Meme estetiği, memenin kas altına ya da üstüne uygulanan implantlar ile büyütme işlemi veya dokusunu ve hacmini azaltarak küçültme ya da dikleştirme gibi prosedürleri içermektedir.

Göğüs estetiği operasyonları genel olarak estetik sorunları düzeltmeye yönelik işlemlerdir. Bu işlemlerde genelde silikon jel ile dolu implantlar kullanılmaktadır.

İmplant Nedir?

Meme Estetiği ve İmplant Nedir?

Göğüs veya meme estetiği, meme dokusuna çeşitli tekniklerle birlikte implant uygulanarak estetik açıdan göğüslerin güzel bir forma dönüştürülmesidir. Bu operasyonlarla memenin boyutu, şekli veya dolgunluğu üzerinde değişiklikler yapılabilmektedir.

Meme Estetiği ve İmplant Nedir?

Meme estetiğinde kullanılan implantlar iki tür silikondan elde edilmektedir. Bunlardan biri saline silikon ve diğeri de jel silikonlardır.

Saline silikonun içerisinde tuzlu su bulunmaktadır, jel silikonlar ise, silikon jel ile dolu bir malzemedir. Her iki silikonun dış yapısı aynı jel kıvamındadır. Bu silikonlar meme dokusuyla aynı yumuşaklıkta olacak şekilde üretilmektedir.

Günümüzde birçok avantajı olması sebebiyle yaygın olarak jel silikon kullanılmaktadır. Meme estetiğinde kullanılan implant silikon jellerin 2 tip şekli bulunmaktadır. Bunlardan biri damla silikon implant diğeri de yuvarlak silikon implanttır.

Her silikonda adını göründüğü şekilden almıştır. Yuvarlak silikonlar küresel bir yapıya sahiptir ve memeyi büyütmek ve yuvarlak bir görünüm vermek için kullanılmaktadır. Damla silikon ise damla şeklindedir ve daha çok memeyi dikleştirme, meme toplama gibi operasyonlarda tercih edilmektedir.

Meme Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Göğüs estetiği ameliyatları, kişilerin tercihine bağlı olarak meme büyütme veya küçültme, meme dikleştirme veya toparlama gibi işlemleri içermektedir. Bu estetik işlemlerle memenin boyutu, şekli veya dolgunluğuna yönelik operasyonlar uygulanmaktadır.

Meme estetiği uygulamadan önce doktorunuz, göğüs yapınızı, sarkma varsa sarkma derecesini, meme altındaki kas ve yağ dokusunu ve diğer faktörleri beraber değerlendirecektir.

Doktorunuz ameliyat için herhangi bir engel durum tespit etmemişse isteğiniz doğrultusunda size ameliyatta uygulayacağı prosedürleri anlatacaktır.

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme estetiğinde en çok uygulanan ameliyatlar ise şunlardır;

Meme Büyütme Ameliyatı

Göğüsler, meme kaslarının altına veya üstüne yerleştirilen silikon implantlar ile büyütülebilmektedir. 

Meme büyütmek için ameliyat yaptırmayı düşünen kişiler, genel olarak karar verirken güçlük çekmektedirler.

Göğüs büyütme ameliyatının öncesinde; “Göğüslerim ne kadar büyür, doğal görünür mü, yuvarlak silikon mu seçmeliyim yoksa damla silikon mu?” gibi sorular kafanızı kurcalayabilmektedir.

Bu süreçte aklınıza takılan tüm soruların yanıtını doktorunuzla yapacağınız ön görüşme sırasında alacaksınız.

Kanser Sonrası Göğüs Büyütme ve Doğal Meme Oluşturma Yöntemi

Meme kanseri sonrası alınan memelerin yerine yeni meme oluşturulması, iki farklı ameliyat yöntemi ile gerçekleştirilebilmektedir.

 • Birinci işlemde, memelerin kas altı veya kas üstüne silikon jellerin implant edilmesi metodudur. Bu yöntemle doğal bir göğüs oluşumu ve göğüs büyütme işlemi sağlanabilmektedir.
 • İkinci işlemde ise, memelerin altına doku genişletici balonlar yerleştirilmektedir. Daha sonra bu balonlar aşama aşama şişirilerek meme dokusunun büyümesi sağlanmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı

Göğüs büyüttürmek kadar büyük göğüslere sahip olmak da bir başka estetik problemler arasındadır. Genel olarak büyük memelerin vücut genelinde yaptığı ağırlık bel ve boyun ağrıları, kamburluk, yaralanmalara sebep olan sütyen izleri gibi sorunlara sebep olabilmektedir.

Büyük göğüslerin sebep olabileceği diğer sorunlar;

 • Göğüs bölgesini baskıladığı için nefes alıp vermede zorluk çekilebilmektedir
 • Boyun fıtığı oluşabilmesi
 • Meme ve sarkan bölge alanlarında terlemeye bağlı kötü kokular oluşabilmektedir
 • Uygun bedenli kıyafet bulmak zorlaşmaktadır
 • Meme altındaki bölgede sürtünmeye bağlı olarak pişikler ve yaralar oluşması
 • Günlük aktivitelere engel olacak bel ve sırt ağrıları

Meme küçültme ameliyatlarında, memenin üst bölgesinden belli bir miktar doku ve deri alınarak göğüs bölgesinde istenilen ölçülerde küçültme sağlanır.

Göğüs bölgesinde yapılan estetik operasyonlarında en uzun süren ameliyat meme küçültme işlemidir. Meme büyütme veya meme toparlama gibi işlemler yaklaşık 1 saat sürmekteyken meme küçültme ameliyatları 3 saatlik süreleri bulabilmektedir.

Meme Dikleştirme Operasyonu

Göğüs dikleştirme ameliyatı, memeye implantlı ya da implantısz yöntemlerle müdahale edilmesi ve yuvarlak, sıkı bir görünüm kazandırılmasıdır.

Yaşın ilerlemesi, genetik faktörler veya kanser gibi birçok etkiye bağlı olarak memenin kas dokuları elastikiyetini kaybedebilmekte ve sarkmalar gözlenmektedir.

Oluşan meme sarkmaları, uzman doktorunuz tarafından analiz edilecektir ve sonrasında sarkma derecesine ve meme büyüklüğüne göre implant ugyulanacaktır. Eğer implant uygulanması gerekmeyecek kadar bir sarkma varsa memenin üst bölgesinden bir miktar yukarı kaldırılmaktadır.

Hamilelik Sonrası Sarkan Meme Dikleştirme Ameliyatı

Hamilelik Sonrası Sarkan Meme Dikleştirme Ameliyatı

Hamilelikle beraber, süt bezlerinin büyümesi ve hormonal etkilerle göğüsler büyümekte ve sonrasında sarkmalar meydana gelmektedir.

Sarkan göğüslere uygulanan implant yöntemleriyle eski doğal haline döndürmek mümkündür.

Hamilelik sonrası sarkan göğüslere uygulanacak meme estetiği, uzman doktorun yapacağı analize göre belirlenecektir.

 • Önce memenin sarkma derecesi teşhis edilir
 • Sonrasında sarkmanın derecesine göre uygulanacak yöntem belirlenecektir
 • Sadece üst meme bölgesinden bir miktar doku alınarak göğüs toparlanabilir
 • Eğer sarkmanın derecesi daha fazla ise kas altı ya da kas üstüne implant eklenerek meme dikleştirilecektir
 • Yapılan meme dikleştirme operasyonu, emzirmeye engel teşkil etmemektedir

Meme (Göğüs) Toparlama Ameliyatı

Birçok sebebe bağlı olarak sarkan ve elastikiyetini kaybeden göğüslere, implant ve doku eksiltme operasyonlarının karma şekilde uygulanması sürecini içermektedir.

Doktor göğüs bölgesini ön görüşmede analiz eder ve memelerin sarkma derecesi, simetrik uyumu, kas dokusunun elastikiyeti gibi özellikleri değerlendirir. Analiz sürecinden sonra göğüs bölgesinin normal formuna dönmesi için uygun metotlar birlikte uygulanmaktadır.

Operasyon tamamlandıktan sonra meme gergin ve dolgun bir yapıda olacaktır. İşlem sonrası hasta bir süre yoğun bakım ünitesinde kalması gerekebilecektir.

Jinekomasti Ameliyatı (Erkeklerde Meme Küçültme)

Jinekomasti ameliyatı, erkeklerde göğüs dokusunun estetik veya fonksiyonel nedenlerle çıkarılması işlemine verilen isimdir.

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı olarak bilinen bu tedavi göğüs dokusunun çok fazla gelişmesi nedeniyle yaşanan sıkıntılardan kurtulmak için uygulanmaktadır. Ayrıca, doğuştan gelen göğüs dokusu anormalliği olan erkeklerde de bu ameliyat tercih edilebilir.

Genellikle genel anestezi altında yapılan jinekomasti ameliyatı, 1 – 2 saat sürmektedir. Ameliyat sırasında, fazlalık doku çıkarılmaktadır. Doku çıkarıldıktan sonra göğüs bölgesine düzgün bir şekil verilmektedir. Ameliyat sonrasında, cerrah tarafından bir dikiş atılarak işlem tamamlanmaktadır.

Jinekomasti ameliyatı, genellikle iyi sonuçlar verir ve hastaların göğüs dokusundan kaynaklanan sıkıntıları ortadan kaldırır. Ancak, her ameliyat gibi bu ameliyat da bazı riskler taşır ve cerrah tarafından operasyon öncesi detaylı bir şekilde açıklanacaktır.

Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

Bu estetik operasyonu yüksek riskleri olan cerrahi prosedürleri içermemektedir. Ancak işlem genel anestezi altında uygulanmaktadır.

Ameliyatın aşamaları genel olarak şu süreçleri içermektedir;

 • İlk olarak doktor ile ön görüşme yapılacaktır
 • Doktorunuz meme yapınızı, simetrik uyumlarını, kas ve yağ dokusunun yapısı gibi cerrahi prosedür için gerekli durumları analiz edecektir
 • Analiz sürecinde meme estetiği ameliyatından beklentilerinizi soracaktır
 • Ameliyat sonrası göğüs yapınızın beklentileriniz doğrultusunda nasıl bir şekil alacağı simüle edilecektir
 • Operasyon meme büyütme, toparlama veya dikleştirme prosedürlerini içeriyorsa size ameliyatta kullanılacak 2 farklı protez seçeneği sunulacaktır
 • Protezlerin göğüs alanınızda ne tür bir görünüm oluşturacağını öngörmeniz için bu işlem de farklı yöntemlerle simüle edilecektir
 • Memeye eklenecek silikon protezlerin kas altı ya da kas üstüne implant edilmesinin avantajları ve dezavantajları hakkında size bilgilendirme yapılacaktır
 • Bilgilendirme sonrasında meme dokusunun altına mı, yoksa üstüne mi implant edileceği sizin tercihinize bırakılacaktır
 • Bu karar evrelerinden sonra genel anestezi uygulanarak operasyon süreci başlar
 • Ameliyat türüne göre operasyon süreleri değişebilmektedir
 • Genel olarak operasyon, sadece protez takma ve meme büyütme gibi işlemleri içeriyorsa yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir
 • Ancak meme küçültme ameliyatları gibi doku üzerinde eksiltmeler içeren süreçler varsa operasyonlar 3 saatlik süreleri bulabilmektedir
 • Operasyon sonrası göğüs bölgenizde ağrılar ve şişlikler olabilecektir ve 5 – 6 saat yatılı istirahat etmeniz gereklidir
 • Göğüs bölgenizdeki oluşan şişlikler doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçlar ile 1 ila 2 haftalık süreçte düzelecektir

Göğüs estetiği ameliyatı öncesi sıklıkla sorulanlar;

Meme implantı kas altı mı, kas üstü mü yaptırmalıyım?

Genel olarak kas altı implantlar, göğüste et dokusunun altına yapıldığı için daha doğal olabilmektedir. Ancak günümüzdeki silikonlar canlı dokudan farksız olabilecek kalitededirler ve her iki işlemde de estetik açıdan hiçbir fark bulunmamaktadır.

Damla silikon protez mi, yuvarlak silikon protez mi?

Memeye takılan damla protezler, damla şeklinde bir yapıya sahiptir ve memeye daha doğal bir görünüm vermek için tasarlanmıştır. Yuvarlak protezler ise yarım küre şeklindedir ve memeye takıldığında yuvarlak bir görünüm vermektedir.

Meme Estetiği Ameliyatı Faydaları ve Avantajları Nelerdir?

Göğüs estetiğinin etkisinin kalıcı ve ömürlük olması faydası ile birlikte şunlar da sayılabilmektedir;

 • Doğal görünümlü istediğiniz ölçüde göğüslere sahip olabilirsiniz
 • Meme estetikleri kalıcı etkiye sahiptir
 • Sarkan göğüslerinizi dikleştirebilirsiniz
 • Göğüsleriniz size küçük geliyorsa normal ya da yuvarlak ölçülerde göğüslerinizi büyütebilirsiniz
 • Doğum sonrası veya başka faktörlerle hafif sarkan göğüslerinizi meme toparlama ameliyatı ile tekrardan gergin ve elastik bir yapıya getirebilirsiniz
 • Büyük ve vücudunuza ağrı yapan göğüslerinizi küçültme operasyonu ile istediğiniz ölçülere indirebilirsiniz
 • Meme estetiği ameliyatı sonrası, emzirme açısından bir sorun yaşamazsınız

Operasyonun Riskleri Nelerdir?

Göğüs estetiği ameliyatı, yüksek riskleri olan bir operasyon değildir, ancak her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da şu küçük riskler bulunmakta ve olumsuz etkileri olabilmektedir;

 • Meme silikonu takıldıktan sonra meme bölgesinde doku uyumsuzluğundan ağrılar oluşabilmektedir
 • Kötü ve kalitesiz bir silikon kullanımı sonucu, bu silikonun patlaması
 • Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir
 • Ameliyat sonrası 1 ila 2 gün göğüs bölgenizde ağrılar olabilmektedir
 • Genelde silikonların 10 yılda bir yenilenmesi gerekebilmektedir
 • Meme küçültme ve dikleştirme operasyonlarında doku alınması gerektiğinden kanamalar olabilmektedir
 • Silikon kalitesine göre operasyon fiyatları artabilmektedir

Meme Estetiği Fiyatları

Göğüs estetiği fiyatı için, doktor ile ön görüşme sırasında kişisel göğüs analiziniz yapılacaktır. Meme yapınız için en uygun prosedür belirlenecektir.

Ameliyatınız meme implantı gibi işlemleri içeriyorsa doktorunuz sizi bilgilendirerek, isteğiniz doğrultusunda implant seçimini size bırakacaktır.

Tüm bu süreç kişisel durumunuza göre teşhis edildikten sonra fiyat belirlenebilecektir. Meme estetiği için Hospitaltürk hastanemize başvurarak uzman doktorlarımızdan destek alabilirsiniz.