Yüz germe, tek başına veya diğer prosedürlerle birlikte yapılabilen başarılı bir işlemdir. Yaşlandıkça, yerçekiminin etkileri, güneşe maruz kalma ve günlük hayatın stresi yüzümüze zarar veriyor. Yanaklar düşüyor, burun ve ağız arasında derin oluklar, boyun çevresinde yağlanma ve kırışıklıklar oluşuyor.

Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey zamanı durdurmak ya da yaşlanmanın etkilerini ortadan kaldırmak için operasyonlar araştırmaktır. Eğer yüz germe ameliyatı yaptırmayı düşünüyorsanız aşağıda süreçle ilgili temel bilgileri okuyabilirsiniz.

Yüz Germe Nedir?

Yüz  germe,  cildi  gençleştirmek için yapılan en iyi estetik prosedürlerden biridir. Yüzün bazı bölgeleri, özellikle daha küçük kırışıklıkları veya kusurları gidermek için yüz germe dışında tamamlayıcı müdahalelere ihtiyaç duyabilir. Size uygun olan tedaviyi, ilk görüşme için randevu aldığınız yüz estetiği uzmanı karar verecektir.

Yüz Germe Kimler İçin Uygundur?

Boyunda ve yüzde sarkma görülen, ancak cildi hala elastikiyetini koruyan tüm kadın ve erkekler yüz germe için aday olabilir. Yüz germe ameliyatlarını tercih eden hastaların çoğu 40 ila 60 yaşları arasındadır, ancak 70 ila 80 yaşları arasında da başarılı sonuçlar görülmektedir.

Yüz Germe Yöntemleri

Gerdirme ameliyatının birçok farklı yöntemi vardır. Bunlar kişinin yüzünde oluşabilecek farklı sorunları çözmeye yöneliktir ve hastanın bireysel ihtiyaçlarına göre gerçekleştirilir.  Bazı yüz germe yöntemleri alnı hedef alırken, bazıları yanakları ve boynu da hedef almaktadır.

Yüzün belirli bölgelerinde yaşlanma belirtileri görüldüğünde, kişinin belirli bölgelerine yönelik mini yüz germe işlemleri de yapılmaktadır. Yüz germe cerrahının sadece doğru miktarda fazla deriyi alması çok önemlidir. En iyi yüz germe tekniği bile cilt çok ince ise sonuçlar doğal olmayan ve sert bir görünümde olabilmektedir.

Modern Yüz Germe

Günümüzde modern yüz germe plastik cerrahisi, cildi gerdirmekten çok, yüzün kaslarını ve derin yapılarını yeniden konumlandırmayı amaçlamaktadır.

Burada önemli nokta SMAS olarak bilinen altta yatan yüz kaslarının tedavisidir. Kasları güçlü bir anti-yerçekimi çekişi ile tedavi etmek, cildi yerleştirme imkanı vermektedir.

Günümüzde bu teknik, hastaların anti-aging açısından doğal ve mükemmel sonuçlar alma olasılığını artmaktadır. Ayrıca daha kısa bir iyileşme süresi izlenmekte  ve ameliyat sonrası günlük aktivitelere dönüşü hızlandırmaktadır.

Endoskopik Yüz Germe

Endoskopik Lifting, cildi gererek, yüz ve boyun kaslarını yeniden konumlandırmaktadır. Bu yüz germe tekniği, yağ açığına müdahale etme imkanı ile birlikte yüze sıkılık ve hacim kazandırmak için kullanılır.

Endoskopik germe terimine ek olarak, minilifting terimi de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu teknik sayesinde birkaç yıl önce moda olan eski cerrahi tekniklerden daha iyi sonuçlar elde etmek mümkündür.

Ameliyatsız Yüz Germe

Ameliyatsız yüz germe, ameliyatsız gerçekleştirilen bir lifting etkisidir. Bu yöntemle, cilt ve cildin altındaki öğelerin, aynı anda uyarılması sağlanmaktadır. Elastik lifler ve kolajenin yenilenmesiyle tamamen cildin gençleşmesini sağlayan çok güçlü kimyasal peelingler kullanılmaktadır.

Kendine has özellikleri, kısa sürede bu yeni yüz gençleştirme tedavisinin çok popüler hale gelmesine yol açmıştır.

Bu tedavi, ameliyathaneye gitmeden daha genç bir görünüm elde etmek için tercih edilmektedir. Hemen hemen tüm prosedürler birkaç dakika sürer. Ameliyat sonrası bakım da minimaldir. Cerrahi bir yüz germe ile karşılaştırıldığında iyileşme süresi çok hızlıdır.

Bu tedavi türü, 40 ila 60 yaş arasındaki ve daha genç hastalar için uygun bir tedavi olarak önerilmektedir. Bu işlemler hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilmektedir. Ameliyatsız yüz germenin uygulandığı bölgeler:

  • Yanak kaldırma
  • Çene profili
  • Göz kenarındaki kırışıklık
  • Çenenin daralması
  • Burnun daralması ve yükselmesi
  • Kaş kaldırma
  • Boyun görünümünü mükemmelleştirme.

Ultherapy ile lifting tekniği

Bu ultrason bazlı tedavi, boyun çizgisindeki kırışıklıkları iyileştirmeye, boyun, kaş ve çene altındaki deriyi gerginleştirmeye yöneliktir.

Cildin derin katmanlarında yeni kolajen ve elastin üretimini uyarmak için ultrason tekniği kullanılır. Ultrason ile yönlendirilebilen tek odaklı ultrason tedavisi olduğu için çok hassas bir tekniktir .

Sonuçlar 3 ay sonra ortaya çıkmaya başlar ve yaklaşık 1 yıl sürer.

 Radyofrekans ile Yüz Germe Tekniği

Radyofrekans tedavisi, yeni cilt hücrelerinin ve alttaki dokuların üretimini uyarmak için cildin derin katmanlarında bulunan kolajenin ısıtılma işlemidir. Bu işlem sonunda daha az ince çizgi ve kırışıklık ile pürüzsüz bir görünüm sağlanmaktadır.

İşlem yaklaşık 15 dakika sürer. Genellikle 1-2 yıl kadar görünüm korunmaktadır. Genellikle işlemden sonra kızarıklık ve şişlik görülebilir ancak bunlar birkaç gün içinde kaybolur.
Hastaya bağlı olarak, başlangıçta 1-3 üç seans önerilir. Sonrasında koruma amaçlı yılda bir kez ek tedavi uygulanır.

PRP Yüz Germe Tekniği

Trombosit açısından zengin plazma, PRP yüz germe oldukça popülerdir. Tedavi, hastanın kanından alınan PRP’nin ardından cildin sorunlu bölgelerine enjekte edilmesiyle gerçekleştirilmektedir.. Yanık ve cilt yaralanmalarının tedavisinde cildi yenilemek için trombositler kullanılmaktadır. Kollajen üretimini destekler ve daha genç bir görünüm elde edilmesini sağlar.

Çizgi ve kırışıklıklardaki PRP enjeksiyonları sayesinde yüzün konturu daha belirginleşmektedir. Böylece daha pürüzsüz bir görünüm elde etmek mümkündür. Şişlik ve kızarıklık genellikle tedaviden sonra ortaya çıkabilmekte , ancak kısa sürede kaybolmaktadır.

Lazer Yüz Germe

Lazer, cilt kısımlarını katman katman çıkarmak için kullanılır. Cildin yüzeysel katmanlarına etki ederek yenilenmesini,  daha yumuşak ve gergin bir katman elde edilmesini sağlar. Ayrıca kırışıklıkların görünümünü azaltır. Tedavi iki aşamada gerçekleştirilmektedir:  Birincisi lokal anestezi ile müdahaleden, ikincisi ise muayenehanede bir dizi seanstan oluşur.

İp Askı ile Germe

Fransız askı olarak da isimlendirilen bu teknik yüzün belli bölümlerinde cilt altından medikal bir ip geçirilerek yüz alanında gerginlik sağlanmasıdır. Fransız askı tıbbi literatürde bir teknik değildir ancak yaygın kullanımla beraber ip askı ile germe uygulaması bu isimle anılmaya başlamıştır.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz germe estetik ameliyatı, şakaklarda, saç çizgisinin üzerinde bir kesi açılarak yapılmaktadır. Tipik olarak bu kesi, derinin doğal kıvrımı boyunca kulağın ön kısmından aşağı doğru uzatılmaktadır. Cilt kıvrımlarının içinden kesilerin yapılması daha sonra oluşacak izlerin gizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu noktada cerrah dokuları kemikten ayırır ve benimsediği tekniğe göre bir traksiyon ile ilerler.

Sonrasında fazla görünen deri çıkarılır ve bazı durumlarda kaybolan kas gruplarının da tonlanması mümkün olur. Bu uygulamadan sonra cilt yeniden konumlandırılır ve düzgün bir şekilde dikilir. Dikişte metal cerrahi zımbalar da kullanılabilir.

Yüz germe, hastanede kalış sürelerini kısaltmak ve günlük hayata dönüşü hızlandırmak için genel veya lokal anestezi altında intravenöz sedasyon ile yapılabilir.

Ameliyatın süresi

Müdahalenin karmaşıklığına bağlı olarak germe ameliyat süresi değişkenlik göstermektedir. Genellikle en yaygın vakalar yaklaşık 2 saatlik bir operasyonla yapılmaktadır.

Hastanede Kalış Süresi

Hastanede yatış, duruma ve kullanılan anestezi tipine göre birkaç saat veya bir gün olabilmektedir. Ameliyattan sonraki ilk saatler hastanın dinlenmesi ve kan basıncının yükselmesine engel olacak şekilde sakin kalması çok önemlidir.

Ameliyat öncesi

Sedasyonlu veya sedasyonsuz lokal anestezi altında yapılan müdahaleler için, elektrokardiyografik değerlendirme ile birlikte olağan ameliyat öncesi kan testleri vazgeçilmezdir.

İlk konsültasyonda, cildinizin altında yatan deri ve kemik yapıları da dahil olmak üzere, yüzünüz cerrahınız tarafından değerlendirilecektir. Yüksek tansiyon, pıhtılaşma veya iyileşme sorunları gibi ameliyatı zorlaştırabilecek sorunlar da dahil olmak üzere sağlık durumunuz kontrol edilecektir. Sigara içiyorsanız veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız bunu cerrahınıza söylemeniz önemlidir. Yüz germe ameliyatı olmaya karar verdiğinizde, doktorunuz size uygulanacak anestezi teknikleri ve türü, ameliyatın nerede yapılacağı, riskleri ve müdahalenin maliyeti konusunda bilgi verecektir.

Plastik cerrahınız, yiyecek, sıvı alımı, sigara içme veya ilaç, vitamin alma veya almayı bırakma ve yüzünüzü yıkama ile ilgili yönergeler de dahil olmak üzere, ameliyata nasıl hazırlanacağınız konusunda size özel talimatlar verecektir. Ameliyattan en az 1-2 hafta önce sigarayı bırakmanız önemlidir. Kısa saçlarınız varsa, iyileşirken yara izlerini daha iyi gizlemek için ameliyattan çok önce saçlarınızı uzatabilirsiniz.  Ameliyat öncesi hazırlık, ameliyatın daha iyi koşullarda yapılmasını sağlayacaktır. Ayrıca taburcu olduğunuzda bir akrabanızın veya refakatçinizin sizi eve götürebileceğinden ve gerekirse birkaç gün size yardımcı olabileceğinden emin olun.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Günlük Hayata Dönüş

Ameliyattan sonraki ilk hafta  istirahat etmelisiniz. İlk 24-48 saat yatak istirahati önerilmektedir. Bundan sonra kalkabilirsiniz, ancak ilk 5-6 gün evden çıkmamanız önemlidir. 2-3 hafta boyunca, normal fiziksel aktivitelere kademeli olarak devam edebilirsiniz. Bu süre zarfında spor veya egzersiz yapmanız önerilmemektedir. Ancak bunu yapabilecek durumdaysanız yürüyüşe ve yorucu olmayan sosyal aktivitelere katılabilirsiniz.

Üçüncü haftadan sonra günlük aktivitelerinize geri dönebilirsiniz.  Pansumanları çıkardıktan sonra saçlarınızı dikkatlice yıkayabilirsiniz. Farklı bir tedavi, ameliyattan 3 hafta sonra yapılamaz. Cinsel aktivitede olduğu gibi (makul sınırlar dahilinde) bir hafta sonra araba kullanabilirsiniz. Güneş, özellikle estetik yüz ameliyatlarından sonra cilde son derece zarar vermektedir. Bu nedenle güneşe maruz kalmayın. Bu konuda, şapka ve güneş gözlüğü çok faydalı olabilir.

Erkeklerin ameliyat sonrası dönemde tıraş olurken son derece dikkatli olmaları önemlidir. Elektrikli tıraş makinelerinin kullanılmasını tercih edilebilirler.

Ameliyatın Olası Komplikasyonları

Yüz germe, cerrahın dikkat ve tecrübesini gerektiren, aynı zamanda hastanın ameliyat sonrası dönemde cerrahın talimatlarına uyma konusunda aşırı dikkat etmesi gereken karmaşık bir operasyondur. Nadiren de olsa kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonlar olabilen bir ameliyattır. Bir uzmana güvenmek, onun tavsiyelerine uymak, komplikasyon riskini azaltmanın ve iyileşme sürecindeki gecikmeleri önlemenin en iyi yoludur.

Sık Sorulan Sorular

Yüz gerdirme kaç yaşında yapılmalı?

Genellikle ameliyatsız teknikleri içeren yüz germe tedavileri 18 yaşını tamamlamış kişilerce tercih edilebilecektir. Ancak her estetik tedavide olduğu gibi yüz germede de spesifik bir yaş aralığı bulunmamaktadır.

Yüz germe kaç yıl sürer?

Operasyonda kullanılan tekniğe göre yüz germe işleminin etkisinin süresi değişkenlik gösterecektir. Ancak geçici etkileri olan yüz germe tedavilerinin etki süresi ortalama olarak 5 ila 10 yıl boyunca sürecektir.

Yüz germe kalıcı mı?

Ameliyatsız tekniklerle uygulanan yüz germe işlemleri 10 yıllara yakın bir süre dayanabilse de kalıcı değildir. Ancak ameliyatla yapılan yüz germe işleminin etkileri kalıcı olabilecektir. Fakat bu kalıcı etkiler olsa da ciltte yapısı gereği elastikiyet kaybı olması olasıdır.

Yüz germe ameliyatı sonrası ağrı olur mu ?

Ağrı seviyesi, tabii ki her zaman kişisel eşiğe bağlıdır. Ancak, aşırı ağrı hissinde herhangi bir komplikasyon olup olmadığını kontrol etmek için derhal cerrahınızla iletişime geçmelisiniz.

Yüz germe ameliyatında iz kalır mı?

Aslında klasik anlamda kesilen her hangi bir yerde iz kalabilir. Bazı kişilerde belirsiz bazılarında ise daha belirgin bir iz olabilmektedir. Bu yaranın iyileşmesi ve hastanın genetik yapısıyla da ilgilidir. Bu ameliyatlardaki asıl beceri  gizli yerlerden, kıvrımlardan, kulak dibinden, içinden geçen kesiler yapmaktır. Böylece bakıldığı zaman bu izler görülmezler.

Yüz germe ameliyatından ne kadar sonra egzersiz yapabilirim?

3 hafta sonra sakin yürüyüşler yapabilirsiniz. Yoğun egzersiz programınıza ancak 4-6 hafta sonra başlayabilirsiniz.

Yüz germe ameliyatının başarı oranı nedir?

Yüz germe ameliyatının başarısı bu konunun en ilginç yönlerinden biridir. İlk ameliyatla istenilen sonuca ulaşma başarı oranı %95 gibi büyük bir orandır. İlk operasyondan sonra istenilen sonuca tam olarak ulaşılmazsa ikinci operasyonda %100 başarı oranı ile istenilen sonuca ulaşılmaktadır.