaki kendi yağ hücreleri kullanılarak gerçekleştirilmesidir. Gözaltı ışık dolgusu ve elmacık kemik dolguları ise genellikle hyalüronik asit veya kemik dolgusu gibi maddelerden elde edilen dolguyla bu işlemin uygulanmasıdır. Yağ enjekte etme

Yüzüme önceden dolgu yaptırmıştım sonradan yağ enjeksiyonu yapılmakta mıdır?

Önceden yapılan dolgu eğer kalıcı dolgu ise sonradan yağ enjeksiyonu gerçekleştirilememektedir. Ancak önceden yapılan dolgu geçici bir dolguysa bu dolgu eritildikten ve çıkarıldıktan sonra yerinde yağ enjekte edilebilmektedir.

Yağ enjeksiyonu ile gözaltı morlukları geçer mi?

Gözaltına yağ enjekte ederek gözaltı morluklarını gidermek mümkündür. Özellikle gözaltı morlukları doku zayıflığından kaynaklı ise operasyon sonrası çok büyük bir değişim olacaktır.

Yağ enjeksiyonu ne zaman oturur?

Enjekte edilen yağ şişlik ve morlukların da azalması ile 1 aylık sürede gözle görünür etkisini gösterecektir. Tam istenilen nihai sonuç içinse 5 ila 6 aylık süre geçmesi gereklidir. Cildinizin altına enjekte edilen yağ hücreleri yüzünüz için yeni bir yapıdır bu sebeple o dokuya uyum sağlaması birkaç ay sürebilmektedir.

Ne kadar zamanda iyileşirim ?

Yağ enjeksiyon ameliyatının iyileşme süresi iki günden iki haftaya kadardır. Ancak her şey tedavi alanına bağlıdır. Cerrahınız, süreç konusunda sizi bilgilendirecektir.

Bu işlem için yaş sınırı var mı?

Ameliyatı olan hastaların çoğu 20 ile 60 yaşları arasındadır. Ancak bu yöntem 60 ile 80 yaş arasındaki kişilerde de başarıyla uygulanmaktadır. Daha genç hastalarda dudak ve elmacık kemiği bölgesi gibi yüzün belirli bölgelerinin hacmini artırmak için yapılmaktadır.

 Yağ enjeksiyonu ne kadar kalıcı?

Yağ enjeksiyonu, yüzde 30-60 oranında aşılanma yüzdesine sahiptir. Bu, kesin olarak implant edilen dokunun neredeyse sınırsız bir süreye sahip olduğu anlamına gelmektedir. Ameliyathanede, her zaman mevcut olan emilim yüzdesini göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Yağ enjeksiyonu ağrılı bir işlem midir?

Ağrı minimaldir. Ayrıca, lokal anestezi ile yapılan işlemlerde birçok durumda sizi rahatlatacak ve işlemin stresini azaltacak “sakinleştirici” kullanılmaktadır.

İşlem sonrası kesi izi kalır mı ?

Yağ greftinden kaynaklanan bir iz kalmaz. Ancak enjeksiyonun yapıldığı yerde küçük bir iz olabilir. Bu da zamanla kaybolacaktır.