Burun estetiği, burun üzerinde birtakım cerrahi müdahalelerle formunda ve yapısında değişiklikler yaparak estetik açıdan güzel bir görünüm sağlamaya yönelik estetik uygulamalardır.

Görsel ve estetik açıdan yüzdeki en önemli unsurlardan biri olan burun yapısı, bazı durumlarda kişilerin psikolojik kaygılarına dönüşebilmektedir. İşte buna bağlı olarak burun ameliyatları günümüzün en çok tercih edilen cerrahi operasyonlarından biri konumunda olmaktadır. 

Burun estetiği burundaki estetik görünümün yanı sıra işlevsel nedenlerle de tercih edilebilmektedir. Estetik amaçlı buruna uygulanan ameliyat kemerli ve kavisli burun yapısının düzeltilmesi, burun ucu eğriliklerinin düzeltilmesi, küçük ya da büyük burun oranlarını yüze oranlı bir forma dönüştürmek gibi uygulamaları içermektedir. 

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Görsel açıdan kişilerin memnun olmadığı burun şekli üzerinde estetik cerrahi uzmanının kemik ve kıkırdak dokusunda değişiklikler yaparak burnu istenilen forma büründürmesidir.

Bu estetik cerrahiye aynı zamanda rinoplasti de denilmektedir. Rinoplasti, burundaki kemer görünümün düzeltilmesi, burun büyütme ya da küçültme, simetrik burun hatalarının düzeltilmesi gibi işlemleri içermektedir.

Burun estetik ameliyatları, nefes alma güçlüğü, koku almada güçlük çeken buruna yönelik fonksiyonel müdahalede bulunma içeriğini de kapsamaktadır.

Burun ucu estetiği nedir?

Bu operasyon genellikle sadece burun ucunda gerçekleştirilen işlemlerdir. Düşük burun ucunu kaldırma, geniş burun ucunu düzeltme, sivri burun ucunu esnetme veya burun ucu simetrisini düzeltme gibi prosedürleri içermektedir.

Açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti nedir?

Burun estetiğinde, iki burun deliği arasında bölgenin (kolumella) açılarak operasyonun gerçekleştirilmesine açık rinoplasti denilmektedir. Diğer türlü kolumella bölgesi açılmadan işlem gerçekleştirilirse bu da kapalı rinoplasti operasyonudur.

Piezo burun estetiği nedir?

Piezo isimli medikal bir cihaz yardımıyla kemik ve kıkırdaklara ultrason dalgaları yollanmakta ve yapılarında değişim sağlanmaktadır. Daha sonra ise kemiklerde kırma gibi işlemler uygulamaksızın burun estetik operasyonu gerçekleştirilmektedir.

Ameliyatsız burun estetiği (likit rinoplasti) nedir?

Kemik veya kıkırdak dokularına dokunmadan burun bölgesinin belirli alanlarına dolgu enjekte ederek istenen şekli elde etmektir. Prosedür olarak bu operasyon da bir ameliyattır ancak basit bir cerrahi aşamayı içermektedir.

Ameliyat Nasıl Uygulanır?

Genel olarak burun estetik ameliyatları iki yönteme bağlı olarak yapılmaktadır. Operasyon açık burun ameliyatı veya kapalı burun ameliyatı olarak uygulanabilmektedir.

Açık burun ameliyatı, iki burun deliği arasındaki kolumella isimli bölgenin açılması ile gerçekleştirilmektedir. Diğer kapalı burun ameliyatı ise bu bölgenin açılmadan operasyonun uygulanmasıdır.

Hem açık hem de kapalı burun ameliyatında temel süreç burunda değiştirilmesi planlanan ölçülere göre kemik ve kıkırdak dokulara müdahalede bulunmaktır.

Genelde burun estetiğinin süreci her operasyon için farklılaşabilmektedir, ancak çoğunlukla aşamalar şu prosedürleri içermektedir;

Burun estetiği aşamaları

 • Önce uzman doktor ile ön görüşme yapılacaktır
 • Burun yapınız, uygulanması gereken cerrahi prosedür planlanacaktır
 • Doktorunuz isteğiniz doğrultusunda sizi işlemin süreci hakkında bilgilendirir
 • Genel anestezi işlemi uygulanır,
 • Bazı işlemlerde genel anestezi uygulanmayabilmektedir
 • Burunda hangi değişim işlemi uygulanacaksa ona göre operasyon uygulanır
 • Ameliyattan tamamlandıktan sonra hasta 5 – 6 saat istirahat etmelidir

Burun Estetik Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

18 yaşını doldurmuş ve burun ameliyatı için bir engeli bulunmayan herkes burun estetiği yaptırabilir. Genel olarak şu durumlarda uygulanmaktadır;

 • Burundaki simetrik yamukluğun giderilmesi
 • Kemerli burunun düzeltilmesi
 • Büyük ve küçük burunun küçültülmesi ya da büyütülmesi
 • Burun ucunu kaldırma ya da indirme
 • Ucu sivri olan burnu düzeltme, geniş ucu daraltma
 • Travma sonrası burunda oluşan hasarlar düzeltme
 • Nefes almakta, ve koku almakta zorlanma

 

Burun Estetiği Rinoplasti Nedir?

 

Burun estetiği kimlere yapılmaz?

Şeker hastaları, hemofili hastalığı olanlar, ileri evredeki kalp ve akciğer hastalıkları olanlar, solunum yolu problemleri olanlar ve ameliyat öncesi ön görüşmede uzman doktorun operasyona engel olan diğer teşhisleri olanların burun estetiği yaptırması önerilmemektedir.

Zor bir ameliyat mı?

Ortalama 3 ila 5 saatlik bu burun ameliyatlarının süresi kısadır ancak uzmanlık boyutu yüksek bir iştir. O yüzden estetik cerrahın teknik uzmanlığı bu alanda çok önemlidir.

Ameliyat kaç saat sürer?

Bu ameliyatlar genel olarak 3 ila 5 saatlik süreleri bulabilmektedir. Ancak ameliyatın içeriğine göre süreler değişmektedir.

Ameliyat fiyatları?

Yapılacak ameliyat türüne, uygulanacak cerrahi prosedüre ve operasyon öncesi ve sonrası süreçlere göre burun estetiği fiyatları değişkenlik göstermektedir.

Ameliyat Öncesi Yapılması Gerekenler

Doktorunuzla yaptığınız ön görüşmede ameliyat için herhangi bir engel yoksa, operasyon öncesi şunlara dikkat ediniz;

 • Ameliyattan 1 ila 2 hafta önce aspirin gibi kan sulandırıcı etkisi olan ilaçların kullanımı bırakılmalıdır.
 • Burun tıkanıklığı yaşadığınız herhangi bir hastalığa yakalandıysanız doktorunuza bu durumu bildirmelisiniz, gerekirse ameliyat tarihi ertelenecektir 
 • Sigara kullanılıyorsa ameliyattan 1 hafta önce bırakılması operasyon için sağlıklı olacaktır
 • Ameliyatın 1 – 2 hafta öncesinden alkol kullanımı varsa bırakılması iyi olacaktır. Alkol de kan sulandırıcı etkiye sahip olduğundan ameliyat öncesi bırakılması gereklidir
 • Ameliyat öncesi kahve, kafein içerikli içecekler ve yeşil çay tüketilmemelidir
 • Burun ameliyatı sonrası kan yutma durumları olabilecektir, bu sebeple mide bulantıları olabilir. Ameliyatın öncesi ve sonrasında çorba gibi sıvı gıdalar tüketmek bu açıdan daha sağlıklı olacaktır
 • Erkekler için, bıyık varsa tıraş edilmesi gereklidir
 • Ameliyattan 8 saat önce bir şey yiyip içilmemelidir (içeceklere su da dahil)
 • Makyajsız ve oje sürmeden ameliyata gidilmelidir
 • Ameliyat sonrası yatarak dinleme olacaktır, o yüzden yanınızda pijama benzeri rahat kıyafetler götürmeniz faydalı olacaktır

Burun Estetiği Sonrası 

Ameliyattan sonra ağrı ve sızlamalar olabilecektir, belli bir süre ayağa kalkmadan istirahat etmeniz gereklidir. Anesteziye bağlı olarak baş dönmesi mide bulantıları da olabilecektir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası; ameliyat bölgenizde şişmeler, morarmalar ve kanamalar olması normal bir süreçtir. İlk hafta sızıntı halinde kanamalar devam eder, bu da burun tıkanıklığına sebep olabilecektir

Burun tıkanıklığından kaynaklı boğaz kuruluğu olacaktır, o yüzden sürekli su tüketilmelidir. Doktorunuzun verdiği ilaç ve kremleri kullanmayı aksatmayın.

Pansumanlarınızın açılacağı güne kadar, o alana fiziki temasta bulunmayın. Burnunuzda ödem oluşmaması için sauna, hamam, buhar banyosu gibi aktivitelerde bulunmamanız önerilir.

Gözlük kullanıyorsanız doktorunuza bu durumunuzu bildirmeyi unutmayın. Duşa gireceğinizde ilk hafta burnunuzu suyla temas ettirmeden yıkanmaya çalışın.

Burnunuzun normal görünümünü alması, şeklinin oturması 5 ila 6 aylık süreleri bulabilmektedir. Bu sebeple şişlik ve morluklara bakarak endişelenmeyin.

Burun estetiği can acıtır mı?

Bu ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirildiğinden, ameliyat sırasında bir acı hissetmezsiniz. Ancak ameliyat sonrası anestezi etkisi geçince, burunda hafif ağrı ve sızlamalar olabilecektir. İlk haftalarda etkisini gösterecek bu ağrılar bir haftanın sonunda geçecektir.

Burun estetiği bozulur mu?

Buruna yapılan estetik işlem sonrası burundaki değişim kalıcıdır. Hem burun ucu kaldırma gibi işlemler hem de kemik yapısı değiştirilerek yapılan burun estetiği ameliyatları ömürlüktür ve kalıcı bir etkiye sahiptir.

Başarısız operasyon nasıl anlaşılır?

Bir operasyonun, başarısız burun estetiği olup olmadığını, burun kemerindeki doğal olmayan görünümden, göze batan kemerde ya da burun ucundaki simetrik yamukluktan, burun ucunun aşırı kalkık ya da inmiş olması gibi göze estetik gelmeyen durumlardan anlayabilirsiniz.

Ameliyatın Uygulandığı Durumlar

Bu cerrahi prosedür hem burundaki estetik sorunların düzeltilmesi hem de burnun fonksiyonel işlevini yerine getirememesi durumlarına müdahalede bulunmaktadır.

Burun estetik ameliyatları genel olarak şunlardır;

 • Yüz yapısına göre büyük yada küçük burun yapısının düzeltilmesi;
 • Kemerli burun yapısının düzeltilmesi
 • Eğri ya da kalkık burun şeklinin düzeltilmesi
 • Normalden geniş, dar veya sivri olan burun ucu düzeltilmesi
 • Düşük burun ucu kaldırma
 • Horlamaya sebep olan burun içerisindeki et parçasının alınması

Rinoplasti Teknikleri ve Yöntemleri Nelerdir?

Burun estetik ameliyatında, burnun dokusu, hastanın operasyon sonrası beklentileri ve ameliyat sırasında müdahale edilecek yapılara bağlı olarak farklı cerrahi yöntemler bulunmaktadır.

Ameliyat öncesi burun estetik prosedürlerini bilmeniz sizler için faydalı olacaktır. Operasyon sırasında uygulanan cerrahi yöntemler şunlardır;

 • Açık Rinoplasti ve Kapalı Rinoplasti Yöntemleri

Burun delikleri arasındaki kolumella isimli bölgenin açılarak işlemin gerçekleştirilmesine açık rinoplasti, bu bölgenin açılmadan operasyonun uygulanmasına da kapalı rinoplasti denilmektedir. Hem açık hem de kapalı rinoplasti teknikleri burun estetiği ameliyatlarında en çok uygulanan metotlardır.

 • Redüksiyon Rinoplasti Yöntemi

Dorsum olarak isimlendirilen burnun kemikli olan sırt bölgesinin yerinden çıkarılarak yeni şekil verilmesi işlemidir. Redüksiyon rinoplasti olarak adlandırılan bu ameliyatları uzman cerrahlar gerçekleştirmektedir. Cerrahın yanlış müdahalesi burunda büyük estetik sorunlara sebep olabilmektedir.

 • Koruyucu Rinoplasti Yöntemi

Bu teknikte, redüksiyon rinoplasti tekniğinde uygulanan yöntemin aksine burun sırtındaki kemikli bölge çıkarılmadan işlem gerçekleştirilmektedir. Koruyucu rinoplasti tekniğinde, ameliyat sırasında burun sırtındaki kemikler belli bir miktar iç tarafa doğru itilerek istenilen estetik forma dönüştürülür.

 • Piezo Burun Estetiği Yöntemi

Ultrason dalgaları uygulanarak gerçekleştirilen piezo burun estetiği tekniğinde, burun yapısındaki kemiklerde kırma veya yerinden çıkarma işlemi uygulanmamaktadır. Piezo isimli medikal cihaz burun kemiklerine ultrason dalgaları uygular ve daha sonra kemik yapısında istenilen estetik işlem gerçekleştirilmektedir.

 • Tip Rinoplasti Burun Estetiği Yöntemi

Burun yapısının sırt bölgesindeki kemikli alan altında kıkırdak dokular bulunur, tiprinoplasti burun estetiği tekniği bu kıkırdak dokularda kesme işlemi uygulayarak burnun istenilen estetik forma dönmesini sağlamaktadır. Bu ameliyat açık rinoplasti yöntemi ile beraber uygulanmaktadır.

 • Septoplasti Rinoplasti Yöntemi

Bu işlem solunum problemi yaşayan hastalar için uygulanan bir cerrahi operasyondur. Burnun iki eş simetrik alana ayrılmasını sağlayan tüm kemik, kıkırdak ve etli olan bölgeye septum adı verilmektedir. Septoplasti rinoplasti tekniği ameliyatı ise bu alanda olan eğrilikleri düzelterek solunum kanalını açma işlemidir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Yöntemleri Nelerdir?

Burun estetiğinde her ne kadar ameliyat prosedürlerini içerse de diğer estetik operasyonlarının uygulamalarını içermediğinden ameliyatsız yöntem olarak nitelendirilen işlemler bulunmaktadır.

Burun dolgusu

Bu işlem cerrahi müdahale olmaksızın burun şeklinde değişiklikler yapılmasıdır. Dolgu maddeleri buruna enjekte edilir ve burun boşlukları, girintileri, kontur eksiklikleri ve asimetri hataları böylelikle tedavi edilmektedir. Bu tedavi yöntemi birkaç seans düzenli olarak uygulanmalıdır.

Burun ucu botoksu

Burnun dudakla birleştiği burun ucuna kas dokusu içerisinden botoks enjekte edilmektedir. Botoks etkisiyle burun ucunda hafif kalkıklık sağlanmaktadır.

Dikiş yardımıyla burun ucunu kaldırma

Ameliyatlarda kullanılan dikiş yöntemiyle burunda geçici şekil değişikliği sağlanmasıdır. Diğer yöntemler gibi kalıcı bir etkiye sahip değildir.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği fiyatı için, doktor ile ön görüşme sırasında kişisel burun analiziniz yapılacaktır. Buru yapınız için en uygun prosedür belirlenecektir.

Ameliyatınız zor ve riskli bir prosedür içeriyorsa doktorunuz sizi bilgilendirerek isteğiniz doğrultusunda kararı size bırakacaktır.

Tüm bu süreç kişisel durumunuza göre teşhis edildikten sonra fiyat belirlenebilecektir. Burun estetiği için Hospitaltürk hastanemize başvurarak uzman doktorlarımızdan destek alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Rinoplasti koku alma duyusunda kayıplara neden olur mu?

Burun estetiği ameliyatları sırasında uygulanan estetik müdahaleler burnun koku alma duyusu ile ilgili alana temas etme sürecini içermemektedir. Bu sebeple burun estetiği ameliyatları koku alma fonksiyonunu etkilememektedir. Operasyon sonrası burun tıkanıklıkları olması sebebiyle koku alamama durumu ise geçici bir durumdur.

Ameliyat sonrası iyileşme kaç gün sürer?

Operasyon sonrası 2-3 gün burun sargılarıyla gezmeniz gerekebilir ve bir haftalık süreçte burnunuzda morarmalar, ağrılar devam edebilecektir. 2 haftalık süreçte burun yavaş yavaş iyileşmeye başlayacaktır ve 1 aylık sürede de normal bir görünüm alabilecektir.

Burun estetiği ameliyatı kaç saat sürer?

Bu ameliyat 2 ila 3 saat sürmektedir. Ameliyat genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Ancak bazı durumlarda genel anestezi de uygulanması olasıdır, genel anestezi uygulanan operasyonlar biraz daha uzun sürebilecektir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Burun estetiği açık rinoplasti yöntemiyle gerçekleştirilirse iki burun deliği arasındaki septum bölgesinin açılması ve sonrasında dikilmesi sürecini içermektedir. Bu sebeple açık yöntemle gerçekleştirilen operasyon sonrası küçük bir iz kalabilmektedir. Ancak sonrasında bu iz zamanla belirginliğini kaybedecektir.