Lazer epilasyon, yeni nesil teknolojilerin kullanılmasıyla kıl köklerinin güvenli bir şekilde yok edilmesini mümkün kılan kozmetik uygulamadır. Tüm cilt tiplerinde ve renklerinde kullanılabilir. Ancak epilasyon işleminde koyu tenli hastalarda daha uzun tedavi süresi gerekebilmektedir. Lazer epilasyon uygulaması üst seviyede bir performans ortaya koyabildiğinden son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Zira ileri teknolojik donanımlar sayesinde epilasyon da üst düzeyde bir etkiye sahiptir.

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon, kıl köklerinizdeki koyu pigmenti hedef almak ve kalıcı olarak devre dışı bırakmak için yoğun ışık darbeleri kullanan bir işlemdir.

Epilasyon her yaştaki kadın ve erkekte istenmeyen vücut veya yüzdeki tüyleri almak için kullanılabilir. Bu tedaviyi düşünüyorsanız, bir işlem yapmadan önce doktorunuza olası yan etkiler hakkında danışmanızda fayda vardır.  Böylece epilasyon yaptırırken herhangi bir sorun yaşamadan, istenmeyen tüylerinizden pratik bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Neden Yapılır?

İstenmeyen tüyleri gidermek için jilet veya ağda randevularına para harcamaktan bıktıysanız, lazer tedavileri düşünmeye değerdir. Lazer epilasyon uygulaması her bir tedavi seansından sonra tüylerin ne kadar sürede uzadığına bağlı olarak, istenmeyen tüylerinizin %90’ını veya daha fazlasını zamanla ortadan kaldırabilmektedir. Bu işlemlerde gereken seans sayısı, cildinizin kalınlığına bağlıdır.

Lazer epilasyon, kıl kökünü öldüren ve yeni kıl çıkmasını önleyen kozmetik bir tedavidir. Vücudumuzdaki kıllar döngüler halinde büyürler. Belirli bir bölgedeki tüm tüylerin büyümesi, dökülmesi ve yeniden büyümesi zaman alır. Bu, bir ay çenenize epilasyon yaptırırsanız, tekrar geri dönme zamanı geldiğinde hala biraz tüylerinizin olacağı anlamına gelir. Tüm tüyler gidene kadar birkaç seans için geri dönmeniz gerekecektir.

Epilasyon için en iyi sonuç veren bölgeler; göğüs, koltuk altı veya bikini bölgesi dahil olmak üzere yüz veya vücut kıllarıdır. Üst dudak, çene veya favoriler gibi istenmeyen vücut veya yüzdeki tüyleri alın. Kaş ve bacak kılları gibi daha küçük alanlarda da kullanılabilmektedir.

Lazer epilasyon, istenmeyen tüyleri yok edebilen popüler bir işlemdir. Epilasyon işlemi vücudunuzun her bir bölgesi için yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Bu nedenle birden fazla seans planlamak en iyisidir. Bir alanı tamamen temizlemek için birden fazla seansa ihtiyacınız olabilir. Ancak çoğu kişi sadece bir seanstan sonra sonuçları görmektedir.

 

 

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyonda ilk adım, uygulamanın yapılacağı bölgenin temizlenmesidir. Bu, ışık enerjisinin cildinizden veya kıyafetlerinizden geçmek yerine saç kökleriniz tarafından emilmesini sağlar. Bir sonraki adım, işlem sırasında sizi rahat ettirmek için özel bir soğutma cihazı uygulamadan önce tedavi edilen bölgeye uyuşturucu krem ​​veya jel uygulamaktır.

Soğutma cihazını uyguladıktan sonra, lazer makinesini açmadan önce gözlerinize koruyucu bir göz koruyucu yerleştirilecektir. Lazer, saç köklerinizi hedef alan ve saniyeler içinde kalıcı olarak yok eden ışık enerjisi darbeleri yayar. Her darbe en fazla yalnızca milisaniye sürer ancak aynı anda binlerce tüyü yok edebilir. Böylece pürüzsüz bir cilt yapısına kavuşursunuz.

Lazer Epilasyon İşleminin Avantajları Nelerdir?

Lazer tedavileri, kıl folikülünün kökünü tahrip ettiği ve daha fazla büyümesini engellediği için sonuçları kalıcı olarak kabul edilen bir uygulamadır. Tedaviden sonra hala bazı küçük tüyler görebilirsiniz. Ancak bunlar doğal olanlardan daha ince ve daha açık renkli olacaktır. Bu, daha az tahriş ve cildiniz için genel olarak daha pürüzsüz bir görünüm anlamına gelecektir.

Dünyadaki en popüler kozmetik uygulamalar arasında yer alan lazer epilasyon hem sonuçları hem de hasta konforu açısından ideal bir özelliğe sahiptir. Bundan dolayıdır ki bu uygulama son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Lazer epilasyonda her lazer enerjisi darbesinden önce cilde bir soğutma cihazı uygulanarak çevre dokuların zarar görmemesi sağlanır. Lazer, kıl folikülündeki pigmenti hedef alan, onu yok eden ve yeniden büyümesini önleyen yoğun ışık atımları yayar. Bazı lazerler ayrıca ciltte pigmente lezyonlar veya benler olarak adlandırılan kahverengi lekelere neden olan ciltteki pigment hedef alır. Bu da üst düzeyde bir performansı mümkün kılar.

Epilasyon uygulaması sırasında ağrı hissetmemeniz için gerekirse bu bölgeye uyuşturucu krem ​​de uygulanmaktadır. Dolayısıyla bu işlem sırasında herhangi bir ağrı vs hissetmezsiniz. Dolayısıyla epilasyon sürecinin hasta konforu açısından üst seviyede bir etkiye sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Bütün bu bilgiler doğrultusunda lazer epilasyon uygulamasının beraberinde önemli kazanımları getiren bir uygulama olduğundan son zamanlarda sıklıkla tercih edildiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Lazer Epilasyon Öncesi Yapılacaklar

Saç köklerinizdeki pigmenti hedefleyerek ve yok eden bu uygulama, pürüzsüz bir cilt yapısına kavuşmanızı da mümkün kılar. Bu noktada lazer epilasyon yaptırmadan önce bazı adımlar atmanız gerekmektedir. Aşağıda sıraladığımız konular, epilasyon öncesinde yapılması gereken kriterlerinde bazılarıdır;

 • Ilık bir duş alın
 • Bol giysiler giyin
 • Epilasyon öncesinde güneşlenmeyin
 • Kıllarınıza sarartma işlemi uygulamayın
 • Kıllarınızı cımbızla alma işlemi yapmayın
 • Epilasyon öncesinde solaryuma girmeyin
 • Epilasyon uygulanacak bölgeye peeling vs uygulamayın
 • Epilasyon uygulanacak bölgede makyaj malzemesi ve bulunmamasına dikkat edin

Randevunuzdan önce, gözeneklerinizi açmak ve lazerle daha kolay erişmelerini sağlamak için ılık bir duş veya banyo yapmanız önerilmektedir. Bir de lazer epilasyona başlamadan önce tüm makyaj ve takılarınızı çıkardığınızdan emin olmalısınız.  Epilasyon sırasında herhangi bir sorun yaşamanız için geniş elbise giymeniz de önerilmektedir.

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kurtulmak için popüler bir seçimdir. Güvenli, etkili bir seçenektir ve vücudun herhangi bir bölgesinde yapılabilir. Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kurtulmak için lazerin kullanıldığı bir işlemdir.  Her seanstan sonra bir miktar kızarıklık veya şişlik fark edebilirsiniz. Ancak bu 24 saat içinde geçecektir. Bazı insanlar tedavi sırasında hafif bir ağrı ve tedavi bittikten sonra şişlik ve hassasiyet yaşarlar. Ancak bu semptomlar birkaç gün veya daha kısa sürede geçecektir.

Tedavi Sonrası Yapılacaklar

Lazer epilasyon zaman alan bir işlemdir. Bu yüzden sabırlı olmanız gerekir. Tek seferlik bir tedavi değildir. Aslında, tekrar tıraş olmayı veya ağda yapmayı bırakmanıza yetecek kadar uzun süren sonuçları görmeniz birkaç seans alabilir. Ancak lazer epilasyon seanslarınızı tamamladıktan sonra, sonuçların devam etmesini sağlamak için yapabileceğiniz başka şeyler de vardır.

Lazer epilasyondan sonraki ilk günler çok önemlidir. Çünkü bu uygulamanın başarılı sonuçlar ortaya koyması; lazer uygulaması sonrasındaki sürece de bağlıdır. Çünkü lazer epilasyon sonrasında dikkatli davranacak olursanız; konforlu bir iyileşme süreci yaşarsınız. Hızlı bir şekilde iyileşmenize ve iyileşmenize yardımcı olacak bazı ipuçlarıysa aşağıdaki gibidir;

 • Uygulamadan hemen sonra, ellerinizi su ve sabunla yıkayın
 • Uygulama sonrasında güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçının
 • Makyajınızı yanlışlıkla cildinize sürmemek için yatmadan önce çıkarın
 • Uygulamanın yapıldığı bölgeyi bir sonraki tedavinize kadar tıraş etmeyin
 • Gerekirse ağrı kesici alın. Ancak bunları yalnızca etiketteki talimatlara göre alın
 • Tedaviden sonra 2 gün boyunca günde birkaç kez 20 dakika buz paketleri uygulayın

Cildiniz güneş yanıklarına normalden daha duyarlı olabileceğinden, bu özellikle lazer epilasyondan sonra önemlidir. İstenmeyen tüyleri kalıcı olarak yok etmek istediğiniz yüz veya vücut bölgelerinize lazer tedavisi uyguladıktan sonra her gün güneş kremi sürmekle birlikte solaryumdan kaçınmanız da önerilmektedir.

Uygulanmadan hemen sonra, ellerinizi su ve sabunla yıkayın veya tedavi edilen bölgedeki kanı temizlemek için alkollü mendil kullanın. Daha sonra bir sonraki randevunuza kadar enfeksiyonu önlemek için bir antibiyotik krem ​​uygulayabilirsiniz. Epilasyon işleminden üst düzeyde faydalı bir sonuç elde etmek istiyorsanız, mutlaka uygulama öncesi ve sonrası sürece de dikkat etmeniz önerilmektedir.

Epilasyon Yaptırırken Dikkat Edilecekler

Lazer epilasyon yaptırmayı düşünüyorsanız hem öncesine hem de sonrası sürece dikkat etmeniz gerekiyor. Mesela randevunuzdan sonra tıraş olmak cildinizi tahrişe ve batık tüylere karşı daha duyarlı hale getirir. Tedavinizden sonra tıraştan önce en az 24 saat beklemelisiniz. Böylece cildinizin düzgün bir şekilde iyileşmesi için zamanınız olur.

Lazer epilasyondan sonra cildiniz normalden daha hassas olacak ve bu nedenle güneş yanıklarına ve UV ışınlarına maruz kalmanın diğer tür hasarlarına daha yatkın olacaktır. Vücudunuzun herhangi bir bölgesine lazer tedavisi uyguladıktan sonra her gün mutlaka güneş kremi sürmelisiniz. Özellikle güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkıyorsanız; teninizi korumalısınız.

Lazer epilasyon, vücudunuzdaki tüy miktarını azaltmak için kullanılabilecek popüler bir kozmetik işlemdir. Bu işlem için kullanılabilecek çeşitli lazer türleri vardır. Her birinin kendi yararları ve sakıncaları vardır. Dolayısıyla lazer epilasyon yaptıracaksanız hangi tür lazer epilasyonu tercih edeceğinize dair kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip etmelisiniz.

Bütün bu bilgiler ışığında lazer epilasyon yaptıracaksanız bu tarz hizmetleri mutlaka alanında uzman olanlardan almalısınız. Nitelikli bir yer bulduğunuzda, işleme cilt tonunuzu ve kalınlığınızı ölçerek başlayacaklardır. Böylece işlemi gerçekleştirirken ne kadar enerji kullanmaları gerektiğini bileceklerdir. Ardından, üzerine soğutma jeli veya anestezik krem ​​uygulamadan önce cildinizi iyice temizleyeceklerdir.

Tedavi Fiyatları

Lazer epilasyon tedavi fiyatlarının belirlenebilmesi için, doktorunuz ile ön görüşme sırasında kişisel cilt durumunuzun analizi yapılmaktadır. Daha sonrasında vücut formunuz ile cilt yapınıza uygun gerekli ölçümler yapılacaktır.

Operasyonunuz olası birtakım riskleri ve komplikasyonları içeriyorsa doktorunuz sizi bu konuda detaylıca bilgilendirecektir. Daha sonrasında isteğiniz doğrultusunda tedavinin tercihini size bırakacaktır.

Tüm bu süreç kişisel durumunuza göre teşhis edildikten sonra lazer epilasyon tedavisi için fiyat belirlenebilecektir. Tedaviniz için Hospitaltürk hastanemize başvurarak 7/24 online danışman servisimiz ve uzman doktorlarımızdan destek alabilirsiniz.